Doom

Καλημέρα.Πώς πάει?Καλά ελπίζω

Σε λίγο καιρό θα κατέβω Αθήνα να αγοράσω κανα CD και χρειάζομαι βοήθεια.Ψάχνω κάτι doom.Γουστάρω τρελά Candlemass,My Dying Bride,Memento Mori,Black Sabbath(το doom στυλ τους).Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι σε τέτοιο στυλ?

Μη μου τα λες εμένα αυτά και φρικάρω… :oops:

Solitude Aeturnus, Solstice, Sorcerer, Memory Garden, αυτα τα λιγα μου ερχονται στο μυαλο και ειναι κοντα στο στυλ των Candlemass.
Επισης Saint Vitus, Trouble.

Doomsword και συγκεκριμένα το album “let battle commence” οι τύποι είναι θεοί…Είναι περισσότερο κοντά στους candlemass…Anathema έχεις ακούσει?Είναι λιγότερο σκοτεινοί,περισσότερο μάλλον μελαγχολικοί…

οι Black Sabbath δεν σ’αρεσουν???

Pentagram
The Obsessed
Spirit Caravan
Dawn Of Winter
Mood
Paul Chain
Internal Void
Cathedral
Violet Vortex
Sloth

Tα περισοτερα καλα doom group ομως δεν βρισκεις Ελλαδα δισκους τους. Τσεκαρε και στο www.stonerrock.com εκει μπορεις να κατεβασεις και να ακουσεις κιολας πριν αγορασεις.

Doom on…

οι Black Sabbath δεν σ’αρεσουν???[/quote]
Εννοείται,και Anathema ακούω,αλλά έχω κάτι κακές μνημες από doom συγκροτήματα που έβαζε ο αδερφος μου στο σπίτι(Πολύ μεταλάς αλλά και Χατζηγιάνης μαζί,μπουζουκτής και popας

Μπορείτε να μου πείτε γιατί ερασιτεχνικά bands επιλέγουν να παίζουν doom ?Και όταν τους ρωτάς γτ δεν παίζουν πχ power και η απάντηση που παίρνω είναι ότι για να παίξεις power πρέπει να σαι μουσικός με αρχ…!!Δλδ οι doom μουσικοί δεν έχουν??Με τα λεγόμενα τους κατάλαβα ότι το να παίξεις doom είναι εύκολο εννώ power όχι!Μπορεί να με ξεμπερδέψει κάποιος?? :oops:

Βλακειες σου λενε , αν σου ξαναπουνε κατι τετοιο πεστους να δεις τις παλαμες τους , αν εχουν βγαλει τριχες ε τοτε ξερεις απο τι ειναι … αν ειναι δυνατον δλδ …

Βλακειες σου λενε , αν σου ξαναπουνε κατι τετοιο πεστους να δεις τις παλαμες τους , αν εχουν βγαλει τριχες ε τοτε ξερεις απο τι ειναι … αν ειναι δυνατον δλδ …[/quote]

Δεν νομιζω οτι ισχυει σε μεγαλο βαθμο αυτο με τις ερασιτεχνικες μπαντες και το doom. Αλλα οπως και να το παρει κανεις οσο απλοικο μπορει να ακουγεται σε καποιους το doom, θελει πολλα αρχ… για να γραψεις καλα riff, μελωδια, κλπ. Κανενα ιδιωμα στο metal δεν ειναι ευκολο η δυσκολο, καθετι εχει και την δυσκολια του. Σε ενα σχετικα απλο τραγουδι αν μπορεσει καποιος να ενσωματωσει μελωδια και συναισθημα το κανει να σε συνεπαρει. Εξαλλου δεν υπαρχουν και λιγες doom μπαντες που αποτελουνται απο καλους μουσικους, βλ. Candlemass, Trouble, Solitude Aeturnous, Memento Mori κλπ κλπ κλπ.

Απλα ειναι ασχετοι.Το doom δεν βασιζεται στη τεχνικη των παιχτων αλλα στην ατμοσφαιρα που μπορουν να καταφερουν να φτιαξουν , και στη ψυχη που μπορουν να βγαλουν πανω στην σκηνη.Με λιγα λογια ειναι μουσικη με αρχ**ια.
Βαλε εναν ντραμερ να παιξει αργα,σταθερα και groove και μετα πες μου…

Απλα ειναι ασχετοι.Το doom δεν βασιζεται στη τεχνικη των παιχτων αλλα στην ατμοσφαιρα που μπορουν να καταφερουν να φτιαξουν , και στη ψυχη που μπορουν να βγαλουν πανω στην σκηνη.Με λιγα λογια ειναι μουσικη με αρχ**ια.
Βαλε εναν ντραμερ να παιξει αργα,σταθερα και groove και μετα πες μου…[/quote]

Σωστός αρχηγέ… Μουσική δεν είναι μόνο η δεξιοτεχνία, αλλά και το feeling… Υπάρχει κιθαρίστας που να μην γνωρίζει το riff του Smoke on the water… Υπάρχει όμως και και άνθρωπος σ’ ολόκληρο τον κόσμο που να μην το γνωρίζει…;

Παιδάκια εγώ απλά ρώτησα γιατί μου φάνηκε παράξενο!!!Δεν είπα κάτι τέτοιο εγώ!Πάντως thanx a lot!!! :wink: