Dream Theater - Systematic Chaos

βασικα απο τη στιγμη που δε συμμετεχεις στην κουβεντα, αυτο που εκανες ηταν ο ορισμος του “σπαμ”. αν εχεις αποψη, πες την με επιχειρηματα. αν δεν σε ενδιαφερει, μην ασχολείσαι.

με ολη την φιλικη διαθεση παντα. :slight_smile:

Καλά το “Six Degrees…” το έχεις ακούσει; Αν δεν είναι πειραματισμοί τα “Misunderstood”, “Disappear” και το “The Great Debate” τότε τι είναι; Ή πάρε το “Octavarium”, μέχρι και κομμάτι σε στυλ των U2 έγραψαν. Τα τελευταία χρόνια έχουν παίξει από 70’s prog rock μέχρι heavy metal και radio-friendly rock. Έχουν χρησιμοποιήσει samples, συμφωνικές…τι άλλο να κάνουν πια για να πούμε πως πειραματίζονται; Μια χαρά έχουν εκτεθεί.

Δυστυχώς πολλοί βγάζουν συμπεράσματα για τα τελευταία άλμπουμ των Theater έχοντας ακούσει αυτά μία-δύο φορές. Και αυτό από τα ηχεία του υπολογιστή την ώρα που μιλάνε στο msn. Εμ βέβαια, έτσι τι να καταλάβεις;

Τώρα για τους Pantera και τους Nevermore που ανέφερες Angmar, ok, για τους πρώτους το δέχομαι ότι άσκησαν τεράστια επιρροή σε πολύ κόσμο, παρόλο που δε με εκφράζουν ιδιαίτερα. Αλλά σε ότι έχει να κάνει με τους Nevermore, εγώ βλέπω ότι όσο ήταν όλη την ώρα εξώφυλλο σε Hammer κτλ μια χαρά πηγαίναν. Τώρα που είναι όμως;

α) νομίζω πως και σε αυτό το forum την άποψή μου την έχω εκφράσει για τους Theater πάρα πολλές φορές.
β) Και μόνο που λέει κάποιος τη ψαγμενιά του “οι ταδε ψοφήσαν/πεθάναν από τότε” δεν έχει ιδιαίτερο νόημα.
γ) Οι ίδιοι παντογνώστες/κράχτες κράζουν σχεδόν παντού.
δ) Ιδιαίτερα να το λες για μια μπάντα σαν τους Theater προσωπικά μου φαίνεται ακόμα πιο αστείο. Το αν μου αρέσει ή οχι και το αν σου αρέσει ή όχι είναι σχετικό και υποκειμενικό. Το να μην βλέπεις κάποια πράγματα όπως το ότι δεν μένουν στάσιμοι και ότι καλώς ή κακώς διατηρούνται ανταγωνιστικοί σε αυτό που κάνουν σε υψηλό επίπεδο είναι ασχετοσύνη ή εμπάθεια.

επίσης, να πω ότι ο Cozy ότι λέει για τους Theater είναι πολύ σωστό και δεν έχω καταλάβει ποτέ ότι είναι κανάς φαν που εθελοτυφλεί (πέραν από Purple χεχε)…

Ποιος εγώ; :roll:

:smiley:

Καλά το “Six Degrees…” το έχεις ακούσει; Αν δεν είναι πειραματισμοί τα “Misunderstood”, “Disappear” και το “The Great Debate” τότε τι είναι; Ή πάρε το “Octavarium”, μέχρι και κομμάτι σε στυλ των U2 έγραψαν. Τα τελευταία χρόνια έχουν παίξει από 70’s prog rock μέχρι heavy metal και radio-friendly rock. Έχουν χρησιμοποιήσει samples, συμφωνικές…τι άλλο να κάνουν πια για να πούμε πως πειραματίζονται; Μια χαρά έχουν εκτεθεί.

Δυστυχώς πολλοί βγάζουν συμπεράσματα για τα τελευταία άλμπουμ των Theater έχοντας ακούσει αυτά μία-δύο φορές. Και αυτό από τα ηχεία του υπολογιστή την ώρα που μιλάνε στο msn. Εμ βέβαια, έτσι τι να καταλάβεις;

[/quote]

Εσύ δεν κατάλαβα πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι το άκουσα μια δυο φορές ενώ μιλάω στο msn? Βασικά δεν θα έλεγα ποτέ τη γνώμη μου για κάτι το οποίο άκουγα με αυτόν τον τρόπο. Δηλαδή ότι σου αρέσει εσένα και δεν αρέσει σε κάποιον άλλον σημαίνει ότι αυτός δεν το έχει ακούσει πολλές φορές; ΄Ημαρτον δηλαδή. Αν αναφέρεσαι για κομμάτι των Τheater σε ύφος U2 για το Walk Beside You το μόνο που έχω να πω είναι πραγματικά άθλιο και ανέμπνευστο κομμάτι.

Καλά το “Six Degrees…” το έχεις ακούσει; Αν δεν είναι πειραματισμοί τα “Misunderstood”, “Disappear” και το “The Great Debate” τότε τι είναι; Ή πάρε το “Octavarium”, μέχρι και κομμάτι σε στυλ των U2 έγραψαν. Τα τελευταία χρόνια έχουν παίξει από 70’s prog rock μέχρι heavy metal και radio-friendly rock. Έχουν χρησιμοποιήσει samples, συμφωνικές…τι άλλο να κάνουν πια για να πούμε πως πειραματίζονται; Μια χαρά έχουν εκτεθεί.

Δυστυχώς πολλοί βγάζουν συμπεράσματα για τα τελευταία άλμπουμ των Theater έχοντας ακούσει αυτά μία-δύο φορές. Και αυτό από τα ηχεία του υπολογιστή την ώρα που μιλάνε στο msn. Εμ βέβαια, έτσι τι να καταλάβεις;

[/quote]

Εσύ δεν κατάλαβα πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι το άκουσα μια δυο φορές ενώ μιλάω στο msn? Βασικά δεν θα έλεγα ποτέ τη γνώμη μου για κάτι το οποίο άκουγα με αυτόν τον τρόπο. Δηλαδή ότι σου αρέσει εσένα και δεν αρέσει σε κάποιον άλλον σημαίνει ότι αυτός δεν το έχει ακούσει πολλές φορές; ΄Ημαρτον δηλαδή. Αν αναφέρεσαι για κομμάτι των Τheater σε ύφος U2 για το Walk Beside You το μόνο που έχω να πω είναι πραγματικά άθλιο και ανέμπνευστο κομμάτι.[/quote]

Δεν αναφερόμουν σε εσένα συγκεκριμένα. Αν ήταν θα το έγραφα. Πολλοί όμως κάνουν ό,τι ακριβώς έγραψα.

δεν εχω διαβασει τις αποψεις σου και δεν γνωριζω.

τοτε μην ποσταρεις.

βασικα, απο οσο καιρο με εχεις δει στο φορουμ και μιλαμε, πιστευω εχεις καταλαβει οτι δεν ειμαι τυπος που κραζει για να κραζει και μονο. υποστηριζω τις αποψεις μου παραθετωντας επιχειρηματα χωρις να προσβαλλω τον αλλον πραγμα που εσυ τωρα δεν κανεις.

ειπα εγω οτι εμειναν στασιμοι; οταν συγκρινα τα παλια με τα καινουργια, μιλησα για ποιοτητα. πες μου εσυ. σου αρεσουν τα τρια τελευταια πιο πολυ απο τα παλιοτερα; οπως ειπα και πριν ημουν απο τους πιο κολλημενους theater-αδες και πιστεψε με, ειδικα το six degrees προσπαθησα πολυ να το ακουσω…αλλα δε μου εκανε το κλικ (αυτο και προς κοζυ :wink: ). κανανε κατι διαφορετικο δε λεω, αλλα για μενα δε μου φανηκε κατι το ανταξιο των παλιων. ειναι σιγουρα πανω απο το μεσο ορο, αλλα το ονομα theater ειναι πολυ βαρυ οπως και εσυ ξερεις.

εγω προσωπικα, απο metropolis και μετα τους εχω δει οσες φορες ηρθαν αν και ηξερα οτι θα ακουσω τα καινουργια. τα λεω αυτα, επειδη κανεις κατι το χειροτερο απο μας. εμεις μπορει να κραζουμε τους δισκους, αλλα εσυ μας κραζεις που λεμε τη γνωμη μας. ειμαι ημουν και παντα θa ειμαι οπαδος των theater. αυτα τα λεω μη νομιζεις οτι μιλας σε ασχετο. :slight_smile:

αρχικά, ούτε καν σκέφτηκα εσένα όταν έγραψα ότι έγραψα. Αν αυτό σου λέει κάτι.

Επιμένω, πως το να λέει κάποιος οι τάδε ψόφησαν, οι δείνα πέθαναν έτσι επειδή γουστάρει δεν με βρίσκει σύμφωνο σαν λογική.

Κάτσε λίγο στο τι συγκρίνουμε με τι, ποιά κριτήρια έχουμε και πως το εκφράζουμε. Μια χαρά μου αρέσουν όλοι οι δίσκοι των Theater. Και δεν περιμένω από κανέναν να βγάλει δίσκο που θα μου αλλάξει τον τρόπο με τον οποίο ακούω μουσική. Αυτό συνέβαινε πριν 10 χρόνια όταν ακόμα κάθε καινούργιο άκουσμα ήταν εμπειρία για εμένα και κατά πόσο οι Theater που πέραν του απαιτητικού της μουσικής τους εμένα μου έκαναν και ως αισθητική.

Οι Theater δημιούργησαν 2 κύματα οπαδών. Το πρώτο με το Images And Words που έγινε ο πρώτος πανικός και το 2ο με το Scenes From A Memory. Θυμάμαι χαρακτηριστικότατα κόσμο και κοσμάκη όχι απλά να μπαίνει στο τριπάκι της progressive μουσικής, αλλά να βλέπει τη μουσική ως ερέθισμα να ασχοληθεί με τη μουσική, να τρέξει στα ωδεία. Τεράστιο πράγμα να καταφέρει αυτούς τους καιρούς μια μπάντα να έχει μια τόσο μεγάλη απήχηση. Επίσης, πόσος κόσμος έμαθε να εκτιμά παλιότερες μπάντες μέσω των Theater?

Από εκεί και πέρα οι Theater έγιναν δημοφιλείς και ο καθένας είχε και έχει την άποψή του πως πρέπει να ακούγονται. Οι Theater και οι κάθε Theater είναι δύσκολο κάθε φορά να αναπροσαρμόζονται για να μην επαναλαμβάνονται και ταυτόχρονα να μένουν κορυφαίοι σε ότι κάνουν για όλους. Επίσης, όταν διαφοροποιούνται τόσο πολύ, σε κάποιον που αρέσει το ένα πιθανόν να μην αρέσει το άλλο. Το ξέρουν αυτό αλλά προτιμούν να χάνουν έναν παλιό οπαδό και να κερδίζουν 2 καινούργιους.

Στο SDOIT επέλεξαν να πειραματιστούν και να αφήσουν μέσα στη μουσική τους την επιρροή που είχαν από πρόσφατες μπάντες όπως οι TOOL ή οι Radiohead ή οι Pantera. Γενικά να πειραματιστούν πέραν των πολλών instumental σημείων.1ος διχασμός.

Μετά με το Train Of Thought επηρεασμένοι από το ότι έπεαιζαν Maiden/Metallica στην περιοδεία αποφασίσαν να κάνουν ένα album που να επικεντρώνεται σε αυτό που στην ουσία τους έφερε κοντά ως μουσικούς στο Berklee και είναι ένα βασικό τους στοιχείο, το heavy. Εκεί οι μεταλλάδες ξετρελαθήκαν και οι μη μεταλλάδες τους κράξανε. Επίσης, ξαφνικά γίνανε μονοδιάστατοι και ΟΛΟΙ εκτιμήσαν το μεγαλείο του Falling Into Infinity. Ουαου!

Στο Octavarium επικεντρώθηκαν στις πιο rock επιρροές τους είτε αυτές αφορούν τους Floyd και τους Kansas, είτε τους U2 πετόντας και λίγο Muse που είναι και αυτοί πιο soft. Εκεί που όλοι έψαχαν ένα νέο A Change Of Seasons τώρα τα μακροσκελή κομμάτια έγιναν αυνανισμοί. Οι μισοί χάρηκαν και οι άλλοι μισοί τους αποτελείωσαν…

Τώρα πάλι κάτι θα βρουν να γκρινιάζουν. Όπως λέει και ένα λαϊκό άσμα, θα σκοτώσουν τον πεθαμένο! χαχαχαχα.

Για μένα όλα τα κομμάτια και όλοι οι δίσκοι έχουν ωραία μουσική και αυτό μετράει.

Και δεν μιλάμε για τα live αυτής της μπάντας. Αν υπήρχαν μπάντες που έκαναν τα μισά από τους Theater θα τις αποθέωνε όλος ο κόσμος. Από ποιότητα, από διάρκεια, από setlist…

  1. σορυ τοτε. παρεξηγηση.

  2. συμφωνω απολυτα στην αναλυση που εκανες. ενω ακουω τις επιρροες τους, δε μου εκαναν κλικ οι συνθεσεις. δεν ειναι κακα κομματια. απλα τα παλια μου αρεσουν πολυ περισσοτερο. και δε πιστευω οτι πρεπει κανεις να εχει λογο για το πως ακουγονται. δικαιωμα τους ειναι να κανουν οτι θελουν.

  3. λαιβ οντως ειναι ρισπεκτ. τους θεωρω απο τις κορυφαιες μπαντες σ’ αυτο, αν και δε τρελαθηκα τοσο απο το λαιβ στο ροδον (ειχα παει την πρωτη μερα. ολοι λενε παντως οτι η δευτερη ηταν ολα τα λεφτα…)

Στο Ροδον ουτε εγω ξετρελλαθηκα,αν και ηταν και η δευτερη φορα που τους εβλεπα,γιατι και ο ηχος ηταν καπως και ηταν φανερα στριμωγμενοι πανω στη σκηνη.Επισης δεν μου πολυαρεσε το σκηνικο του να διασκευαζουν ολοκληρα albums.Θα προτιμουσα απλα να παιζαν τραγουδια που δεν τα παιζουν ποτε ή b-sides ή να τζαμαρουν γενικα παρα να ακουω το the number of the beast ή το Master of puppets.Συναυλιακα λειτουργει μεν,αλλα παντα το original ειναι καλυτερο,στην τελικη δεν εγιναν διασημοι ως μπαντα διασκευων.Τεσπα, το live τους που περασα καλυτερα ηταν αυτο στο Θεατρο γης.Απο συναισθηματικης πλευpας παντως ειναι σιγουρα η πρωτη φορα που τους ειδα,στο Rockwave.[/img]

Εντάξει έχουν ειπωθεί οι απίστευτοι ό,τιναναιϊσμοί περι theater λες και έχουν κάποια υποχρέωση οι Theater να κάθονται να ακούνε τις προτάσεις όλων των “σχετικών” για την μουσική τους πορεία.

Δηλαδή για να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Πότε αρχίσατε να ακούτε Theater για να ξενερώσετε με την μουσική τους κατεύθυνση; Γιατί πάντα θα πρέπει να υπάρχουν σχόλια του στυλ : Οι Dream Theater ξεπουλήθηκαν και ο Portnoy έγινε poserάς και πλέον παίζουν masturbation metal.
Αν είναι δυνατόν δλδ, λές και υπάρχουν και άλλα συγκροτήματα που παίζουν σαν τους Theater και σας ενοχλεί, επειδή ξαφνικά κέρδισαν την παγκόσμια αναγνώριση.

Επίσης, όσοι νομίζουν ότι αυτή η μπάντα έχει κυκλοφορήσει έστω και ένα μέτριο άλμπουμ, οκ πρόβλημά τους, αλλά αναλογιστείτε απλά πόσοι θα γουστάρατε αν πχ έβγαινε το octavarium από άλλο συγκρότημα.

Το νέο άλμπουμ σαφώς και θα γαμεί. Δεν γίνεται αλλιώς.
Το οτι υπέγραψαν στην roadrunner είναι πάντως περίεργο.

για το train of thoughts θα ισχυε για μένα…

ο τιτλος τουλαχιστον υποσχεται πολλα. δεν ειναι περιεργο οσον αφορα την εταιρια. η roadrunner εχει ηδη αρχισει να αλλαζει προσωπο. εδω πήγαν κοτζαμ porcupine tree ( 8O ) που ουτε καν μεταλ δε παιζουν…το metalcore εχει κορεστει. ε, ειδαν κι αποειδαν κι αυτοι, και σκεφτονται πιο ωριμα…

Καλά τα λες…αλλά μάλλον χωρίς νόημα.

Κάθε album που βγήκε ήταν όπως έπρεπε και όταν έπρεπε.

Όσον αφορά στη Roadrunner μη σου κάνει τρελή εντύπωση. Στην ουσία η Warner είναι που εξαγόρασε το 80%. Το όνομα δεν αλλάζει για λόγους νομικούς, τυπικούς και πιθανόν marketing…

Το ότι τα παράπονα είναι μοιρασμένα ισομερώς στους 3 τελευταίους δίσκους είναι σημάδι ότι ξέρουν ακόμα καλά τι κάνουν. Αν πας με τη λογική ότι κάτι θα σε χαλάσει είναι το πιο εύκολο πράγμα να το βρεις.

Από την άλλη, ακόμα θυμάμαι το 1997 που καλώς ή κακώς η σχέση μου με τους Theater ήταν ακόμα στα πρώτα στάδια τον κόσμο να κράζει το Falling Into Infinity και δεν καταλάβαινα τότε το γιατί. Σήμερα, έχει την καθολική αποδοχή του κόσμου. Λογικά το ίδιο θα γίνει σε μερικά χρόνια και με τα επόμενα…

kapos asxeto…/
…ego pou 3etrela8ika me to Images and Words alla sinama apogoiteftika kapos apo to Train of Thought [pou itan i defteri mou agora me ta to images] ti sinistate na paro gia na sixiso o kalo “klima” tou images?? :-k

χμ. συνεχισε με awake και scenes from a memory. μάλλον awake πρωτα που ειναι πιο κοντα στον ήχο του images…

Awake prwta, pou mallon tha sou aresei poly kai meta kanena Change of seasons.

Στον νέο τους δίσκο θα υπάρχει και κομμάτι 25 λεπτών.Κλασικά πράγματα…:slight_smile: Είδωμεν…:-k

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Aλλος απο δω…

:-k :-k :lol: :lol: :stuck_out_tongue: