Dirt Spawn Disease - ακυκλοφόρητο άλμπουμ

Στο facebook έγραψαν πως θα αρχίζουν να ανεβάζουν κομμάτια απο το ακυκλοφόρητο άλμπουμ τους που ήταν να βγεί τον 2007 νομίζω. Και στη συνέχεια θα είναι και διαθέσιμο και σαν free download. Τα κομμάτια που έχουν ανέβει μέχρι ώρας είναι: Exude Through the 6th Month of Existence, Materialized Messiah, Won’t Let You Try, Under Indifference & Waste in my hands.

Μιας και η μπάντα παίζει να είναι η αγαπημένη μου Ελληνική είπα να το ποστάρω γιατι αξίζει. Πρωτοάκουσα όπως και πολλοί άλλοι στο Rockwave το 2007 και απο τότε είμαι φανατικός.Τσεκάρετε τα κομμάτια εδώ:

Τα βιογραφικά στοιχεία είναι στα αγγλικά και τα βάζω σε spoiler έτσι για να υπάρχουν.

DIRT SPAWN DISEASE’s first full length album is now available. The band self-produced the album while the mastering was
handed to Brian Hazard at Resonance Mastering. This 2007 effort which features re-recorded and new material remained
unreleased until now.


[SPOILER]Band Members:

(Panos Mademlis - Vocals, Guitar)
(Nikos Drimalitis - Guitar)
(Thanasis Kotinis - Bass)
(Alexandros Sakellariou - Drums)

Formed in Athens, Greece in 2004, DIRT SPAWN DISEASE are all about seeping a complex yet coherent growl out from their souls and grinding it down on a newfound depth.
No one takes here the easy way out following any scene or trend. Four normal guys holding their ground inside a labyrinth where raw, experimental, rock and non-cliched
metal music are mixed together and covered with a unique melodic taste. DIRT SPAWN DISEASE?s goal is to be a collective band, having this way a united four man energy
and ability, needed to capture the true feeling on tape and up on stage.

The band has finished recordings & mixing of their self-produced album “DIRT SPAWN DISEASE” while the Mastering was handed to Brian Hazard at Resonance Mastering.

At the moment we are trying to find ways of releasing and promoting our work abroad.

For contact / PRESS KIT - Email: dirtspawndisease@gmail.com[/SPOILER]

Eπίσης Dirt Spawn Disease:

http://signmeto.roadrunnerrecords.com/artists/dirt-spawn-disease

www.youtube.com/dirtspawndisease

www.twitter.com/dirtspawndisease

Πολύ καλή μπάντα. Με πρώην μέλη των R.O.T. Χαρακτηριστικότατη η φωνή του τραγουδιστή, που φέρνει αρκετά σε Keenan.

[B][U]Εδώ[/U][/B] η κριτική του demo που μάς είχαν στείλει.

Εννοείται οι Tοοl επιρροές είναι αρκετά εμφανείς! Τα σπαγε το demo πολύ πιο raw εκτελέσεις, το album αυτο περιέχει τα ίδια κομμάτια, ξαναδουλεμένα και με αρκετές προσθήκες και καλύτερη παραγωγή. Εχει κομματάρες!

Τους είχα πετύχει πριν 2-3 χρόνια, αν θυμάμαι καλά, στο signmeto της Roadrunner και μου είχαν κάνει πάρα πολύ καλή εντύπωση. Μουσικά υπάρχουν πολλές ομοιότητες με Tool (χαλιέται κανείς;), αλλά η μπάντα έχει και προσωπικότητα και στέκεται σε πολύ υψηλό επίπεδο.

Κατά τη γνώμη μου οι DSD είναι από τις καλύτερες μπάντες στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Πάρα πολύ καλά κομμάτια, σφιχτή παραγωγή, φοβερή ατμόσφαιρα (και πάνω απ’ όλα πειστικότατη) και το κυριότερο: ο Πάνος Μαντεμλής έχει φωνάρα και ερμηνεύει καταπληκτικά. Πολλά μπράβο.

By the way, τσεκάρουμε και τους Dryed, άλλη γκρουπάρα από 'κει, όπου τραγουδάει επίσης ο Μαντεμλής, κιθάρα παίζει ο Γιάννης Φασουλάκης (ex-Odes of Ecstacy) και αρχικά μπασίστας ήταν ο Βαγγέλης ο Γιαλαμάς (ο γνωστός).

Συμφωνώ απόλυτα, οι DSD είναι άνετα η αγαπημένη μου ελληνική μπάντα, δεν υπάρχουν τα φωνητικά απλά βέβαια τώρα έχουν ψιλομπεί στπν πάγο βέβαια και παίζεται η φάση, αλλα πάντα ελπίζουμε, προσωπικά περιμένω να ανεβάσουν και τα υπόλοιπα κομμάτια στο youtube γιατι αυτά τα έχω λιώσει.

Όσο για DRYED εντελώς άλλη φάση αλλα εξίσου ελπιδοφόρο για ελληνικά δεδομένα, όσοι ήταν στο πρώτο live τους στην Αθήνα πριν 10 μέρες θα το έζησαν αυτό και με το παραπάνω.

DeKay stay tuned γιατι ετοιμάζονται δύο νέα videάκια απο DRYED σύντομα :slight_smile:

Ορίστε η playlist ακόμη μια φορά, για όποιον δεν τη βρήκε: :slight_smile:

Nεο κομμάτι ανέβηκε με τίτλο Filtered, τσεκάρετε!

λέτε η καλύτερη μπάντα και δεν τους τσίμπησε καμια δισκογραφική της προκοπής να τους προμοτάρει και να μαθευτεί η δουλειά τους παραέξω…[B]ΟΚ θα τσεκαριστεί άμεσα!!![/B]

Σε πόσες μπάντες συμβαίνει αυτο στην Ελλάδα, και όχι μόνο δηλαδή…το οτι δεν είναι σε εταιρία δνε σημαίνει οτι δεν αξίζουν κίολας. Αν ήταν έτσι δεν θα έπρεπε να υπάρχει underground σκηνή.

Νομίζω πως (πέρα απ’ όσα λέτε παραπάνω) έχει να κάνει άμεσα με τις ιδιαιτερότητες της εποχής. Το θέμα “εταιρία” είναι πλέον αρκετά διαφορετικό, αφού και το προϊόν “μουσική” έχει αλλάξει αρκετά πια και φυσικά η ηλεκτρονική αγορά δεν είναι τόσο επικερδής. Άλλη κουβέντα αυτή βέβαια…

Πέραν αυτού, οι DSD αξίζουν πάρα πολλά και σε κάθε περίπτωση όσοι ακούν τη συγκεκριμένη μουσική δε μπορεί να μη γουστάρουν τη μπάντα.