Doom κυκλοφορίες

Το εχω παραγγειλει κι εγω το Bong χωρις να το ακουσω καθως κι εμενα το Beyond Ancient Space με ειχε πορωσει.Εχω βαλει παντως ψηλα τον πηχη.

Το Awakening είναι καλύτερο(δεν τρελάθηκα κιόλας) από το μετριότατο Gathering(συμφωνώ με Moon).Στο καινούργιο τα φωνητικά έχουν βελτιωθεί και δεν με κούρασαν οι συνθέσεις του κάτι που έγινε στο ντεμπούτο τους!

Τούτο εδώ (“Dusk…Subside” λέγεται το φετινό ντεμπούτο EP τους) μαζί με το Anhedonist (“Netherwards”) είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει η λεγόμενη doom/death σκηνή εδώ και κάμποσα χρόνια.

καινούργιο κομμάτι απο Iron Void
[B]The Mad Monk[/B]

Το πόστ του Keyser το ξέθαψα για να τσεκάρετε(όσοι έχετε κάνει το λάθος και δεν το έχετε ακόμα ακούσει) το πρώτο τους καταπληκτικό EP!!!

[B]GRIMPEN MIRE - A Plague Upon Your Houses[/B]

καινούργιο δυνατό άλμπουμ των άγγλων GRIMPEN MIRE , είναι το πρώτο τους full lenght (έχουν προηγηθεί δύο ΕP), βρώμικο doom/sludge, ακούς εδώ [B]http://soundcloud.com/grimpen-mire/sets/grimpen-mire-a-plague-upon[/B]

Rose Kemp - Golden Shroud

Απλά ότι καλύτερο έχω ακούσει από την Βρεττανική ντουμ σκηνή. Το ταλέντο της είναι αξεπέραστο αλλά θέλει μελέτη για να καταλάβεις που το πάει. 8)

To Bong κι εμένα μου φάνηκε κατώτερο από το Beyond Ancient Space, αλλά η έκδοση που κυκλοφοράει στα ίντερνετς έχει μια πετσοκομένη βέρσιον του “The Dreams Of Mana Yood Sushai” στα 11 λεπτά. Άμα κάποιος έχει την κανονική 27λεπτη ας κάνει την καλή. Κρίμα είναι να το θάψουμε για μια τέτοια μαλακία.

εδιτ. ΘΕΝΚΣ! :hippy:

Σήμερα πήρα κι εγώ στα χέρια μου το Bong.Δυο φορές το άκουσα και γουσταρα.Συμπέρασματα όμως δε βγάζεις σε τέτοια άλμπουμ με 2 ακροάσεις.Πάντως ιδανική ατμοσφαιρική βαβουρα για να συνοδεψω το διάβασμα μου.:stuck_out_tongue:

Το νεοσύστατο κτήνος που ακούει στο όνομα Serpentine Path και αποτελείται από τα 3 μέλη των Uneartly Trance (Jay Newman - μπάσο, Darren Verni - ντραμς, Ryan Lipynsky - φωνητικά) συν τον Tim Bagshaw (Ramesses - κιθάρα), υπέγραψε στην Relapse (η οποία μυρίστηκε λαβράκι κι έτρεξε) για να κυκλοφορήσει το πολυαναμενόμενο ντεμπούτο τους κατά το φθινόπωρο.

Νωρίτερα φέτος κυκλοφόρησαν ένα 7-ίντσο από την Parasitic Records, που αποτελείται από 2 δυναμίτες, εξοντωτικού doom/death, που γαμεί το σύμπαν.
Ακούτε εδώ και κλαίτε:

[B][U]Erebus[/U][/B]
[B][U]Depravity[/U][/B]

Αααχ, ειδικά αυτό το Depravity… Θάνατος και σκοτάδι!

Περιμενω δισκαρο απο αυτο το θανατηφορο κομπο.Και το EP γαμαει!

[B]Altar Of Oblivion - Salvation EP (2012)[/B]

Όσο περιμένετε το καινούριο Candlemass, μετριάστε την προσμονή, ακούγοντας αυτό το πολύ καλό δισκάκι από τους Δανούς Altar Of Oblivion. Επική χέβι μέταλ ντουμιά που μοιάζει να ξεπετάχτηκε από τα 80s, στα χνάρια των Candlemass, Black Sabbath, Iron Maiden, κ.α., με εξαιρετικά φωνητικά, δυνατά ριφς και καλπάζον rhythm section.
Το 2009 κυκλοφόρησαν και το full length ντεμπούτο τους “Sinews of Anguish”, το οποίο δεν το έχω ακούσει ακόμα.
Δεν μπορώ να πω ότι τρελαίνομαι γενικά με αυτό το είδος, αλλά εδώ ψιλογούσταρα.

[B][U]Salvation[/U][/B]

Κάτι μου θυμίζει η φωνή… Minotauri ίσως… Κλασσικό έπικ ντουμ.

Δισκος χρονιας για το doom ιδιωμα μεχρι στιγμης (υπο την ευρεια εννοια) και πραγματικα δεν τους το 'χα. Οι Ρωσσοι ερχονται για να παρουν τα πετρελαια και τον Παναθηναικο, κρυφτειτε στις τρυπες σας.

^ [I]http://www.youtube.com/watch?v=XzG55LgFhfs[/I]

Γενικά, δεν τρελαίνομαι για funeral doom, αλλά για το Ea είδα πολλές αποθεωτικές κριτικές και με έψησε τελικά να το ακούσω. Καλό ήταν αλλά και πάλι δεν τρελάθηκα.

Παρ’ όλα αυτά, η κορυφαία κυκλοφορία της χρονιάς για το doom (με την ευρεία έννοια και πάλι), είναι το Anhedonist -ευκολάκι κιόλας. Εκτός κι αν σκάσει κάνα Aldebaran (το οποίο κυκλοφόρησε σήμερα) και μας κλείσει το σπίτι.

Βλασφημε. =p

Το Anhedonist γαμαει αλλα για δευτερο το κοβω μεχρι στιγμης. Και το Pallbearer για τεταρτο επειδη το Spelljammer αποδειχθηκε τρελος μπαλαντερ, ειδικα το πρωτο κομματι ειναι μονο για repeat.

Γενικα εγω ανηκω στους ανθρωπους που μπορουν να ακουν funeral doom απ’ το πρωι μεχρι το βραδυ. Οποτε Ea. Μονο οι παλαιουρες της φασης βγαζουν τετοιους δισκους πλεον, υπαρχουν κι οι Profetus δλδ, αλλα δε μ αρεσουν οσο αυτοι. Οι οποιοι επισης κυκλοφορησαν νεο δισκο τον οποιο θελω να τσεκαρω σε καποια φαση.

To aldebaran που σκατα θα το βρουμε?!?!?

Ακόμα δεν έχει λικάρει. Κι εγώ, απο χθες, κάνω ανά 20λεπτο refresh σε γνωστά σάιτς, να δω μήπως και ανέβηκε, αλλά τίποτα ακόμα.

[B]Faal - The Clouds Are Burning (2012)[/B]

Δεύτερος δίσκος για τους Ολλανδούς μετά το πολύ καλό “Abhorrence-Salvation” του 2008.
Death/doom βάσεις με πένθιμους ρυθμούς που τείνουν προς το funeral, με ψυχρές, απίστευτης ομορφιάς ατμόσφαιρες που μου θύμισαν μέχρι και Negura Bunget, στοιχειωτικά ambient περάσματα, μαγικές, λυτρωτικές μελωδίες και αποθεωτικά synths. Μια ομορφιά.
Δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζει απόλυτα σε αυτό θρεντ, ίσως ταίριαζε και στα death και black θρεντς, αλλά δεν γαμιέται, με τις ταμπέλες θα παίζουμε τώρα;
Μια ομορφιά λέμε.

Στο γιουτιούμπι βρήκα μόνο το [B][U]τίζερ[/U][/B], αλλά δεν λέει και πολλά πράγματα. Βρείτε το και ακούστε το.

Για το Εa θα συμφωνήσω με τον Angmar.Aπό την πρώτη ακρόαση μου φάνηκε απίστευτης ομορφιάς δίσκος και όσο πιο πολύ το ακούω τόσο μεγαλώνει μέσα μου.Σαφώς ο καλύτερος doom δίσκος γενικά φέτος και για μένα προσωπικά ότι καλύτερο έχει βγει στο funeral εδώ και πολύ καιρό.
Τι να πω, ίσως φταίει που είμαι πάντα θετικά προδιατεθειμένος για οτιδήποτε φέρει τη σφραγίδα του funeral doom.Πάντως, όσες διθυραμβικές κριτικές και να πήρε, τις αξίζει και με το παραπάνω.