DREAM THEATER Αθήνα 2/7/2019

Και γαμώ ήταν το '11.

1 Like

Ειδες που ακομα και μετα απο 9 χρονια ασχολεισαι με το Πορντοη φαντασου… Αν θεωρεις μετριοτητες αυτα που εβγαλαν απο το 11 και μετα τοτε φαντασου πως ειναι μια μετριοτητα

Αποκλειεται να τους ξαναφερουν τον χειμωνα κι ας επαιζαν awake,images,scenes ολοκληρα.
Το θεμα ειναι οτι περσι επαιζαν το images, το χειμωνα το scenes και μας τους εφεραν ενδιαμεσα που προωθουν το νεο (μετριο) αλμπουμ + 5 κομματια ακομα. Κριμα, ειδικα για οσους θα τους δουμε πρωτη φορα.

2 Likes

Μάλλον επειδή χρεώνουν λιγότερα στο τουρ για τα φεστιβάλ

Στο άλλο θα έχει πολλές νταλίκες :stuck_out_tongue:

5 Likes

Στην καλύτερη περίπτωση μετριότητες. Και ειδικά όταν βάζεις και ότι είναι αλμπουμ που ΄έβγαλαν οι DT, πηγαίνουν ακόμα πιο κάτω.

2 Likes

το τελευταιο το ακουσα με μεγαλη χαρα παντως,ειχα να ακουσω ετσι δισκο τους k να μη βαρεθω απ το train of thought

2 Likes

Τοτε εχεις υψηλα γουστα φιλε μου γιατι μερτιοτητες αν θεωρεις το a dramatic turn of events εχεις θεμα

1 Like

To A Dramatic Turn Οf Events τωρα που τα ακουσα ολα ξανα ειναι οντως πολυ καλος δισκος αλλα το Distance Over Time ειναι κατα πολυ ανωτερο και πιστευω ο,τι καλυτερο κυκλοφορησαν σαν συνολο μετα το Train Of Thought. Οι αλλοι 2 δισκοι με τον Mangini ειναι μαλλον οι πιο αδυναμες κυκλοφοριες της καριερας τους ενω οι 3 τελευταιοι δισκοι με Portnoy εχουν μεγαλες στιγμες μεσα αλλα σαν συνολο ειναι ανισοι.

Παμε με οσο το δυνατο καλυτερη διαθεση σημερα, ευχομαι να μας κανουν τουλαχιστον καποια καλη εκπληξη…

To να έχει κάποιος θέμα επειδή τα γούστα του ίδια με κάποιου άλλου, είναι, εχμ, λίγο περίεργο.
Σε κάθε περίπτωση, το dramatic είναι ο πιο καλός δίσκος των θίατερ από το 2011 και μετά, ο οποίος μπορεί να συγκριθεί μόνο με το black clouds (o οποίος δίσκος είναι εξίσου μέτριος). Για πιο πριν ούτε λόγος. Ούτε καν με το systematic chaos, που είναι ο τελευταίος πάνω του μετρίου δίσκος των θίατερ.
Όπως έχω ξαναπεί, αν θες να μιλήσουμε για τον τελευταίο πραγματικά καλό δίσκο των θίατερ, από την αρχή μέχρι το τέλος, τότε λέμε για το Six Degrees. Από εκεί και μέχρι kai το Systematic chaos, εγραψαν ωραίους δίσκους (έχουν μέσα μπόλικα φιλλερς όλα τους), αλλά όχι κάποιον πραγματικά καλό δίσκο. Για πιο μετά, μην τα ξαναλέω.

Όλα αυτά για μένα έ. Εσύ φυσικά μπορείς να συνεχίσεις να έχεις τα γούστα σου και πολύ καλά θα κάνεις, αλλά μην θεωρείς περίεργο όποιον δεν έχει ίδιο γούστο με σένα.
Ετσι και αλλιώς ηλικιακά να το πάμε (αν έχω καταλάβει σωστά την ηλικία), είναι λογικό να υπάρχει χάσμα, καθώς με τους δίσκους οι οποίοι βγαίνουν όταν είσαι ενεργός ακροατής, είναι λογικό να έχει άλλο δέσιμο. Κάποιος πχ ο οποίος έπιασε τους θιατερ από το dramatic και μετά ως ενεργός ακροατης, θα έχει άλλο δέσιμο με το υλικό που βγαίνει αλλά και με αυτό που ήδη έχει βγει.

2 Likes

Tο ομωνυμο που εβγαλαν που ειναι απλα οκ δισκος που εχει τι αδυναμεις του δεν το θεωρω μετριοτητα . Και ερχονται με το the astonishing που πραγματικα το λατρεψα ολη τη ιδεα ολο το κονσεπτ. Ακομα και σημερα το ακουω αρκετες φορες . Το εκτιμησα οταν το ειδα στο Λονδινο στην ολοτητα το επαιξαν απιστευτα

Προσωπικά θεωρώ μεγάλο φάουλ τις παραγωγές στην μετα-portnoy εποχή (με εξαίρεση το τελευταίο) που πιστεύω αδίκησαν κυρίως τον παιχταρά Mangini.

To “Dream Theater” μια χαρά τραγούδια έχει, είναι safe αλλά με πολλές καλές ιδέες, αλλά αυτό το ταμπούρο τα χαλάει όλα.

Επίσης το Black Clouds το θεωρώ μάλλον το χειρότερο δίσκο της μπάντας, σίγουρα τον πιο φλύαρο και με το πιο κακοσχεδιασμένο songwriting. Σε αυτό τον τομέα έχουν βελτιωθεί οι Theater και γράφουν πολύ πιο συμπαγή τραγούδια χωρίς να τα τραβάνε απο τα μαλλια.

1 Like

Eγώ πάλι κοιτώντας το σετλιστ (μέτριοτατο το βλέπω αλλά δεν μου πέφτει λόγος) χάζεψα το σετλιστ των 2 συναυλιών που τους είδα Αγγλία και με έπιασε μια νοσταλγία. Τους έχω ρίξει δούλεμα (ειδικά στον Λαμπρή που στην καλύτερη μου φαινόταν απλώς επαρκής, μην πιάσω πάλι την χειρότερη) και δεν νιώθω καθόλου το ίδιο όπως ένιωθα στο δεύτερο μισό των 90ς για πάρτη τους - αλλά δεν μπορώ να διαγράψω την πενταετία που ήμουν σκληρός φανμπόης τους…

Επίσης, έχω φάει τεράστια ήττα αυτό το καλοκαίρι που χάνω τα πάντα στην Αθήνα (Μεντούσα ρε γαμώτο, Μεντούσα, ααααααααχχχχ) οπότε δουλεύει και ως “έχω ακούσει όλο το Change of Seasons και το Erotomania, δεν είμαι γαμάτος;, ε; ε; γράψτε πσσσσ από κάτω να νιώσω σπουδαίος”

(αλλά σοβαρά, τι καύλα σετλιστ ήταν αυτά…)

https://www.setlist.fm/setlist/dream-theater/1997/the-forum-london-england-33d6cc21.html

https://www.setlist.fm/setlist/dream-theater/2000/colston-hall-bristol-england-3d6cdd3.html

2 Likes

Γιατί να μην ασχολούμαι με τον Mike? Έχει συμμετάσχει σε μνημειώδη άλμπουμς από τότε που έφυγε από τους Theater. Εμπορικά οι Theater μπορεί να μην ζημιωθηκαν από την φυγή του (και την ελεεινή για μένα αντικατάσταση του μέσα σε ένα μήνα που το έκανε αδύνατον να τον δεχθούν πίσω) αλλά καλλιτεχνικά έχασαν πολύ δυστυχώς. Ο Mangini είναι εκπληκτικός performer και λατρεία ως άνθρωπος, αλλά ούτε συνθέτης είναι ούτε έχει gravity σε επιδραστικοτητα στην μπάντα. Ο Portnoy τους έκανε εκτός από τεράστια μπάντα στους δίσκους, και τεράστια live μπάντα. Με την προσοχή στα σετλιστς, με την πίεση να παίζουν 2.5ωρα και 3ωρα σετ, με την επαφή με το κοινό, ακόμα και με την επικοινωνία με τους φανς. Ο τύπος ακόμα και σήμερα ανεβάζει πολύ συχνά τι ανακαλύψεις έκανε στην συλλογή του από σπάνιες ηχογραφήσεις με τους DT (και όταν ήταν στους DT τα έβγαζαν σε fan club bonus υλικό, τώρα πάνε κι αυτά)

Και μιας μιλάτε για δισκογραφία σε αυτό το τοπικ, χωρίς απόλυτο ranking, για μένα πάνε κάπως έτσι τα πράγματα:

Top Tier
FII - Awake - SFAM - I&W

Εξαιρετικά
SDOIT - Octavarium

Πολύ Καλά (με 2-3 μέτριες στιγμές)
ToT - SC - BC&SL - ADTOE

Αδιαφορα (με 2-3 πολύ καλές στιγμές)
WDADU - DT - DOT

Astonishingly Κάκιστο
Astonishing

ΥΓ. Γενικά, όπως πάντα, συμφωνώ 100% με @Sevek

Πάντως το πρόγραμμα τηρείται μέχρι στιγμής.

Καλή προσέλευση αλλά ήχος ως τώρα απαράδεκτος.

Oυτε για ζώα δεν είναι…

Και συνεχίζω. Είναι 8 η ώρα. Είμαστε ο ένας πάνω στον άλλο. Μπαίνουν δεκάδες από την πόρτα και που στο διάολο θα χωρέσουν. Ήχος τραγικός. Λες και είσαι σε ένα θάλαμο και ακούς από κάπου μουσική. Τέλος πάντων. Βλέπουμε animals, λίγο theater και πάμε για σουβλάκια.

Ευτυχως πηρα fan zone τελικα, πισω απτο καγκελο δε χωραει ουτε ενας

Πωπω πιστεύω θα παίξει πολύ drama απόψε στο φορουμ μετά το λαιβ. Οπως κ να έχει, καλά να περάσετε παίδες κ προσοχή γιατι με την ζέστη που έχει…

Στο fan zone βλέπουμε μόνο κεφάλια τόσο χαμηλά που είναι η σκηνή. Απορώ αν και τι βλέπουν πίσω. Και τους λυπάμαι με το στριμωξιδι.

2 Likes

Προβλεπω σαρδελοποιηση.
Πιάσε μια Τράτα για μένα μετά με ουζάκι.

1 Like