Dredd 2012

To να αρχισω να εκθιαζω το ομοτιτλο κομικ που ξεπηδησε απο τις σελιδες του 200AD δεν εχει κανενα νοημα γιατι θα εκθιαζω ωρες…

οπωτε ξεθαψα καποια σοφα λογια του Bleedin καποτε και τα κοπιαρω:

το κομικ ο μαλιστα προσφατα ξεκινησε να μεταφραζεται και να ενδιδεται μεσω των Case Files και στην Ελλαδα

Για τις ταινιες λοιπον…

Η γνωμη μου για την πρωτη ειναι γνωστη: παρόλη την λατρεια που τρεφω προς το προσωπο Του Σταλλονε, η ταινια ειναι μαπα ολκης…κραταω μοναχα το γαμηστερο-γαμηστερΟΤΑΤΟ soundtrack, την Cursed Earth αλλα και την αλα Blade Runner φουτουριστικη Mega City One…τωρα για τα υπολοιπα τι ναπω…η ταινια δεν ειχε καμια απολυτως επαφη-ΜΑ ΚΑΜΙΑ- με το ολο concept του Dredd, την υπογεια σατυρα, το κοινωνικο σχολιο ή την δριμυ κριτικη του απεναντι στα Media πχ και σε τοσα αλλα μεσα χειραγωγησης αλλα και καταπιεσης του μεσου ανθρωπου, παρα μονο μπαμ μπουμ και σκηνες σαν και αυτην
http://www.youtube.com/watch?v=q6cyDsuNx_U

που οκ, underacting meets overacting και γελαει ο κοζμος…o Dredd προσπαθει να καθαρισει το ονομα του, με τον Rob Schneider στο πλευρο του…

ας το ξαναπω…

ΜΕ ΤΟΝ ROB SCHNEIDER ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΟΥ!!

τεσπα, η ταινια ηταν μεγαλη μαπα, με μεγαλυτερο φαουλ την απομακρυνση της μασκας του Dredd απο το κεφαλι του, σημα κατατεθεν του στο κομικ και το ολο νοημα και ουσια της υπαρξης του…ο Dredd υποδηλωνει την Δικαιοσυνη, την απροσωπη, σκληρη και αδιαφθορη δικαιοσυνη που δεν εχει προσωπο ουτε εκφρασεις…προφανως η ταινια του 1995 δεν ειχε μπει στο κοπο να διαβασει ολοκληρη ουτε μια ιστορια του Dirty Harry των κομικ…

προσωπικα απογοητευτηκα επισης οταν διαβασα μερικα χρονια πριν οτι νεος Dredd βγαινει παγανια, διοτι:

  1. Ειναι απο τα αγαπημενα μου κομικ, οκ, αλλα δυστυχως τυγχανει να ειναι ενα αγγλικο κομικ με εντονο κοινωνικο προβληματισμο…δεν περιμενω αμερικανικο στουντιο ή παραγωγη να μπει στο κοπο να το μεταφερει σωστα… ειναι οut of their league και δεν νομιζω πως μπορουν να καταλαβουν οπως οι Ευρωπαιοι, την ουσια και τη σημασια του Dredd
  2. Δυστυχως για τα μεγαλα στουντιο, ο Dredd δεν ειναι μπατμαν ουτε σουπερμαν…εχω δει πολλες φορες δυστυχως, γαμηστερους χαρακτηρες που δεν αντιμετωπιζονται με το σωστο δεος-Punisher, Tank Girl, Spirit, κτλ κτλ- επειδη δεν ειναι ο σπαιντερμαν…ειδικα σημερα που εχουν βαλθει να γυρισουν σε ταινια οτι παινχιδι-κιμικ-βιντεογκεημ εχει βγει τα τελευταια 30 χρονια, οι πιθανοτητες ευνοικης αντιμετωπισης ενος τετοιου μεγαλειδους κομικ λιγοστευουν…

ΟΜΩΣ

Αρχικα αναθαρεψα οταν εμαθα επιτελειο:

Σεναριο, Alex Garland…συγγραφεας της παραλιας, σεναριογραφος της, του 28 μερες μετα, Sunshine, και Never let me go-αριστουργηματικο-…ΑΓΓΛΟΣ και μαλιστα νεος!!

Παραγωγη, Andrew Macdonald…ΟΛΕΣ οι ταινιες του Danny Boyle…ΑΓΓΛΟΣ με πολυ καλα δειγματα και επιλογες!

Σκηνοθεσια, Peter Travis…Vantage point, μαπα, αλλα με δυνατη σκηνοθεσια και αποψη…επισης ΑΓΓΛΟΣ και πολυ νεος και αυτος, ενεργος εδω και 15 χρονια περιπου, με 2 ταινιες μονο στο ενεργητικο του και αρκετη δουλεια στην τηλεοραση…

τα παραπανω, εδειχναν οτι παμε για φουλ αγγλικη αντεπιθεση, Η ΣΩΣΤΗ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ πανω σε ενα ηρωα κατεξοχην αγγλικο δημιουργημα!!

τελος και ισως πιο βασικο…

Carl Urban… Αρχοντες, Σταρ Τρεκ, Pathfinder, Riddic, RED…O τυπος ειναι λατρεια…μεγαλος φαν της επιστημονικης φαντασιας και των κομικ ,δηλωμενος καιρο τωρα σε πολλες συνεντευξεις, με γεμισε πολυ το ματι οταν ειδα και την πρωτη του φοτο με το κρανος και εμαθα επισης ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΤΑΙΝΙΑ!!

οπωτε λοιπον, μετα τα παραπανω + το τιπ οτι η ιστορια θα ειναι οχι ‘‘σωζω τη γη μπλα μπλα μπλα’’ αλλα down to earth βασισμενη σε ιστορια απο το κομικ, αρχισα να φτιαχνομαι τρελα…

μεχρι που εσκασε αυτο το πρωτο τρεηλρ:
http://www.youtube.com/watch?v=PifvRiHVSCY

εμεινα μαλακας…οχι μονο με την αλα Klint Eastwood συμπεριφορα-υφος του Dredd αλλα και με το ποσο down to earth οντως μου φανηκε…τεσπα, το ειδα 45 φορες σε μια μερα και πορωθηκα τιμια!!!
Καμια σχεση με το κιτσαριο του '95, δειχνει οντως ταινια με περιορισμενο-σωστα- μπατζετ και πιθανοτατα δυνατο art direction…

O Dredd με την νεαρη rookie Casandra Anderson-οσοι εχουν διαβασει το κομικ ξερουν για πια μιλαω-, προσπαθουν να σταματησουν την Μa’ma-την γκομενα απο το GoT- Η οποια διακινει ενα νεο επικινδυνο ναρκωτικο στην πολη, το Slo Mo που οποιος το πινει την ακουει στερεοφονικα και τα παντα γυρω του κινουνται σαν σε slow motion…ολα αυτα, σε ενα κτιριο 100φευγα πατωματων, κλειστο απο τον εξω κοσμο και γεματο κακοποια στοιχεια…

φερνει πολυ στο φετινο επος The Raid αλλα μαλλον προκειτε περι συμπτωσεως διοτι το σεναριο του Dredd ειχε γραφτει αρκετα χρονια πριν…

γαματο στοιχειο επισης η χρηση ειδικων καμερων για τις slow motion ληψεις-αμα εχετε δει στο discovery εκεινη την εκπομπη που εχουν ειδικες καμερες Hd slow motion και κινηματογραφουν μπουνιες, καρπουζια που σκανε κτλ-…τετοια φαση μιλαμε, με χρηση ειδικων εφε μονο εκει που χρειαζεται…

Anyway, εγω φτιαχτηκα τρελα και σημερα λοιπον, εσκασαν οι πρωτες κριτικες της ταινιας απο την Κομικον 2012, οι οποιες κανουν λογω για μεγαλο επος, Rated R γεματο αρρωστη βια και πολυ αιμα, ενω πολυ καλα σχολια απο κοινο και κριτικους πηρε επισης ολο το καστ, με τον Urban να μονοπωλει το ενδιαφερον ολων σημερα, καθως λενε οτι ταυτιστηκε πληρως η εικονα του πλεον με τον Dredd…διαβασα πολλους να το παρομοιαζουν με ταινια των 80ς τυπου Robocop και Βερχοφεν,…\μ/
oριστε μια
http://www.empireonline.com/reviews/reviewcomplete.asp?FID=136963

εσκασε και αυτο το 1ος λεπτου κλιπ απο το εργο

http://www.dailymotion.com/video/xs59js_dredd-clip_shortfilms

που οκ, δειχνει γαματο!!! Πολλοι γραψαν οτι με αυτη τη χρηση του slow motion και την βια της ταινιας, φτιαχνονται εικονες ψυχεδελειας που θυμισαν Γιοντοροφσκυ και Κιουμπρικ…

οπωτε λοιπον, εδω τα λεμε οταν με το καλο βγει στις αιθουσες, δεν μπορουσα να μην καν τοπικ στον αγαπημενο μου κομικ ηρωα-οκ, με 2-3 ακομα μαζι-…

υγ. σορρυ για τον ειρμο ή τυχον λαθη, ειμαι απο δουλεια και δεν πολυβλεπω μπροστα μου:p

ναι καμια σχεση απο την “χαζο” ατμοσφαιρα της πρωτης ταινιας…φαινεται το λιγοτερο,ενδιαφερουσα…μεγαλο + και η παρουσια της Lena Headey παντως :slight_smile:

Εγώ θέλω απλά να πω κρίμα που δε βάλαν τον Judge Death και τους υπόλοιπους 3 για αντίπαλους. Δε ξέρω ποιόν έχουν τώρα, αλλά σίγουρα δεν είναι αυτοί. Το τρέηλερ μου άρεσε πάρα πολύ βέβαια, και στάνταρντ θα τη δω όταν βγεί.

καλυτερα οχι Judge Death απο τωρα… αν με το καλο παει καλα στα ταμεια και ψησουν να βγαλουν κι αλλο, τοτε ισως θα ειναι καλυτερα να μπει ο Judge Death…αν και ελπιζω, αν τυχει συνεχειας , o Judge Cal ειναι ευκολα ο πιο καταλληλος για μενα-οσο και η ιδια η ιστορια του, The day the law died…

Lupin εισαι ΘΕΟΣ ! :bow2: Με αγωνια περιμενουμε την ταινια. Δειχνει πραγματικα προσεγμενη !

Μικρος ειχα παρα πολλα αγγλικα τευχη. Τα αγοραζαμε με τον αδερφο μου απο το Solaris στο κεντρο ! Χιλια Μπραβο για το Post σου .

μια που αναφέρθηκε το κομικ.
έψαχνα γα μαζεμένες εκδόσεις, και εχω δει την σειρά [B][I]Complete Case Files[/I][/B]απο οτι φαίνεται εχει πολυ πράγμα αλλά διάβασα οτι η χρήση του χρώματος αλλοιώνει κάπως το σχέδιο.
εχει διαβάζει/εχει στα χέρια του κάποια απο αυτές τις εκδόσεις?

επίσης απο το λίγο που εχω δει, αυτη η 2000ad πρέπει να γαμάει κώλους

δεν ξερω αν στην ελληνικη εχουν βαλει χρωμα, αλλα οι παλιες ιστοριες του Ντρεντ ειναι ασπρομαυρες ενω απο ενα σημειο και μετα ειναι οντως εγχρωμες…

εχω σχεδον ολα τα Complete Case Files-δυστυχως στη Κρητη και οχι τωρα στη Αθηνα οπωτε να σου απαντουσα πιο συγκεκριμενα αν ηθελες κατι…

οκ thanx. ελεγα να αρχίζω την συλλογή(μολις βρω χρήμα). απλά είδα μερικά σχόλια και ειπα μπας και υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Εγω που εχω παρει τους δυο απο τους τρεις τομους των Case Files που εχουν βγει στα Ελληνικα παντως,οι εκδοσεις ειναι ασπρομαυρες και η δουλεια ειναι μια χαρα προσεγμενη,δεν εχει καποια διαφορα με τις αγγλικες.

Παιδιά εσείς που το περιμένετε εδώ, πιστεύω να έχετε δεί το The Raid, έτσι ? Η ταινία παρόμοια θα είναι, δε ξέρω αν θα έχει το ίδιο αληθοφανές ξυλίκι, σίγουρα με περισσότερα εφέ.

σπερνει το αφισονι

http://www.mtv.com/videos/movies/830673/exclusive-dredd-3d-featurette.jhtml?xrs=playershare_fb

judgment is coming, μουναρες!!

can’t wait!!

στην αφίσα λέει september 21 ή δεν διαβάζω κάτι καλά? :stuck_out_tongue:

στις 21 Σεπτεμβρη δηλαδη…

Α ναι σωστός. Ξέχασα ότι οι Αγγλοσάξονες είναι λίγο ανάποδοι στις ημερομηνίες. :stuck_out_tongue:

απλα καταπληκτικο, αλλη στιγμη τα υπολοιπα

εντωμεταξυ, δεν ερχεται ελλαδα ακομα αλλα εχει παρει ξεσηκωτικες κριτικες και σχολια… παντου αποθεωνουν, εχω φτιαχτει ασχημα!!!

δωσε ινφο χαλισενκο, δωσε πονο!!

κοιτα δεν εχω επαφη με το κομικ, απλα ξερω μεσες ακρες τι ειναι ο ντρεντ και γενικα νομιζω εχω καταλαβει το υφος

ενω ειναι action movie και γενικα πεφτει πολυ πιστολιδι και λοιπα, εμενα η ολη απεικονιση της megacity και ειδικα των cityblocks μου εκανε τρομερη εντυπωση, καθως φερνει παρα πολυ στην πραγματικοτητα. το ολο σκηνικο φερνει στο μυαλο παραγκουπολεις (θυμιζει λιγο tropa de elite αν εχεις δει). δεν ξερω αν οπως εγραψε και ο μπλιντιν στο πρωτο ποστ που κουοταρες, θελει να πει που παμε και πως κατι παει στραβα εδω περα, αλλα η τοσο ρεαλιστικη απεικονιση ισως να εγινε και λογω αυτου.
τωρα για το 3D και ειδικοτερα η φυση του σλο μο τους αφηνει το περιθωριο να κανουν πολλα ψυχεδελικα πλανα, αρκετα εντυπωσιακα, σε εντελως αλλο ρυθμο απο την ταινια.

τελευταιο και καλυτερο ο urban. απλα τρομερος, ανεκφραστος (με την καλη εννοια), μονοτονος (με την καλη εννοια), απο τους πιο επιβλητικους ηρωες που εχω δει. τοσο πολυ ενθουσιαστηκα που λεω να αρχισω να διαβαζω τα κομικς.

η thirlby μου θυμιζε μια πρωην μου ρε γμτ που εχει κανει ζημιουλα γενικα και καθε φορα που την εβλεπα ημουν καρδουλες :stuck_out_tongue: καλες ερμηνειες γενικα και τρομερη η εικονα της mama

δεν ξερω τι περιμενες λουπιν αλλα εγω το ξαναβλεπα. και το 3d αξιζει