Οι Doors στην Ελλάδα ;;;

Από το ΒΗΜΑ

Electron Nights Festival 

Τα σημαντικότερα όμως θα συμβούν τελικώς αν όντως ισχύουν τα όσα λέγονται για το εφετινό Electron Nights Festival της Ανωσης, το οποίο όπως πάντα φέρνει πολύ σημαντικούς καλλιτέχνες. Σύμφωνα με πληροφορίες λοιπόν, στο πρόγραμμά του θα βρίσκεται ο δανδής του ροκ Μπράιαν Φέρι, ο οποίος ύστερα από την επανασύνδεση των Roxy Music και τις ιδιαιτέρως επιτυχημένες συναυλίες τους ετοιμάζει το νέο άλμπουμ του. Οι Evanescence είναι ίσως η έκπληξη της χρονιάς. Είναι το συγκρότημα που έκλεψε τις καρδιές των απανταχού φίλων της ροκ με την επιτυχία του «Bring Me To Life» πουλώντας εκατομμύρια αντίτυπα σε ολόκληρο τον πλανήτη - στη χώρα μας το άλμπουμ του έγινε πλατινένιο. Μια πολύ αξιόλογη κυρία της μαύρης μουσικής, η Μέισι Γκρέι, αναμένεται να συμπεριληφθεί στα Electron Nights, η οποία με το τρίτο άλμπουμ της περιόδευσε στις ΗΠΑ support καλλιτέχνις με τον Ντέιβιντ Μπάουι πρόσφατα κερδίζοντας κοινό και κριτικούς. Χαράς ευαγγέλια για τους φίλους των Doors, αφού το ιστορικό συγκρότημα, έστω και στη νέα μορφή του με τον Ιαν Αστμπουρι των Cult στα φωνητικά, θα δώσει μία συναυλία με τα καλύτερα τραγούδια που ηχογράφησε ποτέ. 

Ειχα ακουσει οτι ο ΙΑΝ ειχε παει ως τραγουδιστης στους Doors … αλλα να σου πω την αληθεια , οσο σκληρη και να ακουγεται … και να ερθουν , παρολη την ιστορια τους (εμενα προσωπικα με αφηνει τελειως ουδετερο) ,
δεν θα παω , εκτος και αν βρεθει καμμια προσκληση ετσι για τσαμπε.

__Χμμμ… εγώ το σκέφτομαι… Εάν βολεύει η ημερομηνία (φαντάζομαι πως θα κάνουν μία μόνο εμφάνιση και αυτή θα είναι στην Αθήνα), θα κατέβω. Ντράμερ ποιός θα είναι; Στη περίπτωση που θα είναι ο πρώην των Police (θεός), οι πιθανότητες να πάω να τους δω αυξάνονται θεαματικότατα! Αξίζει να πας μόνο και μόνο για να δεις το τι θα κάνει με /στα τραγούδια αυτά στα μέρη των τυμπάνων - κρουστών!

__Πάντως ο των Cult τραγουδιστής, εάν και έχει καλή φωνή, είναι ένα ποζέρι και μισό. Χωρίς Jim… Doors δεν υπάρχουν. Απλά αυτή είναι η καλύτερη ευκαιρία για να απολαύσεις ένα συγκρότημα που διασκευάζει door’s! :stuck_out_tongue: :smiley: :twisted:

egw panws 8a eimai sta braxakia me mia karampina giati kapoiwn ta kwlarakia 8eloun polu moluboi.oi en logw “epanenwsh” mou 8umizei thn antistoixh pou eixan kanei ta enapomhnanta melh twn thin lizzy prin kapoia xronia.auto re paidia einai kseftila einai aprokalupth paradopistia

mh geliomaste,doors xwris twn jimbo den noountai oute metallica xwris hetfield,oute megadeth xwris mustaine,oute wasp xwris blackie.yparxoun para polla paromoia paradeigmata sugrohtmatwn pou h uparksh tous eksartatai apo ena melos tous.egw pantws den 8a phgaina akoma kai an mou to edinan tzampa to eishthrio

Στις 22 Ιουλίου έρχονται τελικά στο Λυκαβηττό.
Στα drums o Ty Dennise.

Δε με συγκινεί θα έλεγα.

Η αποψή μου είναι ότι στη συναυλία αυτή αξίζει να πάει κανείς για τους εξής λόγους:

α. Θα ακουστούν καταπληκτικά τραγούδια που δεν είχαμε ποτέ ευκαιρία ν ακούσουμε ζωντανά από αυτούς που τα έγραψαν.
β. Είτε το παραδεχόμαστε είτε όχι, οι Krieger & Manzarek αποτελούσαν μεγάλο κεφάλαιο για τους Doors μουσικά και στιχουργικά και είναι υπεύθυνοι για πολλά τραγούδια-ύμνους τους.
γ. Δείτε το σαν πάρτυ -συνάντηση των φίλων των Doors

Από τις σκοπιές που αναφέρεις όντως αξίζει να πάει κανείς.
Χωρίς να είμαι και ιδιαίτερα γνώστης του group και όπως λέει και στο δελτίο τύπου του live, ο Jim έγραφε απλώς τους στίχους, το μουσικό μέρος αναλάμβαναν κυρίως οι άλλοι 2 κύριοι. Οπότε κάτι είναι κι αυτό, αν και είμαι κι εγώ της άποψης ότι χωρίς το original line-up δε θα το πολυεχαριστηθούμε.

Επίσης η ημερομηνία θα έλεγα ότι δεν πολυβολεύει. Είναι αρκετά ξεκομμένη από τα υπόλοιπα μουσικά events του καλοκαιριού (Rockwave, Open Air, Iggy Pop) και γι’ αυτούς που μένουν εκτός Αθήνας δεν είναι και ότι πιο εύκολο να μετακινούνται κάθε λίγο και λιγάκι.

Δεν ξερω για σας παιδια,αλλα εγω θα ανεβω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ απο Πατρα για να δω τα 2/4 του συγκροτηματος που αλλαξε την ζωη μου…

Ερχονται μέσα στον Ιούνιο οι DOORS με τον Ian Asb. στα φωνητικά, οι EVANESENCE και ο ALICE COOPER… καλή φάση ότι πρέπει για καλοκαιράκι…

Cooper???

Alice???

Alice Cooper ???

Cooper Alice

Vincent Damon Furnier ??? 8)

Για μενα ειναι ξεφτιλα και απορω πως το εκανε ο ΙΑΝ αυτο… Αφηστε που προσωπικα οι CULT μ’ αρεσουν πιο πολυ απο τους DOORS… Tλσπν… Οσον αφορα αυτο που ανεφερε καποιος, οτι και καλα ο ΙΑΝ ειναι ποζερας, διαφωνω… Υπηρχε πιο ποζερας απο τον συγχωρεμενο; Reunion αλλα THIN LIZZY, οπως πολυ ευστοχα καποιος ανεφερε…

__Νομίζω πως απλά ο Jim ήταν “αλλού”. Δε το έκανε για να το παίξει δήθεν ή βάση λογικής (όπως τα μισά συγκροτήματα σατανιστών και καλά). Ενα πράγμα tweested sister ας πουμε. Νirvana. Είμαστε έτσι γιατί έτσι γουστάρουμε, αν δε σας αρέσει να πάτε να συνουσιαστήτε! Ενώ ο Ian μου βγάζει κάτι σε “ας κάνω τα κολπάκια που έμαθα απο τον Jim…” κατάλαβες τι θέλω να πω; Μου λείπει η αλήθεια, το ντουέντε.

__Βέβαια δεν τον έχω δει και live… οπότε επιφυλάσομαι. Αλήθεια, ο ντράμερ τους, απο που ξεφύτρωσε; Τον ξέρει κανείς; (για Doors μιλάω)

a feast of friends…

ή κάτι σαν επιμνημόσυνη δέηση στη μνήμη του Μorisson?

ή μόνο για τα φράγκα?

λέτε να παίξουν και το Riders on the storm σε remix???

turn off the lights…

επίσης,έγκυρες πληροφορίες λένε ότι ο Jim δεν πέθανε και θα τραγουδήσει στους Cult, μας το φυλάνε για έκπληξη οι δισκογραφικές !!!

PEOPLE ARE STRANGE in these STRANGE DAYS…

το νου σας (όπως θα λεγε και η Γώγου)…