Drop B tuning info

Συμφορουμητες καλημερα! Μια ερωτηση σχετικα με Drop B κουρδισμα. Εχω αγορασει την Ibanez GRGR121EX εδω και 1μιση μηνα, παιζω/μαθαινω μονος μου και για αρχαριος τα πηγαινω μια χαρα. Αλλα θα ηθελα να μου λυσετε μια απορια… Θα ηθελα να γυρισω την κιθαρα σε Drop B κουρδισμα, να βγαλω κανα ευκολακι των Slipknot (πχ Before I Forget) αλλα ρε παιδια φοβαμαι μην κανω μλκ, με αυτα που εψαξα και διαβασα. Ξερω πως για τοσο χαμηλο κουρδισμα, καλο θα ηταν να χρησιμοποιουμε χορδες με μεγαλυτερο gauge, px 10αρες,11αρες… Εγω εχω πανω τις εργοστασιακες ( 9αρες ) και κατι διαβασα πως αν τη γυρισεις με τις 9αρες μπορει να υπαρξει προβλημα με το truss rod, να θελει δλδ σεταρισμα/adjust μετα και πως οι χορδες θα ειναι πολυ χαλαρες και δεν γινεται να παιξεις καλα… ΕΜΕΝΑ Η ΚΙΘΑΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ FIXED. ΜΠΟΡΕΙ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ TRUSS ROD Η ΝΑ FUCKΙΘΕΙ Η ΚΙΘΑΡΑ (απο θεμα σεταρισματος…)??? Δεν καιγομαι να κανω οπωσδηποτε το Drop B, απλα θελω να βγαλω κανα Slipknot… Τι συμβουλευετε ρε guys??? Thanks! :slight_smile:

κι εμενα πανω ειχε εργοστασιακες 9αρες. μια φορα της εβαλα 10αρες για να παιζω σε χαμηλα κουρδισματα και παραμορφωθηκε ο καβαλαρης. ενιγουει. και με 9αρες πολλες φορες κατεβαζω σε drop c για να βγαζω kyuss ξερω γω. ειναι λιιιγο χαλαρες αλλα λιγο ακομα και θα ακουγονται σαν εξατμηση. προσπαθω να το φτιαχνω στο οριο. δεν μ εχει δημιουργησει προβληματα, αλλα δεν ειμαι και ο πλεον καταλληλος να σε συμβουλευσει. γνωστες μιλατε

cheers

Όταν ‘ρίχνεις’ το κούρδισμα καλό είναι να βάζεις 11αρες. Και καλό είναι να την σετάρεις την κιθάρα, αλλιώς θα σου βγουν προβλήματα. Αν την ρίξεις την κιθάρα ένα ημιτόνιο νομίζω και με 10αρες καλά είσαι. Αν όμως την ρίξει τόνο ή και παραπάνω τότε 11άρες σίγουρα. Ελπίζω να βοήθησα :slight_smile:

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια! Οποτε δεν τη γυριζω σε Drop B αν δεν αλλαξω χορδες… Με τις κανονικες ( 9αρες ) παιζω μεχρι Drop Db στις E, A και D μονο. Δεν εχω καποιο προβλημα με το Drop Db, η Ε ειναι πολυ γερη, μεχρι 3 ημιτονια κατω μια χαρα ειναι και οι αλλες 2 μονο 1 ημιτονιο κατω…

Ουσιαστικα οποιαδηποτε αλλαγη κ αν κανεις στο παχος των χορδων θα πρεπει να στρωσεις το intonation. Δλδ εαν βαλεις 10αρες σε μια κιθαρα σεταρισμενη για 9αρες θα δεις οτι εαν παιξεις μια νοτα στο 12ο ταστο, δεν θα ειναι σωστα κουρδισμενη ακομα κ αν η χορδη ειναι σωστα κουρδισμενη open.

αυτο που σου προτεινω ειναι εαν αλλαξεις παχος να πας να στην σεταρουν (ή εαν εχεις τις γνωσεις να το κανεις μονος)

απο εκει και περα καλο θα ηταν να μην αλλαζεις τακτικα κουρδισματα γιατι τα ξυλα θα τρελαθουν και μπορει να δημιουργησουν προβληματα.
επισης το να αλλαξεις κουρδισμα σε 3 μονο χορδες μπορει να προκαλεσει σοβαρα προβληματα επειδη αλλαζει η ενταση του ξυλου. Δλδ πανω ειναι πιο χαλαρο ενω κατω ασκηται πολυ δυναμη στο ξυλο απο την ενταση των χορδων. dangerous …

αυτα.