Dream Theater

Συμφωνούμε στο 95% για Θηατερ (και γενικά), αλλά χίλιες φορές τον Λαμπρι στο Strange Deja Vu με χάλια απόδοση, παρά τον οποιονδήποτε αδιάφορο τραγουδιστή Haken με καλή απόδοση, που με κάνει να νιώθω ότι ακούω κολλεγιακη tribute band σε Dream Theater.

Δεν θεωρώ ότι θα έπρεπε ποτέ να το γυρίσουν οι Theater σε instrumental μπάντα, Γιατί αυτό ουσιαστικά υπάρχει και λέγεται LTE. Δε θα ήταν Dream Theater, θα ήταν κάτι άλλο. Και γενικά όπως δεν υπάρχουν Theater χωρίς Petrucci έτσι δεν υπάρχουν και χωρίς LaBrie. Για μένα δεν υπάρχουν καν χωρίς Portnoy.

1 Like

Ναι ναι, το strange deja vu το είπα σαν παράδειγμα ότι ο Hakens δυσκολεύτηκε, όχι ότι θα είναι καλός σαν αντικαταστάτης - είπαμε, έχω αυτιά ακόμα :rofl:

Η αλήθεια είναι ότι θα μπορουσαν να το διαλύσουν πλέον, αλλά δεν πρόκειται να γίνει. Από το να τους σέρνει η γριά όμως, θα προτιμούσα κάποιον άλλον στην θέση του, έστω και απο περιέργια. Εχω 3 υποφήφιους στο μυαλό μου (Lande, Allen, Wilson ) που θα ήμουν πολύ περίεργος να ακούσω έστω ένα κομμάτι από τον καθένα για να δω πως θα ακουγόταν. Κατα τ άλλα LTE και ξερό ψωμι.

1 Like

Δεν μπορούν οι Land-Allen-Wilson να τραγουδήσουν τα παλιά κομμάτια των DT.

Στους Sons of Apollo θα ταίριαζαν οι δύο πρώτοι ή σε κάποιο παρόμοιο project.

Ενα νέο ταλέντο θα έπρεπε να ψάξουν να βρουν, κάτι κοντά στο εύρος του παλιού Labrie.

Το λες και γυναικομαστία το στήθος του πετρούτσι εδώ. ΣΟΥΤΙΕΝ.
Δεν αλλάζεις έτσι εύκολα έναν εμβληματικό τραγουδιστή.
Παίζουν συμβόλαια κτλ. Και είναι ένα από τα κύρια πράγματα που τραβάνε.
Σίγουρα παίζουν άτομα με εύρος και ωραία χροιά αλλά μετά θα είναι DR + όποιος έμεινε.

Εύρος στο θεό και αρκετά καλή χροιά.


Ελα τον βρηκαμε τον αντικαταστατη. Δεν χρειαζεται να γινουν instrumental οπως επιμενει ο @Sevek

5 Likes

Αμα λεει και απο αυτον τον δισκο, να μπει στο σπιτι το παιδι!

1 Like

Ξεκάθαρα 10 φορές καλύτερος από την Γριά, μοιάζει και με την Γριά, οπότε έτοιμοι :smiley:

3 Likes

Εκανα το σωστο edit… :joy:

2 Likes

Χιλιάνος ? Τι σκ@τά, πίνουν εκεί κάτω. Και ο Ρομέρο απο Χιλή και ακούγεται καρφί σαν dio. Και ενας Βραζιλέρος σαν τον Bruce.

2 Likes

Λοιπον τα γραφω εδω για να μην γινετια cluttered το Νεες Κυκλοφοριες.

Το Terminal Velocity το βρισκω εξαιρετικο. Παρα παρα πολλη εμπνευση απο τον Petrucci, ο οποιος σε ΟΛΑ τα τραγουδια θυμιζει τον παλιο καλο του εαυτο, και ετσι εκθετει ακομα περισσοτερο την δημιουργικη διαδικασια που ακολουθει στους Dream Theater, και αρα και τον Jordan Rudess, αφου αυτοι οι δυο ουσιαστικα πλεον γραφουν ολη την μουσικη στους DT.

Πιο εμφανης απο ποτε η συνθετικη προσφορα του Portnoy στους DT, αφου η παρουσια του στο Terminal Velocity ανεβαζει ολα τα τραγουδια. Ειναι απλα εκπληκτικο το πως η κιθαρα του ενος και τα τυμπανα του αλλου εδεσαν και ταιριαξαν εκει στα τελη των 80ς σαν δυο κομματια παζλ.

Τα Oddfather, Happy Song, The Way Things Fall και Glassy Eyed Zombies ειναι προς το παρον τα αγαπημενα μου κομματια, με τις μελωδιες και τα ριφφς σε οποιοδηποτε απο αυτα να μπορουν να γεμισουν ολοκληρους δισκους συγκροτηματων.

Στο Out Of The Blue με τον αψεγαδιαστο τιτλο, αφου κανεις δεν το περιμενε, βλεπουμε τον Petrucci οχι απλα να δοκιμαζει να παιζει blues, αλλα να το κανει αψογα.

Το Gemini ειναι κυριολεκτικα βγαλμενο απο τα 90ς και ως εκ τουτου χαρακτηριζεται απο τον οιστρο που ειχε τοτε ο Petrucci, και το Temple Of Circadia κλεινει τον δισκο οπως του αρμοζει, ενας ογκολιθος με ριφφαρες και σολιδια.

Αγαπημενο κομματι για σημερα: The Way Things Fall (και με το σχολιο απο κατω)

It required the presence of my girlfriend to finally make the penny drop what this reminds me of. "Is this the Beverly Hills 90210 Theme?

ΥΓ. Το Happy Song ειναι βγαλμενο απο συνεργασια Joe Satriani με Steve Vai και Blink 182

6 Likes

Συμφωνω ο δισκος ειναι υπεροχος… Και εμενα ακομα συνεχιζει να μου λειπει ο portnoy απο τους theater… Αντε τωρα και ενα lte 3 οτι χρειαζεται …χεε

2 Likes

Είναι πάρα πολύ πιθανό το LTE3.

1 Like

Αυτό είναι από μια σειρά από βίντεο όπου κιθαρίστες παίζουν τα αγαπημένα riffs τους. Λόγω της κυκλοφορίας του Terminal Velocity, φιλοξένησαν προχθές τον Petrucci. Παίζει κάποια αγαπημένα του, άλλων καλλιτεχνών, αλλά και κάποια από DT και τον νέο δίσκο.

Edit: Προφανώς προμοτάρει το άλμπουμ σε όλα τα γνωστά κανάλια, βρήκα κι αυτό με τον Ola

1 Like

Κοφι γουιθ Ολα και κραταει ουισκι ο θεος

2 Likes

Βλέπω τον Petrucci και φαγουριζομαι

3 Likes

όντως πάρα πολύ καλός ο δίσκος του Πετρουτσι . Τον καταευχαριστήθηκα

1 Like

Απλά οκ ο δίσκος του Petrucci. Πολύ θετική η συνεργασία με Portnoy.

Μακάρι να δούμε και κάτι καινούργιο από LTE.

Έγραψες για τους Liquid Tension Experiment και συνειδητοποίησα ότι υπήρξε εποχή που και οι δίσκοι που κυκλοφορούσαν οι Dream Theater αλλά και αυτοί των διαφόρων projects των μελών τους, ήταν φοβεροί!
Που 'ναι τα χρόνια!!!

Καλησπερα, ηρθα να σας ενημερωσω οτι το καλυτερο drumming που εχει κανει ποτε ο Portnoy στην καριερα του, συμπεριλαμβανομενων ολων των περιπου 30 συγκροτηματων στα οποια εχει παιξει, βρισκεται στο αποπανω τραγουδι, και συγκεκριμενα στο σημειο απο 4:54 εως το τελος.

Διευκρινιζω οτι δεν προκειται για καποιο debate ή καποιο θεμα προς συζητηση, αλλα για ενημερωση, οπως ανεφερα ηδη. Αυτα, you’re welcome.

Αυτες τις μερες ακουω το Falling Into Infinity αρκετα, και μου φαινεται απο τα πιο σουρρεαλιστικα πραγματα ever, το οτι υπαρχει μια μεριδα κοσμου που θεωρει πως αυτος ο δισκος δεν ειναι οσο 10αρι οσο τα υπολοιπα 10αρια τους. Δισκος με 6 τραγουδια που θα ηταν αναμεσα στα καλυτερα τραγουδια σε οποιονδηποτε αλλον δισκο, ειναι ατοφιο ακατεβατο δεκαρι.

Παρεμπιπτοντως, κλεινουμε 23 χρονια απο την κυκλοφορια του αυριο. Τα παλικαρια ηταν τοσο μπροστα που εβγαλαν τραγουδι New Millenium 2 χρονια και κατι ψιλα πριν βγαλουν ολοι την μαλακια τους για το 2000 (ή το 2001, αναλογα ποιας σχολης ειστε και αν πιστευετε οτι υπηρχε ετος με τον αριθμο 0).

Απιστευτο μου φαινεται οτι το Falling Into Infinity βγηκε πριν 23 χρονια. Θυμαμαι σαν χθες να το ακουω σε εκδρομη στην Θεσσαλονικη με το σχολειο την ανοιξη του 1998 και να πιανουμε κουβεντα με random τυπο απο Λιτοχωρο, ο οποιος ηταν φουλ καμμενος προγκρεσιβας. Και να γουσταρουμε το ιδιο κοριτσι, το οποιο πηγαινε στο δικο μου το σχολειο, και εγινε κοπελα μου 3 χρονια μετα.

Ξυπνησα με ορεξη :joy:

5 Likes

Filling Into Infinity :stuck_out_tongue:. Γι’ αυτό δεν είναι “ατόφιο δεκάρι” :smirk:

1 Like