Disillusion

Δε βρήκα thread για αυτούς, ελπίζω να μην έκανα λάθος :). Νομίζω πως αξίζουν ένα δικό τους :p.

Έχω ακούσει μόνο το ντεπούτο τους Back To Times Of Splendor και πρέπει να πω πως είναι δισκάρα από τις λίγες!

Ακούστε το πρώτο τραγούδι του δίσκου και κρίνετε: Disillusion - And The Mirror Cracked

Έχουν κυκλοφορήσει άλλον έναν δίσκο (Gloria) αλλά δεν τον έχω ακούσει ακόμα για να εκφέρω γνώμη, δε με αφήνει το Back To Times Of Splendor να ξεκολλήσω :D. Στυλ? Who cares αφού παίζουνε μουσικάρα!

ψ. τους έψαξα επειδή αναφέρθηκαν από κάποιον στην ίδια πρόταση με τους Depressive Age :!:

χεχε! αυτός ήταν ο λόγος που τους είχα ψάξει και εγώ!! Και το Gloria είναι απίστευτη δισκάρα, με λιγότερο κάφρικο ύφος και λίγο πιο industrial oriented, χωρίς όμως να χάνει διόλου από την ταυτότητα του γκρουπ. Ο τραγουδιστής τους προσκυνάει τον Lubitzki και το Electric Scum!

Δεν έχω ακούσει το πρώτο τους αλλά έχω το Gloria και είναι δισκάρα. Είναι αρκετά εγκεφαλικό με συνθέσεις που εξελίσσονται. Έχει παράνοια και industrial τάσεις ενώ η συσκευασία έγραφε “David Lynch on metal” κάτι που δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα. Για το πρώτο έχω διαβάσει ότι είναι πιο συναισθηματικό και deathίζον και φέρνει στο μυαλό τους Opeth.

Απλά και όμορφα οι Disillusion είναι τεράστια μπάντα με έμπνευση που ρέει άφθονη και δύο άλμπουμ διαμάντια. Και αν το “Back To The Times Of Splendor” είναι κάτι ανάμεσα σε Opeth και Depressive Age, το “Gloria” με την σειρά του, αποτελεί τεράστιο βήμα μπροστά και όσον αφορά τις ιδέες και φυσικά την ροή του άλμπουμ. Ακούγεται όλο με την μία χωρίς να κουράζει ούτε στιγμή, κάτι που στον γενικευμένο πια χώρο του [ας το πούμε] prog είναι σχετικά δύσκολο. Όπου να’ναι βγάζουν και τρίτο [λογικά] επικό δίσκο και όπως αναμένεται θα είναι και αυτό ένα βήμα μπροστά. Η λέξη κλειδί λοιπόν “Depressive Age”, δίνει εν ολίγοις μια πρώτη ιδέα για τον ήχο των Disillusion.

Από τις μεγάλες [καλλιτεχνικά πάντα] μπάντες, που το 'χουν.

~ Επίσης, έχουν κυκλοφορήσει και το “The Porter” [MCD 2002] και το “Three Neurot Kings” [EP 2001]

Eγώ έχω ακούσει το Gloria που είναι φοβερή δισκάρα :!:

Μια απο τα ιδια και απο εδω! :slight_smile:

+1 κι απο μενα:p

άκουσα μια γρήγορη το gloria χτες και ομολογώ πως με ξένισε κάπως :-s τέσπα, θα το ακούσω υπό καλύτερες συνθήκες. τώρα ακούω το three neuron kings, καλό φαίνεται. ξέρουμε πότε βγάζουνε δίσκο οι νοματαίοι?

Έχει ψυχρή αισθητική. Μου πήρε κ εμένα λίγο να συνηθίσω τα beats του.

εφόσον το είδα σε προσιτή τιμή, είπα να το ξανακούσω για να δω αν θα το αγοράσω. μ αρέσει πολύ τελικά, φρέσκο πράμα που σαλεύει :D. καμμία σχέση με το πρώτο πάντως, θα μπορούσε να είναι και άλλο συγκρότημα. όχι πως είναι κακό αυτό. ελπίζω το επόμενο να μην είναι τόοοσο ιντάστριαλ πάντως…

το gloria ειναι απιστευτο… πολυ καλη η αισθητικη του… ενας δισκος που συμπεριλαμβανει πολλα ηδη μουσικης…

Back To Times of Splendor μεγαλη αλμπουμαρα!!!

Το Gloria δε το χω ακουσει ακομα…

A, καλώς ξεθάφτηκε γιατί ακούω το Gloria αυτές τις μέρες και μπορώ να πω ότι μαρέσει πολύ.
Πολλά progressive στοιχεία, ανακατωμένα με αυτά του melodic death εκ Σουηδίας.
Και δεν κουράζει καθόλου!
Αρκετά άμεσο, σου μένουν τα κομμάτια.

τρισμέγιστη δισκάρα όμως…

ακουσα και γω ελεω ντουντε το Back To Times of Splendor…τρομερο αλμπουμ, τα prog στοιχεια δενουν τρομερα με τα melodeath, πολυ καλο αλμπουμ σε αντιθεση με το γκλορια που το τσεκαρα πρωτο, αλλα περα απο 2-3 φορες δεν το ξανακουσα

θες να μας πεις δλδ εν ολίγοις πως το Back To Times of Splendor σε άφησε χαλιΣΕΚΟ.

θέλει να μας πει ότι δεν πρόλαβε να αντιληφθεί το μεγαλείο, και ότι θα επανορθώσει άμεσα (για το γκλορια).

:smiley:

Τhe Hole We Are In, εκεί μας έβαλαν και μας αφήσαν και σκεφτόμαστε το μεγαλείο του δίσκου…

τι στο διάολο κάνουν αυτοί.

προβες για διαφορες συναυλιες που εχουν…
δεν ξερω εαν ετοιμαζουν κανενα νεο δισκο αλλα συνηθως οταν ξαναβρισκεσαι με τους φιλους μουσικους ολο κ κατι θα αρχισεις να ετοιμαζεις.

οσο για το back to the times of splendor απλα δισκαρα.
το γκλορια το καημενο δεν μπορω να το ακουσω ουτε μια φορα ολοκληρο… με κουραζουν τα πολλα ινταστριαλ στοιχεια και δεν μπορω παρα να το συγκρινω με το ντεμπουτο τους και να απογοητευτω.

οσο για τα 2 ep που βγαλανε… απιστευτα και αυτα!