Dream Theater

ενταξει ρε φιλε ειναι αναλογα με τα γουστα του καθενος και του τι θελει απο τι μουσικη, εγω προτιμω το φολινγκ απο τα 3 τελευταια αλμπουμ τους.Τον θεωρω ουσιαστικοτερο.Αν καποιος γουσταρει περισσοτερο κομματια του στυλ glass prison λογικο, εγω τα βαριεμαι προτιμω να ακουω Hollow years.

Τωρα γι αυτο που λες αν ειναι ετσι δεν πρεπει να κριτικαρουμε κανεναν μουσικο, ηθοποιο, οποιονδηποτε αφου δεν εχουμε κανει κατι ισαξιο μ’αυτους. Σοβαρα μιλας?
Πολλοι μουσικοι θα μπορουσαν να αποδωσουν αυτην την κομαμταρα αλανθαστα αλλα δεν ειναι εκει η ουσια.
Εγω ξερω πολλα συγκροτηματα των ημερων μας που βγαζουν πολυ καλυτερους δισκους απο αυτους του στυλ octavarium και sc, με καλυτερες μελοδιες με καλυτερους στιχους που πλεον οι θιατερ ειναι ανικανοι να γραψουν. Αλλα αυτο ειναι τελειως υποκειμενικο γιατι οπως ειπα εχει να κανει με τα γουστα του καθενος και καποιος μπορει να πιστευει το αντιθετο.Κουβεντα κανουμε απλα , το μονο που μου την δινει ειναι οτι μερικοι δεν θελουν να ακουν διαφορετικη αποψη γι αυτα που γουσταρουν και οταν καποιος πει κατι κακο πρεπει να το κανει επιτηδες γιατι δεν χωνευει την μπαντα η για να το παιξει ψαγμενος η γιατι ετσι ειναι η “μοδα” (ελεος).Απλα για μουσικη μιλαμε μην τα παιρνετε τοσο σοβαρα ολα.

ΣΟΥ προκαλει γελιο καλητερα να γραφεις την εμπαθια (δεν ομιλω για εσενα) προς τους theater μην την πληρωνει ο petrucci ελεος δεν ξερουμε καλητερα εμεις απο τον vai και τοσους αλλους που μιλανε για την τεχνικη του πως γινετε να μην ειναι τεχνικος και να ειναι ο κιθαριστας σε ενα απο τα πιο τεχνικα (για μενα το πιο τεχνικο) group και σορυ δεν γραφω παπαρολογιες

+1111111111

Τεσπα,εγω παντως πολυ χαιρομαι που ο Πετρουτσης κανει λαθη και δεν ειναι ο απιστευτος τεχνηταρας(γιατι ευτυχως δεν ειναι!).Δυστυχως ομως ετσι προωθειται και αρκετοι ψαρωνουν και αρχιζουν τα ταματα και τα ευχελαια για την ανεγερση του τεμενους του Αγιου Πετρουτσιου του Αλανθαστου.Κι εγω ψοφαω στα γελια με"τεχνηταραδες" τζαζιστες ιδιως που σφιγγονται για να μη τους φυγει μαζι με τη νοτα και το κλανιδι απ το ζορι που τραβανε για να βγαλουν “feeling” και τελικα καταληγει σε ενα
ατελειωτο σολο χωρις κανενα απολυτως νοημα και ουσια.Ας μη μιλησω για shredders και βγαλω οση χολη μου χει απομεινει.
Οποτε δηλαδης περι ορεξεως τσιζκεικ.Οι Θιατερ δεν ειναι κανα περιοδευον σεμιναριο-τσιρκο για διαβασμενα παιδακια του Ωδειου,μια metal μπαντα ειναι που ξερει και 2 πραγματα για μουσικη(εχει και πολλες αλλες…),γραφουν τραγουδια,σε αλλους αρεσουν σε αλλους οχι.Τοσο απλα τα πραγματα.Και φυσικα δεν ειναι υπερανω κριτικης,οπως ειπε και ο Βαγγελης παραπανω.Ουτε τιποτα εξωγηινοι ειναι ουτε εχουν το παπικο αλανθαστο,ασχετα ξαναλεω αν τους βλεπουν καποιοι ετσι.Και οι ιδιοι αυτοπαρωδουνται σε στιγμες(τσεκαρετε κανα audio commentary…).
Για το Falling παλι θα συμφωνησω με τον Βαγγελη,το βαζω μεσα στα αριστουργηματα τους,μια και απεδειξαν οτι αν θελουν μπορουν να παιξουν και σε πιο απλες φορμες.(και αργοτερα το επανελαβαν,αλλα σε μικροτερο βαθμο,πχ το Forsaken απ το S.Chaos θα μπορουσε επισης να γινει τρελο χιτακι).Στιχουργικα επισης απ το Scenes και μετα αρχισε μια κατρακυλα που πραγματικα δεν ξερω που οφειλεται.:-k

τι δεν ειναι τεχνιτης ο petrucci???tapping,sweep picking,alternate picking ισως σε πιο υψηλο επιπεδο απο ολους ever…αλλο να μην σ αρεσει το παιξιμο του(που και εμενα δεν μ αρεσει)και αλλο να αμφισβητεις την τεχνικη του…

:lol2: :lol3: :lol:

τι γελας ρε???:cry: :cry: που ειναι τ αστειο??/:lightsabre: :lightsabre: :-k μαλλον θα πρεπε να πω αλλο αυτα που παιζει και αλλο η τεχνικη του…

Παντως αν και δεν τους γουσταρω καθολου, θα ηθελα να τους δω λαιβ…

Εεεεε…μπα,αλλα το κανει πολυ καλα.Βασικα δεν υφισταται ο ορος καλυτερος-χειροτερος,για μουσικη μιλαμε οχι για διαγωνισμο επιδοσεων.

Αν και…

:lol: :lol: :lol:

Πετρουτσι>ολους ρε.

:stuck_out_tongue: ε κοιτα δεν λεω οτι ειναι ο καλυτερος κιθαριστας ever επειδη εχει φοβερη τεχνικη…(αν και ο ορος καλυτερος κιθαριστας ειναι εντελως υποκειμενικος,)…

απλως ο ορος τεχνικη στη κιθαρα πιστευω μπορει να αξιολογηθει με αντικειμενικα κριτηρια…π.χ. αν ο αλλος παιζει δεκαταεκτα σε μεγαλες ταχητητες και ολες οι νοτες ακουγονται ολοκαθαρα,(ανεξαρτητα με το τι παιζει)τι να πεις οτι δεν ειναι τεχνιτης?..

Δε θέλω να πω κακή κουβέντα για τους Theater, απο σεβασμό σε ένα απο τα σημαντικότερα metal συγκροτήματα των '90ς, του οποίου οι οπαδοί είναι στην πλειοψηφία τους πολύ ανοιχτόμυαλα άτομα, μακριά απο το στερεότυπο του “μέσου, κάφρου, κολλημένου μεταλλά”. Τα Images and Words, Awake και Scenes From a Memory ήταν απο τους δίσκους που με μύησαν σε αυτή τη μουσική (ΓΕΝΙΚΑ στο metal, όχι στο progressive) και τα θεωρώ σπουδαία έργα.

Απο κεί και πέρα προσωπικά κάπως με έχουν κουράσει για διάφορους λόγους, προτιμώ άλλου είδους progressive πλέον (τύπου Porcupine Tree) ενώ ποτέ μου δε χώνεψα τα ζωντανά φωνητικά του Labrie… Όπως και να έχει πάντως, τους σέβομαι βαθύτατα.

ε,μην παιρνεις και ορκο!πιο πολυ στα λογια ειναι!ακουνε ενα σωρο,αλλα μονο οι theater υπαρχουν γι αυτους!!!

To θεμα ειναι οτι δεν τα παιζει :lol: . Περα απο την πλακα , live ειναι πολυ βρωμικος , ειδικα αμα σκεφτεις το τι λεγεται για αυτον . Υπαρχουν ΧΙΛΛΙΑΔΕΣ κιθαριστες αγνωστοι με απειρως καλυτερη τεχνικη(φυσικα δεν λεω οτι ειναι και καλυτεροι κιθαριστες απο τον Petrucci γιατι ενοιτε πως δεν εινα,με τον ενα η τον αλλο τροπο εχει αφησει εποχη και αυτο δεν μπορει να το αμφισβητησει κανεις μας,οσο και αν δεν μας αρεσειι)

Βλέπω πως όσοι δεν γουστάρουν τους DT ψάχνουν τόσο πόλυ ώστε να βρουν λάθη του Petrucci κλπ κλπ. Τεσπα, πειτε απλά ότι δεν σας αρέσουν, δεν νομίζω πως θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα.
Όλοι οι δίσκοι τους είναι αριστουργήματα (ΚΑΙ το Falling into infinity!!!). Μόνο κατά τη γνώμη μου τα δυο τελευταία δεν είναι τόσο όσο θα θέλαμε. Δεν τους κατηγορώ, είναι μια φυσική εξέλιξη μιας μπάντας 20 ετών. Δεν τα θεωρώ όμως πατάτες όπως και να χει.

Nαι!! Αυτοί είναι πολύ ύπουλοι και το μόνο που σκέφτονται είναι η τελική επικράτηση των DT έναντι όλων των άλλων συγκροτημάτων… Στην ουσία αυτοί δεν ακού μουσική αλλά DT…

γελας,ε?τολμα να πεις οτι υπαρχει καλυτερη progressive μεταλ μπαντα απο τους dream theater?το χω ξαναπει και θα το ξαναπω!που ηταν οι progressiveαδες που γεμιζουνε τα λαιβ των theater στους sieges even και στους cynic???εδω και watchtower να ρθουν μαζι με psychotic waltz τον κοσμο που χουνε οι dt στις συναυλιες τους δεν θα τον φτασουν!!!

θες να σου πω εγω μερικες?

Psychotic Waltz
Fates Warning
Spital Architect
Conception
Royal hunt (Power/prog)

Eντελως προχειρα ε?

Όπως και να το κάνουμε αν έρχονταν οι Cynic ή οι Watchtower ή οι PW και μάζευαν περισσότερο κόσμο απο DT θα ανησυχούσα…
Από μουσική άποψη να το δεις και μόνο…

δηλαδη αν καποιος γουσταρει theater θα πει οτι πρεπει να γουσταρει και watchtower η το αντιστροφο? τι θα πει προγκρεσιβαδες? οπως λεμε μεταλαδες? να πηγαινουμε σε οτι συναυλια να ναι μας αρεσει δεν μας αρεσει για να στηριξουμε τον χωρο? Εμενα αγαπημενη μου μεταλ μπαντα απο τα 90’ς ειναι οι waltz αλλα watchtower πανω απο 2 κομματια δεν μπορω να ακουσω.

δηλαδη ειναι σχεδον αριστουργηματα? :lol:

εγω ειπα οτι οι οπαδοι τους δεν ειναι τοσο ανοιχτομυαλοι οπως ειπε ο ellanor!
αν δεν σ’αρεσουν οι watchtower ειναι θεμα γουστου.δεν μιλαω για ατομα σαν εσενα,οπου δεν σ’αρεσει κατι.
αλλα επι το πλειστον ειναι παρα πολυ εκει εξω που εκθειαζουν watchtower,cynic και ενα σωρο αλλα,αλλα τελικα φαινεται οτι μονο στα λογια ειναι οι περισσοτεροι.

ειρωνικά το πε ρε ανθρωπα