Doom κυκλοφορίες

[B]The Fërtility Cült - Eschatology (2010)[/B]

Φινλανδοί είναι τούτοι εδώ και αυτό είναι το ντεμπούτο τους.
Πέντε κομμάτια σε 48 λεπτά μουσικής με επιρροές από Electric Wizard (κυρίως) και Sleep. Έτσι κατ’ επέκταση έχουμε ένα μπομπάτο, ψυχεδελικό και τίγκα στη βρωμιά στόουνερ/ντουμ γεμάτο από ριφάρες και βρωμερά τριπαρίσματα. Το γαμάτο όμως με αυτούς που τους διαφοροποιεί από τα υπόλοιπα γκρουπς αυτού του είδους είναι το σαξόφωνο, το οποίο έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στις συνθέσεις τους. Αυτό δίνει μια τζαζ αισθητική στον ήχο τους και οι ψυχεδέλειες παίρνουν χρώμα, δημιουργώντας, έτσι, κάτι πρωτότυπο το οποίο όμως επουδενί δεν υστερεί σε έμπνευση και νεύρο.
Τέλος, προσφέρουν δωρεάν τον δίσκο τους στο bandcamp τους: http://thefertilitycult.bandcamp.com/

αγγλοι
(τωραεγωδενταξερωκαλααυτα:roll:) doom/stoner μαλλον?
ep του 2010
(σορρυ αν εχει ξαναποσταριστει)

ωραια βρωμια
http://www.youtube.com/watch?v=wZVd2oPyn_M

http://www.youtube.com/watch?v=z-1IUWIMDp0&NR=1

Μια χαρά μου ακούστηκε εμένα. Άντε να δούμε τι θα κάνουνε.

Δισκάρα!

Doom, με epic χαρακτήρα και διάθεση για space/psychedelic/Pink Floyd/Hendrix εξερευνήσεις. Spaced-out και brutal φωνητικά. Αμαρτία να πάει χαμένο.

Preview εδώ.

Wow! Nice find!
'Ογκοοοοος

[B]Sol “Let There Be A Massacre” [2007][/B]

Κάποτε, στις αρχές της δεκαετίας του '90, μεσουρανούσε ένα ιδίωμα του metal που λεγόταν doom/death. Το θυμάστε? Εγώ όχι, γιατί δεν το έζησα και ποτέ αλλά κάποια στιγμή διάβασα γι αυτό. Και ανακάλυψα απίθανες μουσικές, όπως -μεταξύ άλλων- οι πρώιμοι [B]Paradise Lost[/B], οι [B]Amorphis [/B]του [B][I]Tales[/I][/B], οι [B]Cathedral [/B]του ντεμπούτου αλλά την δική μου την καρδιά την έκλεψαν οι [B]My Dying Bride[/B] και οι [B]Anathema [/B](μέχρι και το [B][I]Pentecost III[/I][/B]). Οι δυο τελευταίοι λοιπόν είναι που χαρίζουν λίγη από την τότε φλόγα τους στο δανέζικο όχημα των [B]Sol[/B].

Συγχωρείστε μου την φλυαρία αλλά μέσω αυτού του δίσκου πήγα περίπου μια δεκαετία πίσω όταν -έστω και καθυστερημένα- χανόμουν στα έρποντα riffs της παρέας του Stainthorpe και στροβιλιζόμουν στις κυκλωτικές, πικρόχολες μελωδίες των liverpool-ιανών. Αυτά τα στοιχεία είναι που συνδυάζει με μαεστρία ο Emil Sol Brahe στο one-man project του (να σημειώσουμε εδώ ότι ο δίσκος κυκλοφόρησε από την εταιρεία-εγγύηση Van), παράγοντας υπέρβαρο doom metal που κινείται μεταξύ αργών και πολύ αργών ταχυτήτων. Θα το χαρακτήριζα funeral αλλά στις κηδείες επικρατεί θλίψη και πένθος, εδώ έχουμε να κάνουμε κυρίως με μηδενιστικές αντιλήψεις, το υποδηλώνει και ο τίτλος άλλωστε. Για κερασάκι θα βρείτε μερικά από τα καλύτερα και πιο ψυχωμένα φωνητικά του είδους, αποκλειστικά brutal εννοείται. Όλα τα κομμάτια είναι ένα κι ένα αλλά το 13λεπτο [I]Boginki [/I]είναι πιο “ένα” από τα υπόλοιπα. Let there be a massacre :!:

Για όσους ψηθούν (Bleedin κανόνισε!), έχουν άλλα δυο full length + ένα split, που δεν τα έχω ακούσει για να ξέρω τι λένε.

Και να σκεφτείς ότι το πήρα σχεδόν στην τύχη με 3,33 ευρώ από ένα πάγκο στο Βερολίνο…

http://www.metal-archives.com/band.php?id=92840

Όλος ο δίσκος εδώ:

1. Centuries Of Human Filth
2. Apathetic Pride
3. Boginki
4. Where Angels Rot
5. Era Of Decadence
6. The Inanity Of Man
7. Apocalypse

[B]Blood Ceremony[/B] - “Living With the Ancients”

Rise Above Records - 07.03.2011

  1. The Great God Pan
  2. Coven Tree
  3. The Hermit
  4. My Demon Brother
  5. Morning of the Magicians
  6. Oliver Haddo
  7. Night of Augury
  8. The Witch’s Dance
  9. Daughter of the Sun

Ω ρε μαναμ αυτά είναι!Το πρώτο τους ήταν δισκάρα απ’τις λίγες,για να δούμε αυτό…

Αυτά είναι πολύ καλά νέαααα…:smiley:
Συμφωνώ με τον από πάνω…το πρώτο τους είναι πολύ ωραίο άλμπουμ…μακάρι και το καινούργιο να ναι εξίσου καλό! Αναμένουμε…:slight_smile:

αφού μας τα’κανε [SIZE=“4”]ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ [/SIZE]ο ποτ, το ντεμπούτο των Orchid κυκλοφορεί τελικά 15 φεβρουαρίου (μεθαύριο δηλαδή) από την doom dealer.

Orchid - Capricorn full length album will be out at February 15th !!!

The tracklist is:

  1. Eyes behind the wall
  2. Capricorn
  3. Black Funeral
  4. Masters of it all
  5. Down into the Earth
  6. He who walks alone
  7. Cosmonaut of three
  8. Electric Father
  9. Albatross

The package is a high quality 8 pages CD-Wallet + 24 pages booklet

Beside this package there will be a lim. Edition Hardcoverbook of the album:

  • luxurious (fake) leather hardcoverbook 21,5 cm x 15,5 cm
  • alternative Coverartwork
  • 24 pages booklet
  • embroidered patch

Orchid will play the Hammer of Doom festival 28/29.10 and will be on the road in Europe with their label mates Seamount + Lord of the Grave

http://www.doom-dealer.de/sites/start.htm

[B][SIZE=“7”]Ε-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ![/SIZE][/B]

No. 1 από τώρα, με συνοπτικές διαδικασίες.

Το χεις ακούσει ήδη. Παλιοπούστη. Πες την αλήθεια.

Αφού ξέρεις πως θα μοιραζόμουν τη χαρά αυτή μαζί σου…αχάριστο τομάρι!

Για πάρτη σου ρε μωρό:

[B]Orchid[/B] - “Cosmonaut of Three”

[SPOILER]…στο 03:16…[/SPOILER]

Αυτό έχει βγει εδώ και μήνες ρε απατεώνα!

Στο μαησπέη.

Εν τω μεταξύ τί έγινε, διέρρευσε τελικά ή όχι; Σήμερα δεν υποτίθεται ότι θα; Μιλήστε κάποιος ρε γαμώ το ξεσταύρι σας!

Μιλάω: Λίκαρε πριν 42 λεπτά ακριβώς (τουλάχιστον έτσι λέει το σάιτ που το βρήκα).

Ωραία, αν μπορείς τώρα στείλτο γιατί δε βρίσκω τίποτα γαμωτηνπουταναμ. :smiley:

:wink::wink: Ξερεις…

Εισαι φοβερος…:thumbup::thumbup:

Καλά, ο παππούς να μην ξέρει να γκουγκλάρει… αλλά κι εσύ;;; Τς τς τς…

[SPOILER]Δεν στέλνω ακόμα, για να κατέβει, να τεστάρω ποιότητα και αν είναι όλα οκ, θα το πασάρω.[/SPOILER]