Dreamspace ή Episode?

Aν και καινούριος εδώ μέσα πρόλαβα να δω πολλά polls που δεν βγάζεις νόημα. Το να συγκρίνεις 2 - 3 συγκροτήματα ακόμα και απ’ το ίδιο είδος δεν οφελεί κατά τη γνώμη μου. Ο καθένας μας λειτουργεί φανατικά και μερικές φορές πεισματικά. Ελπίζω κάποτε να δούμε (μέσα σε όλους κι εγώ) ότι το κάθε γκρουπ ξεχωριστά έχει τη δική του ιστορία/πορεία στην μουσική και εμείς τα ανάλογα συναισθήματα ακούγοντάς τα…
Και όχι δεν το παίζω κάποιος για να προλάβω μερικούς. Είμαι οπαδός αυτής της μουσικής 20 χρόνια τώρα και πολύ απλά δεν βγάζει πουθενά…

Στο θέμα μας τώρα γιατί ξεχάστηκα…:stuck_out_tongue:

Ποιο από τα 2 αυτά άλμπουμς των stratovarius θεωρείτε ότι είναι καλύτερο και γιατί? Μη μου πει κανένας τώρα που είναι η ουσία όπως έλεγα πιο πριν, γιατί τουλάχιστον αναφέρω 2 cd του ίδιου γκρουπ και επιδή ποτέ δεν κατάφερα να καταλήξω κάπου… 8)

Οποιος αναφέρει άλλο αλμπουμ τον έφαγα!! :tomato:

Γιατί αυτά και όχι κάποιο άλλο? Χμ… Είναι πιστευω τα μοναδικά που κάθε φορά και να τα ακούσω αισθάνομαι μια ιδιαίτερη μαγεία. Βέβαια με το dreamspace έμαθα τους stratovarius αλλά και το episode έχει κάτι που…

Εσείς θα μου πείτε…

To Episode ήταν το πρώτο ever ολοκληρωμένο metal cd που άκουσα.

Απο τότε έχουν περάσει χρόνια, τα γούστα έχουν μεταβληθεί και επεκταθεί, και βαριέμαι πια να ακούω Stratovarius.

Αλλά παραμένει αυτό που είπα, επομένως… Episode χαλαρά, έστω και αν μουσικά το Dreamspace θεωρείται εξίσου καλό σαν άλμπουμ.

@Spiros.G. θες να συμπεριλάβουμε και poll στο θέμα?

Μπουαχαχαχ, δεν μπορω να απαντησω.
Εκει που παω να πω Dreamspace λεω ‘‘μα το episode?’’, κι εκει που παω να πω episode λεω ‘‘μα το dreamspace?’’
Αλλα και παλι εμπλεκονται τα γουστα, αντικειμενικοτητα δεν υπαρχει. Τι ιδιο ειδος τι ιδια μπαντα, διαπλικτισμοι θα υπαρχουν παντα.
(γιο.)
Βαλε και ενα πολλ παντως :Ρ

(ας το κανει καποιος μοδ μουβ στα δημοψηφισματα)

Ναι μόνο που ακόμα δεν έχω μάθει να φτιάχνω…:dunno:

Done 8)

Αν έχεις απορίες για το πως φτιάχνεται ένα poll, ρώτα ελεύθερα!

Τhanxxxx!! Sorry είμαι καινούριος ακόμα και είναι και η πρώτη φορά που είμαι σε forum. Τόσο άσχετος δηλ…

Κανας άλλος ρε παιδιά???:please:

Μα κανεις δεν ακουει strats???:frowning:

Το προσεξα χθες αυτο το poll αλλα δε γινεται ρε να διαλεξω…χρυσαφι απ τη μια διαμαντι απ την αλλη…ξερω γω ισως Dreamspace για το feeling που βγαζει αλλα δε μου παει να ψηφισω καποιο απο τα 2…

Episode…Καταρχάς τραγουδάει ο Kotipelto…Κατα 2ον ο Tolkki βρίσκεται σε μεγάλη φόρμα συνθέτοντας δυναμίτες όπως τα father time και speed of light…Kατα 3ον ο δισκος είναι στους 5 καλύτερους power metal δίσκους των 90s…so simple…

Μα γι αυτο το έκανα. Απο τοτε που βγηκαν αδυνατω να διαλεξω… Ειπα μπας και παρω γνωμη…

Για μενα την καλυτερη και μοναδικη ερμεινια ο Kotipelto την εκανε στο elements I. Θεωρω τον Tolkki καλυτερο τραγουδιστη παντως. Τα πραγματα δεν ειναι ομως ακριβως ετσι. Δεν ειναι το speed of light γιατι υπαρχει και το we are the fututre απο την άλλη. Διακρυνω μια τρομερη χημεια και στα 2 αλλα και μια μαγεια που το dreamspace, εκτος απο συναισθηματικους λογους λογο οτι το αγορασα οταν βγηκε την ιδια μερα, εχει αυτο που πραγματικα σε στελνει στο κοσμο σου. Το Episode πάλι ειναι σαν να ακους ενα τραγουδι ολος ο δισκος και η παραγωγη και ο ηχος ειναι ταξιδιαρικος και παλι. Παντως ειναι δισκαρες και τα 2 αλλα… Μπερδεμα…

Καλα εκανες και εβαλες αυτα τα 2 αλμπουμ αλλα νομιζω (και θα τα “παρεις” μαλλον:)) οτι επρεπε να μπει το Visions…παντως Επεισοδιο και τα μυαλα στις δικασες!!!

Εδω δεν βγαζουμε ακρη με 2 να βάλω και άλλα? Ωραίο το vissions αλλά προβλεπόμενο το κάθε τραγούδι εκεί μέσα…

οπα!!! οχι ρε φιλαρακι!!! προβλεπομενο καθε τραγουδι??? αλλα αν σ αρεσει περισσοτερο το Επεισοδιο αλλα μην λες τετοια!!!

Με το που το άκουσα την πρώτη φορά ήξερα που θα μπουν τα ντραμς και τα ρεφρεν σε κάθε κομμάτι. Αυτό εννοώ. Δεν ήταν δύσκολο στα αφτιά μας, δηλαδή παραήταν εμπορικό. Σαφώς και εχει κομματάρες εκεί μέσα. Και όχι δεν είναι αν μου αρέσει το episode περισσότερο. Αν βγάλουμε τα 2 αλμπουμ του poll το έπόμενο που θα έκανα vote να είσαι σίγουρος θα έβαζα πρώτο το fright night (επιδή με αυτό τους γνώρισα) και μετά fourth dimension και elements I και μετά το vissions.

Επεβαλλα τη ταξη.Dreamspace για το 3-3.

Τοσο λιγοι ακουμε Stratovarius πια?

Κιεγω ακουω ρε, μην στεναχωριεσαι, απλα ψηφισα χωρις να γραψω κατι. :smiley: :stuck_out_tongue:

Και για μένα δύσκολη η επιλογή…στο φώτο φίνις κερδίζει το Episode