Dream Theater

Πεφτει κραξιμο στο fb, κατω απτην ανακοινωση της μπαντας, απο ατομα που πηγαν σε διαφορες χωρες, αλλοι χαβαλε αλλοι σοβαρα αλλα γινεται κουβεντουλα. Εγω τασομαι υπερ του κοινου παρα το οτι δεν ειπαν ποτε περι scenes κτλ. Φαγαμε παραμυθι και το ξερει και η μπαντα, γιαυτο κ κανει αυτο το τουρ το γεναρη οπου θα παιξει παλι και κομματια απτο καινουργιο.
Θεωρω πολυ δυσκολο να ερθουν τοσο συντομα εκτος και αν η ιδια η μπαντα ριξει το κασε της και θελει να παιξει οπου επαιξε το μιαμισαωρο σετ για να ‘‘διορθωθει καπως’’ η μαλακια που εγινε

Να ρίξει τί ? ναι. δεν παίζει αυτό, είδικα αν ξέρεις οτι έχεις “τυφλό” κοινό. Μπορεί να το ξενερώσεις για λίγο αλλα θα το καταπιεί. Σίγουρα, θα μπορούσαν να παίξουν τώρα πιο πολύ. ΑΝ ΘΕΛΑΝΕ. Αλλά δεν. Γιατι αν παιξείς 2 φορές… $$ Χ 2. Όταν είχε κλαφτεί ο πορτνους οτι έχει κουραστεί του είπαν οτι είναι εταιρία. ΜΛΚ του που έφυγε. Επρεπέ να πάρει 1 χρόνο αδειά λόγω υγείας, αλλά να μείνει και θα περιοδεύανε με κάποιον σεσσιονά και θα το συνέχιζε ευκολά. Εβγαλέ λίγο τα ματάκια του κι αυτός αλλά χρεώνει παραπάνω απο οτι κοστίζει μια ΑΚΡΙΒΗ συναυλία σε κλάμπ ο καυμένος την εμπλοκή του οπουδήποτέ.

Κανενα ματακι δεν εβγαλε ομως, γιατι απο τοτε που εφυγε απο τους Dream Theater εχει συμμετασχει σε καμια 100αρια projects, στα οποια ειναι πολυ πιο ευτυχισμενος απο την τελευταια του 5ετια με τους Dream Theater, στους οποιους ενιωσε απιστευτο τελμα, και το δηλωσε.

Μπορει να ηταν ενα τεραστιο (και το πιο σημαντικο) κεφαλαιο της ζωης του, αλλα ο τυπος πραγματικα μετα απο 9 χρονια φαινεται να απολαμβανει την ζωη του και την καριερα του πολυ περισσοτερο απο οτι πριν.

3 Likes

Αμά ο δημιουργός νιώθει ΤΕΛΜΑ … απλά θα μπορούσε να μείνει στο ΛΕΒΙΑΘΑΝ, τωρα απλά χρεώνει καθετι που κάνει μόνος του 25αρι και άνω και ακόμα και οταν περιοδεύει παίρνει εξωφρενικά περισσότερα απο άλλους. Δλδ εξαργυρώνει το οτι ήταν στους ΘΗΑΤΕΡ. Αν δεν ήταν, παρα το γεγονός οτι είναι πολυ καλός ντράμερ, δεν θα επαιρνε ποτέ τέτοια ποσά. Περιοδικάριος είχε αναφέρει σε πηγαδάκι το ποσό και οτι τελικά συγκρότημα πήρε το donati για sessionια με 1/12 των χρημάτων και έκανε μια χαρά δουλίτσα. Ναι μεν κάποιοι έχουν όνομα, αλλα δεν σημαίνει οτι δεν είναι και λίγο φαντασμένοι. O Zonder καλή ώρα προσπαθούσε να πουλήσει project 30.000 πριν χρόνια και πήρε τελικά 1500 γιατι έφαγε Χ απο όλες τις εταιρίες για το Slavior.

Ξερεις, ηταν ομως. Και αν παιρνει τα ποσα που ζηταει, καλα κανει.

Τι να σου πω. Αν μπορείς να γράψεις τα ίδια ντράμς με 1/25 δεν υπάρχει λόγος να τα χοντροσκάσεις. κανεις παραγωγάρα με 24 χήνες αντί να φουσκώνεις το λογαριασμό ενός ατόμου. Γιαυτό και πήρε πόδι απο γκρούπ που πήγε γιατί δεν χρειαζόντουσαν τον πορτνόυ να τους ζητά τα μαλιοκέφαλα του αφού είχαν όνομα πριν πάει εκεί.

Lol, ο πορτνους εφτιαξε τους θιατερ

3 Likes

Mήπως αναφέρεται στους Avenged Sevenfold όμως;

Σε αυτους αναφερεται. Απλως τα “1/12”, “1/25” και “1/10000” ισως ειναι μαλλον κατι σαν τα εκατο πλας χιλιαρικα του κλειστου ΟΑΚΑ, καταλαβαινεις τωρα.

Και τα ντραμ μασινς ειναι τσαμπα, ετσεεε;

Επίσης υπάρχει το ενδεχόμενο οι Sevenfold να μη συνέχισαν μαζί του επειδή ήθελαν να παίζουν/γράφουν ως Α7Χ και όχι ως Α7Χ & ΜΡ. Λέμε τώρα.

Κατά τα άλλα ωραία εως πολύ ωραία κάμποσα από τα άπειρα πρόσφατα πρότζεκτς του Portnoy, αλλά πέρα από Flying Colors δυστυχώς κανένα δεν μου κόλλησε πραγματικά.

3 Likes

Έχεις ακούσει τα Transatlantic (κυρίως Whirlwind και Bridge Across Forever);

3 Likes

Μάλλον πρέπει κι αισθάνομαι άσχημα γι’ αυτό.

3 Likes

Flying Colors ειναι η κορυφη, αλλα υπαρχουν και τα εξης:

Neal Morse Band (εξαιρετικες ολες οι κυκλοφοριες)
Transatlantic
Adrenaline Mob (το πρωτο αλμπουμ πολυ καλο)
Winery Dogs
Sons Of Apollo

Ο κοσμος αναμενει μια συνεργασια με τον HevyDevy να γινει χαμος.

5 Likes

Ο τυπος ειναι απιστευτος σε οτι καταπιανεται!Δεν ειναι μονο το ντραμινγκ του ,που κατ’εμε εχει μια περιεργη σταθερη«ταυτοτητα» ενω ταυτοχρονα προσαρμοζεται αναμεσα στα ειδη(απορροια νομιζω της ευρειας μουσικης του παιδειας).
Ειναι που δεδομενα ασχολειται με ολες τις φασεις της συνθεσης, παραγωγης και προωθησης των project του σε βαθμο που απορεις με τον χρονο που βρισκει να ακουει μουσικη,να βλεπει ταινιες και σειρες και να ενημερωνει λεπτομερως τις λιστες του(μολις ανεβασε την κριτικη του για το once upon a time in hollywood).
Κατεμε η αποχωρηση του απτους theater τον απελευθερωσε και ταυτοχρονα ωφελησε ολους οσους γουσταρουν τις δουλειες του!

2 Likes

Σε οτι αφορα την προσωπικη μου σειρα προτιμησης:
1.Transatlantic
2.Sons of Apollo(μεγαλο κρεντιτ οτι εφτιαξε prog metal super group χωρις ιχνος κοπιαρισματος των theater )
3.Flying Colors(τσιμπησα και εισητηριακι για Κολωνια τον Δεκεμβριο)
4.Winery dogs
5.Neal Morse Band

Με transatlantic και neal morse band ολα εξαιρετικα, τα υπολοιπα απο μετρια εως αδιαφορα για μενα.
Περιμενω πως κ πως μια περιοδεια transatlantic να δω μηπως παω. Μεγαλο απωθημενο

1 Like

Transatlantic παλιά έλιωνα, τώρα βάζω σπάνια. Γενικά έχει αλλάξει αρκετά το γούστο μου, πλέον αυτού του τύπου το prog μού φαίνεται αρκετά γλυνακανάλατο. Γι’ αυτό δε μπορώ ούτε Neal Morse Band ν’ ακούσω εύκολα ενώ LTE ακούω ακόμα αρκετά ευχάριστα. Τα υπόλοιπα projects του Portnoy δε μου λένε κάτι.

Αν κάνεις το χόμπι σου επάγγελμα βγάζοντας όσα ο Portnoy, η δουλειά είναι διασκέδαση. Δεν σε κουράζει το ίδιο και βρίσκεις χρόνο για όλα. :wink:

Παρ’ ότι δεν είμαι πολύ ζεστός πλέον, εύκολα απ’ τα καλύτερα live που έχω πάει από άποψη ποσότητας + ποιότητας.

3 Likes

Flying Colours και Sons of Apollo μου άρεσαν αρκετά.
Neal Morse-Trans μου φαίνονται αδιάφοροι ενώ οι winery είναι πολύ μακριά από τα γούστα μου.

Έχω την εντύπωση ότι οι Sons of Apollo έχουν τα φόντα να γίνουν το πιο επιτυχημένο σχήμα του.
Είναι supergroup παικτικά, είναι πιο κοντά στο στυλ των DT αλλά πιο άμεσοι και heavy.

7 Οκτωβριου θα δω Flying Colors στο Μανχατταν :sunglasses:

Εκλεισα εισιτηριακι με $49.45 και ανυπομονω, μιας και οπως ειπα και λιγες σελιδες πιο πανω, για μενα ειναι μακραν το καλυτερο project στο οποιο εχει συμμετασχει ο Mike μετα την φυγη του απο τους Dream Theater.

Μου αρεσουν πολυ και τα δυο αλμπουμ (βγαινει και το τριτο τον Οκτωβριο και θα ακουσουμε μερικα απο τα καινουρια στην συναυλια) αλλα το πρωτο για μενα ειναι αψεγαδιαστο απο την πρωτη ως την τελευταια νοτα. Στο δευτερο αλμπουμ παιζουν κατι που ειναι πολυ κοντινο σε αυτο που παιζουν και στην Neal Morse Band, ενω το πρωτο ειναι λιγο πιο ποπ και πιασαρικο (και γι αυτο μου αρεσει περισσοτερο).

2 Likes

1.Winery Dogs
2.Flying Colors
3.Sons of Apollo
4.Transatlantic
5.Neal Morse Band