Doom κυκλοφορίες

Αυτό ήταν μια πρώτη ιδέα όταν το πρωτοάκουσα η οποία τελικά δεν ισχύει τόσο, πέρα από την εναρκτήριο ρίφ στο πρώτο κομμάτι. Μάλλον από αυτό επηρεάστηκα και το έγραψα.

Παρ’ όλα αυτά τελικά, μου φάνηκε ψιλομέτριος και τον άφησα γρήγορα.

Διαφωνώ.
Μέτριο ήταν το ALDEBARAN.

Το τελευταίο κομμάτι του “Mundus Numen” μπορώ να πω και ότι αποτελεί επιτομή όλοκληρου του post-metal/doom/sludge/δεν-ξέρω-πως-το-λέτε ήχου.

Το Aldebaran δεν ήταν μέτριο. Ήταν κάκιστο.
Δύο κομμάτια των 30 λεπτών, χωρίς σλατζ, χωρίς ξεσπάσματα, μόνο κακό και βαρετό funeral doom. Σε κάποιες φάσεις φόρτωναν τα ντραμς και εκεί που έλεγα ότι τωρα θα πέσει η ριφάρα, τελικά έκοβε και γύριζε στην ίδια μαλακισμένη, βαρετή μελωδία. Μεγάλη απογοήτευση.

προτείνω μπαν και στους δυο από πάνω.

χωρίς λόγια…

αν και δεν το λες doom(θα έλεγα psychedelic /progressive - 70’s heavy rock ) το απο πάνω,είναι απίστευτη ΔΙΣΚΑΡΑ!!!

http://thesodashop.bandcamp.com/track/over-the-frozen-rivers

Θέλω να κάνω σεξ με το 27λεπτο “Dreams of Mana Yood Sushai” να παίζει φουλ.

[SPOILER]Έχω πρόβλημα.[/SPOILER]

εμ… what is this?? το έβαλα έτσι από περιέργεια και έμεινα λίγο μαλάκας, τεράστιο κομμάτι. Έχουμε πουθενά εδώ μέσα περισσότερες πληροφορίες για αυτούς; Πάντα τόσο γαμάτοι είναι ή έπεσα στην περίπτωση; Βοηθήστε

Γενικα ειναι γαματοι αλλα αυτο πρεπει ναναι το πιο προγκρεσιβ κομματι τους
το pilgrimage ειναι και γαμω τα αλμπουμ.σαν να παιζει το set the controls απο pink floyd
σε λουπα αλλα ακομα καλυτερο.ψαξτηνα

Φωνητικά που θυμίζουν Pelander, και ανατριχίλες στο ομότιτλο έπος. Αυτά κατάφερα μόνο να πω. Γερμανία vs Σκανδιναβία, σημείωσατε…Χ

τους συγκεκριμενους τους προτειναν και οι Kadavar παντως στην συνεντευξη που ειχαν δωσει στο ροκιν :wink:.

πολυ ωραιο δισκακι, οντως στα πιο ψυχεδελικα ταιριαζει ομως

Μόνο και μόνο από την εξωφυλλαρα με ψήνει να το ακούσω!!!

Το εξώφυλλο μου θυμίζει λίγο Orne

τσεκάρω και γω οφκόρς

Από το λίγο που άκουσα χθες το βράδυ το orcus chylde έχω να πω ότι το valley of thorns είναι μεγάλη κομματαρα!!!

Λοιπον το Orcus Chylde το εχω ακουσει μεχρι στιγμης 5-6 φορες και εχω να πω οτι ειναι φανταστικο. Τρομερες συνθεσεις, ωραια πληκτρα (ειδικα στο 1ο κομματι, πολυ ψαρωτικα), 70’s αισθηση και ωραια ψυχεδελο-φωνητικα. Αγαπημενο μεχρι τωρα το Over the Frozen Rivers. Απο τις καλυτερες φετινες κυκλοφοριες. Βεβαια δεν ξερω κατα ποσο κολλαει στο doom thread, αλλα τελος παντων :p. Ακουστε το, δεν θα χασετε.

[B]Bell Witch - Demo (2011)[/B]

Οι Bell Witch είναι πρότζεκτ του ντράμερ Adrian Guerra και του μπασίστα των Samothrace, Dylan Desmond (οι 2 τους είναι και στην στόουνερ μπάντα, Lethe) και το ντέμο τους κυκλοφόρησε τον Οκτώβριο του '11.
Ηχητικά κινούνται σε funeral doom μονοπάτια εμπλουτισμένα με τόνους από sludge βρωμιά αλλά μην φανταστείτε τίποτα σε φάση Moss ή κάτι τέτοιο. Πιο πολύ φανταστείτε τους Samothrace στη μισή ταχύτητα. Οι αναπόφευκτες ομοιότητες με τους Samothrace (ελέω Desmond), κάνουν μπαμ στις στοιχειωτικές μελωδίες της κιθάρας (όσο και να 'ψαξα, δεν βρήκα κάποια αναφορά στο ποιος παίζει κιθάρα, υποθέτω ο Desmond) με τις οποίες έχουν διανθίσει το βαρύ και αργόσυρτο doom τους. Τα φωνητικά εναλλάσονται ανάμεσα σε καθαρά που φέρνουν σε ψαλμωδίες και sludge τσιρίδες και δένουν άψογα με την όλη ατμόσφαιρα.
Στην ουσία αποτελείται από 2, μεγάλα σε διάρκεια κομμάτια, 11 και 18 λεπτών (μαζί με ένα intro και ένα outro, από 3 λεπτά το καθένα) και δεν υπάρχουν αρκετά λόγια για να περιγράψουν την τελειότητα τους.
Συγκλονιστικό ντέμο που ανεβάζει την αναμονή για το ντεμπούτο τους (για το οποίο μόλις ολοκλήρωσαν τις ηχογραφήσεις και θα κυκλοφορήσει φέτος το φθινόπωρο) στα ύψη.
Όσοι προσπαθούν ακόμα να χαθούν στα -και καλά- ζοφερά βάθη των Aldebaran, ας ρίξουν μια αυτιά σε αυτό το διαμαντάκι και θα βιώσουν, με τον πιο λυτρωτικό τρόπο το πως ηχεί η άβυσσος.

Η μπάντα το έχει διαθέσιμο για ελεύθερο κατέβασμα στο μπλογκ της: http://bellwitchdoom.blogspot.gr/2011/10/bell-witch-demo-2011.html

Γαμαει αυτο. Το ακουγα αρκετα πριν κανα τετραμηνο. Πετυχα και το βινυλιακι σε καποια φαση, αλλα που λεφτα γμτ.

και το εξώφυλλο αυτού…

relapsoεξωφυλλο.

Και 11/9 η κυκλοφορία και πάμε για μεγάλο δίσκο.