Αγαπημένος Drummer

προβληματικε πανηλιθιε δεν το ειπα για να τον προσβαλω. μαλιστα ειπα οτι και εγω καποτε το πιστευα αυτο. δεν το παιζω εξυπνακιας. εσυ το παιζεις εξυπνακιας και μαζεψου…

Brann Dailor για μένα

Δεν είναι οτι βρήκα κάτι πάνω σε αυτούς τους ντράμερ, απλώς ένας κύριος λόγος είναι ότι παίζουν στις αγαπημένες μου μπάντες!

στον kottak περισσοτερο με αρέσει το στυλ του, στον Ulrich περισσότερο με αρέσει η δύναμη και η κίνηση που έχει πάνω στα drums και στον McBrain με αρέσει και η κίνηση και το στυλ του! Και εννοείτε πως υπάρχουν πάαααρα πολλοί drummer που τους έχουν για την πλάκα τους! απλώς εγώ ανέφερα τους αγαπημένους μου!!

Δεν είμαι γενικά ειδικός στα τύμπανα, ούτε οι μουσικές που ακούω φημίζονται για τους τρελούς τυμπανοκρούστες. Σίγουρα όμως στους αγαπημένους θα έβαζα τους:

  1. Ben kolher - Converge, μόνο και μόνο για κομμάτια τύπου dark horse που τα απογειώνει, και projects band τύπου united nations.

  2. Drummer των tragedy (αυτή τη στιγμή σκαλώνω και δε μου’ ρχεται όνομα). D-beat που σε χτυπάει στην καρδιά όμως.

  3. Hidetoshi - crude. D-beat και punk ρυθμούς γενικά, αλλά με απίστευτη τεχνική (φαίνεται κι απ’ τον τρόπο που κρατάει τις μπαγκέτες και χτυπάει τα τύμπανα) και τρελή ταχύτητα.

  4. O τύπος από municipal waste ξεχωρίζει τίγκα απ’ αυτά που ακούω

τί άλλο…χμμ θα επανέλθω

αυτο ακριβως αν και εγω δεν ειπα οτι το παιδι δεν ξερει μουσικη ή οτιδηποτε, απλα ειναι το θεμα, αγαπαμε το συγκροτημα ή τα μελη του;

Lars Ulrich:

  1. δυναμη,
    α. καμία, το trigger παει συννεφο.
    β. βαραμε όπου βρουμε και ο ηχοληπτης πασχιζει να βρει εντασεις.
  2. κανενα στυλ, η ποζερια η ιδια. Κανουμε τα ιδια breaks βγαζωντας την γλωσσα εξω.

αλλο αγαπημενος drummer και αλλο αγαπημενο συγκροτημα ξεχωρισε τα αυτα. Δυο και υστερα μονο ενα ατομο χαρακτηριζαν/χαρακτηριζει τους Metallica.

ναι, δεν τον κοντο δεν τον γουσταρω μια :slight_smile:

νταξει, και δεν το λεω ουτε 0,001% προσβλητικα, μικρος ειναι. 18 χρονων. και εγω σε τετοια ηλικια τα ελεγα αυτα. αν ξεκολλησει απο τις κλασσικουρες κλπ και ψαχτει γρηγορα θα καταλαβει τη διαφορα. χωρις καν να του πουμε τα αυτονοητα (εννοω την αριθμηση που εκανες που συμφωνω)… :slight_smile:

Ίσως να σκέφτομαι λάθος τώρα, αλλά προς το παρόν αυτά που αγαπάω αυτά ακούω! Αλλά εννοείτε πως δεν τα θεωρω και καλύτερα από όλα τα άλλα! Υπαρχουν κατι Doors kai kati Led Zeppelin που σβήνουν όλους τους άλλους! :slight_smile:

κατι γινεται σιγα σιγα…ακου rush;)

Ωραίος(κορυφαίος) και ο Πέρτ. Ξέχασα να τον αναφέρω.

Παρά τις γενικές του δυνατότητες που αντικειμενικά είναι μικρές, στο RTL/MOP o Ulrich έχει παίξει φανταστικά τύμπανα, ήταν η περίοδος που μελετούσε και βελτιώθηκε.

Justice/Black/Load γαμάνε επίσης.

σωστος μετα το justice το παρατησε το αθλημα

Απο πιο μοντερνους αγαπημενοι μου ειναι οι

-danny carey-tool
-brann dailor-mastodon
-gavin harisson-porcupine tree
-thomas haake-meshuggah
-chris adler- lamb of god
-martin lopez-ex opeth

μου αρεσει και ο chad smith για τον απλο αλλα ‘‘groovατο’’ τροπο που γεμιζει τα κομματια των rhcp

οχι φιλε.
φανταστικα τυμπανα ειναι αυτα : http://www.youtube.com/watch?v=9xmLIYREjF8
απλα τυμπανα ειναι αυτα: http://www.youtube.com/watch?v=BBExJNq7CBw

κουραστικός.
κράξε και Ringo, εύκολο είναι.

αηδία μου φαίνεται και το battery από lombardo και το creeping death απο jordison.πολύ καλοί drummer και οι 2 αλλά τα 2 αυτά κομμάτια με τόσο συνεχόμενο διπέταλο που παίζανε και οι 2 πιο πολύ τα χαλάγανε.

περα απο την παραγωγη (στο μπλακ αλμπουμ κυριως που ειναι κρυσταλλο) δεν νομιζω να υπαρχει ουτε καν μισο σημειο στο οποιο τα ντραμς του λαρς να ειναι εστω λιγο εντυπωσιακα (με την εννοια του να τα συγκρινεις με τα 2 προηγουμενα αλμπουμ που οντως επαιζε καλυτερα).

1:32

παίχ’το

το… επαιξα… :lol:
συνεχιζω να μην βρισκω κατι το εστω λιγο εντυπωσιακο (απο αποψη ντραμινγκ)… αν εσενα σ αρεσει παω πασο, παντως απο αποψη ντραμινγκ ειναι ενα κομματι που το παιζει και η γιαγια μου…

Kai Hahto και ξερο ψωμι.