Drum solos

Ωραιο,πολυ Bonhamiko :stuck_out_tongue:

Aυτό ακριβώς! 8)
Νομίζω σου έχω γράψει την εμφάνιση τους πέρυσι στο Bonnaroo Festival όπου ανέβηκε στη σκηνή ο John Paul Jones και έπαιξαν μαζί μερικά κομμάτια Zeppelin, ανάμεσα τους και το Moby Dick με drum solo κλπ.

θα ηταν καλα να ανεβαζαμε κανενα δικο μας σολο περα απο σολο αλλων…οποιος εχει γραψει κατι με καμερα θα μετρουσε να ανεβασει λινκ για να δουμε! Εγω δεν εχω γραψει κατι ακομα (λογω κακης ποιοτητας ηχου+εικονας)! Μολις γραψω κατι θα το ανεβασω!

Ναι μου το χεις γραψει και σπερνει ολο :stuck_out_tongue: (ειδικα ο Haynes βγαζει τα ψηλα του Plant,χαζεμα και ρισπεκτ)

Κανεις δεν εχει γραψει για την νοοτροπια στα σολο του! Ας πω εγω τοτε.

Δουλευω γενικα το ostinato της bossa nova και απο πανω στα χερια διαφορα πραγματα ξεκινωντας με rudiments και καθως εξελισσεται το σολο παιζω διαφορα ενδιαφεροντα θεματα στα τομ! Αμεσως μετα βαζω ενα θεμα στο οποιο αντιστρεφω το οστινατο παιζοντας το διπλο στο hi-hat και μετα βαζω ενα θεμα πολυρυθμικο οπου κραταω το δεξι σταθερα σε 3 ενω το αριστερο παιζει το παρεστηγμενο της bossa! Το επομενο και τελευταιο θεμα που παιζω πανω στο οστινατο ειναι και το πιο δυσκολο και το πιο περιεργο! Κρατωντας λοιπον το οστινατο στα ποδια βαζω στο δεξι χερι τους 3 τονισμους απο 7/16 και στο αριστερο τον 1 απο τους 2 τονισμους απο 5/16! Με αυτον τον τροπο εχουμε ενα θεμα 3-way independence το οποιο ακουγεται πανεμορφα!

Μολις τελειωσω αυτα και θελοντας να φτασω το σολο στην κορυφη του αρχιζω να γκαζωνω τα χερια και βαζοντας και τα ποδια αρχιζει να ακουγεται το σολο γεματο και γρηγορο! Με διαφορα breaks κλεινω το σολο την στιγμη που εχει φτασει στο ζενιθ χωρις να το αφησω να παρακμασει!

Ρε, δεν υπάρχεις λέμε :bow2: :bow:

οχι ρε υπαρχω…αφου γραφω τωρα…:stuck_out_tongue: ευχαριστω πολυ παντως!

Αντε γραψε κι εσυ για σολο…μονο για τον Paice θα γραφεις…λεγε τι κανεις εσυ με τα σολο σου!

Ε μα τι να γράψω. Δεν έχω ιδέα από όλους αυτούς τους όρους που γράφεις :lol:
Και στα σόλο πχ δεν έχω κάποια τεχνική. Αρχίζω να χτυπάω… και όπου με βγάλει :stuck_out_tongue:
Πάντως με αρέσει να βγάζω ωραίους ήχους από συνδυασμό τομ, μπότας, βαθιού αλλά και να κάνω συνεχή ρολαρίσματα στο ταμπούρο με ενδιάμεσα χτυπήματα στο ride 8)

ειναι και αυτος τροπος για να σολαρεις! Παντως κατσε και προσπαθησε να μελετησεις latin!Ειναι πολυ δυσκολη και παρα πολυ ενδιαφερουσα! Αν κατσεις και μελετησεις θα σε οφελησει παρα πολυ καθως θα βελτιωθει απειρα η τεχνικη σου, η αισθηση του χρονου, η ανεξαρτησια σου και η δυναμικη στο παιξιμο σου!:smiley:

Αγαπημενη και πιο εντυπωσιακη τεχνικη παντως για μενα στα drum solo ειναι το cross sticking.Ειδικα σε γρηγορες ταχυτητες ειναι χαζεμα.
Επισης τρελαινομαι για πολυρυθμιες πχ οπως στα σολο του Mike Mangini.
Οπτικα ειναι επισης εντυπωσιακος ο ρουλος στο snare με ενα χερι,πρωτη φορα live ειχα δει τον Ian Paice να το κανει και μου χε φυγει το σαγονι.

A ρε ατιμε…την εχεις την γνωση γαμωτο σου!Η πλακα ειναι οτι υπαρχουν crosshand patterns που ειναι ευκολα αλλα ειναι ολα τους τρομερα εντυπωσιακα! Οσων αφορα τις πολυρυθμιες ειναι εντυπωσιακες κυριως ακουστικα! Δεν ειναι ιδιαιτερα εντυπωσιακες να τις βλεπεις (σε γενικες γραμμες) οταν ομως καταλαβαινεις τι γινετε τοτε εντυπωσιαζεσαι! Οσων αφορα τον ρουλο με το ενα χερι εκει τα πραγματα ειναι αρκετα δυσκολα ειναι η αληθεια! Θελει πολυ μελετη για να το πετυχεις! Παντως τα σολο ειναι δυσκολο να ειναι καλα γιατι πρεπει να συνδιασεις το ηχητικο με το οπτικο στοιχειο καλα! Ειναι ευκολο να ειναι εντυπωσιακα αλλα ετσι ειναι και πολυ ευκολο να μην ειναι ωραια ακουστικα! Επισης πρεπει να γνωριζεις που να σταματας! Θελουν και αυτα πολυ δουλεια μεχρι να ακουγονται οπως πρεπει!

@Shortsman
Να ρωτήσω κάτι άσχετο…πόσα χρόνια ασχολείσαι με τα drums?Και για εξάσκηση πόσες ώρες αφιερώνεις?
Και κάτι ακόμα…κάνεις ή έκανες μαθηματα με δασκαλο?

με τα ντραμς ασχολουμε 3 χρονια! Οταν ξεκινησα δεν ηξερα να κραταω καν τις μπαγκετες! Για εξασκηση δεν αφιερωνω συγκεκριμενη ωρα. Μπορει να μην μελετησω καθολου ολη μερα μπορει και να μελετησω και 4 ωρες! Μεσο ορο καμια ωρα την μερα αλλα μελεταω ουσιαστικα! Επισης μελεταω κυριως στα ποδια μου! Ναι κανω μαθηματα ενα χρονο και ουσιαστικα τωρα εμαθα να παιζω! Μεχρι πριν ενα χρονο δεν μπορουσα να παιξω το paradiddle κρατωντας 8α στην κασα (ασχετο αν επαιζα 16α στα 180bpm στα ποδια. Μαλακια μελετη εκανα!)! Αλλα απο οταν ξεκινησα μαθηματα εμαθα ουσιαστικα να μελεταω και τωρα μπορω να συνεχισω και μονος μου καθως ξερω τι και πως να μελετησω!

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες…βλέπω ότι έχεις γνώσεις για την τεχνική, τα ρυθμικα σχήματα κλπ και ήθελα να δω μετά από πόσο καιρό ενασχόλησης τα απέκτησες(δλδ έφτασες σε ένα ικανοποιητικό για σενα επιπεδο).Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να ανεβάσεις ένα βιντεάκι να δούμε ένα δείγμα τις εξάσκησής σου ή τελος πάντων κάτι πάνω στα τύμπανα.Πιστεύω κι εγώ πάντως οτι η ποιοτική μελέτη είναι που κάνει τη διαφορά.Να φανταστώ για κάθε ασκηση χρησιμοποιοείς μετρονομο?

Oταν καταφερω να γραψω με καλο ηχο θα ανεβασω κατι. Παντως γενικα μπορεις να φτασεις ψηλα και χωρις να ασχολεισαι απειρο καιρο! Βεβαια γινεται και το αλλο…να παιζεις πολυ καιρο και να μην παιζεις τπτ! Ξερω ντραμερ που παιζει 30 χρονια και δεν ξερει να μετραει! Ολα εχουν να κανουν με το που θες να φτασεις! Οσων αφορα τον μετρονομο, οχι καμια ασκηση δεν κανω με μετρονομο (αν και ειναι λαθος), για μετρονομο εχω το αριστερο μου ποδι. Παντως γενικα με τον χρονο τα παω πολυ καλα! Α btw δεν ειμαι σε καθολου ικανοποιητικο επιπεδο συμφωνα με εκει που θελω να φτασω!

Σορτσάκια, 9 χρόνια παίζω και με αυτά που γράφεις θα με κάνεις να πάω τώρα σε δάσκαλο ε. Σταμάτα!!!:twisted:

Ξαναλεω οτι εχει να κανει με το ποσο ασχολεισαι και που θες να φτασεις! :smiley:
Δεν ξερω πως παιζεις αλλα απο οτι καταλαβαινω (και απο αυτα που εγραψες για τα σολο) θα παιζεις πολυ rock σε φαση Paice και Bonham…αν εσυ νιωθεις οτι θες να πειραματιστεις μπορεις και μονος σου! Παντως απο οτι καταλαβαινω παντα σε αυτο που κανεις (πιστεψε με φαινεται) θα εισαι πολυ καλος!

Παντως θα βοηθησει πολυ να πειραματιστεις με αξιες π.χ. 5ηχα (5 νοτες ανα 4ο ), 7ηχα (7 νοτες ανα 4ο), να αρχιζεις να τις μπερδευεις και να προσπαθησεις (να δεις τι παλουκι που ειναι) να ξεκινας 16α με το αριστερο χερι και ακομα πιο δυσκολα με το ποδι! Θα φας μεγαλη ηττα οταν δεις ποσο δυσκολο ειναι…εκει που θα νιωθεις οτι το ελεγχεις θα συνηδητοποιεις οτι δεν το παιζεις σωστα και οτι το ενα εχει γυρισει και ειναι παλι στο δεξι! :smiley:

τι να πεις ???8O 8O 8O

εξωφρενικο

πω πω οσα κιλα εχει αλλα τοσα κιλα drums ξερει…:!: :!: