Dream Theater Majesty Symbol εξήγηση!

Σκεφτομαι εδω και μηνες να κανω ενα ταουαζ και αποφασισα οτι θα ηταν τελειο να κανω το συμβολο αυτο,επειδη για μενα οι theater ειναι ενα πολυ σημαντικο κομματι στην ζωη μου…Αυτο που θελω να ρωτησω καθως μετα απο πολυ ψαξιμο δεν εχω καταφερει να βρω την πληρες νοημα και εξηγηση του σημαινουν τα γραμματα Φ(Φι), Λ(λαμδα), Μ(μι) που απεικονιζει το συμβολο,ειναι φυσικα αν καποιος ξερει κατι παραπανω…

ΦίΛαΜε, πάλι ΦίΛαΜε…:stuck_out_tongue:

Δε νομίζω ότι είναι γράμματα, αν ήταν θα είχε και D και Ι και Υ τουλάχιστον. (DIY Theater?#-o)

γνωμη μου οτι ειναι βλακεια να κανεις τατου για συγκροτηματα, γκομενες, ομαδες, κομματα,

Στο wikipedia βρηκα οτι ειναι αυτα τα γραμματα…Απο το Ελληνικο αλφαβητο…Τωρα τι σημαινουν ειναι το θεμα…:-s

Δε χρειαζεται να το ψαχνεις τοοοοοσο το τι σημαινει πιστευω Μηνα,εφοσον για σενα σημαινει κατι ξεχωριστο.Εγω το χω χτυπησει ηδη το majesty symbol και δε μετανιωνω στιγμη φυσικα ακομα κι αν σημαινε"ειμαι μαλακας" στα Σανσκριτικα…:wink:

Εγω γιατι βλεπω 2 D ενωμενα,ενα κανονικο κ ενα αναποδο,και 2 Μ ενωμενα,ενα κανονικο και ενα αναποδο?

Γιατι εισαι ο Μπλε Παουα Ρεηντζα

[B]“Also the symbol is made up of the Greek letters Phi (Φ), Mu (Μ), and Alpha (Α) layered. Phi Mu Alpha Sinfonia is a music fraternity to which John Petrucci, Mike Portnoy, and John Myung belong.”

[/B]

Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια φιλε μου…Αλλα Α?? μου κανει εντυπωση γιατι η wikipedia λεει οτι ειναι Λ:-k

Η wiki μας εχει συνηθισει σε ανακριβειες.Εξαλλου το αποσπασμα που ποσταρα ειναι απο κειμενο απο το official site των theater οποτε δε νομιζω να ναι λαθος:p

Τσεκαρε ολο το κειμενακι

http://dreamtheater.com/en/content/view/92/52/

Τα τρία ελληνικά γράμματα έτσι και αλλιώς παρέπεμπαν στις αδερφότητες των αμερικάνικων πανεπιστημίων που όλες σχεδόν έχουν για όνομα τρία ελληνικά γράμματα. Ίσως να είναι κάτι από τις μέρες τους στο Berklee.

Είναι ένα rework απο το σημα της Mary the Queen Of Scots.
Ενδιαφέρον ειναι οτι περιλαμβάνει όλα τα γράμματα του ονόματος Dominici.
Αλλα περαν αυτού δεν ειναι γνωστο γιατί η μπάντα το επέλεξε ώς “σημα” της.