Doom κυκλοφορίες

Coffinworm ? Great Bringer Of Night (2012)

και γενικότερα φοριέται πολύ ο [U]Zdzisław Beksiński[/U] τελευταία

[SPOILER]

[/SPOILER]

Καλησπέρα, βγάλαμε το δίσκο της χρονιάς και ξεπεράσαμε ακόμα και το Advaitic.

8O8O8O:-s:-s

Τελικα το 2012 ειναι υπερβολικα γαμηστερη χρονια για το doom. Ερχεται το Τελος, δεν εξηγειται αλλιως.

Δειτε λιγο και line-up και τα συζηταμε.

Αυτό το άφησα στη μισή ακρόαση. Ίσως τα γυναικεία φωνητικά να με ξίνισαν λιγάκι.
Θα επανατσεκάρω αφού χτυπήσει τριψήφιες ακροάσεις το Howling Wind και μετά.

Χεχε! Όχι ότι δεν τραγουδάει καλά η τύπισσα ή κάτι τέτοιο, απλά δεν μου πολυκόλλαγαν με το όλο doom/death, πένθιμο και σκατόμαυρο ύφος.
Και στην τελικά, εντάξει, είπαμε θα επανατσεκαριστεί.

Δεν τους ήξερα αυτούς,από 2-3 σκόρπια κομμάτια πάντως μάλλον αξίζουν.Πολύ μελωδικό κ λόγω των πλήκτρων αλλά κ των υπέροχων μελωδιών στις κιθάρες.Τα φωνητικά ρε συ μου φάνηκαν απίστευτα.Μπράβο ρε Γιάννη λατρεία…:thumbup:

Για πλακα το βαλα το gifακι μωρε ;p αλλα οντως τα ματια μου γουρλωσαν καπως ετσι. ;p Η φωνη της ειναι που -για μενα, παντα- παιρνει τη μπαντα και την διαφοροποιει απ τα κλασσικα funeral doom/death. Ειδικα στο κομματι που ποσταρα στο σημειο που μενει μονη της η φωνη, απανωτα εγκεφαλικα. ή στο Reflections In Shattered Glass που μπαινουν τα Brave Murder Day σημεια κι αποπανω η φωνη.

:oops:

Τον Faust να ευχαριστειτε που ποσταρε Murkrat, αυτη ειναι η κανονικη της μπαντα που ουσιαστικα εκει παιζει τα παντα και εχει στα τυμπανα τον τυπο απο τους Sacriphyx. Ε σ αυτους εδω παιζει ο τυπος απο Nazxul / Temple Nightside.

Στην αρχή όταν άκουσα το κομμάτι που πόσταρε ο angmar ήμουν και εγώ σε φάση οκ δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, άσε που τα αρχικά φωνητικά δεν μου άρεσαν. Μετά όταν μπήκε η κοπέλα έμεινα όπως ακριβώς το gif. Η μαγεία των γυναικίων φωνητικών…

Ίσως θα έπρεπε να μπεί στο sludge αλλά και εδώ μια χαρά είναι…

Θεικό…

Aλήθεια, έχουμε πει εδώ πόσο γαμάει το φετινό Witch Mountain?

Δυο νέα κομμάτια Serpentine Path στριμάρουν στο brooklyn vegan.
Θανατερά αργόσυρτα, κατεδαφιστικά ογκώδη, θεόπηχτη παραγωγή αλλά τελικά δεν τρελάθηκα τόσο όσο με το εκπληκτικό ντέμο 7ιντσο τους. Θα περιμένω πλέον ολόκληρο το δίσκο για εμπεριστατωμένη άποψη.

Νέο κομμάτι από Orchid.
7 Σεπτεμβρίου θα κυκλοφορήσει το EP μέσω Nuclear Blast

καινούριο σταφφ από Dopethrone στρημάρει και αγοράζεται [B][I][U]εδώ.[/U][/I][/B]

εγώ είμαι τελείως σε άλλο μουντ και δεν παίζει να το ακούσω τώρα στα κοντά, αλλά όλο και κάποιον θα ενδιαφέρει

(θα μπορούσα να γράψω και στο σλατζ θρεντ, αλλά ούτως ή άλλως τα ίδια άτομα διαβάζουμε τα σλατζοντουμοστονερς)

Το νέο dopethrone…ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

Νέος δίσκος από τους Δανούς funeral doomsters, Sol.
Δεν τον έχω ακούσει ακόμα το δίσκο, δεν μπορώ να πω κιόλας ότι τρελαίνομαι για τη συγκεκριμένη μπάντα, αλλά βλέπω κάνα ChrisP να τραβάει τα βυζιά του.

Διάβασα το σχόλιο σου και το κατέβασα, και δεν μπορώ να περιγράψω πόσο με κουράζουν τα φωνητικά. Έχει αρχίσει και γίνεται αστεία η φάση με τις ντουμ γκόμενες ε.

νεο κομματι απο MDB…Δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος λογω κολληματος…
http://www.mydyingbride.net/

Οτι εχει αρχισει να παραγινεται η ολη φαση με ολες τις ντουμ “οκαλτ” μπαντες με γυναικα στο μικροφωνο ειναι αληθεια.Δεκτο να σε κουραζει το στυλ των φωνητικων,αλλα δισκοι σαν το Cauldron of the Wild κριμα να τσουβαλιαζονται με ολα αυτα.Και μουσικα ειναι καθαρο ντουμ μεταλ -αρκετα bluesy βεβαια- και σε θεμα φωνητικων ξεχωριζει/ξεφευγει απ’τα τυπικα

Μιας και λέγατε για “ντουμ γκόμενες”, οι [B]Sabbath Assembly[/B] μετά το δυναμικό ντεμπούτο τους θα κυκλοφορήσουν στις 21 Σεπτεμβρίου τον δεύτερο δίσκο τους με τίτλο “[B]Ye Are Gods[/B]”.

Το σημαντικό νέο όμως είναι ότι έχουμε μεταγραφή.
Έξω η αγαπητή μας Jessica “Jex” Thoth, μέσα η [B]Jamie Myers[/B]. “Ποιά είναι τούτη?” αναρωτιέστε?
Μερικοί τη γνωρίζουμε από τη συμμετοχή της σε Hammers of Misfortune στο μαγικό Locust Years, άλλοι τη γνωρίζετε από Wolves in the Throne Room.
Όπως και να’χει είναι μεγάλη αλλαγή, όμως η τύπισσα έχει φωνάρα και κάτι μου λέει πως έχει κάνει καλή δουλειά.
Τσεκάρετε μερικά δείγματα [B]εδώ[/B].