Diy συναυλίες

3 Likes

Εν τέλει για Punk Against Capitalism, οι Βιομηχανικη Αυτοκτονία ακύρωσαν την εμφάνισή τους, ανακοίνωση:

Summary

Είμαστε στη δυσάρεστη θέση να ανακοινώσουμε πως δεν θα καταφέρουμε να παίξουμε στο φετινό “Punk Against Capitalism”, καθώς στην προσπάθεια μας για την προετοιμασία μας για το live η πίεση του χρόνου και οι υποχρεώσεις των μελών της μπάντας την κατέστησαν αδύνατη.
Στηρίζουμε το live με την παρουσία μας και ευχαριστούμε πολύ για την πρόσκληση,θα τα ξανά πούμε σύντομα .Αγάπη ,ισότητα , αλληλεγγύη
Βιομηχανική Αυτοκτονία, 2023

Επίσης, ανακοινώθηκαν οι Χειμερία Νάρκη, και έτσι το τελικό lineup είναι το εξής:

Υ.Γ. Περί Distort Reality, επιγραμματικά, έστω και κάποιες μέρες μετά, εξαιρετικός ήχος και εμφανίσεις από όλες τις μπάντες, όπως και η γενικότερη διοργάνωση/προσπάθεια όπως πάντα, ειδικά από Bombardement (με μπασίστα να βγαίνει με μπλουζάκι Tyrann), αλλά η ισοπέδωση ήταν οι Χαοτικό Τέλος, πάντα τέτοια.

9 Likes

Επιστροφή από Τρίκαλα χθες (και καπάκι μπίστηγμα), οπότε επιγραμματικά κάποια σχόλια για το πρώτο διήμερο Day Of Scattering (και έβδομο συνολικά).

Εξαιρετική προσπάθεια, ήχος, στήσιμο, φιλοξενία και κοινωνικοποίηση, σύνδεση με το τοπίο και τα τοπικά ζητήματα που ήθελε η αυτοοργανωμένη προσπάθεια να αναδείξει, και γενικότερα οργάνωση, τόσο σε timetable, όσο και σε παρεμβάσεις. Ξεκινήσαμε ως παρέα για την εξόρμηση και τη στήριξη, μετά συμφωνήθηκε να εκπροσωπήσουμε και το Metal Solid@rity, στηρίζοντας φυσικά και την πρωτοβουλία της Ηχητικής Δυσαρμονίας, οπότε απέκτησε και διττή σημασία και νόημα αυτή η βόλτα.

Καθαρά μουσικά, οι Chain Cult είναι μια κατηγορία πλέον από μόνοι τους, και τα νέα κομμάτια έδειξαν πως δεν έχουν διάθεση να συμβιβαστούν. Downwinder δεν ξερω πως θα είναι το νέο άλμπουμ αλλά, ακόμη και με την ατυχία της σπασμένης χορδής, έδωσαν εμφάνιση που με άφησε μαλάκα. Τρομακτικοί. Φανταστικοί φυσικά Feral Kids με την ηχάρα να απογειώνει, το ίδιο και Dishonor. Μία από τα ίδια και οι Vile Species που για μένα είναι το καλύτερο grindcore σχήμα που έβγαλαν τούτα τα χώματα :stuck_out_tongue: Γενικά όλα τα σετ ήταν απολαυστικά.

Άντε και του χρόνου, τουλάχιστον διήμερο.

12 Likes

Από τώρα εκεί

4 Likes

Για να παίρνουμε παρουσίες για σήμερα, πρώτη συναυλία της σεζόν:

4 Likes

Μεγάλη μέρα σήμερα, οπότε ένα reminder για το πρόγραμμα και την τοποθεσία του Punk Against Capitalism:

image

8 Likes

Σήμερα παίζουν οι Sworwielder στη Θεσσαλονίκη. Δυστυχώς όχι στο γνωστό αγαπημένο μέρος. Παρ’ όλα αυτά, προτείνω σε οποιονδήποτε/οποιαδήποτε που λατρεύει το βαρύ, Amebix-ιακό στυλ να πάει να τους δει, γιατί, μα τον Θεό, τέτοια μπάντα έχουμε ποοολύ καιρό να δούμε live στην πόλη.

Εξώφυλλο της χρονιάς or what?

4 Likes

Και αύριο γιαννενα πακετάκι με dishonor και britney fears

2 Likes

3 Likes

Για πείτε όσα είδατε Swordwielder στις άλλες πόλεις, τι έλεγε η υπερμπαντάρα live για να μπαίνουμε και εμείς οι Αθηναίοι εδώ στο κλίμα για σήμερα;

θα σαι υπόγα;

1 Like

Προφανώς, πρέπει να φωνάξω “the living shall envy the dead in the final hour” :stuck_out_tongue:

1 Like

ΓΑΜΩΩΩΩωωω

2 Likes

Η φωνή του δεν ήταν τόσο εντυπωσιακή όσο στα albums (γιατί τη θεωρώ εντυπωσιακή όταν την ακούω). Και ο ήχος δεν ήταν μπετόν-αρμέ όπως θα περίμενα. Γενικά δεν ισοπεδώθηκα, όπως θα ήθελα. Ας πει κι η Ναταλία που ήταν εκεί, δεν ξέρω. Ίσως έφταιξε που τα albums (και τον ήχο) τους τα έχω υπερβολικά ψηλά.

Φυσικά μην τολμήσετε να τους χάσετε παρ’ όλα αυτά, πότε θα τους ξαναδείτε;

1 Like

Πάνω κάτω όπως τα λες τα είδα και εγώ ,ενώ ήταν καλοί βέβαια θα ήθελα παραπάνω βαρος στον ήχο τους.

Σε εμάς πάντως, αν εξαιρέσεις κάποια κιθαριστικά σκαμπανευάσματα σε σόλο και πιο ατμοσφαιρικά σημεία, οι Σουηδοί έδωσαν live-άρα, και τα φωνητικά όταν ανέβηκαν στη μείξη απογείωσαν τη συναυλία. Έπαιξαν και χορταστικό σετ, κάπως τα περίμενα χειρότερα δηλαδή.

Για το νέο δίσκο έχω γράψει μια γνώμη, αλλά και ζωντανά και γενικά πολύ δεμένο σχήμα, κρίμα που δεν έβγαινε αυτός ο doom όγκος παραπάνω στη συναυλία αν και σε στιγμές ήταν επιβλητικοί και εντυπωσιακοί παικτικά. Ελπίζω να εκτιμήθηκαν και από τον κόσμο μιας και δεν ήταν το τυπικό crust/d-beat σχήμα.

Σε κάθε περίπτωση, με το μυαλό και στον μικρόκοσμό μου θα πω πως ήταν πολύ σημαντικό τουρνέ για τα μέρη μας.

Edit: Εν τω μεταξύ, τους αδειάσατε για τα καλά το merch στις άλλες πόλεις, ντροπή :stuck_out_tongue:

Αυτό το Σάββατο 07/10, στην κατάληψη Φάμπρικα Υφανέτ:

Bordger από Νέα Ζηλανδία
Πάνω απ’ το Πτώμα μου από 'δώ

2 Likes

Το φεστιβάλ της λοκομοτιβας θα γίνει κανονικά αύριο; δεν έχω δει κάποια ανάρτηση τελευταία.:thinking:

Βέβαια,αφίσες παίζουν παντου

Ναι!

1 Like

Να περιμένεις 25 καταιγιστικά λεπτά