Dream Theater

Είναι (φαντάζομαι) γνωστή η αδυναμία μου για τα μουσικά δρώμενα του Mike, αλλά και για τον Neal Morse και ακόμα περισσότερο για το δίπολο που έχουν δημιουργήσει εδώ και 20 χρόνια.

Θεωρώ πως στην εκτός DT δισκογραφία του ο Mike έχει δημιουργήσει δυο αριστουργήματα που ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα και είναι ανάλογου επιπέδου με τα αριστουργήματα των DT

  • Transatlantic - The Whirlwind
  • The Neal Morse Band - The Similitude Of A Dream

Από εκεί και πέρα έχει πολλά ακόμα διαμαντάκια.

Πέραν του Metal Allegiance, δεν με κέρδισε καθόλου του ντεμπούτο άλμπουμ των Sons Of Apollo (παρόλο που Soto, Thal και Derek μου είναι εξαιρετικά συμπαθείς).

Το project που θα έλεγα ότι ξεχωρίζει είναι αυτό των Transatlantic και τα live τους είναι μια τελειότητα. Κάτι ακούγεται πως θα μαζευτούν ξανά το 2020.

Αντί για αξιολόγηση των project θα βάλω με μια κάποια σχετική αξιολογική σειρά τα 10 άλμπουμ από αυτά (δεν βάζω το Α7Χ).

  1. Transatlantic - The Whirlwind
  2. The Neal Morse Band - The Similitude Of A Dream
  3. Transatlantic - Bridge Across Forever
  4. Neal Morse - Testimony
  5. Transatlantic - SMPTe
  6. Flying Colors - Second Nature
  7. Neal Morse - ?
  8. Neal Morse - Sola Scriptura
  9. The Winery Dogs - The Winery Dogs
  10. Flying Colors - Flying Colors

(Δεν αξιολογώ ακόμα συγκριτικά το φετινό The Great Adventure, αν και, παρότι εξαιρετικό, οριακά θεωρώ ότι μπαίνει 10αδα)

6 Likes

προτείνετε μου αν ξέρετε κάποια καλά αλμπουμς απο σάιντ πρότζεκτς των υπόλοιπων μελών των θιατερ.
ενα διλαστημα ελιωνα chroma key λόγω kevin αλλά είναι άλλη φάση.

Θα σου πρότεινα να ακούσεις τα σόλο άλμπουμς του LaBrie, τα περισσότερα από τα οποία θεωρώ από καλά εως εξαιρετικά. Ειδικά το Elements Of Persuasion για μένα είναι πολύ δυνατός δίσκος.

Στα πρώτα 3 άλμπουμ του (τα 2 πρώτα είναι υπό το ονομα Mullmuzler) παίζει και ο Mangini.

Επίσης αν σε ψήνει το καμμένο prog θα σου πρότεινα να ακούσεις και LMR


2 Likes

Και Liquid Tension Experiment!

3 Likes

Mullmuzler II και Elements Of Persuasion από LaBrie εξαιρετικά (και τα υπόλοιπα καλά είναι)

Το προσωπικό του Petrruci είναι γαμάτο αν θες κάτι σε κιθαριστικό, instrumental τύπου Satriani κλπ

Το “Ice Cycles” των Platypus μου άρεσε περισσότερο από τα μέτρια γενικά project που συμμετείχε ο Myung

Προφανώς το πρώτο Black Country Communion από Sherinian ξεχωρίζει, αλλά για κάτι πιο χαρακτηριστικό του θα πρέπει να αναζητήσει κάποιος κάτι ανάμεσα στα σόλο άλμπουμ του και τα άλμπουμ των Planet X. Ίσως το “Inertia” να είναι μια καλή εκκίνηση.

Και φυσικά το πρώτο OSI. Και τα υπόλοιπα καλά είναι, αλλά το πρώτο είναι αξεπέραστο.

3 Likes

Προφανείς τελειότητες και τα 2 άλμπουμ τους.

4 Likes
  • Τα πρώτα δύο Chroma Key είναι 10αρακια
  • όλα τα OSI είναι από 9 και πάνω
  • ο Σερινιαν έχει βγάλει κάποιες τεράστιες δισκαρες (Inertia που αναφέρθηκε, αλλά για μένα ακόμα καλύτερα το Black Utopia)
  • ότι είπε γενικά ο Outshined για LaBrie
  • τα προσωπικά του Rudess σχεδόν όλα βαρετά, κάτι που δε με εκπλήσσει

Τραγούδι 200 στα 10, και με κάτι… γνώριμο εκεί στην μέση :sunglasses:

3 Likes

+1

Χορταστικό, διαδραστικό και με πολλά positive vibes.

Τον πουλο,θα παιξουν παντου εκτος απο εδω

Χαχαχαχ, αυτό πήγα να ποστάρω, εμείς φάγαμε την πατατούλα φέτος, αλλά Scenes of a Memory δεν έχει.

Καλός, καλός!

1 Like

Σκατα σκατα

Αναμενόμενο δυστυχώς. Από το Octavarium έχουν να έρθουν στα πλαίσια του κανονικού (non-festival) tour.

Και τι συναυλιαρα ηταν αυτη… Οχι οτι οι προηγουμενες σε Λυκαβηττο, Περιβαλλοντικο και Ροδον υστερουσαν φυσικα. Αν και τους προτιμω σε εξωτερικο χωρο τους Θηατερ, δεν ειναι για μικρα κλαμπακια.

Γενικά δεν υπάρχει καμία χώρα Βαλκάνια μεριά

1 Like

Όλες θα είναι με το Scenes from a memory;

Ναι θα ειναι για το Scenes… Φετος τους ειδα εδω τσεχια 7η φορα συνολικα και μια που βλεπω θα παιξουν Πραγα , ε μια 8η φορα δεν θα με χαλασει ;)…

1 Like

Εκλεισα για Μοναχο.Μου εχουν λειψει live(τελευταια φορα Μαλακασα το 11) και αυτο το tour ειναι μια πολυ καλη ευκαιρια.Επιπλεον ειμαι μαλλον απο τους λιγους που μου αρεσε τοσο το DOT.

3 Likes

31/1 φτάνω Μαδρίτη για άλλο λόγο και δε με χάλασε καθόλου.

3 Likes

Προσωπικά θα συμφωνήσω, εκτός απ’ το Room 137 που μου είναι αδιάφορο και το Viper King που είναι εξτραδάκι, ο δίσκος ακούγεται ευχάριστα. Παρεμπιπτόντως, στο ίδιο ακριβώς συμπέρασμα έχω καταλήξει και για το ομώνυμο όπου πλην του Along For The Ride, τα υπόλοιπα κομμάτια τα βρίσκω από καλά έως εξαιρετικά.

To ομώνυμο αν είχε την παραγωγή του DoT θα ήταν πολύ πιο καλός δίσκος.
Οι μαλακίες του Petrucci με τις παραγωγές τόσο στο Dramatic Turn Of Events όσο και στο DT χαντάκωσαν αρκετά τόσο τις συνθέσεις όσο και τα παιξίματα της μπάντας (και ειδικά του Mangini).

1 Like