Dire Straits

Για πειτε την γνωμη σας για μια απο τις μεγαλυτερες αδυναμιες μου…:smiley:

Γκρουπάρα τεράστια στο είδος της, με άλμπουμ κορυφαία. Προσωπική μου τεράστια αδυναμία το LOVE OVER GOLD (1982), που το θεωρώ την κορυφαία τους στιγμή και το λατρεύω από την πρώτη μέχρι την τελευταία του νότα! :smiley: Κατέκτησαν και την εμπορική κορυφή με το BROTHERS IN ARMS (1985), είχαν μία πτώση με το ΟΝ ΕVERY STREET (1991), που πιστεύω ότι είναι το πιο μέτριο άλμπουμ τους, και απ? ό,τι ξέρω, διαλύθηκαν το 1995.

Αδυναμία, βαριέμαι να αναλύω.

Μόνο ένα σχόλιο: Απέδειξαν ότι αν ακολουθείς πιστά το μουσικό σου όραμα, κανένα ρεύμα δε σε σταματά. :wink:

Ίσως επειδή δε δοκίμασε ακόμα να τους σταματήσει το ηλεκτρικό ρεύμα.

Εναλλακτική άποψη αυτή ομολογουμένως.

εκτος απο καποια κομματια δεν μου πολυαρεσουν…αλλα ο knopfler και ο drummer τους ειναι και γαμω τους παικτες…

:respect: :respect:

ΑΠίστευΤΟΙ!!! ΤΟυς Παω με χίλια! Το μεγαλύτερο κόλλλημα μου είναι το ONCE UPON A TIME IN THE WEST!!!

ΜΠανταρα!:respect: :respect:

Once upon a time in the west, Heavy fuel, Lady writer, Sultans of swing, Romeo and Juliet κτλ κτλ
Αξιόλογη μπάντα, τους ακούς πολύ ευχάριστα! :thumbup:

Τι να πει κανείς γι’ αυτή την καραγκρουπάρα;

Να συπληρώσω στα παραπάνω κομμάτια που έγραψαν τα παιδιά, τα επίσης πολύ αγαπημένα

Where you think you’re going

Tunnel of love

Down to the waterline

Γενικώς το Communique είναι για πολλά whiskey δίσκος!:drunk: :drunk: :drunk:

Eξαιρετικό συγκρότημα.
Sultans of swing

τους ειχα δει το 1985 στο ΣΕΦ.μεγαλο group.αρκετα χρονια αργοτερα ειδα στο half note την katie webster η οποια εκλεισε το live παιζοντας στο πιανο το so far away λεγοντας πως θα παιξει ενα κομματι της μεγαλυτερης ροκ μπαντας στον κοσμο εκεινη τη στιγμη.

Μου φενεται η ειναι αρκετα υποτιμημενοι? :-k

Τεραστιο συγκροτημα, απιστευτοι μουσικοι… Τι να λεμε… Συμπληρωνω και εγω μερικα: Telegraph road, private investigations, on every street, your latest trick etc, etc

Ιδιαίτεροι - μοναδικοί με έναν κατά εμέ από τους καλύτερους κιθαρίστες ever - Mark!!!

:respect:

Ο οποίος, λένε τα άλλα μέλη, είναι η αιτία της μη επαναδρασηριοποίησης τους γιατι έχει επικεντρωθεί αποκλειστικά στη σόλο καριέρα του. Κρίμα…

Μπορείς να σκεφτείς εάν ξανά ήταν μαζί και έκαναν tour, τι θα γινόταν και ειδικά εδώ, αλλά καθαρά σαν dire straits!!??