Dredd 2012

Ξέρουμε πότε θα το δούμε εδώ στο Ελλάντα? Cant wait…

halisenco οτι λες με καλυπτει φουλ και με πορωνει ακομα περισσοτερο, ωραια, ωραια:D!!!

ουτε γω ξερω ημερομηνια γαμωτο, αλλα το κοβω απευθειας σε dvd με τα κωλοζωα εδω και τις κωλοδιανομες τους!!!

η ηλιθιοτητα ειναι απυθμενη και η μαλακια των 90’s με τον…ρομπ σναιντερ (!!) θα ειχε κοψει περισσοτερα απο αυτο.

επειδη ομως ειναι η πιο γαματη ταινια που ειδα σε κινηματογραφο φετος και εχω πορωθει λιγο με ντρεντ, πειτε τι να διαβασω απο τα κομικς, γιατι ειμαι εντελως ασχετος με το αθλημα

(ακομα και το ηλεκτρονικο σαουντρακ κοβει κωλους σε αυτην την ταινια, που οδευει αυτος ο κοσμος :-s)

ποπο, Χαλισένκε, μαλακία, τώρα είδα που ρώτησες για κομικ Ντρεντ =/

θα ξανακάνω ένα ποστ σύντομα, με 3-4 ενδεικτικά να τσεκάρεις αν δεν σου πέρασε η όρεξη ακόμα…

Ontopic

ΒΓΗΚΕ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥΝΑΡΕΣ ΣΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΜΕΡΗ!!!

Αυτό ερχόμουν να ποστάρω. Ψιλομουφέ ποιότητα αλλά βλέπεται μάλλον. 8 Γενάρη διάβασα θα βγει καλύτερη.

χα αυτο θα εργαφα και εγω μόλις το ειδα στο greek tracker… \μ/

λολ 3ος ποσο λουσερ πια!!!

Μπορώ να πώ ότι έχυσα μπάμιες, ΕΠΟΣ, πραγματικά low budget sci-fi meets Robocop meets 80s meets gore

Ο Ουρμπαν ειναι απλα εκπληκτικος σαν Ντρεντ, οπως και η εκφρασεις που παιρνει κατω απο τη μασκα, δεν υπαρχουν, ειναι σαν να εβλεπα τον Ντρεντ του κομικ απιστευτη ομοιοτητα αλλα και ερμηνεια

Μεγαλη εκπληξη η κοπελια που παιζει την Αντερσον, επιτελους θηλυκος ρολος με ουσια και το αναλογο βαρος, ηταν η μιση ταινια…επισης τρομερη η γκομενα απο το Game of Thrones, πραγματικα αδιστακτη και απειλητικη σε καθε της σκηνη…

Τρελη δραση, αληθοφανης δραση, πολυ αιμα, ερμηνιαρες, μερικες σκηνες ανθολογιας, πολυ καλη σκηνοθεσια, απλο και τσιτατο στορυ που σε κραταει απο την αρχη μεχρι το τελος, και επισης ΜΟΥΣΙΚΑΡΑ, το Soundtrack εχει φυγει στο Mp3 για πλακα…

Γενικα παντως οχι ακριβως πιστη μεταφορα των ιστοριων του Ντρεντ, πιο ρεαλιστικη απεκονιση του κοσμου του Ντρεντ και ελειπε σε καποια σημεια το υπογειο χιουμορ που χαρακτηριζει τη σειρα -αν και επισης υπηρχε καποιες φορες στη ταινια-, αλλα πιστο στο πνευμα του πανω απολα, οπωτε με καλυψε και απο τον τομεα ‘καλη μεταφορα ή όχι’…

Γαμησε παντως, απο τα τοπ της χρονιας, πραγματικα απαραδεκτο που η ταινια δεν καλυψε τα εξοδα της με τις εισπραξεις της -και αυτο ισως μαλλον μας αφησει χωρις σηκουελ-…τετοιες ταινιες δεν βγαινουν καθε μερα…

Κομιξοφιλοι και φιλοι του αγνου καλου sci-fi μην το χασουν επουδενι!!!

To μαλλί έπρεπε να είναι λόγω κόμιξ ξέρω 'γω;

την έχωνα για πλάκα

btw επιπλέον

πόσο γαμάτος, ΠΟΣΟ!!?!?!

σαν τον Ήστγουντ ο πούστης, στην ομιλία, στο γρύλισμα, στο γενικότερο ύφος, στη φωνή…γαμάτη επιλογή και γαμάτη ερμηνεία, δεν μπορώ ακόμα να το χωνέψω πόσο γαμάτος βγήκε ο Ντρεντ με τον Ούρμπαν σαν επιλογή…

Στις 2 στιγμές που κυριολεκτικά γρύλισε ‘I am the Law’ και ‘Judgment Time’ ήταν να την βαράς στο τοίχο με λύσσα, οι καλύτερες σκηνές της ταινίας να 'ουμ…

σήμερα έχει re-watch για πλάκα…

Χωρίς να έχω διαβάσει γραμμή από το κόμικ η ταινία μου φάνηκε αρκετά γαμάτη. Είχε αυτή τη “παρακμή” των 80’ς και ο Urban φαίνεται να έχει αποδώσει αρκετά πιστά τον Ντρεντ (απ’ ότι διαβάζω δηλαδή).

ερώτηση: το στόρι (το ότι κάνουν ντου στο κτίριο) είναι παρμένο από το κόμικ ή το έφτιαξαν για την ταινία;;

για την ταινια και μονο…και πριν προλαβεις να πεις, το σεναριο ειχε γραφτει πριν το Raid Redemption:p

χαχα…με πρόλαβες:p η αλήθεια είναι ότι μοιάζουν αρκετά:p βέβαια αυτό δεν έχει καμία σημασία. η ταινία σπέρνει έτσι κι αλλιώς. πιο πολύ πληροφοριακά ρώτησα8)

btw, ίσως ειναι η πρώτη ταινία που θα ήθελα πραγματικά να την δω σε 3d… φάνηκε και από την κανονική κόπια ότι θα ήταν ένα φεστιβάλ ψυχεδέλειας η 3d εκδοχή της…

ειδικά στο τέλος με

[SPOILER]τον φούντο της Μα-μα από τον 200ο όροφο[/SPOILER]
θα πρέπει να την είχε ακούσει όλη η αίθουσα και τα μάτια τους να παίζαν στροφές…

O Carl Urban είναι πλέον,εκτός από τον Έομερ,και ο Ντρεντ…περίμενα κάτι να απογειώσει την ταινία και δυστυχώς δεν έγινε. Έχω την αίσθηση,ότι οι ατάκες του ήταν περισσότερο τυποποιημένη “αμερικανιά” από όσο θα ήθελα. Έχει το ύφος 100% κι όμως κάτι με χάλασε. Προς το παρόν τη θεωρώ απλά τίμια προσπάθεια,θα την ξαναδώ και ίσως αλλάξω γνώμη.

Οταν ειχα δει σε μικρη ευαισθητη ηλικια το Judge Dredd με τον Σταλονε ειχα πορωθει. Αργοτερα συνειδητοποιησα τι ασελγεια ειχε κανει ο αγαπητος μας σφιχτης στο συγκεκριμενο κομικ. Ο Αρμαν Ασαντε δικαιουταν ενα οσκαρ 2ου αντρικου παντως για την ερμηνειαρα του:lol:

Ειδα χθες σε οσο το δυνατον καλυτερη εικονα και ατμοσφαιρα το Dredd (HD αναλυση, μεγαλη τηλεοραση, σκοταδι, καφροπαρεα κτλ).

Ο ηρωας (σαν φιγουρα) 17 χρονια μετα δικαιωνεται στη μεγαλη οθονη. Τιμωρος με την στολαρα του, με τη φατσα “καποιος εκλασε και βρωμαει” και οχι ο σφιχτης με τα κοντομανικα

Μ’αρεσε το οτι η πολη δεν ειναι Blade Runner φαση (οπως στου Sly) αλλα πιο “γηινη”. Μου θυμησε λιγο την ατμοσφαιρα του District 9 η ταινια και απ’οτι διαβασα εχει γυριστει Ν. Αφρικη μεταξυ αλλων.

Δεν παραμιλαω κιολας (δεν ειμαι και το πλεον κινηματογραφικο ατομο) αλλα το ευχαριστηθηκα. Ωραιο το soundtrack οντως, εντυπωσιακα τα bullet time ενω αν και σπλατερια η ολη ταινια δε σου προκαλει αηδια με τον τροπο που το εχουν χειριστει.

Για sequel απιθανο… μπηκε μεσα η παραγωγη. Κριμα γιατι αυτο το κομικ εχει υλικο για οργια

[SPOILER]Η σκηνή αμέσως μετά τη φάση που η Μάμα κλειδώνει τους δύο δικαστές σε έναν όροφο και τσακίζει όλο τον όροφο με τα μυδραλιοβόλα, που πηγαίνει ο Ντρεντ στην άκρη του μπαλκονιού, πετάει τον “υπαρχηγό” της από κάτω και γυρίζει αμέσως την πλάτη και φεύγει με την Μάμα να κοιτάζει αποχαυνωμένη, είναι ανθολογική από όπου και να την πιάσεις.[/SPOILER]

Πολυ δυνατο. προβλεπω καλτ κλασσικ, ιδιως με το δραμα του μπατζετ.

θα το προτιμουσα χωρις τα σλο-μο πραματα, με κουρασαν, αλλα υποθετω για το 3δ… θα γλιτωναν κανα φραγκο.

πολυ μαρεσε, αλλα δεν ειχε ατακαρα ΓΙΟΥΜΠΗΤΡΕΗΔΕΛΩΩΩ

παω να διαβασω τις προηγουμενες σελιδες.

Το είδα! Έπος! Γεια σας!

Το είδα και εγώ. Καταρχήν να πω ότι η επαφή μου με το κομικ είναι μηδαμινή, ενώ η παλιά ταινία με τον Stallone μου είχε φανεί συμπαθητική. Από εκεί και πέρα αυτή εδώ φάνηκε να γυρίστηκε κυρίως για το 3d, ακόμα και σε 2d που την βλέπεις νομίζεις πως είναι τρισδιάστατη σε κάποιες σκηνές. Ωραία γενικά σε κρατάει για 90 λεπτά χωρίς να κάνει κοιλιά. Δεν περίμενα πως θα είναι τόσο πολύ βίαιη βασικά και γενικά τόσο απίστευτα έντονη. Απορώ πως πάτωσε τόσο, μάλλον κακή προώθηση δεν το εξηγώ διαφορετικά. Δεν φαντάζομαι άτομο να την έχει δει σε κινηματογραφική αίθουσα και να μην τρελαθεί. Θετικό ότι την κράτησαν στα 90 λεπτά και δεν προσπάθησαν να κάνουν κανένα 3ωρο έπος ξέρω 'γω.

το ειδα επιτελους και γω!

πολυ δυνατη
μ’αρεσε που ειχε πολυ ξεχωριστο χαρακτηρα απο ολες τις υπολοιπες εμπορικες μεταφορες κομικ
ατμοσφαιρα και βια
οντως και το soundtrack φοβερο

απλα ρε γαμωτο σαν κατι να ελειπε
σαν να ηταν ενα μεγαλο επεισοδιο απο σειρα

και κριμα για το sequel
γιατι στο τελος σε αφηνει καθαρα με την επιθυμια για περισσοτερο!!!