DREAM THEATER Αθήνα 2/7/2019

Ουτε εμενα εφοσον τους εχω δει και ελλαδα και ευρωπη

To setlist ειναι επιεικως μετριοτατο, ασε που θεωρω μεγαλο fail ολο αυτο το μπερδεμα με το tour που θα ηταν για τα 20 χρονια του Metropolis Pt. 2 - Scenes From A Memory το οποιο θα παιζοταν στην ολοτητα του και μετα φταιμε εμεις που καταλαβαμε λαθος… Θα παω με καλη διαθεση αυριο να περασω καλα αλλα αν ηξερα τα δεδομενα απο πριν βγαλω εισιτηριο, 65 ευρω για αυτο το setlist ουτε μεθυσμενος δεν θα τα εδινα.

Τα 4 κομματια απο τον καινουριο δισκο τα γουσταρω και δεν με χαλαει που προωθουν τον δισκο τους ο οποιος μου αρεσει πολυ κιολας. Απο εκει και περα γουσταρω τρελα Lie, As I Am, Peruvian Skies και The Dance Of Eternity (αν και θα προτιμουσα καποιο αλλο κομματι απο τον δισκο) αλλα αφου παιζουν μονο 10 κομματια θεωρω απιστευτα ακυρο και αψυχολογητο που επελεξαν τα A Nightmare To Remember και In The Presence Of Enemies - Part I. Χωρις να ειναι ασχημα κομματια δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο και ειναι και μεγαλα. Με συνολικη διαρκεια 25 λεπτα, στην θεση τους θα μπορουσαν να εχουν βαλει 2-3 ιστορικα κομματια τους και να ηταν μπομπα το setlist, πολυ ακυρες επιλογες, πραγματικα απορω… Ευχομαι τουλαχιστον να ακουσουμε το Pull Me Under το οποιο ποτε το παιζουν ποτε οχι.

Υ.Γ. Οι ωρες ισχυουν ή εχουμε καταλαβει παλι κατι λαθος?

1 Like

Λοιπόν. Αποκαλύπτομαι.
Τους είχα δει Λυκαβηττό. Ασύλληπτη εμπειρία από κάθε άποψη. Νόμιζα ότι δεν τους είχα ξαναδεί. Ψέματα. Το 2011 στη Μαλακάσα. Αλλά ήταν η πρώτη συναυλία μετά τους Rush, οπότε η μνήμη εξαφανίζεται…αφήστε που εγώ πήγα για τους Fates.

Θα πάω αύριο. Αλλά. Τους DT δεν τους αντέχω εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Μου αρέσουν πολύ σκόρπια τραγούδια από τα άλμπουμ τους, αλλά στο συνολικό τους άκουσμα, ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ.
Δε μπορώ το Λαμπρή πλέον να νιαουριζει. Δεν αντέχω τα μακρόσυρτα και ανούσια σόλο, που ξεχνάμε το τραγούδι.
Δεν παραγνωρίζω τις ικανότητες των μελών. Παιχτούρες. Αλλά είναι σαν το τάκα τάκα της Μπάρτσα. Κάποιοι καβλώνουν, εγώ νυστάζω. Μέχρι την ώρα που θα βάλει γκολ ο Μέσι. Θεός, ναι, αλλά εγώ θα έχω κοιμηθεί.
Και θα σας πω και το χειρότερο, για να βρίσετε άφοβα. Δισκάρα το Scenes. Αλλά δεν αντέχω με την καμία. Απαλευτο, κυρίως λόγω Λαμπρή.
Άρα. Δεν έχω απαιτήσεις από αύριο. Θα ήθελα να ακούσω Images και Awake, αλλά δε θα γίνει. Ας είναι. Εφόσον δεν περιμένω τπτ, δε θα πάθω και κάτι. Θα βάλω τώρα να παίζει το WDADU, να χαθώ στα βάθη του χρόνου και πάλι φίλοι θα είμαστε.

Υγ. Δεν περιμένω τπτ; Λάθος. Έχουμε Animals as leaders ωρε!!!

3 Likes

Άμα δεν αντέχεις τα νιαουρισματα του Λαμπρι αλλά θα βάλεις να ακούσεις όλο το WDADU με τον Ταμτακο που τραγουδάει σε γάμους και λαχαναγορες… Περαστικά! :stuck_out_tongue:

1 Like

Επίσης.

Κάπου θα τον έχεις πετύχει, από ότι φαίνεται. Εγώ μόνο στο WDADU…

2 Likes

Τυχερός είσαι τότε! Δεν είναι τυχαίο που το Ytse Jam είναι το καλύτερο του δίσκου με διαφορά

Ναι.
Ενώ το Killing hand και το Only a matter of time είναι χάλια μαύρα…

Ο τραγουδιστής μια χαρά είναι, έχει καλές ερμηνείες (Killing Hand, Status Seeker) αλλά σίγουρα δεν ήταν αυτός που θα ανέβαζε επίπεδο τη μπάντα.

Ο Labrie ήταν ότι πρέπει γι’ αυτούς, αλλά σήμερα δυστυχώς δεν τραβάει πια (κυρίως στα live γιατί στο studio είναι καλός).

3 Likes

Η δική μου οπτική: αν είσαι Αθήνα ήδη και είχες προλάβει εισιτήριο των 35€ όλα καλά. Οτιδήποτε διαφορετικό όπως ταξίδι από μακριά ή εισιτήριο των 65€ ή (το χειρότερο) και τα δύο μαζί δυστυχώς δεν αξίζει. Ειδικά για όποιον τους έχει ξαναδεί.

Οι παλιές εποχές έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Όποιος το έχει αποδεχθεί αυτό και πάει με θετική διάθεση μια χαρά θα περάσει και αύριο και όποτε πάει να τους ξαναδεί. Οι μνήμες του παρελθόντος θα βρίσκονται για πάντα εκεί, ώστε όποτε θέλουμε να βουτάμε μέσα και να χανόμαστε.

Όπως και να χει, όσοι θα πάτε να περάσετε καλά - που θα περάσετε στο τέλος σίγουρα :wink:

1 Like

Ένα θετικό είναι ότι παίζουν σε κλειστό μετά από 17 χρόνια. Μόνο στο Ρόδον το 2002 είχαν παίξει σε κλειστό χώρο.

1 Like

είναι εντυπωσιακό πάντως που οι περισσότεροι θεωρείτε ότι τελείωσαν οι DT χωρίς να τους έχετε δει έστω μια φορά από το 2011 και μετά. εγώ πάλι 6 φορές και σας διαβεβαιώ ότι θα γουστάρετε πολύ απόψε. Προφανώς δεν μπορούμε όλοι να έχουμε παραστάσεις από πράγματα, ούτε εγώ έχω, αλλά το youtube δεν αρκεί να βγάλετε άποψη.
Τελοσπάντων η γκρίνια για τους DT σε αυτή την χώρα, όπως και το τσίπουρο, δεν θα τελειώσουν ποτέ!!
Πηγαίνετε με θετική διάθεση και θα γίνει :wink:

Καλα να περάσουμε.

3 Likes

Θεωρώ ότι οι περισσότεροι γκρινιάζουν για την “εξαπάτηση” - περίμεναν Dream Theater, όχι απαραίτητα με το Scenes, αλλά με ένα γεμάτο σέτλιστ και αντ’ αυτού παίρνουν ένα φεστιβαλικό, ενώ το “φεστιβάλ” ανακοινώθηκε πολύ πρόσφατα.

2 Likes

oι dt από την αρχή επίσημα είχαν μιλήσει για sfam us tour, europe fest set list. ο διοργανωτής δεν μίλησε από την αρχή για dream fest. μια εβδομάδα μετά. και έγινε και σε άλλες χώρες αυτό. δεν είναι ευθύνη της μπάντας, αλλά εάν κάποιος νιώθει ότι εξαπατήθηκε έχει ένα δίκιο, ανεξάρτητα εάν η μπάντα δεν έχει ευθύνη.
πάντως τον χειμώνα το 2020 θα έρθει το sfam στην Ευρώπη θεωρώ, όποτε θα έχουμε την ευκαιρία μας. θέλω να πιστεύω και στην Ελλάδα.

Την είχαμε όταν έπρεπε την ευκαιρία μας :stuck_out_tongue:!

4 Likes

Εγώ τους έχω δει το 2014 και δεν το ευχαριστήθηκα. Άλλη μπάντα με Πορτνοη. Και το κυριότερο, άλλο να στηρίζουν μνημειώδεις αλμπουμαρες, άλλο να στηρίζουν χρυσές (ή και κακες) μετριότητες.

Εμένα πάντως μια φορά μου το φάγανε το 65ρι και δεν με νοιάζει ποιος ευθύνεται

Του χρόνου έχει ο θεός… μόνο αν μ αρέσει το σετλιστ

Νομίζω υπάρχουν αρκετές δημοσιεύσεις (και εκτός Ελλάδας, για να μην λέμε μόνο για τους Έλληνες οπαδούς) που καταδεικνύουν την ευθύνη και της μπάντας.

Και στην τελική, άλλο τα υπαίθρια φεστιβάλ που παίζουν ανά την Ευρώπη και άλλο που έρχονται εδώ, σε κλειστό χώρο, κοτσάρουν 2-3 ονόματα και το ονομάζουν φεστιβάλ για να δικαιολογήσουν την μία ώρα που θα παίξουν. Και ναι, σε αυτό ευθύνεται ΚΑΙ η μπάντα (οι μάνατζερ που κλείνουν τις συμφωνίες, προφανώς και την αντιπροσωπεύουν).

Εν πάσει περιπτώσει, δε νομίζω ότι έχει πλέον σημασία. Ελπίζω να περάσουμε καλά σήμερα, και αν ξαναέρθουν το χειμώνα, βλέπουμε.

4 Likes

Προχτές είχα μια σύντομη συνομιλία με τον John Petrucci. Νομίζω πως απαντάει σε αρκετά από αυτά που συζητιόνται, περί setlist, περιοδείας κλπ. Αν και γενικά είναι πάντα συγκρατημένος, είναι πάντα ωραίος τύπος ο Petrucci.

6 Likes

Εγώ τους είδα το 2005 και στη μ.P. εποχή, το 2015 και το 2017 (στο Images Words and Beyond Tour). Πέρασα πολύ καλά και τις 2 φορές, ειδικά στο δεύτερο. Έκανα όμως αυτό που είπα πιο πάνω - πήγα με πολύ θετική διάθεση και όχι αρνητικά προκατειλημμένος. Επίσης, δεν πήγα με διάθεση να συγκρίνω τις συναυλίες του 2015-2017 με αυτή του 2005. Το ήξερα από πριν ότι θα δω κάτι διαφορετικό από πολλές απόψεις και όχι μόνο λόγω της απουσίας του MP.

1 Like

Εγώ πάντως που τους ειχα δει και με Portnoy μια χαρά πέρασα το 11.

2 Likes