Dreaming Neon Black

Με αφορμή πρόσφατα “ταξίδια” μου, θυμήθηκα ότι συνεχώς στον ύπνο μου (ΣΥΝΕΧΩΣ όμως) βλέπω ότι πετάω σε ένα ύψος λίγο πάνω από το έδαφος, με ιλιγγιώδη ταχύτητα… Τρελές φάσεις δηλαδή…

Δε θέλω να μου πείτε τι βλέπετε συνέχεια, αλλά κανά περίεργο που έχετε δει… :stuck_out_tongue: Όταν θυμηθώ και εγώ , ως παρανοικός, το τι άλλα έχω δει, θα σας τα πω… Κρατάμε μυστικά εδώ ρε; :stuck_out_tongue:

PS. Κύριοι, όχι σεξουαλικά… Δε με αφορούν οι ονειρώξεις σας :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Καλό μου το’χεις ψάξει? Μήπως απο μικρός ήθελες να γίνεις ο Superman? Όχι,ε? Για δοκίμασε το Harry Potter! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Εγώ πάλι βλέπω συνεχώς ότι απο’κει που δεν έχω αγγίξει αμάξι στη ζωή μου ξαφνικά μπαίνω μέσα και ξέρω και οδηγάω…
Άντε, περαστικά μας οι άρρωστοι!! :slight_smile:

:stuck_out_tongue: Καλά ότι πετάω το χω δεί πολλές φορές-μακάρι να γινόταν και στα αλήθεια!!!-Το πιο πρόσφατο όνειρο που ήταν τρελλό και μου ΄χει μείνει είναι ότι είχα πάει σε live των NIGHTWISH αλλά μόνο την Τarja είδα ήρθε κοντά στα κάγκελα την φίλησα και την αγκάλιασα αλλά αυτή άχνα δεν έβγαζε,την ρώτησα για φωτογραφία-δεν θυμάμαι αν μίλησα αγγλικά ή ελληνικά-και μου παίρνει πόζα η Τarja και εκεί που πάω να την βγάλω με παρατάει και πηγαίνει παραπέρα-δεν ξέρω τι έγινε-και μετα τσουπ μου ξαναστήθηκε(παάντα για φωτο μιλάμε!!! :stuck_out_tongue: )και τελικά την έβγαλα!!!Αφού όταν ξύπνησα ήθελα να ξανακοιμηθώ μπας και δω και τον Tuomas…!!! :stuck_out_tongue: SDOIIIIIIIINGG!!
dream oooon!!!

ΟΝΕΙΡΟ
ΠΑΛΙΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ , ΟΤΙ ΓΥΡΝΑΓΑ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΑΡΓΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ … ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΠΕΣΕ ΓΙΑ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ … ΜΕ ΣΠΡΩΧΝΕΙ , ΠΕΦΤΩ ΚΑΤΩ , ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ , ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΑ ΜΑΧΑΙΡΙ … ΚΑΙ ΜΕ ΧΑΡΑΖΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΗΓΟΥΝΙ … ΓΕΛΑΕΙ … ΜΕΤΑΕΙ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ … ΕΓΩ ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΠΙΑΝΩ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΚΕΙΝΟ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΑΙΜΑ… ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΩΣ ΕΔΩ ?
ΞΥΠΝΗΣΑ , ΚΑΙ ΤΟ ΘΥΜΟΜΟΥΝ … ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ
ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΕΡΕΣ ΗΜΟΥΝΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ , ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΟΤΕ , ΚΑΙ ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΜΑΘΗΤΗ ΜΟΥ , ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΔΙΑΛΕΙΜΑΤΟΣ. ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΑΣΤΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ , ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΒΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΡΑΣΕΛΕ ΤΟΥ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΠΟΥ ΦΟΡΑΓΕ , ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΗΓΟΥΝΙ , ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ , ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ.

ΑΥΤΑ … !!!

ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΤΕΤΑΙ … ΜΕΤΑ ΑΠΟ 18 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΟΜΑ.

Ε ειναι να μη τα θυμασαι τετοια γεγονοτα… α ρε ατιμο υποσυνειδητο, ολα τα ξερεις και κανεις τον κινεζο…

ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ … ΟΤΙ ΜΟΥ ΠΕΦΤΑΝ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΜΟΥ , ΟΤΙ ΠΟΝΑΓΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ , ΚΑΙ ΕΤΡΕΧΕ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ , ΜΕΤΑ ΜΕ ΕΙΔΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΑΝ ΟΛΟΙ … ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΩ … ( ΞΗΜΕΡΩΝΕ ΠΕΜΠΤΗ … ΜΕΣΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 1993 )

ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΞΕΧΝΙΟΤΑΝ , ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ( ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕ ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ :

ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ , Ο ΠΟΝΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΣΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ … ( ΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ) , ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ, ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ , ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΔΕΙΣ … ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΘΟΥΝ.

ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΙΧΑΜΕ ΒΓΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΓΑΜΕ , ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥΣ ΛΕΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ … ΑΛΛΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ , ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ . ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΕΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ .

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΗΝΑ ΗΤΑΝ ΚΥΡΙΑΚΗ , ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ROCK CLUB , ΚΑΙ ΜΙΛΑΓΑΜΕ ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ , ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΑΔΥΝΑΜΙΑ. ΤΗ ΦΑΝΟΥΛΑ … ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΙΛΑΓΑΜΕ ΤΗΣ ΠΙΑΝΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ , ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΚΕΝΟ , ΤΗΣ ΛΕΙΠΑΝΕ ΜΑΛΛΙΑ . ΤΗ ΡΩΤΗΣΑ ΤΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ … ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΟΤΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΧΕΣΗ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΣΤΟ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΑ , ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΧΤΗΚΕ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ , ΠΗΓΑΝ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΣΑΝΕ ΚΑΙ Η ΦΑΝΟΥΛΑ ΧΤΥΠΗΣΕ ΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΗΣ ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ . ΕΜΕΙΝΕ ΛΥΠΟΘΥΜΗ ΤΗΝ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ , ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ , ΗΤΑΝ ΣΕ ΚΡΙΣΙΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΝΤΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΑΙΜΑΤΩΜΑ ΚΛΠ ΚΛΠ . ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΕΡΕΣ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ, ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΤΗΣ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗ ΓΛΥΤΩΝΕ Η ΔΕ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ , ΠΗΓΕ ΣΤΑ ΠΑΛΙΟΣΙΔΕΡΑ , Ο ΤΑΚΗΣ ( Ο ΦΙΛΟΣ ΤΗΣ) ΔΕΝ ΕΠΑΘΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ .

ΤΗ ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΤΕ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕΣΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ , ΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΡΟΣ ΣΑΒΒΑΤΟ. ΗΤΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ 2 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΙ. ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΕΙ ΑΦΩΝΟΣ … ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΗΤΑΝ Η ΦΑΝΗ.

ΤΗΣ ΤΟ ΕΙΠΑ , ΕΙΧΑΜΕ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΣΑΝ ΚΟΛΩΝΕΣ … ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟΙ .

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΛΥΤΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΛΕΙΠΑ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ , ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ. ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΠΩΣ Ο ΤΑΚΗΣ ΚΥΚΟΦΟΡΟΥΣΕ ΜΕ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ , ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ .

ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΞΥΠΝΟΣ , ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ , ΤΟΥ ΦΕΡΝΩ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΕΑΙΩΝΕΙ.

WHITE WOLF ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΣΕΙΝΗΔΕΙΤΟ ΑΥΤΟ …ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΣΤΟ ΥΠΟΣΕΙΝΗΔΕΙΤΟ ΣΥΣΩΡΕΥΟΝΤΑΙ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.

8O 8O ουπς!!! 8O 8O
Εγώ συνήθως δε θυμάμαι τι όνειρα βλέπω… Μονο αν ειναι κατι κακο ξυπνάω ταραγμένη αλλα πάλι δε θυμάμαι τι είδα και μου έρχεται μετά φλασιά μετά απο ώρες… Οτι να ναι…

Παιδιά αν είναι ευκολο μη γράφετε με κεφαλαία … Ευχαριστω!! :smiley:

Εχεις δικιο Aorguy, μαλλον χρησιμοποιησα λαθος ορο, ο ορος διαισθηση μαλλον θα ταιριαζε πιο πολυ.

Παντως εχω διαβασει οτι κατα τη διαρκεια του υπνου ο ανθρωπος βλεπει πολλα ονειρα αλλα θυμαται παντα το τελευταιο που ειδε.

Spania mou exei sumvei na dw pragmatika ena periergo oneiro,h ena profhtiko oneiro.Sto 99,9% twn periptwsewn kserw giati oneirefthka auto pou oneirefthka,pure uposuneidht-ila.

Exei,omws,sumvei,kai otan sumvainei einai PRAGMATIKA polu periego,opws otan anarwtiomoun gia kati sugekrimeno gia polu kairo kai mia stigmh emfanizetai st’oneiro mou ena periergo anthrwpoeides on kai mou to apantaei me tropo…Oxi akatanohto opws ta perissotera oneira opou vlepeis proswpa na lene asunarthsies,alla san na tan anthrwpos.Oso kai na prospathisa na vrw ti sto uposuneidhto mou mporei na to prokalese,den ta katafera.

To kalutero eidos ‘periergwn’ oneirwn einai kata th gnwmh mou auta sta opoia katalavaineis oti oneirevesai.To sunaisthima einai eksairetika periergo kai euxaristo-mporeis na kaneis ta panta tote kai einai h kaluterh diafugh apo thn…pragmatikothta(o,ti kai na nai telika auth).

Oso gia ta diafora pou akougontai gia ta oneira,ta diavazw,alla exw proseksei oti tipota apo auta den isxuei apoluta,krinontas apo ti dikh mou empeiria toulaxiston.

Συμφωνώ με όλα όσα λέτε , αλλά πιστεύω σε ένα μεγάλο ποσοστό στα όνειρα και στη σημασία τους … πολλές φορές αφορούν το υποσυνείδητο , είναι γεγονότα που μας έχουν επηρέασει σε μεγάλο βαθμό στο παρελθόν μας και κάποια στιγμή μας ξαναέρχονται μέσω των ονείρων και βλέποντας ή μάλλον καλύτερα ζώντας πάλι στο περιστατικό από την αρχή και κανονίζοντας εμείς υποσυνείδητα το τελικό αποτελέσμα , δλδ , περάσαμε κάποιο γεγονός σημαντικό για εμάς αλλά δεν είχαμε το αποτέλεσμα που θα θέλαμε , αυτό μένει βαθιά μέσα μας στο υποσυνείδητο και βγαίνει κατά καιρούς προς τα έξω με τη μορφή του ονείρου, και έχοντάς πάντα το αποτέλεσμα που εμείς επιθυμούμε. Αυτό λέει η δική μου λογική . Ενα παράδειγμα : Πριν από 20 μέρες τέλειωσε οριστικά μιά σχέση που είχα , και είχε πολύ άσχημο τέλος … με τσακωμούς και καβγάδες .
Χθές συγκεκριμένα την είδα στον ύπνο μου , και την πυροβόλησα χωρίς να τη σκοτώσω, για να μην πολυλογώ η κοπέλα έζησε , έγινε καλά , γύρισε πίσω και μου είπε ότι με αγαπάει , και ότι ηθέλε να ζήσουμε μαζί γιατί μόνο μαζί μου ήταν ευτυχισμένη … μου συγχώρησε ακόμα και ότι την πυροβόλησα . Αυτό το όνειρο τη σημαίνει ? Τίποτα , απλώς έχει τη γεύση του ανικανοποίητου , ότι γύρισε πίσω σε μένα , και μου είπε αυτά που ήθελα ΕΓΩ να ακούσω … αυτό για μένα είναι το υποσυνείδητο …

Υπάρχει όμως και μια κατηγορία ανθρώπων που έχει πιο ανεπτυγμένο το αίσθημα της διαίσθησης … (χωρίς να θέλω να το παίξω μέντιουμ) θεωρώ τον εαυτό μου ως άτομο που διαισθάνεται πράγματα … που νιώθω πράγμτα , αυτό όπως έχω διαβάσει έχει να κάνει ως ένα βαθμό και με το ζώδιο κάτω στο οποίο ανήκουμε … π.χ είμαι σκορπιός με ωροσκόπο τοξότη , αυτός ο συνδυασμός έχει πιο αναπτυγμένη την αίσθηση της διαίσθησης από άλλα ζώδια .
Και η κοπέλα που ήμουν , διασθανόταν πολλές φορές πράγματα , μάλλον τύχαινε να είμασταν στο ίδιο μήκος κύματος , κάποια στιγμή διαβάζαμε το ζώδιο μας , μάλλον καλύτερα τον συνδυασμό των ζωδίων μας και περιέγραφε τη σχέση μάς πιό πολύ ως διανοητική περισσότερο παρά ως ερωτική , χωρίς να υποτιμάμαι το δεύτερο … πανώ σε αυτό να αναφέρω ένα παράδειγμα , κάποια στιγμή ένιωθα κάποιο σφίξιμο στο στομάχι , ξέρεται όταν ανυπομονείς να δεις κάτι πολύ … και δεν περναέι η ώρα ? Εκείνη τη στιγμή χτύπαγε το κινητό μου (ήταν αυτή) και μου έλεγε ότι ένιωθε αυτό και αυτό και αυτό και ήξερε ότι δεν ήταν δικό της και εγώ έμενα κάγκελο . Ετσι βλέπω τουλάχιστον εγώ τη διαίσθηση.

Και μην ξεχνάμε ότι όλα αυτά τα συναισθήματα , η διαισθήση , το υποσυνείδητο , το ασυνείδητο , υπάρχουν μέσα στον ανθρώπινο εγκέφαλο , από τον οποίο δουλεύει μόνο το 1/5 . Φανταστείτε να δούλευε τουλάχιστον ο 1/2 , τι δυνάμεις θα είχαμε.

Sorry αν σας κούρασα , αλλά αυτή η ενότητα είναι από τις αγαπημένες μου και απο τις πιο ενδιαφέρουσες.

Βασικά τώρα που είπαμε για προφητικά έχω και κάτι ανάλογο…

Λοιπόν ήμουν 12 χρονών και ήταν χριστούγεννα,τα σχολεία άνοιγαν Παρασκευή και το Σάββατο θα έκανα πάρτυ-ήταν κάτι που το ήθελα τρελλά-ξέχασα να αναφέρω ότι είχα και μια γιαγιά ανάπηρη όπου έμενε στο κάτω όροφο και η μάμα μου την φρόντιζε.Την παραμονή των Φώτων το βράδυ είδα ένα παράξενο όνειρο..Ήμουν στο πάρτυ μου και όλα τα παιδιά έκλαιγαν με λυγμούς και δεν μπορούσα να καταλάβω το λόγο,κοιτούσα απο το παράθυρο και έξω είχε πίσσα σκοτάδι και δεν μπορούσα να διακρίνω τίποτα..Με τα πολλά ξύπνησα 3 η ώρα τα ξημερώματα-είδα το ρολόι-και μετά ξανακοιμήθηκα...Το πρωί έρχετε ο πατέρας μου και με ξυπναεί και μου λέει:<<Η γιαγιά σου πέθανε..>>.Το παράξενο δεν ήταν στο ότι πέθανε αλλά στο ότι ο γιατρός είπε ότι πέθανε 3 η ώρα τα ξημερώματα...Δηλαδή την ώρα που ξύπνησα και είχα δεί το ανάλογο όνειρο...Δεν νομίζω ότι είναι απλά μια σύμπτωση...

ps: I s e e d e a d p e o p l e . . . :twisted:

Αν σου πω οτι ειλικρινα ανατριχιασα ? πιστεψε το … εχω κατι αναλογο και γω αλλα θα το πω στο μελλον , ας πει και καποιος αλλος τιποτα .

Πολυ σωστα αυτα που γραφεις Angel, νομιζω οτι οι πιο πολλοι εχει τυχει να βρεθουν μπροστα σε τετοιες εμπειριες με το υποσυνειδητο, την διαισθηση, κτλ.
Αυτο που μου εχει τυχει εμενα ειναι οτι γινεται εκτεταμενη συζητηση για καποιο ασχετο αλλα γνωστο ατομο, μεταξυ παρεας, και μετα απο λιγο καιρο ενα σημαντικο γεγονος συμβαινει σε αυτο το ατομο. Το γεγονος μπορει να ειναι ειτε καλο ειτε κακο.
Και για να γινω πιο συγκεκριμενος, ετυχε να συζηταμε με καποιους φιλους για ενα ατομο που ηταν γνωστος αλλα ασχετος με την παρεα. Η συζητηση συμπριλαμβανε παντα αυτο το ατομο, αλλα χωρις καποιο συγκεκριμενο σκοπο και λογο. Αυτο τραβηξε για 3-4 μερες. Μετα απο δεκα μερες το ατομο αυτο για το οποιο γινοταν συζητηση κερδισε ενα αρκετα μεγαλο ποσο στο λαχειο.
Μου εχει συμβει και μερικες αλλες φορες, αλλα οχι παντα με ευχαριστα γεγονοτα.
Δεν εχει να κανει με ονειρα οπως διατυπωνεται το thread, που ειναι περισσοτερο συνδεδεμενα με το υποσυνειδητο, αλλα μαλλον με την διαισθηση.
Μπορει ομως να ειναι και απλες συμπτωσεις.

Τα ονειρα ειναι προιον του υποσυνειδητου κατα βαση, και απο οσο γνωριζω οι ερμηνειες που συνηθως δινονται με βαση τους διαφορους συμβολισμους ξεφευγουν απο την πραγματικοτητα.
Το υποσυνειδητο καθε ανθρωπου λειτουργει διαφορετικα με βαση τις εμπειριες του, την ζωη του, τις σκεψεις του και τα προσωπικα βιωματα του καθενος. Επιστημονικα η ερμηνεια των λειτουργιων του υποσυνειδητου βρισκεται σε εμβρυακο σταδιο και οι διαδικασιες που λαμβανουν χωρα ειναι ενα μυστηριο.
Παντως καθε τυπου εξωτερικο ερεθισμα, ειναι γνωστο οτι επιδρα διαφορετικα σε καθε ανθρωπο αναλογα με τον ψυχισμο του.
Αυτο ακριβως που σου συνεβη Angel με την κοπελα σου, ενα ειδος τηλεπαθητικης επικοινωνιας θα ελεγα, συνεβαινε και σε μενα με την κοπελα μου. Και παρατηρησα οτι οταν πηγαιναμε καλα υπηρχε μια εντονη επικοινωνια τετοιου ειδους, σε σημειο που πχ ετυχε να της στελνω ενα mail και μολις το εστειλα ειχε στειλει δευτερολεπτα πριν mail σε μενα, η τυχαινε πολλες φορες να σκεφτομαστε το ιδιο πραγμα και αλλα τετοια.
Διαπιστωσα οτι οταν μετα απο ενα σημειο που δεν τα πηγαιναμε τοσο καλα, αλλα με την ιδια συχνη επικοινωνια αυτο επαψε να συμβαινει.
Αυτο που ανεφερε η Ice Queen ειναι πραγματικα ανατριχιαστικο.
Τι να πω, η σκεψη του ανθρωπου ειναι απο μονη της ενα μυστηριο.

Τέλος πάντων, δε μπορώ να κρατήσω αυτό που έγραψα εδώ και του τράβηξα edit…
Σόρυ… :?

το γελοιο ξερεται πιο ειναι … οτι και μετα το χωρισμο μου … αν μου συμβει κατι και δεν ειμαι καλα … η εχω καποιο προβλημα … το νιωθει ακομα και με παιρνει τηελφωνο …

Κατι αλλο που δεν αναφερα την προηγουμενη φορα … σας εχει τυχει να πατε καπου σε ενα μερος π.χ και να νομιζεις οτι εχεις ξαναβρεθει σε αυτο το μερος … αλλα το παραξενο ειναι οτι ποτε μα ποτε μεχρι εκεινη τη στιγμη δεν εχεις επισκεφτει το μερος αυτο ?
οπως και ενα αλλο να συναντησεις καποιον τυχαια στο δρομο … και να νομιζεις πως τον εχεις ξαναδει ? και δεν μιλαω στο δρομο της γειτονιας μας η της πολης που μενουμε … αλλα σε ξενη πολη .
μου εχουν συμβει και τα δυο … και ενιωσα πολυ παραξενα .

Deja vu… Τα “λατρεύω”

Κάλα απο τότε που έμαθα τι στο καλό είναι το deja vu ξενέρωσα ελεεινά…Μαμώτο… :twisted:

Το πρώτο μπορεί και να είναι deja vu
Το δεύτερο σίγουρα δεν είναι και εξηγείται και επιστημονικά!

δλδ ? powerslave ? να ανησυχω ?