Dio

10 Χρόνια σαν σήμερα χωρίς τον Τιτάνα Dio.
Για μένα έχει ιδιαίτερη σημασία γιατί ήταν αυτός που με έβαλε για τα καλά στο metal.
Θυμάμαι ακόμα τις καθημερινές επισκέψεις σε συνοικιακό δισκοπωλείο των Αγίων Αναργύρων για την αγορά του Dream Evil.
Φωνάρα και ήθος μαζί.
Αθάνατος για πάντα στα αυτιά μας και στις καρδιές μας…

9 Likes

Τη στιγμή που μιλάμε, λιώνω στο repeat το The Last In Line. Τι κομματάρα αλλά δεν είναι και η μόνη στη μακρόχρονη θητεία του μεγάλου κοντού στη μουσική βιομηχανία…

5 Likes

Τιμη μου που προλαβα και τον ειδα live τοτε στο rocking Athens festival στο Ελληνικο
με Heaven and Hell
Ποια χρονια ηταν ρε σεις? 2007-08-09?

4 Likes

Νομίζω το 09 , δεν είχα πάει δυστυχώς

τεράστιος καλλιτέχνης , πολύ μεγάλη φωνή

5 Likes

2007 Rockwave και 2009 στο αλλο φεστιβαλ οι Heaven And Hell

3 Likes

Τεράστιος Dio με μια από τις πιο επιβλητικές φωνές στον σκληρό ήχο (αν όχι η πιο επιβλητική).

Η δισκογραφία του για όλα τα γούστα. Δίσκοι για χτύπημα όπως heaven and hell και οι solo του έως τα κλασικά των elf και rainbow για άραγμα και μπυριτσα. R.I.P τεράστιε Dio

4 Likes

Τεραστιε κοντε,για μενα θα εισαι παντα το ουρανιο τοξο στο σκοταδι !! Σε ευχαριστω για ολα.

3 Likes

10 χρόνια χωρίς τον Τρισμέγιστο…

Stargazer, το αγαπημένο μου κομμάτι ever.

6 Likes

8687e9146e09c79837de45292598307a

2 Likes

Ευτυχώς πρόλαβα και τον είδα το 2003. Αθάνατος.

1 Like

Κι εγώ τότε τον είδα. Δεν θυμάμαι πώς λεγόταν ο χώρος όμως. Κάπου παραδίπλα στην Πειραιώς δεν ήταν;

Ark no.6

8 Likes

Μεγάλη συναυλία. Μπορεί ο χώρος να ήταν απαράδεκτος αλλά ήταν τέτοια η αρρώστια για να τον δω που στη μνήμη μου έχει μείνει μέσα στις τοπ 5 συναυλίες προσωπικά.
Από τον ιδρώτα μόνο κομματάκια έχουν μείνει από το εισιτήριο. Tα στέγνωσα και τα κράτησα.
Φοβερό σετλιστ. Είχε βγάλει και αξιοπρεπέστατο δίσκο, σε φόρμα η μπάντα, φωνή goes without saying που λένε και στο χωριό μου.
Και στις επόμενες συναυλίες που ήρθε στην Ελλάδα ( και με Sabbath) ήταν κορυφή βέβαια αλλά η πρώτη φορά που τον είδα ήταν αυτή και μου έχει μείνει λίγο παραπάνω.
Μεγάλη αδυναμία ο DIO καθώς με αυτόν μπήκα στο χώρο.

3 Likes

Τον είδα κ εγώ 1η φορά στον πολυχώρο - αλάνα- παρκιν :stuck_out_tongue: το 2003 κ πηγα ψιλοχαλαρός στο λάιβ , ξέροντας λίγα κομμάτια.Τα κλασικά από σαμπαθ κ ντιο δλδ.Τελικα εμεινα αφωνος με την φωνή του.Με λίγους το έχω πάθει αυτό σε λαιβ όπως πχ king diamond.Απο τότε ασχολήθηκα λίγο παραπάνω με την καριέρα του.Τεσπα.Λατρευουμε ντιο :metal:

2 Likes

Δυστυχώς δεν τον είδα live. Και στην αρχή δεν με πείραζε γτ δεν άκουγα κάτι πέρα απ τα κλασικά που λέει κ ο φίλος από πάνω. Ήταν πλέον αργά όταν κατάλαβα τι εστι Dio.

Βέβαια πιο πολύ θα ήθελα να τον δω με Blackmore να λέει τα κλασικά των rainbow αλλά αυτό μάλλον δεν το είδε κανένας σε αυτό το φόρουμ οπότε… :sweat_smile:

2 Likes

Πάντως το 2003 με το που σκάει το Stargazer θυμάμαι να χάνω το φως μου . Η ζέστη εκείνη την μέρα ήταν παρόμοια με τη σημερινή ή έτσι θυμάμαι τουλάχιστον.

5 Likes

Η καλύτερη στιγμή της συναυλίας ήταν το Stargazer ρε!

5 Likes

Βαρέθηκα να το γράψω αλλά ίσχυει 100%.
Είναι το απόλυτο χαρντ ροκ κομμάτι.

1 Like

Dio πρόλαβα και ειδα μονο μια φορα, και ηταν αυτη εδω

6 Likes

Αν μου έλεγες Dio το 1993 θα σου έλεγα, τί είναι αυτό; Μόνο Metallica και Guns N’ Roses ήξερα τότε. Που και πάλι εκτός από το Appetite (το δίσκο) και το Enter Sandman (το τραγούδι) δεν ήξερα τίποτα άλλο.

3 Likes