DREAMTALE-Difference

H trith douleia twn Filandwn Dreamtale kai a3izei ,emeina en8ousiasmenh me ola ta tracks!
power metal rulez

1.lost souls(varu…gia ta gousta mou)
2.wings of icaros(power)
3.new life(power)
4.lucid times(power)
5.mirror(h mpalanta tou cd)
6.worlds child(8umizoun stratovarius edw-power)
7.sail away(mpalanta)
8.fly(wraio refrain)
9.secret door(to kalutero power tou cd kata th tapeinh mou gnomh)
10.we are one
11.green fields(mpalanta epeish wraia)

dld ola a3izoun!

Xairomai para polu pou epitelous kapoios anaferthike se auti tin iperoxi power metal mpanta apo ti finlandia…Bravo sou re Elen! Exo ola tous ta album edo kai kati mines kai exontas psaxei se vathos oli sxedon ti metal mousiki skin,i exo na po oti gia mena einai apla oi kaluteroi! Dustuxws omws den einai toso gnostoi para mono stin Iaponia opou exoun poulisei pano apo 100.000 cd Oi anthropoi einai masters tou power metal, exoun tromeres melodies kai enorxistrosi se ola tous ta tragoudia kai einai aksion aporias pos den eginan akoma diasimoi.
Auta eixa na pw…Power Metal Rules!!!

Πριν το ανοίξω :-# , περιμένω σχόλια από Άκη, Eagleheart και λοιπούς συνήθεις ύποπτους! :wink:

Α! Θέλω και σχόλια από tolkki! :lol:

Ποτέ δεν με ενθουσίασαν, τυπικό ευρωπαϊκο power metal. Μπάντες σαν τους Dreamtale με έχουν κάνει να “αποστασιοποιηθώ” από το είδος αυτό, το οποίο στο παρελθόν μου ήταν πολύ αγαπητό.

Τους ειχα ακουσει καποτε και…τωρα που ειδα αυτο το τοπικ τους ξαναθυμηθηκα!!Τυπικο europower!!Υπαρχουν καποιες ενδιαφερουσες μελωδιες αλλα μεχρι εκει!!Προτιμω τους Dreamland!!:stuck_out_tongue:

Εγώ να μην σχολιάσω???:please:

:lol:

Ωραία! Αφού έχετε και εσείς την ίδια άποψη, μπορώ να θάψω ελεύθερα! :smiley:

Χαχα! :lol:

3ης κατηγορίας Stratovarius και 2ης κατηγορίας Sonata Arctica συνθέσεις, χιλιοπαιγμένα θέματα και μελωδίες, αντιγραφές και από Gamma Ray (πέρα από τις προαναφερθείσες) και γενικά υπάρχουν εκατοντάδες (μην πω χιλιάδες) πιο πρωτότυπα και αυθεντικά συγκροτήματα απο αυτούς! :?

Πραγματικά, κάτι τέτοια groups έφεραν σε τέλμα το euro-power… :thumbdown:

Ψάξε και λίγο πιο βαθιά! :roll:
Θα εκπλαγείς από αυτά που θα βρείς! :yes:

Παλι καλα.Με γλυτωσες απο κατεβασμα διαβαζωντας το πρωτο σου ποστ :smiley:

Πήγαινε εδώ και άκου το πρώτο κομμάτι, το “When The Rainbow Ends”! :smiley:

Και μετά δες το spoiler!

[SPOILER]Intro: Send Me a Sign - Gamma Ray (1999) :lol:
Γέφυρα: Paradise - Stratovarius (1997) :lol:
Φωνητικά: Φέρνουν λίγο σε Rock N Rolf (Running Wild) εποχής Rivarly (1998 ) :lol:
Solo: Κλασικό Timo Tolkki και ειδικότερα εποχής Destiny (1998 ) Μοιάζει με S.O.S.! :lol:

…και γενικά δεν συμμαζεύεται! #-o

Μου φαίνεται την περίοδο 1997 - 1999 δεν κάνανε τίποτα άλλο, από το να ακούνε heavy / power δίσκους! :-k

Και εγώ το ίδιο έκανα, αλλά τουλάχιστον δεν έφτιαξα και συγκρότημα… :lol: :lol: [/SPOILER]

8O 8O 8O 8O 8O 8O

Απλα ελεος

Tears - Kλασσικο Nightwish κομματι με εναλαγες αλα Tarja - Marco!
Wings of Icaros - Sonata Arctica τα δυο μου χερια τα χτυπω!(ο τυπος μιμειται τη φωνη του Κakko στο 100%)
Secret door - Europe meets Wings of tomorrow

Δες τον μπασιστα και πες μου ποιον σου θυμιζει.Εδω το εχω ρε πστ

[SPOILER]Ε τι να σου πω τώρα! :-k
Ξέρω γω… :-k
Και τον Kotipelto θυμίζει και τον Tobias Sammet και ένα ηθοποιό που δεν θυμάμαι το όνομά του… :lol:

Γιατί ρωτάς; [/SPOILER]

[SPOILER]Λοιπον.Ειναι ακριβως ιδιος με εναν παιχτη ριαλιτι που τωρα κανει διαφημησεις για εμφυτευση μαλλιων!

[/SPOILER]

[SPOILER]Αχαχαχαχ! Ναι ρε! Αυτόν (τον παίχτη reality) είχα στο μυαλό μου για ηθοποιό! #-o :lol:

Σαν πολύ δεν ασχοληθήκαμε με thread των Dreamtale; :-k :lol: [/SPOILER]

με κουράσατε με τα spoilers σας , με το ανοιγε - κλεινε, αλλά εχετε πλακα! χαχαχα.

Και για να ειμαι και ον τοπικ αυτους ουτε που τους ξερω…

και βασικά ουτε προκειται να τους ψάξω με αυτά που ακουσα απο αυτους που τα ακουσα. :stuck_out_tongue:

Μου φαίνεται πως είστε προκατειλημμένοι ή είναι ιδέα μου? Και έστω ότι μοιάζουν σε αυτούς(που όντως μοιάζουν και το θεωρώ καλό) αυτός είναι λόγος να σας χαλάει? Ίσα ίσα όσοι είναι fan των παραπάνω μπορούν άνετα να τους ακούσουν και να τους αρέσει. Εξάλλου όλοι παίζουν το ίδιο στυλ μουσικής είναι δυνατόν να μην έχουν καθόλου σχέση μεταξύ τους? Το τελικό μουσικό άκουσμα, ο συνδιασμός της μελωδίας του πιάνου και του φλάουτου με δυνατή κιθάρα δε σας αρέσει?

Αφού τους υποτιμάτε τόσο, έχετε να προτείνετε κανένα power metal συγκρότημα που να αξίζει τον κόπο? Εχω ακούσει τους Innerwish και Firewind από ελληνικά group και μπορώ να πω ότι μου άρεσαν. Άλλες power metal μπάντες που μου αρέσουν είναι οι Dragonforce, Hammerfall, Stratovarius, Rhapsody και Nightwish. Για να μη λέτε ότι δεν ξέρω από καλή μουσική. :stuck_out_tongue:

Λοιπόν εύρηκα!!! Το link που έδωσες για να ακούσουν έχει την κακή έκδοση του τραγουδιού (λέει unofficial…έλεος) και δείχνει ότι δεν είσαι καλά ψαγμένος φίλε μου. Αποφάσισα λοιπόν να ανεβάσω την ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ έκδοση του τραγουδιού για να σταματήσεις να παραπληροφορείς. Πατήστε λοιπόν http://www.mediafire.com/?7yvmxm3yw1j, κατεβάστε το και απολαύστε την ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ 8) Αν θες να ακούσεις την αυθεντική μουσική κατέβασε την από κανένα φινλανδικό hub στο Dc++ (όχι δεν τρώγεται, πρόγραμμα είναι) και μετά μίλα! Περιμένω απάντηση!

Και επειδή το link που έδωσες έχει τη μη αυθεντική έκδοση του τραγουδιού “Where the Rainbow Ends” σας δίνω το παρακάτω link http://www.mediafire.com/?7yvmxm3yw1j για να το κατεβάσετε, να το ακούσετε και μετά να σχολιάσετε, οκ?

Freedom4mySoul, διάβασε τους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ.

Απαγορεύονται τα λινκς για επίσημες κυκλοφορίες. Στείλε με πμ ότι θες, αλλά μην ποστάρεις το λινκ ξανά στο φόρουμ. Μη με αναγκάσεις σε 3η διαγραφή του ποστ σου…

Αδερφέ οκ αλλά ο άλλος έκανε ακριβώς το ίδιο προτού διαγράψεις πές μου μπορώ να βάλω link από youtube?

ο Maiden έδωσε το λινκ για το myspace της μπάντας. Η πρόσβαση σε αυτό είναι ελεύθερη και νόμιμη για όλους τους χρήστες. Αυτό που κάνεις εσύ από την άλλη δεν είναι. Μην κάνεις ξανά έντιτ παλιά ποστς, γιατί θα τα χάσεις και αυτά…