Don't shot the... reaper

Στο προηγούμενο forum υπήρχε θέμα για επιτυχημένες διασκευές οπότε σκέφτηκα να ανοίξω εδώ θέμα με τις… χειρότερες διασκεύες ή τουλάχιστον αυτές που εμείς δεν αντέχουμε να ακούμε. Και για να κάνω την αρχή (σαν καλό παιδί!) να δυο εκτελέσεις τραγουδιών των Blue Oyster Cult, διασκευές τις οποίες απεχθάνομαι (σε αντίθεση με τα originals):

Metallica-Astronomy
HIM-Don’t Fear the Reaper

Όντως το “Astronomy” από τους Metallica είναι ψιλοαίσχος.
Και το “Whiskey In The Jar” από τους ίδιους δεν με πολυενθουσιάζει.
Επίσης η διασκευή του “The KKK Took My Baby Away” των Ramones από τον Marilyn Manson δεν ακούγεται…

Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου η διασκευή των Cradle Of Filth στο Hallowed Be Thy Name των Iron Maiden.Μπορεί να είμαι και άσχημα προκατηλειμένος λόγω της αντιπάθειάς προς το συγκρότημα

Είσαι άσχημα προκατειλλημένος λόγω της αντιπάθειάς σου προς το συγκρότημα :roll:
Δε μου άρεσε καθόλου το Still Loving You από Sonata Arctica, το οποίο άκουσα και πρόσφατα…

Αααα, μου ρθαν και άλλα!
Οι Nevermore έχουν διασκευάσει ελεεινά το Sound Of Silence (Thrash ύμνος βέβαια, αλλά όχι Sound Of Silence…)
Δε μου άρεσε ούτε το Love Bites…
Τα δικά τους μαμούν βεβαίως :stuck_out_tongue:

Εμένα πάλι μου αρέσει πολύ, όπως και όλες οι υπόλοιπες διασκευές των Sonata Arctica (Fade to black, i want out, die with your boots on). Ιδίως από κάποιο σημείο και μετά που γίνεται “άγριο” με πορώνει πολύ.
Α, οι διασκευές των Apocalyptica (αν μπορούμε να τις πούμε διασκευές) στα κομμάτια των Metallica δε μου γεμίζουν το μάτι. Ορισμένα από τα δικά τους όμως είναι αρκετά καλά.

Εμένα αντίθετα, μου αρέσουν οι Apocalyptica και όχι οι Sonata Arctica (όσον αφορά τις διασκευές) :stuck_out_tongue:

Οτιδήποτε κάνουν οι COF είναι αίσχος!!!

Τώρα θα σας στείλω όλους!!!

Γιώργος Λεμπέσης - Soldier Of Fortune σε ζωντανή εκπομπή στην ΕΤ-1 πριν 5 μέρες!!!

Γέλαγαν και οι μουσικοί που τον συνόδευαν!!!

Γελούσαν επειδή τουε έπαιρνε ο φακός βασικά

Πω γαμώτο να το χάσω. Θα έπεφτε ΤΟ γέλιο. Γκαντέμης γαμωτ.
Ωραίοι οι Maiden αλλά η διασκευή τους στο “The Zoo” των Scorpions δε λέει και πολλά.

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ!!! Κορυφαίο…

Τώρα περιμένουμε και την διασκευή του Child In Time απο την Άντζελα Δημητρίου… ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

Ναι, και το The Day the Dead Walked των Six Feet Under απο εκείνον τον τύπο που τραγουδούσε στα Παρατράγουδα της Αννίτας

Ακουστε και το αλλο
Νοτης Σφακιανακης - Soldier of fortune
Εχει κυκλοφορησει σε cd !!!
Και γαμω τα γελια !!!

:cry: Που καταντήσαμε… :cry:

ΟΚ ΚΑΙ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΒΑΝΔΗ , ΣΕ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΙΡΗΝΗΣ ΚΑΙ ΦΙΛΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ … ΕΙΧΕ ΠΑΙΞΕΙ QUEEN ΣΗΟW MUST GO ON.
KAI ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ …
ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΚΑΠΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΣΠΟΙΝΑΚΙ … ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΩΝΗΤΙΚΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΓΙΩΡΓΟ ΦΛΩΡΑΚΗ (RAW SILK) KAI O ΒΑΣΙΚΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΟΥΣ (DOUGLAS) MOY ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΤΩΡΑ ΓΜΤ. ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΟΚΑΡΕΙ . ΑΣΕ ΠΟΥ Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΟΙΒΟΣ (ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑL KATABOΛΕΣ)

Μπορω να μαθω αυτες τις καταβολες ??? :smiley:

Απο παππου προς παππου…

Ρε ο Φοιβος οντως εχει metal καταβολες, το εχει δηλωσει μαλιστα… Ολες τις metal μελωδιες εχει κλεψει το παιδι… Οσο για την Ντεμαινα sorry παιδια δεν θα σχολιασω γιατι ειμαι Πειραιωτης…

Ο Φοιβος δεν εχει ζεσηκωσει μονο το metal, εχει ξεσηκωσει και αλλα ειδη μουσικης.
Ετσι κι αλλιως οι πιο πολλοι sessionαδες που παιζουν στους γνωστους ελληνες καλλιτεχνες προερχονται απο το χωρο της rock μουσικης, οποτε ειναι λογικο να αποδιδουν rock τραγουδια αρκετα καλα. Ασε που ενας sessionιστας δεν κολαει να παιξει οτιδητοπε.
Βεβαια και εμενα τα προαναφερθεντα παραδειγματα μου ακουγονται σαν κωμωδια, αλλα τι να κανουμε, θα το υποστουμε και αυτο.