Dolores O' Riordan (Cranberries) 21-23/06 σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη

Φωνάρα
Δισκάρα
Αεράτη
Κεφάτη
Mendoza στο μπάσο
σύγχρονες συνθέσεις
Ωραίος καιρός
1,5 ώρα
Σετλιστ με όλες τις επιτυχίες από Cranberies (μόνο το Promises έλειπε) και πολλά από το σόλο δίσκο της που σπέρνει
Πέρασε και η ίδια τόσο καλά που μας είπε και ένα τραγούδι παραπάνω (Accept Things)

Θέλετε πολλά παραπάνω? Εγώ νομίζω τα είπα όλα!

Δεν νομίζω οτι μας είπε παραπανω.Και γενικά δεν τη χόρτασα.Θελω κι άλλο!!

Aπό ψηλά καλή μου φάνηκε :stuck_out_tongue:

Τσαμπατζή Μάνε…

Marco Mendoza ??? Whitesnake ???

Το “Accept Things” δε το είχε πει στις προηγούμενες συναυλίες της (με βάση το σετλιστ που έχουμε σε αυτό το τόπικ :wink: )

Αν εννοείς ότι θα την ήθελες και για περισσότερο, τότε πάσο. Βασικά συμφωνώ απόλυτα!!:wink:

Μα δεν σου φάνηκε και σένα μικρή η συναυλία?

Α γεια σου!

Έτσι. Τα έσπασε η Ιρλανδή. Προσκύνησα. Φωνάρα, ωραία τύπισσα, συμπαθέστατη, κινητική…όλα τέλεια πλην της σχετικά μικρής διάρκειας!
Και ναι…Marco Mendoza στο μπάσο και τα μυαλά στα κάγκελα! Του πήρα και συνέντευξη το μεσημέρι. Φοβερός τύπος, απλός, ευγενέστατος και αρκετά ομιλητικός!

Έλα ρε Dolores ΘΕΑ!

SPAM ON Ρε σεις μήπως αυτός ο Mendosa πρέπει να βαρέσει ελληνική υπηκοότητα;; Εχει έρθει στην χώρα δύο φορές με τους Whitesnake, μία με τους Thin Lizzy και μία με την Dolores. SPAM OFF

Με τους Whitesnake έχει έρθει μία φορά :wink: . Πέρυσι όταν ήρθαν ήταν χωρίς αυτόν.

με πρόλαβες:D
θεός ο Mendoza

Και έλεγα ότι κάπου τον ξέρω αυτόν.
Όσο για το λάιβ τώρα. Κοσμο υπλογίζω ότι είχε περίπου 2.500 και αρκετά ζεστό και εκδηλωτικό κοινο, σε καμιά περιπτωση όμως δεν γινόταν και πανικός. Χορός, τραγούδι και γενικά διασκέδαση. Πολλά ζευγάρια ακόμη και οικογένειες με μικρά παιδιά είδα. Από τις καλύτερες στιγμές ήταν όταν ένας πατέρας είχε πάρει την κόρη του, 6-7 ετών, στους ώμους για να βλέπει. Μακάρι να ήταν περισότερος κόσμός έτσι μήπως γλυτώναμε από την τραγική mainstream κουλτούρα των φοίβων και των βας βας παρασκευάδων που δυστυχώς επικρατούν σε αυτή τη χώρα.
Ήχος πάρα πολυ καλός σαν cd, η Dolores και η μπάντα δεν έχασαν νότα, το setlist πλήρες και το μόνο που έλειπε ήταν ένα 2ο encore με την τετράδα των κομματιών που αναφέρθηκαν σε προηγούμενο post.
Όταν μίλησε με κάποιους στο κοινό νομίζω ότι ήταν κάποια παιδια που είδε στην Κροατία και την ακολόυθησαν και εδώ.
Σε γενικές γραμμές ήταν μία από τις ποιο ευχάριστες συναυλίες που έχω πάει συνυπλογίζοντας και τα 30 ευρώ που στοίχιζε, που δεν είναι σε καμμία περίπτωση λίγα αλλά εδώ που έχουμε φτάσει…

Λάθος έκανα. Κροατία δεν έπαιξε. Κάτι άλλο θα είπε

O Mendoza itan Paraskeyi k Sabbato sto Wizard k ta epine ws to prwi:wink: :wink:
I Dolores ta espase opws ta eixe spasei ola k me tus Cranberries!!!Teleia!!!

Λοιπόν, τώρα που άλλαξα μπαταρίες στο πληκτρολόγιο μπορώ και γώ να γράψω…

Όπως η καριέρα των Cranberies άρχισε με μια ερώτηση (why can’t we?), έτσι και η σόλο καριέρα της Dolores (are you listening?). Ευτυχώς για μας η απάντηση ήταν θετική και στις δύο περιπτώσεις…

Πίσω στη συναυλία… Δεν πρόσεξα αν το ανέφερε κανείς αλλά υπήρχε και ελληνικό support, το οποίο άκουσα κάποιους στο κοινό να λένε (δεν ξέρω αν ισχύει) ότι το επέλεξε η Dolores. Αποτελούνταν από τρία άτομα , δύο κιθαρίστες και μία πληκτρού. Σε γενικές γραμμές πολύ κουλτούρα και χαμηλοί τόνοι που δε φάνηκε να αρέσουν σε κανένα… Την άλλη φορά καλύτερα…:-k

Από την στιγμή βέβαια που ανέβηκε η Dolores στην σκηνή δεν υπήρχε χώρος για τους υπόλοιπους και ούτε θέλησαν να τον διεκδικήσοπυν βέβαια… όλο το βάρος της σκηνικής παρουσίας ήταν πάνω της και δεν είχε φυσικά κανένα πρόβλημα με αυτό… (σιγά τον πολύ κόσμο που είχε από κάτω δηλαδή…)
Ήταν πολύ άνετη και κεφάτη μετά από τόσα χρόνια που έχει να παίξει σε κοινό… Συν το γεγονός ότι ο καινούργιος δίσκος είναι πολύ καλός μιας και τον έπαιξε σχεδόν όλο, το σετάκι βγήκε πολύ ωραίο…
Και του χρόνου με τον καινούργιο δίσκο.

Ακολουθούν 5-6 φωτογραφίες και 3 video για τον λαό σε κανά 3ωρο…

Tο suport δεν το ανέφερε κανένας ίσως γιατι πράγματικά δεν ήταν άξιο αναφοράς. Palindrome λεγόταν ή κάπως έτσι, εντελώς ακουστικό.

Η Dolores δεν έπαιξε στην Κροατία, γι’αυτό ήρθε μια κοπέλα από την Κροατία στην Αθήνα για να την δει live και κρατούσε ένα πανώ που έγραφε CROATIA LOVES U. Αυτό είδε η Dolores κι αναφέρθηκε στην Κροατία, όταν τραγουδούσε το Just my Imagination :slight_smile:

Η συναυλία όπως ήδη είπατε ήταν πανέμορφη…αξέχαστες στιγμές! Θύμισε κάτι από τις παλιές συναυλίες των Cranberries σε Πειραιά και Θεσσαλονίκη. Η Dolores ξέρει να μαγεύει το κοινό με την ερμηνεία της…

Σύντομα θα ανεβάσω κι εγώ μερικές φωτος και βίντεο από τη συναυλία στο Λυκαβηττό :slight_smile:

Και ας αρχίσω με τις φωτογραφίες…

http://rapidshare.com/files/39296903/Dolores.rar.html (1,6 mb)

Τις έχω σε πακέτο (12 φωτογραφίες) αν κάποιος θέλει κάπιοα στην κανονική της ανάλυση ας στείλει πμ

…και το πρώτο Video

Human Spirit - 74,1 MB

http://rapidshare.com/files/39308786/Human_Spirit.MPG.html

Ο ήχος είναι αρκετά καλός, αλλά η εικόνα κουνάει αρκετά…