Disturbed - Indestructible

Einai aytoi edo pou mou trabiksan tin prosoxi me to asma Wicked Soul pou spernei apisteyta…

Ama akouseis to diskio exei 3-4-5 Disturbed teleios alla pio speed gia na sou fygei ligo i elleipsi skliradas apo to indestructible. Exoun speirei kai oi Disturbed paidia ti nomizes? End of spam…carry on sto topic mas.

Ποιο είναι αυτό το Ρώσικο σάιτ ρε παιδιά; Ενδιαφέρον ακούγεται… :stuck_out_tongue:

το ότι καραγουστάρω από το Sickness κιόλας τους Disturbed είναι δεδομένο.

το Ten Thousand Fists με κόλλησε στον τοίχο.

εδώ και λίγο καιρό έχω φάει τη φρίκη μου και ακούω συνέχεια Disturbed.
τα refrain τους γυρνάνε στο κεφάλι μου και συνέχεια σιγοτραγουδάω. Liberate, Stupify, Deify…

τα 2 τραγούδια που είχαν διαρρεύσει (Inside The Fire και Perfect Insanity) τα έχω λιώσει.

Τώρα ο δίσκος παίζει σε top priority. Γουστάρω κάργα. Εμπορικός? Όσο πρέπει. Δυνατός? Άλλο τόσο. Πορωτικός? Φυσικά.

Οι Disturbed κατάφεραν σε μια εποχή που παρουσιάζονταν 38 κιλά ίδιες μπάντες τη μέρα να ξεχωρίσουν. Έχουν attitude, έχουν τραγουδάρες, έχουν φωνάρα.

Επιμέρους λεπτομέρειες για το Indestructible εν καιρώ.

Με όλα αυτά καταλήγω σε αυτό που είπε ο Daz σε 2 λέξεις. ΤΑ ΣΠΑΕΙ.

Αλλά ήταν γνωστό ότι οι Disturbed ΤΑ ΣΠΑΝΕ γενικώς.

Μόλις το τσίμπησα και τώρα το ακούω! Δεν μου αρέσει να κάνω κρίσεις πριν αποκτήσω ολοκρηωμένες κρίσεις πριν αποκτήσω ολοκληρωμένη άποψη αλλά μετά το Ten Thousand FIsts που ήταν καταπληκτικό ελπίζω να ακολουθεί στα χνάρια του. Για να δούμε!

Τωρα το ακουω πρωτη φορα.Οπως ειπε ο signal (Πολυ το παω αυτο το παιδι) ο δισκος δεν εχει
τα κολλητικα ρεφραιν του προηγουμενου.Κατα τα αλλα ομως ειναι παρα πολυ καλος και δεν με
χαλαει που ειναι πιο ελαφρυς.

Ακριβως.Κανει μπαμ οτι ειναι Disturbed.

Eγω θα ελεγα οτι ειναι πιο σκοτεινό και λιγο πιο μελωδικό απο το 10000 fists…

Παιδια το εχω απο εχτες … ειναι απο τα καλυτερα των Disturbed … Οσοι δεν τ εχετε ακομα παρτε το απο καπου … απλα τα σπαει !!!111

Πωπω μόνο εγώ δεν ενθουσιάστηκα δηλαδή.
:frowning:

Πρωτα συμπερασματα μετά από λιωσιμο ακροασεων

1.Καλυτερα κομματια (πιστευω) το ομώνυμο,deceiver,perfect insanity,haunted και enough

2.Πιο μελωδικό και πιο mid tempo απο το 10000 fists χωρις να χανει επουδενί σε δυναμη…

3.Η φωνή του Draiman ακούγεται καλύτερη απο ποτέ…

4.Τα ρεφραίν ειναι κολλητικα οσο δεν παει…

5.Η παραγωγη σπάει κοκκαλα (κλασικά)

Θα εξηγηθώ σύντομα! :slight_smile:

Daz, πριν πω οτιδήποτε, θέλω να θέσω ορισμένα ερωτήματα:

Λες “δεν είναι για παλιομεταλλάδες”…

Οπότε ερωτώ: :-k

  1. Υπάρχει δίσκος των Disturbed που είναι για παλιομεταλλάδες;

  2. Aν ναι, ποιός / ποιοί;

  3. Το Ten Thousand Fists μοιάζει ή όχι με το καινούργιο;

  4. Aν ναι, σε τι;

  5. Αν όχι, ποιές οι διαφορές τους;

  6. Για ποιούς ακριβώς λόγους, σκέφτηκες ότι θα το θάψω; :lol: :lol:

Αν δεν βαριέσαι, απάντα!

Α! Και μου χρωστάς μια απάντηση σχετικά με την Samantha και το Toronto! :wink: 8) :smiley:

Η λέξη-κλειδί! :wink:

Mitsara kanena den einai gia paliometallades. Apo metagrafi se pirame sti prokeimeni periptosi giati den eisai tou eidous. Kai epeidi ksero pia to gousto sou ena tsaf xreiazosoun “gia na tin kaneis” :lol: Apla nomizo oti ayto to tsaf sou dothike. Mou eixes pei oti kai to perfect insanity den sou arese opote akougontas to diskio den akousa kati pou na sou allaksei dramatika tin apopsi. Toso kairo ematha ta gousta sou 8)

Mitsara afou eisai epikos den tha sou aresei to Toronto…san poli? :lol: EPIC METAL leme :lol:
Ase me tora giati exo liosei to neo ton Journey kai eimai se karantina :lol:

Η γνώμη μου:

Το Ten Thousand Fists είναι και για παλιομεταλλάδες! :yes:

Ξέρω πολύ κόσμο με τα δικά μου ακούσματα, που έπαθε πλάκα με το συγκεκριμένο!

Είναι μοντέρνος, αλλά όχι τόσο ώστε να με (μας) χαλάει και έχει ταυτόχρονα πολλά σημεία “καθαρού” metal, ώστε να μας φτιάξει άσχημα!

Το θέμα μας όμως δεν είναι ο καινούργιος!

Θεωρώ λοιπόν πως το Indestructible είναι το part II του προηγούμενου δίσκου!

Εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημά μου! :wink:

Αν ήταν διαφορετικό, είτε στο στυλ των πρώτων 2, είτε σε κάτι εντελώς καινούργιο, μάλλον θα άφηνε απλά αδιάφορο! Το θέμα είναι τα περισσότερα κομμάτια, σε μουσικό επίπεδο, θα μπορούσαν άνετα να υπάρχουν στο 10.000 Fists!
Αλλά… και εδώ χαλάστηκα… σε συνθετικό επίπεδο δεν φτάνουν τον υψηλό πήχη που οι ίδιοι ανέβασαν!

Δεν λέω ότι έχει άσχημα κομμάτια, το αντίθετο, αλλά πολλά μου μοιάζουν λες και είναι b-sides του προηγούμενου!

Στο 10.000 κάποιες μελωποιήσεις ήταν αριστοτεχνικά γραμμένες και κάποια refrains εντελώς ευφυή!
Κάτι tracks σαν το ομώνυμο, το “Deify”, το “Sons of Plunder” και το “Stricken” ήταν από άλλο πλανήτη και είχαν κολλητικά refrains που τα τραγουδούσες στο τέρμα καθώς έτρεχες στην εθνική με τέρμα το γκάζι!

Εδώ, τα περισσότερα μοιάζουν μεταξύ τους και από τα λίγα που ξεχωρίζω (προς το παρόν έστω), το “Indestructible”, το “Inside the Fire” και το “The Night” δυστυχώς δεν έπαθα και καμιά πλάκα!

Με άλλα λόγια στο 10.000 Fists βάζω χαλαρά 9,5, ενώ σε αυτό κάπου 7,5 με 8… καθαρά για συνθετικούς λόγους (έμπνευσης) και όχι για το ύφος του ή οτιδήποτε άλλο!

P.S. Για το 2 - 2.

Το 2005 βγήκαν για μένα 4 πολύ μεγάλες δισκάρες σε ένα χώρο που παλιότερα δεν ήμουν και ο μεγαλύτερος οπαδός! Παρόλα αυτά παραδέχτηκα αυτές τις 4 μπάντες για αυτά τα albums!
[ul]
[li][B]Avenged Sevenfold - The City of Evil
[/li]

[li]Trivium - Ascendancy
[/li]

[li]Disturbed - 10.000 Fists
[/li]

[li]Bullet For My Valentine - The Poison[/B]
[/li][/ul]

Mεγάλοι και σημαντικοί δίσκοι για την δεκαετία που διανύουμε! :metal:

Είχα βάλει στοίχημα με τον εαυτό μου, πόσες από αυτές θα μπορέσουν να βγάλουν δίσκο που να είναι ισάξιος ή ακόμα καλύτερα, να ξεπεράσει τα προαναφερθέντα albums! :roll:

Εντελώς βάση γούστων λοιπόν, τα κατάφεραν οι A7X και οι Bullet For My Valentine, απέτυχαν οικτρά οι Trivium και στάθηκαν αξιοπρεπείς μεν, αλλά δεν με ενθουσίασαν δε, οι Disturbed, εξού και το 2 - 2! :wink: :lol:

So, hail to Toronto! Αnd to Samantha, of course!!! 8)

Χα! Σε 13 μέρες θα τους δώ! 8)

Μετά από ένα άλμπουμ σαν το 10.000 fists, το καινούριο φαίνεται μάλλον κατώτερο του αναμενομένου.

Εγώ πάντως ακόμα βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο (από πόρωση).
Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο ή χειρότερο από το 10.000 Fists. Δεν με νοιάζει κιόλας.
Η δύναμη του ομώνυμου κομματιού, η refrainάρα του The Night, το απίστευτο σπάσιμο της φωνής στο refrain του Enough, τα γνωστά 2, το Haunted.
Τα solos έχουν πάρει λίγο χώρο ακόμα και είναι πραγματικά καταπληκτικά. Όπως ακριβώς πρέπει και όσο πρέπει.

Ονειρεύομαι ήδη μια limited edition ανάλογη με αυτή του 10.000 fists!

Kala blepo to review tou Pot kai ta spaei :smiley: To goustara kai ego to idio. Blepo kai to teleioma pou anaferei tin pio porotiki stigmi tou album opos eixa pei ki ego. Kati den mou paei kala omos…Sto telos den leei know me MF alla call me MF…Mexri edo ola kala. Ekane lathos o Pot leo apo tin porosi tou. Meta koitao to diko mou sxolio edo sto topic kai leo…naaa ksemoramene ti egrapses edo :lol: Po po mou thymise tin gkafa mou me ton Rambo :lol: Sorry Pot se pira sto laimo mou :lol: An mporeis to diorthoneis kiolas giati ama biazomai sto grapsimo kamia fora ta skatono…oops :lol:

To 7 inch sou einai spanio Pot ? :lol: :bow2: :lol3:

βγηκε?

Nai. 8)

Όχι απλά σπάνιο, μη σου πω πως δεν υπάρχει καν :lol: :lol: :lol:

Πάντως παιδιά, εκτός από το ομώνυμο και το Inside the Fire, κανένα άλλο κομμάτι δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Επαναλαμβανόμενο και ολίγον κουραστικό. Νομίζω το Ten Thousand Fists καλύτερο…

Indestructible,Haunted,Criminal και The Night(απιστευτα γαματη Disturbed ρεφρεναρα) τα highlights του δισκου.Απο κει και περα εγω ακουω καποιες καλες στιγμες αλλα και μερικες αναμασημενες…Γενικα καλο αλμπουμακι πατως,ικανοποιημενος εμεινα…