Dream Theater

Δε ξέρω παιδιά, η αλήθεια είναι πως δε μπορώ προσωπικά να κάνω γενικεύσεις… Κατά καιρούς έχω συμπεράνει πως οι οπαδοί των Theater σε ένα ποσοστό τουλάχιστον, είναι ανοιχτόμυαλοι όσο αφορά τα ακούσματα τους… απο κει και πέρα φυσικά ισχύει και αυτό που είπε ο signal-05, για κάποιους μετά τους Theater ακολουθεί το χάος, και θα γουστάρουν ένα συγκρότημα μόνο αν έχει αποτελέσει επιρροή των Theater ή έχουν πει καλό λόγο γι’ αυτό οι Theater σε καμια συνέντευξη τους… Λίγο για γέλια δλδ, αλλά εδώ που τα λέμε, αυτό το βλέπω σε πολλούς “οπαδούς” συγκροτημάτων. Ίσως το οπαδιλίκι είναι το πρόβλημα τελικά, όχι οι Theater, όταν αυτό τείνει να περιορίσει τους μουσικούς ορίζοντες του άλλου (δε μιλάω για απλή πώρωση και αγάπη για ένα συγκρότημα, που όλοι έχουμε).

Παντως το Hollow Years παιζει να ειναι και το αγαπημενο μου κομματι απο οσα εχω ακουσει απο δαυτους…

ε ναι αυτο

εννοειται οτι αυτο ειναι.απλα στα αλλα ειδη παραηρειται οπαδισμος σε ενα συνολο συγκροτηματων.
δηλαδη οι επικαδες δεν εχουν μια μπαντα και μετα το χαος.στο πανθεον ειναι οι manowar,αλλα συγκροτηματα οπως manilla road,brocas helm,cirith ungol και ενα σωρο αλλα δεν σνομπαρονται,αλλα λατρευονται!και επιπλεον υποστηριζεται τρελα η εγχωρια σκηνη με battleroar κλπ.

το ιδιο και με τους thrashαδες.γουσταρουν τρελα ξερω γω slayer,sepultura αλλα και ολους τους αλλους,sodom,kreator κλπ κλπ.και ακομα και γκρουπς που εχουν το thrash μεσα στη μουσικη τους οπως agent steel και ακομη atheist!!

σε αντιθεση στο Progressive,που το μεγαλυτερο μερος του,ειναι οπαδοι των dream theater δεν βλεπεις να ασχολουνται και με πολλες αλλες μπαντες.αμα δεν ειναι σαν τους theater πιθανοτατα να μην τους αρεσουν και πολυ,και αμα θυμιζουν theater ειναι καλοι,αλλα υποδυεστεροι και πιθανοτατα δεν αξιζει να ασχοληθουνε και πολυ!

Σωστα μιλαει ο Sgnl_05

ναι ρε συ αλλα το προγκ δεν ειναι τοσο ομοιομορφο οσο το επικ η το θρασ. καποιος μπορει να ειναι οπαδος των θιατερ γιατι σου λεει “παιζουν παπαδες” δεν θα βρει ομως τα ιδια στοιχεια που του αρεσουν και στους μεκονγκ ντελτα ας πουμε

Δηλαδή κάποιος που “προσκυνά” και καλ’α το IAW δε του αρέσουν οι Sieges Even. ;H έστω, μόνο 200 άτομα από τους οπαδούς των Theater αρλεσκονται στους Sieges Even ή στους Cynic

ρε cynic, γιατί σου δημιουργούνται απορίες εκεί που δεν υπάρχουν; ναι, είναι απόλυτα κατανοητό να μην αρέσουν σε κάποιον οι sieges even, ενώ του αρέσει το iaw. από την άλλη, ναι μεν δεν είναι μόνο 200 αυτοί που σρέσκονται στους sieges, αλλά τόσοι είναι διατεθειμένοι να δώσουν τα λεφτά τους για να δουν τη συναυλία τους (για διάφορους λόγους).

Να αλλά μην το παίζουν ανοιχτόμυαλοι και progressive-άδες μετά…

Aυτη η ατακα θυμιζει χιπ χοπαδες πραγματικα.Μην το παιζεις mc γιατι εμεις το καναμε πρωτοι και μπλα μπλα :lol:

η περιπτωση δηλαδη να μην υπαρχουν φραγκα η να μην μπορεις να φυγεις απο την πολη σου για να τους δεις δεν παιζει ε?

ΡΕΕΕΕ ξεκολλάτε με τις ταμπέλες! Υπάρχει τόσο γαμάτη μουσική εκεί έξω! Και σε τελική ανάλυση σημασία δεν έχει η ταμπέλα “progressive” μουσική, αλλά τα progressive μυαλά…

Progressivaδες θεωρουνται και οι οπαδοι της Προοδευτικης?:roll:

θα πρεπε :lol:

έλα μην κολλάτε. εκεί πήγαινε το “για διάφορους λόγους”. για άλλους είναι θέμα προτεραιοτήτων όσον αφορά τα groups [προτιμούν να ξαναδούν theater παρά sieges], για άλλους θέμα προτεραιοτήτων γενικότερα [προτιμούν να κάνουν κάτι άλλο από το να πάνε σε μια συναυλία], για άλλους οικονομικό, για άλλους θέμα χρόνου ή απόστασης, αλλά υπάρχουν κι αυτοί που λέει ο cynic. πολλά λόγια, αλλά από πράξεις…

Εννο και είτε! Βασικά οτιδήποτε έχει τη λέξη “προοδευτικό” μέσα του :stuck_out_tongue: (σοβαρά τώρα, επιμένω πως κολλημένος είναι όποιος μένει σε ταμπέλες, ανεξάρτητα ποιά είναι η ταμπέλα αυτή)

χμ, και το παραπάνω εξαρτάται πώς το εννοείς, ε. γενικότερα δεν ακούω μουσική βάσει ταμπέλων, αλλά όταν κάποιος μου μιλάει σχετικά μ’ αυτές, θέλω να έχει συναίσθηση περί τίνος πρόκειται. μπορεί να μη δίνω μια γι’ αυτές καθαυτές, αλλά μπορώ να βγάλω συμπεράσματα για κάποιον που τις χρησιμοποιεί.

Χαίρομαι που σας βλέπω όλους να μιλάτε σωστά… Συμφωνώ με όλους σας.

Απλά βάλτε στο μυαλό σας ότι μπορεί οι D.T. να είναι progressive, αλλά είναι και πολύ πιο easy to listen από τις υπόλοιπες μπάντες που αναφέρετε, οπότε είναι λογικό να κάνουν πολύ μεγαλύτερη επιτυχία.

Αντί να είμαστε χαρούμενοι που μια τόσο ποιοτική μπάντα έχει καταφέρει να έχει τόσους οπαδούς (και na βάλει τόσο κόσμο στο χώρο του metal) καθόμαστε και γκρινιάζουμε.

Ακόμα κι αν τους θεωρούμε υπερτιμημένους, τέτοιες μπάντες πρέπει να είμαστε περήφανοι που υπάρχουν…

Τώρα το όσον αφορά πόσο φοβερή δισκάρα είναι το Scenes, αυτό είναι υποκειμενικό.

  • απειρο

το ποιο σωστο και καλο ποστ που ειδα σε αυτο το θρεντ

πεστα ρε μανο :rockon:

για ξανασκεψου το!στο the art των sieges even ακους παραμορφωμενη κιθαρα για κανα 10λεπτο το πολυ συνολικα.τα φωνητικα ειναι πανεμορφα,το αλμπουμ ειναι γεματο μελωδιαρες και τα τεχνικα σημεια ειναι πολυ λιγοτερα σε σχεση με τους theater!!σκεψου και το εξης,το ποσοι οπαδοι τους γκρινιαξανε για την ελειψη σολων απο το octavarium και για τα 2 πιο straight κομματια!!!

τεσπα,εγω προσωπικα δεν ειπα τιποτα για τους theater!ουτε τους θεωρω υπερτιμημενους.ειναι το πρωτο συγκροτημα που ακουσα να παιζει τεχνικο μεταλ!!!και το images and words το θεωρω κλασσικο δισκο,οχι μονο στο progressive,αλλα γενικοτερα σε ολο το μεταλ!!!
επισης τους γουσταρω τρελα που γουσταρουνε τοσα πραγματα,και το λενε απο δω και απο κει και τα βαζουν και στη μουσικη τους (χωρις να συμφωνω απολυτως με αυτο!).