DREAM THEATER Αθήνα 2/7/2019

και απο οτι διαβασα ποσταρανε το παρακατω στην σελιδα τους στο facebook.

and did we mention? To celebrate its 20th anniversary, we are playing Metropolis Pt.2 Scenes From A Memory in its entirety on tour. So yeah, that’s happening

αυτ οαπο μονο του ειναι ο καλυτερος λογος για να παμε φέτος :smiley:επιτέλους να θυμηθούμε λιγο τις παλιες καλες εποχες ρε γμτ.

2 Likes

Έρχονται με ολοκαίνουριο δίσκο και παίζουν έναν που έβγαλαν πριν 20 χρόνια και τότε τον έπαιζαν ολόκληρο…

1 Like

αν παιζουν ακομα 3ωρο ολοι ευχαριστημενοι θα ναι,κ εγω θελω να ακουσω ολο το scenes…

Η ερώτηση είναι ποιος δεν θέλει να ακούσει όλο το scenes? Εντωμεταξυ σε ένα χρόνο θα έχουμε ακούσει ολόκληρα τα: Operation Mindcrime & Scenes… Έστω και με τις ελλείψεις των μουσικών (portnoy & αντίστοιχα μόνος του ο Geoff) αλλά και πάλι ποιος να το λέγε…

1 Like

Κάποιος που το άκουσε τότε όπως έπρεπε…

4 Likes

και εγώ το άκουσα live όταν βγήκε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι πιο true οπαδός.

Υπάρχουν και πιο νέοι οπαδοί που θέλουν να το ακούσουν. Σε τελική ανάλυση μόνο ο Portnoy λείπει, δεν έχουν αλλάξει και τόσα πολλά.

Ούτε εγώ έχω ακούσει ολόκληρο το Images and Words, δεν θα με χαλούσε να το ακούσω ολόκληρο.

3 Likes

Δεν το είπα από άποψη τρουιλας, αλλά από την άποψη ότι δεν έχουν εμπιστοσύνη στο νέο υλικό που αναγκάζονται να παίξουν έναν παλιότερο δίσκο για να μαζέψουν κόσμο. Ελεύθερη αγορά έχουμε ο καθένας όπως την βρίσκει

2 Likes

Από ότι άκουσα θα παίξουν και κάποια κομμάτια από το καινούργιο. Δηλαδή όπως κάνουν όλοι όταν προωθούν ένα δίσκο, ο οποίος παρεπιπτωντος είναι αρκετά καλός. Κι εμένα δε με χαλάει να παίξουν το scenes of a memory και τέσσερα πέντε από το νέο.

1 Like

Ολες οι μπαντες, συμπεριλαμβανομενων των Dream Theater του παρελθοντος, προωθουν καθε νεο δισκο τους παιζοντας ενα 60-70% του νεου δισκου, και μια επιλογη απο τα καλυτερα τραγουδια τους απο το παρελθον.

Τωρα οι Dream Theater θα αφιερωσουν 80 λεπτα απο ενα περιπου διωρο σετλιστ, για να παιξουν δισκο 20ετιας. Θα ηταν διαφορετικο αν δεν ειχαν βγαλει νεο δισκο, τωρα ομως φαινεται αρκετα περιεργο.

Για μενα προσωπικα ειναι ακομα μια αρπαχτη, οπως ηταν αρπαχτη και η περιοδεια τους στην οποια επαιξαν ολοκληρο το Images and Words πριν λιγα χρονια.

1 Like

μη λες και μεγάλο ποσοστό . Κάπου 5-6 κομμάτια σε ένα σετ 15-16 είναι το σύνηθες

Αν έχουν πάρα πολλά χρόνια να κάνουν περιοδεία για έναν δίσκο δεν το θεωρώ αρπαχτή. Αν το κάνουν κάθε τρεις και λίγο θα συμφωνήσω . Γιατί υπάρχουν και οι νέοι οπαδοί και σε ηλικία και σαν φίλοι της μπάντας

Η περιοδεια για το Images and Words ηταν κυριολεκτικα πριν 2 χρονια.

Δεν ειπα πως το 60-70% του setlist ειναι απο το νεο δισκο της εκαστοτε μπαντας. Ειπα πως η μπαντα θα εχωνε μεσα στο setlist πανω απο τα μισα τραγουδια του νεου δισκου ουσιαστικα (γυρω στο 60-70%). Σκεψου οτι αυτο συμβαινει ακομα και με μπαντες που εχουν μυθικο ιστορικο, οπως οι Metallica που χωνουν 6 απο τα 12 τραγουδια του HTSD σε καθε συναυλια τους.

Μικροτερες μπαντες, οπως οι PL για παραδειγμα, εκαναν στο προσφατο παρελθον περιοδειες στις οποιες επαιζαν 6-8 τραγουδια απο τα 10-11 του εκαστοτε νεου δισκου, ειδικα στις περιοδειες για δισκους οπως SOL, PLX, IR, FDUDUU και Tragic Idol.

Οι ιδιοι οι Dream Theater, επαιζαν ολοκληρο το Astonishing στην πιο προσφατη περιοδεια τους που προωθουσαν δισκο, καποτε επαιζαν ολο το δευτερο CD απο το Six Degrees, καποτε επαιζαν ολο το SFAM, ενω ακομα και για προωθηση δισκων οπως Train Of Thought και Octavarium, επαιζαν πανω απο τον μισο δισκο. Το ιδιο και για το Dream Theater του 2013.

Φετος εβγαλαν δισκο που εχει διαρκεια λιγοτερο απο μια ωρα αν βγαλουμε το bonus τραγουδι. Αν παιξουν ολο το SFAM και 4-5 τραγουδια απο το Distance Over Time, δε θα μεινει καθολου χρονος για αλλα τραγουδια.

1 Like

Εχουν βγει εισιτηρια και στο viva.

Ξέρουμε αν έχουν βγεί και σε “φυσικά” σημεία προπωλησης; metal era κλπ;

δε νομίζω αν κ αυτο θέλω κ εγώ, φαντάζομαι viva k eventnation στα στελνουν barcode να εκτυπώσεις λογικά…

ετσι ειναι,με barcode

Set list από San Diego

Set 1

  1. “Untethered Angel” (live premiere)
  2. “A Nightmare to Remember”
  3. “Paralyzed” (live premiere)
  4. “Barstool Warrior” (live premiere)
  5. “In the Presence of Enemies, Part I”
  6. “Pale Blue Dot” (live premiere)

Set 2: ‘Metropolis Pt. 2: Scenes From a Memory’
7. “Regression”
8. “Overture 1928”
9. “Strange Deja Vu”
10. “Through My Words”
11. “Fatal Tragedy”
12. “Beyond This Life”
13. “Through Her Eyes”
14. “Home”
15. “The Dance of Eternity”
16. “One Last Time”
17. “The Spirit Carries On”
18. “Finally Free”

Encore
19. “Pull Me Under”

συμπαθητικό αν και safe σετ. Μακάρι να χε περάσει και απο εδώ το Images 25.

δεν θα παίξουν αυτό το σετ το καλοκαιρι. εβγαλαν σχετική ανακοινωση.

1 Like

Ομως αφου θα παιξουν ολο το SFAM, ποσο διαφορετικο θα ειναι?

Σιγουρα θα εχει 4-5 τραγουδια απο το καινουριο επισης, αρα λογικα οι διαφορες θα ειναι ελαχιστες.

ε ναι δεν μπορει να εχει μεγαλη διαφορά γιατι απο μονο του το SFAM εινια 77’ και μετα πρεπει να παιξουν προφανως και απο το καινούργιο album κάποια τραγούδια. Απλα μου φαίνεται ισως να μην ηθελα 5 απο τα 6 songs να ειναι απο το νεο και θα ηθελα και κατι παραπάνω.
ας δούμε και τα επόμενα setlist μέχρι να μας έρθουν και βλέπουμε.