Dream Theater - SCORE

[size=5]Dream Theater - Score (live)[/size]

__Το “SCORE” των Dream Theater, είναι η ηχογράφηση και βιντεοσκόπηση του τελευταίου show της περιοδείας τους “20th Anniversary World Tour”, στην Νεα Υόρκη στη 1 Απριλίου του 2006. ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ, στις περισσότερες χώρες, ΣΤΙΣ 29 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ (π.χ. το Play.com το /τα αναμένει στις 4 Σεπτεμβρίου). Μιλάμε για σχεδόν τρεις ώρες μουσικής, εκ’ των οποίων η μίαμιση ώρα με full ορχήστρα (πολύ καλό που δεν την έβαλαν παντού, αλλά εκεί που ταίριαζε, ξέρουν πολύ καλά απο παρτητούρες /“Score”, δεν είναι τίποτα κολλημένοι, ή άσχετοι που λένε, “ας παίξουμε με ορχήστρα, θα είναι cool”). Π.χ. παίζουν όλο το 24λεπτο τραγούδι - ΕΠΟΣ, “Octavarium” με ορχήστρα όπως στο cd και πιθανόν ακόμα καλύτερα!

__Για να δούμε! Προσωπικά, δεν έχω κάποιο live του, οπότε νομίζω πως θα είναι μία πάρα πολύ αγορά για 'μένα. Ιδίως όταν έχουν κέφια, στα live αποδίδουν φανταστικά οι Theater (και δε χρειάζεται πόσο απίστευτα δύσκολα είναι αυτά που παίζουν, πόσο απαιτητικά καθώς και για πόση ώρα τα παίζουν) και κρατούν πάντα πάνω απο δύο ώρες (συνήθως δύομιση ώρες καθαρές). Ετσι φαίνεται πως θα είναι και εδώ τα πράγματα… Για να δούμε, αν μη τι άλλο έχει πολύ ενδιαφέρον, μακάρι να είναι ένα απολαυστικό live. Βέβαια, προσωπικά (μιας που δεν έχει best of χαρακτήρα), λέω να πάρω το dvd και όχι τα cd, για να τους απολαμβάνω να δίνουν ρέστα, αλλά και για τα extras και αν μου αρέσει πόσο η απόδοσή τους και το δέσιμο… θα δούμε.

__Θα κυκλοφορήσει σε διπλό dvd και σε τριπλο cd. Κάντε “κλικ” στο κάθε εξώφυλλο για να δείτε μερικές πληροφορίες και τα περιεχόμενά του (το tracklist είναι το ίδιο, μπράβο τους που δεν διχάζουν τους οπαδούς, 28 τραγούδια baby!).

Το DVD και το CD

__Και κάτι ακόμα… Ο Mike (Portnoy, O drummer), που κάνει καλοκαιρινές διακοπές μετά απο ΠΟΛΛΑ χρόνια (σιγά τις διακοπές, αν διαβάζατε το τι έχει κανονίσει να κάνει τώρα που έχει διακοπές, θα πείτε “μα καλά, όταν δουλεύει, πόσα περισσότερα κάνει;”), ανακοίνωσε ότι μετά τις διακοπές αυτές, οι Dream Theater θα μπούνε στο studio για να ετοιμάσουν το νέο τους δίσκο που θα κυκλοφορήσει πριν το καλοκαίρι του 2007. ΝΕΟ STUDIO ΔΙΣΚΟ!! Οχι, το Score που είναι live! ΝΕΟ STUDIO ΔΙΣΚΟ, ΝΕΟ ΣΤΘΔΙΟ ΔΙΣΚΟ, ΝΕΟ ΣΤ -ΜΗ ΜΗ ΜΕ ΔΕΝΕΤΕ, ΜΗ ΜΕ ΔΕΝΕΤΕ ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΙ, ΜΗ ΡΕ ΔΕ ΜΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΠΡΑ, ΝΕΟ STUDIO ΔΙΣΚΟ ΡΕ, ΝΕΟ STUDIO ΔΙΣΚΟ, ΝΕΟ ST… MMO MMUMIO MIMMO (τον φιμώνουν επιτέλους και ησυχάζουμε…) :lol:

Ως σωστός fanboys έχω όλα τα dvd τους και θα πάρω και αυτό, τι να κάνω.
Παρόλο που δεν με ενθουσιάζει και τόσο το setlist, η απόδοση και μόνο του Octavarium, το καθιστά ενδιαφέρον.

Ντάξει, ότι και να παίξουν εδώ που τα λέμε είναι θεοί.

Free Billy!!!

Και μόνο να πιάσω αυτόν που φίμωσε τον Shadowcaster…

:stuck_out_tongue: :lol: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Dream Theater ----> απύθμενος σεβασμός…

Καλά το έχουν χέσει λίγο με τα live όμως. Κάθε δίσκος και live! Έλεος…
Αν και τουλάχιστον κάθε ένα έχει διαφορετικά τραγούδια από το προηγούμενο!
Τι να κάνουμε όμως; Θα το αγοράσουμε κι αυτό…

Προσωπικά, για τις μπάντες που πραγματικά λατρεύω (και οι Theater είναι μέσα σε αυτές) πραγματικά ΘΕΛΩ να βγάζουν DVD μετά από ΚΑΘΕ περιοδεία ειδικά όταν μιλάμε για μια μπάντα σαν τους Theater που πάντα προσφέρουν κάτι διαφορετικό.

Ειδικά, στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να χάσω το event με την ορχήστρα. Επίσης, όσον αφορά τις ενστάσεις (που πάντα υπάρχουν) λαμβάνοντας υπ’όψη τόσο τα extras, όσο και το DVD A Walk Beside The Band είναι πραγματικά μια υπερπλήρης εικόνα. Βέβαια, ας μένει και καμια εκκρεμότητα για το επόμενο…

Ξέρω ήδη ότι θα το αγοράσω και θα το ευχαριστηθώ όπως και κάθε κυκλοφορία τους. Τα standard που απαιτεί κάποιος από τους Theater τα επαναπροσδιορίζουν μόνοι τους. Το μόνο που μπορεί να επηρεάσει αρνητικά είναι οι πολύ μεγάλες προσδοκίες που έχω από αυτούς, αλλά πάντα είχα και τουλάχιστον στο προσωπικό μου γούστο δεν με απαγοήτευσαν ποτέ.

Καλά,αυτοί που το έχουν παραχέσει με τα Live είναι οι Maiden.
Οι Theater σε 20 χρόνια καριέρας έχουν βγάλει 5 live νομίζω.Marqee,Paris,Metropolis,Budokan,Score.

Πάντως θα σπέρνει άγρια το cd.

Για το album το περίμενα.Αφού κάθε 2 χρόνια βγάζουν cd.
Προγραμματισμένα πράγματα. :lol:

Οι DREAM THEATER είναι ίσως το πιο κορυφαίο συγκρότημα του ΗΕΑVY METAL αυτήν την στιγμή.Παρόλα αυτά πολλά live albums.Γιατί ρε παιδιά?Αφού ξέρουμε ότι επι σκηνής είστε οι καλύτεροι.Δεν λυπούνται τις τσέπες μας? :frowning: Υπομονή λοιπόν μέχρι το καινούριο που πιστεύω να είναι καλύτερο από το OCTAVARIUM.

κρατάει χρόνια αυτή η κολωνια

Επιτέλους θα δούμε τα “Another won” & “Raise the knife” live!!!
H ορχήστρα δεν με ενθουσιάζει καθόλου -αντιθέτως μάλιστα!!!
Άντε να βγάλουν νέο άλμπουμ μπας και τους ξαναδούμε από τα μέρη μας…

Έμπορες του κερατά είναι…
Άσε που εδώ και χρόνια δεν μου λένε τίποτα…
Μόνο αν γυρίσει ο Moore θα ξαναγοράσω cd τους…
Τα ίδια και τα ίδια… Να και ένα καλό του downloading. Τα ακούς πριν τα σκάσεις…
Άσε αυτά τα εφταήμερα σε διάρκεια τραγούδια τους.
Πας πίνεις καφέ, ψωνίζεις, γυρνάς και ακόμα στο ίδιο track είναι το cd.

Πρέπει να είσαι μεγάλος οπαδός, όχι αστεία…

μεχρι το Awake. μετά για μένα δεν λένε…
Τους είδα περίσυ live και κουράστηκα…
Πήρα και τα DVD τους αλλά δεν… Το πάλεψα, αλλά δεν μου κάθονται καλά μετά την Moore περίοδο…

ε μην την παλεύεις.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση εσύ έχεις το “πρόβλημα” και όχι οι Theater.

Ρίξε και κανά Άρα Τσάκι να ούμε.

Επίσης, σε πρώτη ακρόαση είναι φοβερά ενδιαφέρον σαν live κυκλοφορία και αρκετά διαφορετικό από τα προηγούμενα…το DVD θα είναι μαγεία

Τα σπάει, όπως άλλωστε και κάθε live κυκλοφορία τους.
Απλά, θα μπορούσαν να εκπροσωπήσουν το Awake και με περισσότερα κομμάτια.
Κάνα Lifting Shadows Off A Dream ή Scarred.

Τέσπα.Το dvd θα είναι υπέροχο.

κάτσε ρε συ να αφήσουμε και κανά κομμάτι για το επόμενο live cd/dvd… :wink:

Innocence Faded…

Επίσης, μου ακούστηκε ΠΑΡΑ πολύ καλό το Six Degrees Of Inner Turbulence.

Θα το φέρουνε ποτέ το dvd ; :roll:

Από τη Warner είπαν ότι δεν έχει βγει ακόμα… :roll: