DREAM THEATER Αθήνα 2/7/2019

Δεν έχουμε να πούμε κάτι αν εσύ το πιστεύεις δεκτό. Εγώ μια χαρά την βρίσκω

Δικαιώθηκαν τα παιδιά αποπάνω. Να τι και πόσο έπαιξαν στη Μόσχα 11/06/19

Όσο λέτε ότι αναφέρει και ο διοργανωτής. 90 λεπτά, 10 κομμάτια

Μεγάλη ξενερα προσωπικά. Κλαίω το 65ρι συν οτι θα μου μείνει και αυτό ( Α4 μη το σπρώξεις και εύκολα πφφ) του κολλητού που είναι εντελώς casual ακροατής όταν του πω ότι δεν θα ακούσει forsaken & pull me under :stuck_out_tongue:

Έγραψα τον λόγο για τον οποίον τα setlists των Dream Theater δεν είναι πλέον 150 λεπτά και customized σε κάθε πόλη ανάλογα με το τι έχουν παίξει στο παρελθόν εκεί. Με τι ακριβώς να ξεκολλησω? Για την συναυλία συζητάμε

Αφου ειναι ετσι ας εκαναν κανονικο φεστιβαλ, απο αλλου το περιμεναμε (manowar, slayer) αλλα το μεγαλο ξενερωμα θαρθει εδω.

Για τα 100 που βγαλανε χτες λογικα θα μικρυνουν το fan zone χωρο γιατι δε νομιζω να εχει πουλησει.
Γενικα δεν γκρινιαζω για τιμες εισιτηριων γιατι τα εξοδα μου ειναι πολλαπλασια αλλα αν ειχα δει το σετλιστ απο νωρις δεν εδινα 65 για κανενα λογο.

Βρήκα την ευκαιρία και ρώτησα την διοργάνωση για το θέμα του SFAM και μου είπαν ότι ουδέποτε ειπώθηκε ότι θα ήταν η περιοδεία για τα 20 χρόνια του άλμπουμ (όπου και θα έπαιζαν όλο το άλμπουμ) και πως εξαρχής μίλαγαν για Dream Fest που έχει δεδομένα support, προώθηση του νέου άλμπουμ και best of. Αν κάποιος έχει απόδειξη ότι έγινε αναφορά στο SFAM με χαρά να το προωθήσω.

Εγώ ο ίδιος την πάτησα και επειδή έκανα συνέντευξη με τον Rudess είχα μείνει με την εντύπωση ότι θα έπαιζαν όλο το SFAM.

Σε κάθε περίπτωση, ό,τι κι αν παίξουν οι Theater καλά θα είναι. Έχει δυο (μεγάλα κιόλας) τραγούδια που θα ήταν από τις τελευταίες επιλογές μου για set της μπάντας, αλλά οκ, it is what it is.

Κι εμένα πάντως μου λείπουν λίγο οι Theater της Portnoy εποχής που δεν ήξερες τι μπορεί να περιμένεις σε ένα show τους.

6 Likes

Καλημέρα.

Πωλείται εισιτήριο € 35,00. Για πληροφορίες inbox

Κάπου εδώ να πούμε ότι ο Μαντσινης έχει πραγματικά γελοίο/αντιλειτουργικό σετάπ.
Μόνο για την ποζεριά και τους ψαρωμένους.
Το καλό τουλαχιστον είναι πως φαίνεται πως ο Λαμπρής δεν είναι για κλάμματα <- αυτό πήγα να το γράψω πριν ακούσω το peruvian skies :confused: Tι σκατά, δεν τον ακούνε οι υπόλοιποι?
Κρίμα η μπάντα.

Πωλούνται 3 εισητηρια απο 40 ευρώ εκαστο. τιμή αγοράς. Όποιος επιθυμεί pm.

Ειναι σιγουρο οτι θα μας παιξουν αυτο το μειωμενο setlist? Outshined ειχες καποια συγκεκριμενη απαντηση απο την εταιρεια? Επισης πως διαολο μπορει καποιος να επικοινωνησει με την εταιρεια, μονο μεσω e-mail? Επειδη τελειωσαν τα εισιτηρια γενικης εισοδου πηγα σαν μαλακας μεσα στην εβδομαδα και εβγαλα 65αρι εισιτηριο γιατι ηθελα να τους δω οπωσδηποτε σε αυτο το ιστορικο tour αλλα αν ηξερα οτι το setlist θα ηταν αυτο και οχι αυτο που νομιζαμε τοσο καιρο εννοειται οτι δεν θα ειχα παρει εισιτηριο 65 ευρω για αυτο το setlist.

1 Like

Γενικά δεν πολυαπαντάνε. Μονο απο σοσιάλ μιντιά. (και αν).
Και αν κρινουμέ οτι παίζουν αυτά σε άλλες χώρες, ναι μάλλον και εδώ αυτά θα παίξουν, αυτά έχουν προβάρει κτλ.
@ Sevek το peruvian κατι βιντεο που είδα, εντάξει το λέει, του untethered σκίζει ράμματα.

Πολύ περίεργη αυτή η επιλογή τους να παίξουν τόσο λίγο.

Τον Μάιο στις ΗΠΑ είχαν μεγάλο setlist:
https://www.setlist.fm/setlist/dream-theater/2019/bass-concert-hall-austin-tx-b90a9e2.html

ομοίως κι εγώ

1 Like

Σεμιναριακο προμοσιον, μας επιασαν κοροιδα οι Ρωσοι :stuck_out_tongue:!

3 Likes

Δεν νομιζώ οτι φταίνε οι Ρώσοι, ούτε για το Σετλιστ, ούτε για το οτι παίζουν λίγο οι άλλοι, το αφήσανε πολύ φλου οι ίδιοι και βσκ, αλλές συναυλίες τις χαρακτηρίζουν Scenes άλλες νέου δίσκου και προφανώς τώρα κάνουν για το νέο δίσκο. Παντώς και έγω Scenes είχα καταλάβει αρχικά.

1 Like

Δεν ξεκινάει το κράξιμο σιγά σιγά στα σοσιαλ όσοι έχετε;;; Κάτι κάναμε με Manowar χαχαχαχ

1 Like

άρα SFAM δεν έχουμε έτσι?ειναι σίγουρο?
γμτ…ξενερώνω αφάνταστα…θα μου πεις ας προσεχες (οπως οι προλαλλήσαντες) την πατήσαμε κ δεσαμε σκοινι κορδόνι οτι θα ακουγαμε ολο το SFAM κτλ…α ρε πανε οι παλιες καλες dt εποχες…
το θεμα ειναι οτι ειπα και σε αλλους 2 που δεν πολυακούν να παρουν εισιτήριο και τους εχω βαλει να ακουσουν κ ολο το SFAM για να ερθουν διαβασμένοι…
πλεον θα φάω και ξύλο μάγκες…δε με ξεπλένει ούτε ο γάγκης…τη κάτσαμε.

ξενερώνω παντως άσχημα… συναυλια dt με 10 songs…και στα σκυλάδικα παραπανω παίζουνε…
ετσι που το πανε απορω και αναπολώ ποτε θα ξαναγίνει να ερθουν ποτε και να ειναι μονο αυτοι και να παιξουν το κλασικό 2:45 ώρες …ούτε support 500 άλλα συγκροτήματα θέλω ούτε τίποτα…

2 Likes

Κι εγώ ρε φίλε τι σκατά;;; Σαν πολλοί δεν μαζευτήκαμε… ;;; :rofl:

Πλέον θα πάω καθαρά για την εμπειρία ενός λαηβ DT . Το σετλιστ που βλέπω στο γνωστό σαητ μου είναι αδιάφορο πλην μικρών εξαιρέσεων. Δεν είμαι από αυτούς που έχει εντρυφήσει στον μαγικό κόσμο τους…

ε εγω που εχω εντρυφήσει που λες και ειναι η αγαπημένη band…και τους εχω δει και αλλες 4 φορες…ε ξενερώνω που ειχα ψηθει για SFAM και τώρα θα με σφάξ… :stuck_out_tongue:

Μην μπερδεύεστε. Στην Αμερική στο πρώτο leg έγιναν αυτά που οι συναυλίες ήταν An evening With. Αυτήν τη στιγμή στην Ευρώπη παίρνουν μέρος σε φεστιβάλ και παίζουν 10 κομμάτια από ότι δείχνουν τα μέχρι τώρα σετς. Δεν πρόκειται να παίξουν 2,5 ώρες. Θα επιστρέψουν Ευρώπη το Φθινόπωρο για τα 2.5 ώρα shows.

Άρα καταλάβαμε γιατί τους φέρνουν στην ψωροκωσταινα

Στο επόμενο ευρωπαϊκό τουρ, ανεβαίνει η τιμή πάλι

Πληρώσαμε για 10 κομμάτια χαχαχα :grin:

Edit : Μ αρέσει το μη μπερδεύεστε. Λες και ήταν ξεκάθαρο άρα είμαστε βλάκες. Δεν είδα να μας διορθώνει κάνεις πριν 2 μήνες, όλοι τώρα ξαφνικά μη μπερδεύεστε και το ξέραμε, δεν το παν ποτε ότι θα ρθουν Ευρώπη με το scenes…

Edit 2 : Προσωπικά δεν ξέρω άνθρωπο που δεν… μπερδεύτηκε και γούρλωσε ματιά όταν του είπα τελικά δεν θα παίξουν scenes, έρχονται με σετλιστ φεστιβάλ 90 λεπτό

3 Likes