Dolores O' Riordan (Cranberries) 21-23/06 σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη

ηταν απιστευτη! δεν περιμενα τοσο καλο live!
βασικα σχεδον 2 ωρες περιμεναμε να βγουν αλλα οταν βγαινει κ ξεκιναει με zombie τι να πεις.
το setlist ιδιο με αυτο που εδωσε η psycho’riordan 2 σελιδες πριν.
τρομερα τα μελη της υπολοιπης μπαντας και τα φωνητικα.
οτι και να πω θα ειναι λιγο.
οσοι ακομα το σκεφτεστε για την Αθηνα, δεν εχετε παρα να πατε.
ηταν ονειρο!

Κάπως έτσι τα περιγράφει και έδώ

http://merasg.blogspot.com/2007/06/reviewdolores-o-riordan-live-in.html

REVIEW:DOLORES O’ RIORDAN Live in Thessaloniki
Mονή Λαζαριστών, Πέμπτη 21 Ιουνίου 2007.
Μιά μισή ώρα ήταν αρκετή για την Dolores O’ Riordan να μας δροσίσει (σ.σ. στην κυριολεξία αφού πέταξε ένα μπουκάλι νερό στο κοινό) το καυτό Βράδυ της Πέμπτης με την εκφραστική και δυνατή παρουσία της, με ένα ποτ-πουρί από παλιές επιτυχίες των Cranberries, αλλά και με νέες επιτυχίες από τον καινούριο προσωπικό της δίσκο με τίτλο “Are you Listening?”. Ξεκινώνας δυνατά με το “Zombie” και κλείνοντας με το καταπληκτικό “dreams” η 36χρονη Dolores ξεσήκωσε το κοινό της Θεσσαλονίκης που την τίμησε και γέμισε την Μονή Λαζαριστών, και δίκαια απέδειξε ότι είναι από τις καλύτερες γυναικείες φωνές. Καλύτερες στιγμές του live τα “linger”, “Ordinary day” και “when we were young”.

Θα μας βαρέσει ο ηλίος μέχρι να ανέβουμε στο θέατρο αλλα χαλάλι

Den se phre to mati mou xtes psycho…kai se epsaxna… :-k

ta xw ligo xamena kai ta kanw ola lathos…mallon ftaiei to live#-o

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι από τους τυχερούς που άκουσαν και είδαν την Dolores χτες (κι εν μέρει εξιλεώθηκα για το 2000 όταν είχα προτιμήσει τον τελικό του Euro από τους Crans, επειδή απλά δεν έβρισκα παρέα να πάω #-o #-o )

Η βραδιά ήταν απλά υπέροχη κι ας μην ξαναβγήκαν για ένα 2ο encore, παρά το 10λεπτο ovation! Η Dolores στα καλύτερά της, κεφάτη και δυναμική, ενώ ευχάριστη έκπληξη για μένα ήταν και η υπόλοιπη μπάντα. Το playlist ήταν ολόιδιο σχεδόν με αυτό των Βρυξελλών, απλά αλλάζοντας τη σειρά των Linger και October μεταξύ τους.

Απλά να σημειώσω ότι για κάποιο λόγο (λίγο τα 7 χρόνια που είχε να έρθει, λίγο το ότι είναι πια μόνη της) ήμασταν ως κοινό λίγο σφιγμένοι στην αρχή. Και ξεκίνησε και δυνατά, με το Zombie, έτσι; Με το I can’t be with you όμως (όπου μας δρόσισε με ένα μπουκάλι νερό!) έγινε η αρχή κι από κει και πέρα όλα ήταν μαγικά!

Κορυφαία για μένα τα Ode to my family, When we were young, Salvation, Linger και φυσικά παροξυσμός στο Dreams με το οποίο και τελείωσσν! Και φυσικά, καθοριστική στιγμή (και καλύτερη ανάμνηση δική μου) το I can’t be with you!

Όσοι τυχόν το σκέφτεστε ακόμη να πάτε, γιατί είναι μόνη της, γιατί έχει πέσει πολύ promotion (το άκουσα κι αυτό!), γιατί ξέρετε μόνο ένα τραγούδι απ’ τα καινούρια… ούτε δευτερόλεπτο παραπάνω! Αν δεν πάτε, εσείς θα χάσετε!

Κι ελπίζω να τη βλέπουμε πλέον πιο συχνά και να την πείσουμε για το πόσο πολύ την αγαπάμε!!! :smiley:

Σωστος/η moja!
ηταν κορυφη. μακαρι να την ξαναδουμε. για το κοινο εχεις δικιο. μπορουσε να ειναι παραπανω.
ολη η μπαντα εδωσε τον καλυτερο της ευατο.
πιστευω πως μετα ξυπνησαμε κ εμεις και ημασταν καλοι σαν κοινο.
ακομα ειμαι σε τροχια γυρω απο τον αστερισμο Dolores!!:smiley:
οσοι δεν πηγατε καλα να παθετε:p :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
psycho’riordan σε ειδα. Σε θυμηθηκε κιολας!! τελεια. ετσι για να σκαμε εμεις…:wink:

Τι ήταν αυτό χριστέ μου!!!ΘΕΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!
:bow2: :respect:
PhychO’riordan,σε καποια φάση που αναφέρθηκε στα παιδια στο κέντρο εσάς εννοούσε?Τι ακριβως είπε?:-k

ποσο κοσμο ειχε στον Λυκαβητο…?

αρκετό , όχι πολύ αλλά ηταν εξαιρετικά!

Ειναι και ωραια κοπελα η τυπισσα…:smiley: :wink: 8)

Ησουν στη συναυλια freedomofrock?

Οχι… Schoolwave ειχα παει… Αλλα απο τις αφισες καλη φαινεται…:smiley: 8)

πλακα κανεις? ερωτας μεγαλος σου λεω…αχ αχ!

Σας ζηλευω γαμωτο… Ισως επρεπε να παω…:frowning: :stuck_out_tongue:

Καλα δεν ηρθες Dolores για να δεις τα 16χρονα να χτυπιουνται?:stuck_out_tongue:
Είναι πολυ ομορφη και επιβλητικη παρολο το 1,50 της.Απλα υπέροχη:)

Ε όχι! Κι εγώ βραχάκια ήμουν (με δεκάδες άλλους τζαμπατζήδες) Τη γλίτωσες :stuck_out_tongue:
Καλά ήτανε μωρέ. Είχα βρει ωραίο βραχάκι, είχα αράξει και κοιτούσα κυρίως τη θέα γύρω γύρω.
Επίσης, για πολλή ώρα τσακωνόμασταν με την παρέα άμα η Dolores φορούσε άσπρες μπότες ή ήταν ξυπόλητη! Τελικά ήταν ξυπόλητη. :lol:

Ηταν σκετη μαγεια προχθες. Οτι κ να πουμε θα ειναι λιγο.
Μακαρι να ξαναερθει συντομα.
κ κατι ακομα. δεν ειπε τραγουσια οπως ridiculous thoughts, free to decide, promises, you & me
και παλι η βραδια ηταν απιστευτη.
τωρα μενουμε με τις αναμνησεις.

Τι ξυπόλητη καλε!! φορούσε μπεζουλι all star!

Δεν παίζει. Μας το χαλάς τώρα εκεί που είχαμε καταλήξει! :stuck_out_tongue:
Βέβαια εγώ έλεγα ότι κάτι θα φορούσε γιατί τη βλέπαμε που κατέβαινε απ’τη σκηνή και έτρεχε στα χώματα. Δε γίνεται να μη φορούσε. #-o

Όντως, γενικά ήταν πολύ…αέρινη! Ολο χωροπηδουσε.αυτόθα πει ζωντάνια:D