Doom κυκλοφορίες

Ήταν απο τις κυκλοφορίες που περίμενα και κάτι οι τυρένιες τσιρίδες που βγάζει ο τύπος, κάτι η δραματικότητα που προσπάθει να δώσει, χωρίς να το έχει (γνώμη μου) με χαλάνε…επίσης σε σημεία είναι σαν να ακούω Memory Garden…

1 Like

Δεν ήμουν κ τόσο σίγουρος που να μπεί, εδώ η στο death νήμα, παρόλα αυτά δύο πραγματάκια για τους Τούρκους Sermon και τα 3 νέα κομμάτια που θα βρίσκονται στην πρώτη δισκογραφική δουλειά τους. Οι Sermon παίζουν doom/death (γι’ αυτό κ ο προβληματισμός) κ θυμίζουν παλιούς καλούς Paradise Lost, ειδικά στο κομμάτι Posthumous και γενικά την τριάδα της Peaceville. Ειδικά το lead στο 3.46 θυμίζει πάρα πολύ PL. Η εναλλαγή μπρούταλ με καθαρά φωνητικά προσθέτει πόντους στο κομμάτι αλλά με εκνευρίζουν τα γυρίσματα στα προγραμματισμένα τύμπανα.
Στο παρακάτω λινκ υπάρχουν κ τα 3 κομματια συν κάποια λόγια από την μπάντα η οποία υπέγραψε στην Earache.
https://doomed-nation.com/turkish-doom-death-metal-band-sermon-releases-three-new-tracks-through-earache-digital-distribution/?fbclid=IwAR2yO0nrpnbbcATMWRI27C6eaEHP36N_uUYk-1vulhr5qls4FmCVFDSResM

EP με δύο συνθέσεις ουσιαστικά. Με τον Phil Swanson, ex Sumerlands & Atlantean Kodex , τον συναντάμε σε πολλά άλλα σχήματα.

3 Likes

Συμπαθέστατος SabbthoPentagramικός δίσκος, με μερικές αναλαμπές του στυλ, ρε που στο διάολο το χω ξανακούσει αυτό;

Είθε να πάμε για το 3/3, μ’αρέσει αυτό που ακούω. Αδυναμία αυτό το συγκρότημα! 11 Νοεμβρίου αναμένουμε τον δίσκο.

3 Likes

Ναι περιμένω πως και πως!

1 Like

Μετά από καιρό επανέρχομαι με δύο καλά
:arrow_forward:︎ Tales of Doom | SAMARITHAN (bandcamp.com)
Where Shadows Dwell | Grim Colossus (bandcamp.com)

2 Likes

Σε εμπιστευόμαστε, θα τσεκαρουμε.

2 Likes

Απο τις πιο αγαπημενες μου μπαντες των τελευταιων χρονων. They carry the torch

1 Like

Εμένα για κάποιον λόγο δε μου έχουν κάτσει καλά.
Ένα πράμα σαν τον Messiah. Μη βαράτε.

Το Grim Colossus ακουγεται πολυ υποσχομενο

1 Like

Δεν ήξερα ότι συνεχίζουν οι μάστορες του αλκοολικού γραφικού ντουμ
:arrow_forward:︎ ARKHAM WITCH “Swords Against Death” | Metal On Metal Records (bandcamp.com)

3 Likes

Δεν είναι κυκλοφορία, αξίζει μια ματιά πάντως και ένα ταξίδι για όσους μπορούν.

7 Likes

Πράγματι έχει δυνατά ονόματα του χώρου

Κοίτα που φτάσαμε, να παίζουν οι vic στο hammer of doom. Το λέω βέβαια για κοροϊδία στους μεταλλοπατέρες που αφορίζουν οποιαδήποτε μπάντα δεν παίζει το παραδοσιακό χέβι μέταλ. Παίζει πλάκα πλάκα να μαζεύουν περισσότερο κόσμο απ όλες τις μπάντες του billing. Έχω παρεβρεθεί 2 φορές στο εν λόγω φεστ, μία το 2013


και το 2015

Ωραίος χώρος, ωραία πόλη, όχι το χάσιμο του keep it true αλλά ρε φίλε δεν υπάρχει κάπου να πας να πιεις μια μπύρα μετά. Οι Εμφανίσεις while heaven wept, my dying bride ήταν πραγματικά από άλλο πλανήτη. Άκουσα live τον τεράστιο Walker με 40 watt sun ενώ χιόνιζε έξω και ένα δάκρυ κυλούσε στο μάγουλο μου παρόλο που δεν έπαιξε τπτ από warning. Το καλό με όλα αυτά τα fest είναι ότι βλέπεις "μικρές " μπάντες όταν πρέπει και είναι δύσκολο εώς αδύνατο να δεις ελλάντα

1 Like

Του 13 είναι τρελό για τα δικά μου γούστα. Όχι πως το άλλο πάει πίσω βέβαια.

Επιστροφή The Temple. Θα γίνει χαμός.

6 Likes

Το 13 ειχα παει κ εγω. Το αγαπησα απο τοτε, αλλα μαλλον περισσοτερο λογω της πολης την οποια λατρεψα κ θελω πολυ να ξαναπαω. Ισως του χρονου.
Κ το φεστιβαλ παντως ηταν μπομπα. While Heaven, Wept, Jex Thoth, Age of Taurus κτλ

1 Like

Το γαμάτο ήταν ότι την πρώτη μέρα είχα μπει τσάμπα με ένα φίλο ψάχνοντας να βρούμε την είσοδο. Είχαμε ανέβει από την κυκλική σκάλα και προχωρούσαμε να βρούμε εισιτήρια βγήκαμε μπροστά στη σκηνή οπότε λέμε κομπλέ. Βέβαια δε μπορούσα να βγω για τσιγάρο μετά αλλά δε γαμιέται

3 Likes

Θα σας ξενερωσω με λιγο stoner doom. Τo νεο παιδι του Craig Williamson, ιθυνων νου των διαλυμενων πολυαγαπημενων Arc of Ascent και των ψυχεδελικων Lamb of the Universe. Απο οτι φαινεται, συνεχιζει απο εκει που μας αφησανε οι Arc of Ascent. Eλπιζω στα υπολοιπα να εχουμ παλι αυτα τα μυστηριακα, ανατολιτικα που τους χαρακτηριζανε!

3 Likes