Dream Theater - Train Of Thought

Αν και αυτο το topic υπηρχε και στο προηγουμενο forum, εγω επιμενω… Ποια ειναι η αποψη σας για το TRAIN OF THOUGHT

Το θεωρώ το καλύτερο των Theater. Χωρίς να είμαι από τους κολλημένους του group και χωρίς να θεωρώ ότι οι προηγούμενοι δίσκοι τους είναι φοβεροί και τρομεροί. Και μου έκανε εντύπωση κι εμένα, γιατί δεν περίμενα να μου αρέσει. Ίσως επειδή φέρνει περισσότερο (σε σχέση με τα προηγούμενα) προς heavy;

Αρκετά καλό το album με «γεμάτο» ήχο, το λέω αυτό ύστερα από πολλές ακροάσεις. Έχει σαφές επιρροές από metallica και (μη βαράτε) μου φάνηκε πως φέρνει και προς nu metal σε ορισμένες (λίγες) περιπτώσεις, χωρίς να σημαίνει κάτι αυτό. Τα στιχάκια του με ψιλοξενέρωσαν (δεν πάω αυτό το style τους θάβω όλους και βγαίνω ο καλός) αλλά δεν περίμενα και κάτι διαφορετικό. Στην τελική είναι πολύ καλοδουλέμενο και αξίζει, μένει να δούμε αν θα αντέξει στο χρόνο…

Αυτό έλειπε κύριοι, να μην αντέξει στον χρόνο τέτοιο διαμαντάκι!
Τα nu metal στοιχεία ,ναι, είναι εμφανέστατα (άρα Adaris γλιτώνεις τον ξυλοδαρμό :stuck_out_tongue: )
Επίσης, οι στίχοι είναι στίχοι με αρχ…δια (πολλά έκοψα) και τους θεωρώ και αυτούς από τα ατού ενός δίσκου, που μάλλον δεν έχει μειονέκτημα!!!
Λιγότερη επίδειξη τεχνικής, λιγότερο μερίδιο στα πλήκτρα και μεγαλύτερο στο μπάσο, γεγονός που προσδίδει απίστευτο όγκο και κάνει 5 όργανα να έχουν την ισχύ 105! Συν του ότι είναι heavy! (Παραγωγή είπατε; Χμ…)
Έπος in my opinion… 8)

Η παραγωγή, όπως και στα υπόλοιπα albums (ok, όσα έχω ακούσει), είναι εξίσου θαυμάσια. Το περίεργο θα ήταν να μην είχε καλή παραγωγή.

Δεν το σχολίασα υπονοώντας ακριβώς αυτό πάντως, και όχι οτιδήποτε άλλο… :wink:

Επειδή το έθιξες το σχολίασα κι εγώ. Όχι τίποτ’ άλλο 8)

Fovero to album,de lew,polu heavy kai me sunaisthima,alla den ‘ekatse’ toso se mena oso to proigoumeno tous-Six degrees Of Inner Turbulence- to opoio phra to kalokairi tou 2003 kai mu hxei akoma toso fresko oso kai tote.Pithanon epeidh einai polu pio progressive kai peiramatiko,kai oi stixoi mou fanhkan katapliktikoi,h toulaxiston mporousa na sundethw m’autous…Oi stixoi tou Train Of Thought den einai kakoi,alla isws tha mporousan na einai elafrws pio emmesoi oson afora thn orgh tous pros paterades,oikogeneies blah blah,isws na ginotan ligo pio endiaferon to pragma.Alla kai pali,einai monaxa h gnwmh mou.

Ωραίο δισκάκι παιδιά!

Εμένα γιατί αυτό το thread δεν υπέπεσε στην αντίληψή μου? Ε, μικρή και ανίδεη τότε φαίνεται…Μετά από κάτι χρόνια (κι αυτό επειδή ο Γιάννης είχε οίστρο…) ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΣΚΑΡΑ! (όχι ότι περιμένατε εμένα να το επιβεβαιώσω αλλά είπα να πω κι εγώ κάτι! :roll: )

mia erwtisi peri theater—>pio ine to kalitero live dvd pou exoun kikloforisei???
mporw na to vrw sta gnosta diskopoleia ???

Ότι κυκλοφορεί είναι μάθημα μουσικής… Εμένα μ’ αρέσει περισσότερο το Metropolis

Ότι κυκλοφορεί είναι μάθημα μουσικής… Εμένα μ’ αρέσει περισσότερο το Metropolis[/quote]
Όσα μαθήματα και να παρακολουθήσεις εσύ, πάλι μόνο Europe θα ακούς, οπότε…στουρνάρι (όχι την οδό, γράφεται αλλιώς) θα μείνεις…
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ότι κυκλοφορεί είναι μάθημα μουσικής… Εμένα μ’ αρέσει περισσότερο το Metropolis[/quote]
Όσα μαθήματα και να παρακολουθήσεις εσύ, πάλι μόνο Europe θα ακούς, οπότε…στουρνάρι (όχι την οδό, γράφεται αλλιώς) θα μείνεις…
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:[/quote]

Μήπως λέω, τα dvd Dream theater στα έδωσα εγώ και τα αντέγραψες σε dual dvdάκια που αγόρασες από την Στουρνάρη;

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ναι ενώ εσύ δεν ακούς καθόλου Europe και Dream theater… Σε χάλασε ο Sirjim και άρχισες ν ακούς Rasmus και Him;

Αυτο θα πει αλαγη

[size=1]Προς το καλυτερο…χα χα χα…[/size]

Emena mou arese poly to Live in Tokyo giati einai o theos o Moore kai giati o LaBrie epitelous tragouda kai den faltsarei.