Dodheimsgard - Supervillain Outcast (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ)!

Τρία πουλάκια κάθονταν…!!

h mousikh einai mousikh, mia nota einai nota eite einia se mpetoben eite einai se darkthrone synthesh.

an kati m aresei tha synexisei na mou aresei - oso akraio kai an einai… eimai atheos. pisteuw oti kai kalo kai kako synyparxoun. den syntasomai eite me to ena eite me to allo.

apla - otan mousika kati den me kalyptei - fwnitika einai faltso (to genikotero akraio idiwma - einai eksorismou faltso) - i paratairo - kai stixourgiko, oxi apla DEN EXEI TIPOTA NA PEI - alla anamasa - kapoia tetrimenh thematologia (kako, satanas, arrwsthmenh fantasiwsh), me entelws paidiko afelh kai glwssika aneparkh tropo, tote ti na mou aresei ?

oi sister para tin proklhtikh endymatologika apopsh, eixan megala @@, den einai ligo na bgeis na prokalesei 50000 atoma na se deiroun - donnington kai na mhn emfanistei kaneis - dioti profanws - eixan pathei kai ena shock kai deos apo to apisteuto show pou molis eixes dwsei… edw einai i stenomyalia !!! oi typoi to kanan - koroideuontas to glam image :stuck_out_tongue: lol … apla eixe epityxia kai epiase kai emeine :stuck_out_tongue: !

apo kei kai pera … religiously speaking.

kat arxas xristianismos kai satanismos - me thn gaxbedistikh/ioudaikh ennoia - einai 2 opseis tou idiou nomismatos. mono o xristianismos exei TOSO i to ena i to allo apopsh. i kalo i kako. exeis dei allh thrhskeia na prosopopoiei toso to KAKO ??? OXI ! pantou oi theoi einai polloi - toso oi kaloi osos kai oi kakoi. ase pou se alles thrhskeies to kako den proswpopoieitai… apla yparxei.

o xristianismos einai yperbolika antifatikos …

Τρία πουλάκια κάθονταν…!![/quote]

ακου την black metal σου εσυ κι ασε με εμενα να λεω μαλακιες :blush:

Τρία πουλάκια κάθονταν…!![/quote]

ακου την black metal σου εσυ κι ασε με εμενα να λεω μαλακιες :-$[/quote]
Είσαι τεράστια μορφή! :lol: :lol: :lol:

Black Metal ρεεεεεεεεεεεεεε!! :twisted: :twisted:

Ειναι 15 duh

Ρε Karja και twisted sister εχω ακουσει και δισκους τους εχω απλα θελω να σου πω οπως και συ θα βρεις επιχειρηματα για να χαρακτιρησεις γελειο το black η οτι αλλο ξερω γω, το ιδιο ευκολα βρισκει και καποιος για μπαντες οπως twisted sister η wig wam. Δεν εχει ουσια αυτο το πραγμα.

Λοιπον και το black metal γαμαει και οι Twisted sister… 8)

nai to thema einai oti egw briskw epixeirhmata, den amolaw aforesmous. :stuck_out_tongue:

Τρία πουλάκια κάθονταν…!![/quote]

ακου την black metal σου εσυ κι ασε με εμενα να λεω μαλακιες :-$[/quote]
Είσαι τεράστια μορφή! :lol: :lol: :lol:[/quote]

όντως. και γω ακουω καποια black, αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειμαι σατανιστης. μήπως καίω και εκκλησίες; :lol: . σοβαρα, ριλαξ, ολα μουσική ειναι. τιποτα παραπάνω, τιποτα λιγότερο. το αν σε εκφράζουν οι στίχοι ειναι τελείως άλλο θεμα.

ον τοπικ σχετικά με την διαμαχη με karja.

ρε μητσο, εγω ισα ισα που όποιος με ρωτησει θα του πω οτι ειδικά οι twisted sister ειναι απο τις καλυτερες live εμπειριες που εχω δει. το θεμα δεν ειναι εκει. δε μπορεις να πεις τους DHG καρνάβαλλους, επειδη, οι Twisted Sister ενδυματολογικά ειναι περισσότερο καρναβαλι.ισα ισα που σαν image έχουν διαφορετικό οι DHG απο την υπόλοιπη σκηνη και δε μου φαινεται άσχημο απο μια φωτο που εχω δει. περίεργο ναι, ιδιόρυθμο ναι, αλλα καρναβαλι οχι.ισα ισα που κινδυνεψαν να τους κραξουν οι αλλοι blackades με αυτην την αλλαγη…

και ενα νεο

διαλύθηκαν (παλι) οι ved buens ende οι οποίοι θα βγαζαν δισκο και θα καναν και περιοδεια…γιατι γμτ… :cry: :cry: :cry: :cry:

γιατι… :cry: :cry: :cry:

(εχουν μέλη απο DHG για όσους δε ξερουν)

Τον δίσκο δν θα το βγάλουν τελικά οι ved?
(Γμτ…)

ντάξει το άλμπουμ θα είναι φοβερό, δε θα ήθελα να το συγκρίνω με το παλιό καθοτί πέρασαν αρκετά χρόνια απο τότε κι αλλαξάν και τραγουδιστή. αυτό που έχω να πώ είναι ότι έχει πολύ καλύτερη παραγωγή και έφε, χώρις τη φώνη του Kvohst να είναι τόσο παρανοϊκή όσο του Aldrahn αλλά αυτό δεν είναι και τόσο πρόβλημα γιατί είναι αξιόλογος πολύ ο πρώτος! κομμάτια που ξεχώρισα ήταν τα Apocalypticism και Ghostforce Soul Constrictor.

σοβαρα, ριλαξ, ολα μουσική ειναι. τιποτα παραπάνω, τιποτα λιγότερο. το αν σε εκφράζουν οι στίχοι ειναι τελείως άλλο θεμα.

θα συμφωνίσω πως είναι μουσική αλλά μην ξεχνάμε πως το συγκεκριμένο είδος είναι το μοναδικό που έχει τόσο δυνατή ιδεολογία απο πίσω. δεν θεωρώ λογικό για κάποιον φανατικό χριστιανό πχ να ακούει συγκροτήματα σαν τους Marduk ή Watain, αντίστοιχα όπως και για κάποιον σατανιστή ή αθεό με το white ή unblack metal, δεν ταυτίζοντάι οι στιχόι με τον ακροατή κι έτσι το μήνυμα που προσπαθεί να περάσει ο καλλιτέχνης πάει χαμένο…

  1. η παραγωγη μου φανηκε πολυ ‘ξερη’. σιγουρα ο industrial ηχος του 666 international θα ταιριαζε καλυτερα.

ο δισκος αμφιβαλλω στην τελικη αν θα μεινει ως διαχρονικος. ειναι αξιο να φερει το ονομα τους, αλλα κακα τα ψεματα, μου μενει στο τελος μια πικρα.

το Apocalypticism ειναι οντως τρελο επος.

  1. δε θα το λεγα. πχ εγω θεωρω τον εαυτο μου ανθρωπο της εκκλησιας, αλλα δεν ειναι αυτος ο λογος που δεν ακουω γενικα black. απλα θελω στη μουσικη να υπαρχει εστω καποιο ιχνος μελωδιας. δεν ειναι τυχαιο πως μου αρεσουν τα black που thrash-ιζουν (aura noir, absu (εποχης tara) κ.τ.λ.)…

και κακα τα ψεματα, τα περισσοτερα black γκρουπ σημερα ειναι ολο corpse paint και φιγουρα και κακια. γενικα εχει ξεφτισει καπως το πραγμα σε σχεση με την πρωτη γενια του black metal κινηματος. καποιοι το χαν δει ηδη απο τοτε αυτο κατα μια εννοια. ο πιο ακραιος απο δαυτους ονοματι dead εδωσε και τελος στη ζωη του επειδη το black αρχισε να γινεται εμπορικο…σκεψου αν εβλεπε τους dimmu borgir σημερα…που και οι οπαδοι τους καθε αλλο ειναι παρα black-άδες…

εντιτ: αυτα για τον dead, τα λεω με βαση δηλωσεις του euronumous. δε ξερω τι ακριβως ειχε παιχτει…

και κακα τα ψεματα, τα περισσοτερα black γκρουπ σημερα ειναι ολο corpse paint και φιγουρα και κακια. γενικα εχει ξεφτισει καπως το πραγμα σε σχεση με την πρωτη γενια του black metal κινηματος. καποιοι το χαν δει ηδη απο τοτε αυτο κατα μια εννοια. ο πιο ακραιος απο δαυτους ονοματι dead εδωσε και τελος στη ζωη του επειδη το black αρχισε να γινεται εμπορικο…σκεψου αν εβλεπε τους dimmu borgir σημερα…που και οι οπαδοι τους καθε αλλο ειναι παρα black-άδες…

εντιτ: αυτα για τον dead, τα λεω με βαση δηλωσεις του euronumous. δε ξερω τι ακριβως ειχε παιχτει…

δεν θα διαφωνίσω γιατί όντως το 60% είναι ψεύτικο με δήθεν κακία. οι περισσότεροι δεν ψάχνωνται και παραπέρα, τραγουδάν δίχως λόγο ακολουθώντας την μόδα (γιατί αυτό είναι σήμερα) που ξεκίνησε λόγο γνώστης κόντρας του Εuronumous και του Varg. όλοι προσπαθούν να μπούν στη σκηνή δίχως ιδεολογία πρώτα απόλα, απλά αντιγράφουν ότι θεωρούν αυτοί σωστό, και καταλήγουμε να έχουμε πολλά συγκροτήματα με ίδιο ήχο και που ουσιαστικά δεν λένε τίποτα, παίζουν μόνο για τα λεφτά αφού η μουσική ειναί ένας εύκολος τρόπος για να κερδίσεις αρκετά!

ελάχιστες bands θεωρώ αυθεντικές πλέον, και οι περισσότερες ανήκουν στη Norma Evangelium Diaboli, πχ Deathspell Omega, Watain, Ofermod, Funeral Mist, Antaeus και φυσικά Dissection που ο τραγουδιστής τους αυτοκτόνησε το καλοκαίρι για να αποδείξει τα πιστεύω του. απο κεί και πέρα άμα ακούς αυτή τη μουσική και πηγαινεiς και σε εκκλησία, αυτό είναι δικό σου θέμα, οι ιδεολογίες της μουσικής με τα δικά σου πιστεύω όμως έρχονται σε αντίθεση. άν έχεις πρόβλημα και αντέχεις να σου βρίζουν τη θρησκεία κι όσα πιστεύεις τότε πάω πάσο…για κάτι εξίσου καλό με μελωδία δοκίμασε folk, power ή ότι άλλο, τόσα ειδή υπάρχουν.

τέσπα καλύτερα να ανοιχτεί νέο τόπικ άν θές να συνεχίσουμε τη κουβέντα περί black metal, εδώ μιλάμε για DHG…

Εγώ θα διαφωνήσω στο ποσοστό που δίνεις πάντως. Εγω θα λεγα ότι αγγίζει χαλαρά το 90% το ποσοστό των συγκροτημάτων που το παίζουν κακοί και σατανιστές κλπ κλπ. Πρώτοι και καλύτεροι, οι παλιές καραβάνες του είδους. Κάτι Emperor, Darkthrone κλπ. Όσο για τον Euronymous ήταν χαλαρά το μεγαλύτερο ποζέρι εκεί μέσα. Όλο λόγια λόγια, αλλά από πράξεις μηδέν. Πάντα έβαζε τους άλλους να βγάζουν το φίδι απ την τρύπα (βλέπε κάψιμο εκκλησιών).
Όσο για τα λεφτά που αναφέρεις, διαφωνώ πάλι, δεν πιστεύω ότι μπορείς να βγάλεις φράγκα παίζοντας τέτοια μουσική. Είναι απλά στη φάση για το hyppe και γιατί (θέλω να πιστεύω) ότι οι περισσότεροι γουστάρουν.
Για τις μπάντες που αναφέρεις δεν ξέρω κατά πόσο είναι αυθεντικές, ούτε τι ακριβώς εννοείς με τον όρο. Και δεν με νοιάζει στην τελική, αρκεί να βγάζουν καλή μουσική. Especially respect σε Deathspell Omega και Antaeus αν και οι τελευταίοι βάρεσαν διάλυση απ ότι έμαθα. Κρίμα.
Οι Dissection πάλι είναι μεγάλη μπάντα, έχουν κυκλοφορήσει ιστορικές δισκάρες, αλλά δύστυχος ο mastermind του σχήματος ήταν μεγάλος μαλάκας. Αυτοκτόνησε απ την βλακεία που τον έδερνε, όχι για τα πιστεύω του. Βέβαια απ το να βγάλει άλλο ένα “Reinkaos” καλύτερα νεκρός! Χαχαχαχα! Κατ εμε, οι παντός τύπου ιδεολογίες δεν έχουν θέση στη μουσική, είναι απλά ένα έναυσμα για τη στιχουργική προσέγγιση του κάθε σχήματος.
Τέλος πρέπει να πω ότι και γω θεωρώ τον εαυτό μου χριστιανό, αλλά είμαι παράλληλα μεγάλος φαν του ιδιώματος. Δεν μπλέκω τα θέματα πίστης με τη μουσική, ούτε κανένας μουσικός δεν θα μου υπαγορεύσει ποτέ τι θα πιστεύω.
Και για να είμαστε και on topic το νέο DHG σπέρνει και θα ακολουθήσει review στο site σύντομα.

Οκ αφού λές 90% δε θα διαφωνίσω, απλά μην απογοητεύουμε τους υπολοίπους στο τόπικ που νομιζούν πως είναι black metal πχ οι Rotting Christ :slight_smile:

από κεί και πέρα, άν και δεν έχω συγκρότημα, γνωρίζω πως βγαίνουν αρκέτα λεφτά (όχι βέβαια για να ζεί ένας άνθρωπος χώρις κανονική δουλειά, εκτός άν είναι μεγάλες bands σαν τους Dimmu Borgir, Cradle of Filth κλπ) ειδικά όταν κυκλοφορείς κάθε χρόνο αλμπούμ… αλλά οκ, ας πούμε ότι οι περισσότεροι το κάνουν γιατί γουστάρουν, γιατί θέλουν να έχουν συγκρότημα και ίσως να το παίζουν και κακοί για να κερδίσουν γρήγορα το σεβασμό των γύρων τους και να νιώσουν οτι πετύχαν κάπου…

όταν είπα αυθεντικές εννοούσα με σωστή (για το black metal) ιδεολογία! το black metal όπως και να το κάνουμε δε μιλάει ούτε για παγανισμούς ή δωδεκάθεο ούτε έχει πατριοτική ή ναζιστική ή άλλη πολιτική ιδεολογία, είναι κατα κύριο λόγο καθαρά θρησκευτικού κι αρνητικού περιεχομένου και στρέφετε εναντίον του χριστιανισμού, χρησιμοποιώντας και τον σατανισμό για να τον σκοπό αυτό! κι όταν λέω αυθεντικές εννοώ αυτό ακριβώς, ψαγμένα συγκροτήματα με αυτή την ιδεολογία που αυτό που τραγουδούν το πιστεύουν και το ψάχνουν και δεν παίζουν απλά ένα ρόλο για τις ανάγκες του συγκροτήματος όπως οι περίσσότεροι.

οι Antaeus ΔΕΝ διαλύθηκαν, απλά σταμάτησαν τις συναυλίες τους και ίσως αλλάξουν και κάποια μέλοι τους.

οσόν αφορά τους Dissection επέτρεψε μου να διαφωνίσω, κι αν ψαχνώσουν κι εσύ λίγο με το τι υποστήριζε ο συγκεκριμένος που αυτοκτόνισε και πού άνηκε ίσως άλλαζες άποψη και για το αλμπουμ το τελευταίο.

οι Antaeus ειχαν θεο drummer…ελπιζω να μη φευγει αυτος.

κακα τα ψεματα, το Reinkaos για μενα ηταν φοβερος δισκος. απλα ολοι τον κραζουν επειδη δεν ειναι black. ελπιζω καποια στιγμη να τον προσεξουν. κομματια σαν το black dragon δε βγαινουν καθε μερα…

βασικα ολοι το κραζουν επειδη περιμεναν ενα black metal διαμαντι. εγω ομως δε το πιστευα με τιποτα οτι θα βγαζαν κατι τετοιο, και το maha kali που ειχε προηγηθει ηταν αυτο που με εκανε να το πιστευω. δυστυχως υπαρχουν πολλοι κολλημενοι. οσοι ξερω οτι εχουν ακουσει τον δισκο και δεν ειχαν μεγαλη επαφη με Dissection ποτε, το γουσταραν. ελπιζω να ξεφυγουν και οι αλλοι απο τα κολληματα τους μια μερα καθως ο δισκος απο την μουσικη πλευρα τουλαχιστον black δεν ειναι…

νομίζω πως ο drummer έφυγε όντως μαζί με κάποιον κιθαρίστα, τώρα μείναν ο τραγουδιστής μαζί με την μπασίστρια κι έναν κιθαρίστα μόνο.

για το Reinkaos ότι και να πώ είναι λίγο, ειδικά με το αποτέλεσμα που είχε. απλά πιστεύω ότι κύριος λόγος δεν ήταν τόσο η μουσική αλλα το μήνυμα που προσπαθούσε να περάσει ο συγκεκριμένος που αυτοκτόνησε, γιαυτό και ζητούσε αφοσιωμένα μέλοι κι όχι μουσικούς της πλάκας. πιο δυνατό και ψαγμένο βρίσκω το άλμπουμ αυτό ιδεολογίκα παρά μουσικά, που άν κι εκεί προσπάθησε να κάνει κάτι εμπορικό αλλά και πρωτότυπο, ίσως δεν τα κατάφερε τόσο γιαυτό δεν άρεσε σε πολλούς. το περιγραφεί σαν black metal / rock καλύτερα. κι εμένα αρχικά δεν μάρεσε τόσο, το βρήκα ένα καθαρά εμπορικό άλμπουμ χειρότερο από Dimmu Borgir, μετά βέβαια ασχολήθηκα και έψαξα και που άνηκε αυτός που αυτοκτόνησε και κατάλαβα το λόγο που γίνοντε όλα…

ανοιξτέ νέο τόπικ για black metal άμα είναι, όσοι ενδιαφέροντε να ποστάρουν εκεί.

Μακάρι να συνεχίσουν τουλάχιστον να βγάζουν δισκάρες σαν το τελευταίο, Blood Libels και να τα σπάνε όλα!

Όσο για τον Jon Nödtveidt έμαθα για το θάνατο του 3-4 μέρες πριν τις επίσημες ανακοινώσεις, διάβασα όλα όσα ειπώθηκαν, για τη φιλοσοφία του και τα λοιπά και απλά ενίσχυσαν την άποψη μου ότι ο τύπος ήταν πολύ καμένος και τα χε παίξει απ τη φυλακή.
Για το Reinkaos, δεν αλλάζει σε τίποτα η γνώμη μου. Εξήγησα και πριν ότι για μένα είναι απλά μουσική και τα όποια μηνύματα, έχουν δευτερεύοντα, έως καμία σημασία. Και -δύστυχος- το Reinkaos ήταν πολύ κακή μουσική!

pragmatika exw meinei afwnos!!to perimena toson kairo alla epitelous dikaiwthika!!milame gia enan apo tous kalyterous diskous twn teleutaiwn etwn!mporei na mhn einai toso rizospastiko oso to 666 international alla den nomizw na bgei pote se auto to eidos pio rizospastko album apo auto…h monh apwleia autou tou album einai o aldrahn…pragmatika den mporw na fantastw se ti epipeda tha eftane to album me auton sto mikrofwno!!ante na perasoun kai apo ellada…:slight_smile:

ο aldrahn οντως σε καποια κομματια νιωθεις πως λειπει, σε αλλα ομως οχι. εκεινο που τελικα με χαλασε αφανταστα ήταν η παραγωγη.τελειως ξερη και δε κολλαει με το γενικο υφος του δισκου. και το ωραιο ειναι οτι μαλλον αυτος ηταν ο λογος που το καθυστερουσαν…

ωραιος δισκος, και αξιος να φερει το ονομα dodheimsgard για μενα, αλλα το 666 international αλλά και το ep satanιc art δε τα φτανει αν το συγκρινουμε με την πειραματικη τους περιοδο. πρωτη φορα μαλλον με χαλασε τοσο η παραγωγη σε ενα δισκο…