DREAMTALE-Difference

ΟΚ, εγώ πρόλαβα και άκουσα αυτό που έστειλες! :wink:

Μια ερώτηση πριν πώ οτιδήποτε: Από ποιό δίσκο είναι αυτό που πόσταρες; :-k

Είναι από το Beyond Reality αλλά επειδή είχαν αλλάξει τραγουδιστή υπάρχει τρομερή διαφορά στο τραγούδι…αυτό το link που έδωσες πριν έχει την κακή έκδοση που ούτε σε μένα αρέσει. Άκουσε και αυτό, λέγεται “New Lifehttp://www.youtube.com/watch?v=7LF0UdUZsGQ&feature=related και πες μου πραγματικά δε σου αρέσει? Υ.Γ.: το έχω σε καλύτερη ποιότητα

Επίσης αυτό Dreamland: http://www.youtube.com/watch?v=MZsLE9f5dCY&feature=related
Δεν είναι αυτό καλό? Μην τρελαθούμε τελείως…

Ωραία! Αυτό περίμενα να ακούσω! :wink:

Άκουσέ με και εσύ προσεκτικά φιλαράκι! (δεν το λέω ειρωνικά αυτό!) :slight_smile:

Αυτό που έβαλες προγουμένως (πριν το delete) δεν είναι από το “Beyond Reality” όπως νομίζεις (ή καλύτερα όπως λανθασμένα αναφέρει το mp3 που βρήκες!)
Είναι από το “Refuge From Reality” demo του 2000, είναι με εντελώς rough ήχο και πολύ κατώτερο από το "κανονικό When the Rainbow Ends που κυκλοφόρησε 2 χρόνια μετά!

Μην ανησυχείς, εγώ τουλάχιστον έχω ακούσει όλα τα albums τους και είπα όλα αυτά που είπα! :wink:

Επειδή ακούω σχεδόν 15 χρόνια power metal, οι Dreamtale είναι από τις κλισαρισμένες μπάντες που έχω ακούσει ever και δυστυχώς αντιγράφουν όσο λίγοι! :thumbdown:

Στα μέσα των '90s πιθανότατα να μου άρεσαν περισσότερο, αλλά τώρα… [-X

Το youtube που έβαλες, όχι δεν μου αρέσει γιατί θυμίζει 15 πράγματα, μέχρι και το Smoke on the Water σε κάποιο σημείο… #-o

Λυπάμαι που στο λέω αλλά η προκατάληψή σου δεν έχει όρια…έλεος…μήπως σου θυμίζει και το Ιτιά Ιτιά? Μήπως είσαι απλά κολημμένος στο παρελθόν και δε δέχεσαι τίποτα καινούριο? Το Where the rainbow ends όπως το έστειλες στο λινκ είναι απαίσιο και μου θυμίζει ποπ. Μήπως το κάνεις μόνο και μόνο για να δυσφημίσεις και να δικαιολογήσεις τη άποψή σου? Είμαι σίγουρος πως είναι η demo version του τραγουδιού…

Έχω και εγώ άποψη για το power metal…βλέπεις έχω στη συλλογή μου 7500 τραγούδια από Helloween, τους πιο παλιούς power metalάδες, μέχρι Dragonforce και ξέρω να εκτιμώ ποιοτική μουσική. Εσύ μείνε στο Smoke on the water αν θες, έχουν όμως περάσει κοντά σαράντα χρόνια από τότε…

Φαίνεται! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Το θέμα είναι να τα έχουμε εμπεδώσει κιόλας και όχι απλά να τα έχουμε στο pc μας! :wink:

Ότι θες καταλαβαίνεις, έτσι;

Δεν πειράζει! να την χαίρεσαι… την συλλογή από mp3s! :wink:
Άντε να φτάσεις τα 10.000 σου εύχομαι! :smiley:

Τη συλλογή μου την έχω εμπεδώσει πολύ καλά μην ανησυχείς. Έχω ψάξει πολύ για να βρω αυτό που μου αρέσει και τα κατάφερα. Αν τώρα εσύ έχεις κολλήσει σε ονόματα και φάτσες (σχολιάζεις πως μοιάζει ο drummer που ούτε καν έχει καμία ουσιαστική αξία), τότε είσαι άξιος της μοίρας σου. Απλά ξέρεις τα γνωστά συγκροτήματα (βέβαια τις περασμένης δεκαετίας-ακόμα εκεί ζεις) και συνεχίζεις να τα ακούς. Μήπως πρέπει να ψάξεις για νέα ακούσματα? Δε λέω ακούω και παλιά classic κομμάτια και γουστάρω τρελά αλλά δεν έχω παροπίδες για τα καινούρια ακούσματα. Μη συγκρίνεις τα πάντα υπό το πρίσμα του παλιού. Κανείς δεν πήγε έτσι μπροστά.

Μου λες δε σου αρέσει επειδή σου θυμίζει κάτι παλιό…η μουσική έχει 7 νότες δεν μπορούμε να εφεύρουμε και όγδοη :smiley: . Δεν είναι κριτήριο αξιολόγησης του τραγουδιού αυτό. Να μου πεις δε σου αρέσει η μελωδία, οι στίχοι η κιθάρα, τα ντραμς να το καταλάβω, αλλά όχι κι έτσι. Όλο το ίδιο λες. Στην ουσία δε μου σχολιάζεις τη μουσική μα την ομοιότητα με άλλα γκρουπ. Προσωπικά δε βρίσκω τρομερή ομοιότητα!!!

Οι σκανδιναβοί είναι masters του metal ότι και να λέμε…μπορώ να σου αναφέρω καμιά 100 Σουηδικές και Φινλανδικές μπάντες που αξίζουν ανάμεσα τους και οι Dreamtale. Ξέρεις τους Axenstar, Celesty, Altaria, Falconer, Lost Horizon, Freedom Call, Dream Evil, Twilightning, Children Of Bodom, Steel Attack και Thunderstone? Μπορεί να μην είναι τα μεγάλα ονόματα γιατί απλά πρόσφατα ξεκίνησαν(μήπως οι maiden γίναν από την πρώτη μέρα γνωστοί?), αλλά έχουν στοιχεία που αρέσουν. Αν όχι άρχισε το ψάξιμο8) Μπορώ να σου πω που να ψάξεις αν θέλεις βοήθεια:p

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε και το βρίσκω φυσικό. Αυτό που δε βρίσκω φυσικό είναι ο τρόπος που σκέφτεσαι…

Αυτά είναι κορυφαίο post! :smiley:
Πού είσαι ρε tolkki να διαβάσεις! :lol:

Post of the Year! :smiley:

Kοίτα, εγώ δεν ξέρω από αυτά! Maiden και καμια 20ρια μπάντες ακούω ακόμα! :dunno:
Θα τσεκάρω αυτά που μου είπες, γιατί μου ακούγονται ενδιαφέροντα, και ελπίζω κάτι να μου αρέσει από αυτά! :smiley:
Αν δεν τα βρω, θα σε ειδοποιήσω! :wink:

Για να σε βοηθήσω να βρεις τις νέες power metal bands ρίξε μια ματιά στα ακόλουθα links :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=GzzKc8VOajY

http://www.youtube.com/watch?v=S53yvdLEQ0I

http://www.metalstorm.ee/bands/index.php

Αν δεις τα σχόλια θα καταλάβεις πως δεν είμαι ο μόνος που του άρεσαν τα συγκεκριμένα γρουπς… :wink:

Εδω ειμαι και μου επεσαν τα μαλλια :-s :-s
Υποψηφιοτητα Νο1 ε.
Κρατατε σημειωσεις

Δεν ήξερες, ε, δεν ρώταγες?#-o

Απαράδεκτος[-X Μόνο από μπουζούκια ξέρεις…

:vibrate: Ετσι!

xoxoxo, οι τελευταίες σελίδες τούτου του θρεντ έχουν πολυυυυυυυυύ πλάκα!!!

έλιωσα όταν έγινε εκείνη η θρυλική προταση στο Μειντεν(-σε ποιον?? -στο Μειντεν, ακουσον, ακουσον!) να ακούσει και λιγη “ποιοτική” μουσικη και να μη μενει κολλημένος στο παρελθον…

Ρε εντάξει, όχι οτι εχω κατι με το παλικάρι, τον freedom4mysoul, ο οποιος, το πιστευω, ειχε ολη την καλη διαθεση να συζητησει, απλά καλό είναι να ξέρουμε πού μιλάμε μερικές φορές, σε ποιον απευθυνόμαστε πριν πούμε οτιδήποτε και να διαβάζουμε και λιγο το φορουμ πιο λεπτομερώς (ιδιως όταν καποιοι είμαστε και καινουριοι). Αυτά απο μενα. Φιλικά παντα. :slight_smile:

Η αλήθεια είναι ότι είμαι καινούριος εδώ και δε γνώριζα λεπτομέρειες για τον καθένα. Πάνω στην κουβέντα μπορεί να είπα και κάτι παραπάνω. Από περιέργεια είδα το προσωπικό blog του Maiden1979 και πραγματικά έμεινα έκπληκτος από τις φωτογραφίες που έχει με όλα αυτά τα είδωλα της παγκόσμιας ροκ σκηνής.Ειλικρινά τον θαυμάζω που έχει συναντηθεί με όλους αυτούς τους θρύλους και δεν κρύβω ότι θα 'θελα να 'μαι στη θέση του. Είναι μεγαλύτερος από μένα (είμαι 21 χρονών) φυσικά και ξέρει από καλή μουσική και έχει περισσότερη εμπειρία από εμένα. Αυτός ακριβώς ίσως είναι και ο λόγος που διαφωνούμε. Βλέπετε ακούω power metal περίπου 5 χρόνια και ίσως τα βλέπω κι εγώ αλλιώς τα πράγματα. Διαφορετικά είναι να έχεις ζήσει στη δεκαετία των '90 όλη την πορεία των Stratovarius στο Power Metal και διαφορετικά να τους έχεις ακούσει για πρώτη φορά πριν λίγα χρόνια…τι να κάνω ήμουν μικρός τότε για να ακούω τέτοια :stuck_out_tongue: Η αλήθεια είναι ότι με αυτά που άκουσα για τους Dreamtale από την παρέα έπεσα από τα σύννεφα γιατί μου αρέσει πολύ η μουσική τους, αλλά δεν πειράζει.

Είμαι σίγουρος πως συμφωνούμε στα υπόλοιπα (είμαι fan των Maiden, Metallica, Wasp, Stratovarius, Hammerfall, Scorpions, Dragonforce, Rhapsody κ.ά) :wink: 8)

χρηστης με μεγαλα @@.Ευγε :wink:

Ντάξει ρε, καινούριο είναι το παιδί! Σιγά-σιγά θα τους μάθει όλους! :smiley:

freedom4yoursoul, τσέκαρε αυτό το θρεντ! Εχει πολύ ψωμί! http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=3713&page=49&highlight=power

Tolkki, θα ψήφιζες ποτέ user του μήνα κάποιον που έχει avatar stratovarius?

Edit: Τώρα είδα το χρήστης με μεγάλα @@!! χαχαχα

Tώρα είσαι ωραίος. 8)

Nαι ρε δεν ειμαι κολλημενος

Απλα οι Stratovarius γαμανε! :stuck_out_tongue:

Γουσταρω οταν τα λαθη αναγνωριζονται απ αυτους που τα διαπρατουν…Ευγε8)

@Freedom4mySoul: Είσαι μάγκας! :thumbup:

Τσέκαρε τα threads του forum που σε αφορούν και εδώ είμαστε για πολλές συζητήσεις! :smiley:

Ρε μπας και το ονομα του δισκου εχει εμπνευστει απο το"Βρες τις διαφορες απο europower μπαντες και κερδισε ενα cd μας"?