Η αγια τριάδα του doom/death

Για να δούμε λοιπόν…

Anathema
My Dying Bride
Paradise Lost

Επιλέξτε…

Στο doom/death μόνο My Dying Bride καθώς είναι οι μόνοι που παραμένουν και τιμούν το ιδίωμα ακόμα.

έτσι κι’αλλιώς Bride, Paradise Lost, Anathema αποτελούν την αγία τριάδα όλου του ατμοσφαιρικού ήχου.-

Τι δισκάρες :
Saturnus - Martyre
Saturnus - Paradise Belongs To You

Συγνώμη είναι οι Lost death metal μπάντα?

Μήπως κάποιος πρέπει να κάνει κλύσμα?

Μέχρι και το Gothic φαντάζομαι εννοεί.
όπως και οι Anathema μέχρι το Pentecost.

Για τα 3 συγκεκριμένα συγκροτήματα:
Οι My Dying Bride είναι οι αρχηγοί του είδους. Επιρρέασαν και επιρρεάζουν πολύ κόσμο. Οι Anathema μέχρι και το Silent Enigma ήταν στα ηγετικά σχήματα, το ίδιο καί οι Lost μέχρι το Shades Of God. Την ιστορία λιγο-πολύ την ξέρουμε, οι Anathema και οι Paradise Lost άλλαξαν κατεύθυνση και οι My Dying Bride συνεχίζουν ακάθεκτοι.
Οπότε μάλλον στους My Dying Bride μπορεί να αποδοθεί ο τίτλος των “αρχόντων” :slight_smile:

Αλλά:
Τον ίδιο τίτλο τον διεκδικούν, πιστεύω και οι diSEMBOWELMENT, Skepticism και Thergothon.

Από τη σύγχρονη σκηνή πιστεύω πως οι Saturnus, Mourning Beloveth και Evoken είναι απο τους αξιότερους συνεχιστές.

Προσωπικά δεν μπορώ να πώ ότι είμαι από τους φανατικούς του είδους! Από τις 3 αυτές μπάντες τώρα ξεχωρίζω Lost και Αnathema (στη πιο “γλυκή” περίοδο τους εννοείται!) Tώρα από My Dying Bride έχω 2 δίσκους (το πώς βρέθηκαν στη δισκοθήκη μου είναι άλλη ιστορία) τους οποίους ακούω πολύ σπάνια, δίοτι είναι “too much” για μένα. Από “καφρίλες” μπορώ να πώ ότι μου αρέσουν κάποια τραγούδια από το Shades Of God των Lost και το (τρομερό & απίστευτο) Α Dying Wish των Anathema από το The Silent Enigma.

My Dying Bride

My Dying Bride +Solitude Aeturnus