Dreaming Neon Black

Οι επιστήμονες, όντας πιο ορθολογιστές, επεξηγούν το Deja vu ως μια προσωρινή «βλάβη» του εγκεφάλου κατά την οποία μπερδεύεται το παρελθόν με το παρόν. Για να το πούμε πιο απλά, φανταστείτε τον εγκέφαλο σαν έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή. Κάθε μέρα, κάθε ώρα, κάθε στιγμή, ο υπολογιστής αυτός «αποθηκεύει» στην μνήμη του τα όλα όσα συμβαίνουν, σαν «αρχεία» με ημερομηνίες. Μέσα στην μνήμη του βρίσκονται δισεκατομμύρια αρχεία, τα οποία όλα τα λαμβάνει ως παλιά. Κάθε αρχείο «παλιώνει» μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου μιας και συνέχεια λαμβάνονται καινούργια. Το Deja vu είναι μια μικρή και προσωρινή βλάβη, κατά την οποία ο υπολογιστής αντί να αποθηκεύσει το καινούργιο αρχείο ως καινούργιο, «μπλοκάρει» και το αναγνωρίζει σαν παλιό που ξανανοίχτηκε μόλις, σαν ανάμνηση δηλαδή. Κι έτσι, ενώ εμείς θα έπρεπε να αισθανόμαστε πως κάτι συμβαίνει αυτή τη στιγμή για πρώτη φορά, μας δίνεται η εντύπωση πως έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν και το ξαναζούμε ίδιο και απαράλλαχτο πάλι.

Οι ψυχολόγοι πάλι διαχωρίζονται σε 2 απόψεις.
Οι πιο ορθολογιστές, επεξηγούν το Deja vu ως μια αστραπιαία ανακάλεση κάποιας ξεχασμένης μνήμης, που όμως δεν είναι ίδια και απαράλλαχτη με αυτήν που ζούμε την στιγμή εκείνη, αλλά έχει κάποια κοινά γνωρίσματα εκ των οποίων κάποιο «ξύπνησε» την ξεχασμένη μνήμη. Δίνω ένα παράδειγμα για να εξηγήσω: ας υποθέσουμε ότι κάποτε πριν πολλά χρόνια, είχατε πάει μια βόλτα στην εξοχή και είδατε ένα δέντρο το οποίο δεν είχατε ξαναδεί και το οποίο σας εντυπωσίασε ιδιαίτερα λόγω των μεγάλων μωβ λουλουδιών του. Σύντομα όμως η μνήμη αυτή ξεχάστηκε και μετά από πολλά χρόνια, δεν είστε πλέον σε θέση να θυμηθείτε αυτό το συμβάν καθόλου. Και τυχαίνει να ξαναπάτε μια βόλτα στην εξοχή και να δείτε και πάλι ένα ίδιο δέντρο ή παρόμοιο? αστραπιαία ο νούς ανακαλεί την ξεχασμένη μνήμη, τόσο όμως βίαια που αντί να θυμηθείτε το παλαιότερο συμβάν, να το μπερδέψετε με το παρόν. Το ίδιο ακριβώς μπορεί να συμβεί κι αν το δέντρο αυτό μοιάζει καταπληκτικά με κάποιο δέντρο που είδατε σε όνειρο το οποίο όμως έχετε ξεχάσει.
Η δεύτερη άποψη των ψυχολόγων είναι λίγο λιγότερο ορθολογιστή, και αφήνει κάποια «παραθυράκια» ανεξήγητου. Μερικοί ψυχολόγοι δεν απορρίπτουν το ενδεχόμενο του να δρα προφητικά το ένστικτο κατά την διάρκεια του ύπνου και να εκφράζεται με όνειρα. Έτσι, επεξηγούν το φαινόμενο του Deja vu ως μια στιγμιαία ανάκληση προφητικού ονείρου που είχε ξεχαστεί. Αυτή η άποψη συμφωνεί με μια από τις απόψεις των αποκρυφιστών.

Οι μυστικιστές απορρίπτουν κάθετα την επιστημονική άποψη, δέχονται μέρος της ψυχολογικής αλλά το συμπέρασμα είναι άλλο. Ίσως όλοι έχουμε συχνά ακούσει ότι το Deja vu είναι ξεχασμένη μνήμη παλαιότερης ενσαρκώσεως η οποία ανακλήθηκε χάρη σε κάποιο ερέθισμα. Αυτό όμως φυσικά προϋποθέτει ότι όντως ζούμε παραπάνω από μια ζωές.

Καλα , Powerslave , εισαι αρχηγος , το καταλαβα αυτο … που λες , εγω θα ρωτησω κατι αλλο ακομα …
αυτο που ειπα οτι να δεις καποιον και να μην τον εχεις ξαναδει ποτε σου … (μου εχει τυχει αυτο) αλλα ακριβως την ιδια αντιδραση με σενα να εχει και ο αλλος ? δεν ειναι παραξενο αυτο ?
Δεν μου εχει ξανατυχει βεβαια … μια φορα ηταν μονο αυτο … και ποσο μαλλον δεν τον ειχα δει ουτε σε φωτο , ουτε πουθενα στην αθηνα (μου ειπε οτι δεν εχει παει ποτε Αθηνα) , και ηταν την πρωτη η τη δευτερη μερα μου στη θεσσαλονικη … που ουτε και εγω ειχα ανεβει μεχρι τοτε ποτε στη ζωη μου . περπαταγαμε στο δρομο … αντιθετα και κοιταχτηκαμε και ειπαμε και οι δυο ταυτοχρονα οτι καπου εχουμε ξανασυναντηθει, οταν αρχισαμε να ψαχνουμε που μπορει να ηταν αυτο … και δεν βρηκαμε πουθενα τιποτα … παθαμε πλακα . και ουτε αυτος εμοιαζε με καποιο γνωστο μου ουτε και εγω … σε περιπτωση μπερδεματος .

Βάσει των παραπάνω που έγραψα εξηγείται πολύ απλά…

Κλάσματα δευτερολέπτων πρίν συνειδητοποιήσεις το deja vu… είναι μάλλον πιθανό το ότι διασταυρώθηκαν τα βλέματα σας, κάτι σαν ένα snapshot που ο εγκέφαλος καταχώρισε αλλα δεν επεξεργάστηκε ποτε! (ή την επεξεργάστηκε κατα πολύ μικρο ποσοστό)
Και ύστερα απο την δεύτερη “οπτική επαφή” ο εγκέφαλος κάλεσε την μερικώς επεξεργασμένη πληροφορία…

That’s why!

Powerslave ενα εχω να πω : ΕΙΣΑΙ ΑΡΧΗΓΟΣ , παραδεχομαι !!!

Πού τα έμαθες αυτά;

Αυτά που μας είπε ο Powerslave είναι ακριβώς η επιστημονική απάντηση… :wink: Βασικά και γω τα ξέρω όλα αυτά αλλά με καμία κυβέρνηση δεν θα μπορούσα να τα διατυπώσω όπως ο Powerslave…Να σαι καλά… :twisted:

7/7/2001

Ηταν Σαββατο βραδυ και σαν παιδι και εγω ειχα κανονισει να κατεβαινα Texas μερια , γυρω στις 2 τα ξημερωματα Κυριακης , χτυπαει το κινητο μου και ειναι μια φιλη μου που μου λεει να ξεκινησω γιατι παει προς το μαγαζι και να συναντηθουμε εκει … σηκωνομαι να κατεβω κατω να παρω ταξι. Μολις κατεβαινω κατω με πιανει μια αφορητη νυστα ξαφνικα … να μου κλεινουν τα ματια και να με πιανει ενα τρελο χασμουρητο … μου φανηκε παραξενο γιατι μεχρι εκεινη την ωρα ημουν μια χαρα και επινα καφε … οσο συνεχιζα με επιανε ολο και πιο δυνατη νυστα …φανταστειτε οτι μου κλεινανε τα ματια. Γυρναω πισω σπιτι, μπαινω μεσα στο διαμερισμα που μενω και μολις κλεινω τη πορτα η νυστα μου φευγει αυτοματως και με πιανει μια τρελη υπερενταση … που να μην μπορω να κατσω σε ενα σημειο μεσα στο σπιτι …
Η καθε διαθεση να βγω μου εφυγε τελειως , αλλα δεν μπορουσα να κοιμηθω (Εκεινο το βραδυ τι καθαριοτητα εκανα μεσα στο σπιτι δεν περιγραφεται , μπανιο, κουζινα τα παντα … ενιωθα μια τρελη ενεργεια που δεν ηταν δικια μου ) με τα πολλα εχει παει 6:00 το πρωι και εγω ακομα να μην μπορω να κλεισω ματι … καθησα και εβαλα τηλεοραση …μεχρι που πηγε 7:50 … τοτε πηρα τηλεφωνο τους δικους μου σπιτι τους να τους πω οτι αν πανε στο νοσοκομειο να δουν το παππου μου θα πηγαινα και γω μαζι τους … και να με παιρνανε τηλεφωνο οταν ηταν να ξεκινησουν να συναντηθουμε.
Στις 8:20 χτυπαει το τηλεφωνο μου και χωρις να μου πει η μανα μου τιποτα τις λεω οτι ο παππους πεθανε και δεν τον προλαβαμε … και μου απανταει που το ξερω … της λεω δεν ξερω αλλα οταν με καλεσε δεν ηταν για καλο … και μου απανταει οτι οντως ειχε πεθανει και πηρε να μου το πει.

Τοτε μου ηρθε στο μυαλο αυτο που ειχε προηγηθει ολη τυ νυχτα που ειχε περασει …

Και κατι τελευταιο … Ημουν ο μοναδικος εγγονος που ειχε ακριβως το ονομα του , μεχρι και το πατρωνυμο του , ισως να μην λεει τιποτα … αλλα οταν καθησα και ειπα αυτο που ειχα ζησει στους δικους μου και σε καποιους συγγενεις και φιλους ολοι μου ειπαν αυτο … οτι ισως επειδη μου ειχε πολυ αδυναμια να εγινε αυτο .

Χμμ πολύ ενδιαφέρον!
Κοίταξε η δύναμη της ψυχής είναι πολύ μεγάλη… διόλου απίθανο
να είχες αυτή την ανυσυχία λόγω των ατυχών αυτών γεγονότων!
Κάτι σαν τηλεσυναίσθημα (τηλεπαθητικό συναίσθημα. δηλαδή…) Γαμάτο ε? Πρέπει να έχεις πολύ μεγάλη ψυχική ενέργεια!

Κλινικά τώρα:
Φίλε Αντρέα ώρα να περιορίσεις τους καφέδες! Εγώ έχω πάθει ζημία απο την κατάχριση!

Χα χα χα . Και εγω … απο τα 22 μου ελκος 12χτυλου …!!!

Ωχ…και εγώ έχω ακριβώς το ίδιο όνομα με τον παππού μου και είμαι ο μόνος…και μου έχει αδυναμία…Και είναι 96 χρονών…Βρε λες???Θα στο επιβεβαιώσω αν είναι…Αλλά θα περάσουν χρόνια μέχρι τότε…

:twisted: Aυτά μου θυμίζουν πάνω κάτω εμένα…Καλά υπάρχουν πολλές φορές που αναρωτήθηκα αν όντως υπάρχει 6 αίσθηση…Και πιστεύω σ’ αυτή… :twisted:

To ξερω ice_queen ειχα διαβασει αυτο που ειχες πει για τη γιαγια σου .

Εγω ονειρευτηκα μια φορα οτι εβλεπα Savatage Live στην Αθηνα,πρωτη σειρα(δεν ειχε καγκελο)και διασκευαζαν τραγουδια των Metallica.#-o #-o

Ζητω!!!Ξεθαψα το topic.

Μια φορα πεταχτηκα με ενταση απτον υπνο… Φοβομουν, ειχα απιστευτη ταχυπαλμια, και δεν ηξερα αν ζω… Το μονο που θυμαμαι ειναι το οτι ηταν νυχτα, ημουν πεσμενη στη ασφαλτο κ εβλεπα τον ενα προβολεα ενος αμαξιου, και μια γυναικα να ουρλιαζει…:?

Εγώ πάλι μια φορά πηδιόμανε σε ένα αμάκσι με μία που στρίγγλιαζε και ξάφνου βλέπω μια γυναικεία μορφή να αράζει στην άσφαλτο και να παίρνει μάτι.

8O Δεν ημουν εγω…

Υποθέτω ότι μετά από 3 χρόνια και 2,5 μήνες, μπορούμε να ποστάρουμε και σεξουαλικά ή κάνω λάθος; :-k

:wink: :lol: :lol: :lol:

Τότε ήμανε ανήλικος αδερφέ μου.