Doom κυκλοφορίες

Αυτό κυκλοφόρησε στις αρχές τις χρονιάς, σε 100 κόπιες CDr μέσα σε ψευδοβελούδινη συσκευασία, ώραία underground κυκλοφορία όμως.

Το πρώτο κομμάτι είναι doom/death οδοστρωτήρας, μετά αρχίζει τα άμπιεντ/ντρόουνς.

Εδώ σε stream: http://cainrecords.bandcamp.com/album/sol-this-real-is-free-and-remains-eternal

O SOL επίσης έχει βγάλει φέτος άλλο ένα EP (“Beast of Riddles, Monster of Light”) και νέα συνεργασία με BLODTRU (“The Earth Rises All Green”), τα οποία δεν έχω ακούσει ακόμα.

Στις 21 Σεπτέμβρη κυκλοφορεί το νέο switchblade:

Δείγμα εδώ:http://www.youtube.com/watch?v=tQlMqOvIzqw

Στις 13/11 θα κυκλοφορήσει από την Profound Lore, το ντεμπούτο των Αμερικανών και θα τιτλοφορείται “Longing”.

Το τράκλιστ είναι αυτό:

  1. Bails (Of Flesh)
  2. Rows (Of Endless Waves)
  3. Longing (The River Of Ash)
  4. Beneath The Mast
  5. I Wait
  6. Outro

και το εναρκτήριο, σχεδόν 12λεπτο, “Bails (Of Flesh)” το ακούμε εδώ: http://www.profoundlorerecords.com/bell-witch-albumtour-announcement-new-mp3-posted/

Κομματάρα και πάμε για δισκάρα μετά το εκπληκτικό ντέμο.

Ησυχία στο doom thread, ε;
Τα νέα είναι ότι παίζει μια καινούρια κυκλοφορία Electric Wizard σε κασέτα, μαζί με το Terrorizer, αλλά όχι σε όλα τα τεύχη. Αν παραγγείλεις το περιοδικό δεν μπορείς να ξέρεις αν θα σου στείλουν μαζί την κασέτα, άρα ψιλοαπάτη μου μυρίζει…

Όπως και να ΄χει, καλή τύχη στους τολμηρούς…

Slomatics - A Hocht

ο ορισμός του heavyweight doom!
απίθανος δίσκος!

δείτε και αυτό: http://www.blackmindseye.org/

Alunah - White Hoarhound

Από τους πολύ αγαπημένους μου δίσκους αν και ο προηγούμενος ήταν απλά καλός.

Bedemon - Symphony of Shadows

απίθανο αν και κάποια κομμάτια γράφτηκαν υπό την επήρεια Sabbath.

Black Magician - Nature is the Devil’s Church

Αν σας αρέσουν τα πρώτα Cathedral τότε αυτό πλησιάζει (υπερβολικά) σε αυτά.

Pylon - The Harrowing of Hell

για τους μερακλήδες…δεν περίμένω να αρέσει σε όλους αλλά οι fans θα ευχαριστηθούν, έχει και διασκευή Sabbath.

Δόκτωρα, είσαι εγγύηση στο είδος και σε εμπιστευόμαστε όλοι, αλλά please, όχι άλλα συνεχόμενα ποστς! :lol:

Δεν κανει διακοπες ρε μαλακα. Σου δινει αυτο που θες. Ξερεις

Είναι κάπως καλύτερο από τα προηγούμενά τους, αλλά παραμένουν προβλέψιμοι και απλά καλοί έως βαρετοί σε σημεία. Τζάμπα τα κολλητηλίκια με τους Conan.

ελήφθη, sorry

Την άποψή σου τελικά διαπιστώνω οτι τη συμμερίζεται η πλειοψηφία των φίλων του είδους!
Τι να πω μάλλον είμαι πλέον από τους λίγους στους οποίους ο όγκος (και μόνο) πουλάει ακόμα!:roll:

Στον όγκο βασίζουν τη μουσική τους και οι Conan, δεν τους ανέφερα τυχαία, μαζί περιοδεύουν, έχουν κάνει και σπλιτ, γενικά είναι συγκρίσιμα μεγέθη.
Αλλά με τους Slomatics δεν ξέρω, το προσπαθούν με τον ήχο, οι συνθέσεις κάτι πάνε να κάνουν, αλλά σαν κάτι να λείπει. Κατά τη γνώμη μου πιο πολύ το καταφέρνουν όταν πάνε να παίξουν υποβλητικά, σαν το Theme From Remora από τον καινούριο δίσκο, αλλά θέλει το κατιτίς του ακόμα για να πω ότι το έχουν. Οι Conan το κάνουν πιο πετυχημένα πιστεύω αυτό.

Σίγουρα η πιο άμεση σύγκριση είναι αυτή με τους Conan. Δεν είναι μόνο οτι είναι φιλαράκια και έχουν κάνει split και tour μαζί αλλά βλέπω γενικά πολλά στοιχεία στους Slomatics από Conan, πέρα από τα προφανή είναι και το επικό του χαρακτήρα τους που αρχίζει και κάνει μπαμ κυρίως στον τελευταίο (“Tramontane”, “Βeyond Acid Canyon”).

Περιέργο πάντως οτι ανέφερες “…σαν κάτι να λείπει” γιατί το ίδιο θα έλεγα και για το τελευταίο Conan. Μου φάνηκε οτι κάπου ο δίσκος κάνει κοιλιά. Γενικά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης καθώς τα περασμένα των Conan θέτουν πολύ σοβαρές υποψηφιότητες για all time classics αλλά μεταξύ των τελευταίων δίσκων των δυο, οι Slomatics με γέμισαν πιο πολύ.

The Graviators - Evil Deeds

Ποοοολλλύ συμπαθητική μπάντα και στο Evil Deeds εκτός από hitακια δεν έχουν πρακτικά κανένα άσχημο τραγούδι!

Εκτός από αυτό, ακούστε και το Soulstealer

Οι απο πάνω παίζουν πολύ αξίολογη σαμπαθική doom

[B]Dawn of Winter [/B]- [I]The Skull Of The Sorcerer[/I]

November 2nd, 2012…

venomous maximus ? beg upon the light(2012)

για τους λάτρεις proto αλλά με μοντέρνα παραγωγή και αρκετούτσικες 80’s επιρροές.
Οι φίλοι των Witchfinder General και Pentagram θα τους αγαπήσουν!

Τέλος Νοεμβρίου θα κυκλοφορήσει το ομώνυμο ντεμπούτο των Bloody Hammers (Roky Erickson alert) και παρόλο που τα φωνητικά ΔΕΝ είναι vintage σε αντίθεση με την μουσική της μπάντας, ακούγονται ελπιδοφόροι. Pentagram και τέτοια, ξέρετε τώρα:


[B]The Witching Hour[/B]

[B]Witch of Endor[/B]

Υ.Γ: Το εξώφυλλο προφανώς και συνεχίζει προς τα κάτω…