Drums... να τα πάρω;

Εδώ και μήνες… χρόνια, χτυπάω χέρια και πόδια οπουδήποτε μπορεί να βγάλει ήχο. Λατρεύω τα κρουστά, και τα Drums είναι ένα από τα απωθημένα μου! Για αυτό το λόγο και για να μην κουράζω κάποιους φίλους μου που συχνά μου λένε “Μα γιατί δεν παίρνεις drums;”, έχω αρχίσει να το σκέφτομαι πολύ σοβαρά! Επειδή όμως δεν το έχω ψάξει και πολύ το θέμα, θα ήθελα να με βοηθήσετε λίγο…

Ως αρχάριος λοιπόν δεν θέλω αρχικά τίποτα παραπάνω από τον “βασικό εξοπλισμό” (μπότα, ταμπούρο, τομ, βαθύ, πιατίνι και hi-hat), αρκεί ο ήχος να είναι αξιόλογος. Ξέρετε που περίπου κυμαίνονται οι τιμές σε αυτή την περίπτωση και αν μπορείτε να μου προτείνετε συγκεκριμένες μάρκες; Για ηλεκτρονικά drums να το σκεφτώ;
Ευχαριστώ πολύ! :slight_smile:

Ηλεκτρονικά drums ούτε γι’αστείο. Έφυγε η πρώτη ερώτηση :stuck_out_tongue:

Κλικ εδώ.
Αυτά έχω κι εγώ. Σχετικά φθηνά, η Tama είναι εγγύηση, καλός ήχος γενικά, και το κυριότερο δε πιάνουν πολύ χώρο.
Aπό κει και πέρα:
Κλικ εδώ για το οικονομικό σετ της Pearl, και γενικά κοίτα για καλές μάρκες.
Αυτά αν θες drumset. Αν θες να τη βγάλεις με εναλλακτικούς, λιγότερο θορυβώδεις και πιο οικονομικούς τρόπους, σφύρα.

Ευχαριστώ!
Οι Tama και Pearl θεωρούνται καλές μάρκες; Sonor και Yamaha;
Γενικά αν πάρω κάτι γύρω στα 600e θα είναι καλά για αρχή ή θα ξενερώσω;

Oι τιμές αυτών που σου έδειξα είναι σε δολλάρια, άρα υπολόγιζε κάνα 500άρι από εγχώριο μαγαζί…
Το “για αρχή” δεν υπάρχει στα drums. Παίρνεις το σετ σου και σιγά σιγά το χτίζεις. Άρα πάρε ένα σετ που να σου αρέσει, χωρίς να σε νοιάζει πόσα πιατίνια έχει και τέτοιες βλακείες. Κοίτα μόνο τον ήχο και την ποιότητα των τυμπάνων.

Tama, Pearl και DW θεωρούνται οι καλύτερες μάρκες. Ειδικά η τελευταία είναι η καλύτερη κατά την ταπεινή μου άποψη, αλλά ξεφεύγει σε τιμές. Yamaha ωραία drums αλλά χάλια από άποψη value for money.
Sonor: μείνε μακριά από τα φθηνά της σετ.

Έχω δει και κάτι sets της Premier. Αυτή ξέρεις αν λέει τίποτα;
To Pearl forum με τραβάει λίγο, αλλά θα το ψάξω περισσότερο. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Η Premier έχει ωραία δέρματα:!:

Εγώ γμτ δεν έχω χώρο που να πάρει ο διάολας.

Ε καλά, τα δέρματα κάποια στιγμή θα τα αλλάξει ούτως ή άλλως :stuck_out_tongue:

Freedom αν δεν έχεις practice pads είσαι για ξυλιές

Δεν έχω καν τύμπανα:|

Ντάξει, ότι εξάσκηση έχω κάνει είναι σε μαξιλάρια και πόδια,χαχαχα!

Είμαι ρεζίλης, το ξέρω:(

Practice pads ρε άνθρωπα. Μη με κάνεις να ψάχνω εικόνες στο γοογλε.

Αααααααααααααααα, νόμιζα οτι έλεγες για τα λάστιχα που βάζεις στα τύμπανα.

Οχι, δεν έχω:oops:

Εχω σταμπάρει ένα στο drumstore, ε κάποια στιγμή θα το τσιμπήσω.

Φίλε τα ηλεκτρονικά ξέχασέ τα ΔΕΝ είναι drums. Έχεις σκεφτεί όμως που θα τα βάλεις τα κανονικά; Αν είσαι μόνος σου στην πολυκατοικία ή αν έχεις υπόγειο που μπορείς να μονώσεις ένα χώρο του καλώς. Αλλιώς θα έχεις πρόβλημα.

Γι’ αυτό σκέφτηκα και τα ηλεκτρονικά, από θέμα χώρου, αλλά αφού είναι έτσι να μη τα σκεφτώ καθόλου. Είμαι φοιτητής στη Λάρισα και έχω πάρει μια γκαρσονιέρα… οπότε εκεί δεν παίζει. Μόνο στο σπίτι μου στο Βόλο μπορώ να βάλω κανονικά. Το μόνο πρόβλημα που θα έχω θα είναι οι φωνές της οικογένειας. :stuck_out_tongue:

Καλα φτηνα τυμπανα εχουν η Mapex, η Ludwig, η Pearl και η Pdp που ουσιαστικα ειναι της Dw! Γενικα με 600-700 ευρω μπορεις να παρεις καλα τυμπανα, κατι παραπανω απο αξιοπρεπη! Οσων αφορα τα δερματα ειναι το τελευταιο που θα επρεπε να σκεφτεσαι καθως αλλαζουν πολυ ευκολα!

Τελικά μπορεί να τη βγάλω για λίγο καιρό με κάτι Granite ενός φίλου μου και θα δω τι θα κάνω μετά.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Παντως αν δεν ξερεις καθολου ντραμς και αρχισεις στο ξεκαρφωτο να βαρας οπως να’ναι καποια στιγμη θα βαρεθεις οσο καλα να ειναι τα ντραμς που θα αγορασεις…
Οποτε αν εχεις καποιο φιλαρακι να μπορει να σου δειξει 5-6 βασικα πραγματακια θα ηταν οτι καλυτερο. :slight_smile:

Swstos.

Κοιτα τα ηλεκτρονικα drums ειναι μια καλη λυση αν εχεις προβλημα με γειτονες και τετοιες μλκιες, αλλα συμφωνω οτι δε θα το ευχαριστηθεις το ιδιο, και το βασικοτερο, δε μαθαινεις σωστα (τουλαχιστο με τα τυπικα σετ) γιατι εχουν προβληματα οπως το οτι οσο δυνατα και να τα βαρας, ο ηχος τους ειναι ο ιδιος κλπ. Κατι σαν το αρμονιο σε σχεση με το πιανο ας πουμε.
Για βασικη εξασκηση σε τεχνικη και τετοια ομως, ειναι χρησιμα αν δε θες να σηκωσεις τον κοσμο στο ποδι.
Προσωπικα εχω και κανονικα και ηλεκτρονικα, και εχουν και τα 2 τη χρησιμοτητα τους.

Εγω εχω Sonor το οποια δε τα αλλαζω, αλλα η τιμη των Sonor λιγο-πολυ τσουζει…
Tama ειναι μια καλη μαρκα για να ξεκινησεις πιστευω =]

μπορεις να δοσεις γυρω στα 500 ευρω και να παρεις τα sonnor 502 ή 505… τα τυμπανα αυτα τα εχω ακουσει και οταν ειδα πως ειναι τοσο φτηνα τα επαιξα!
το μονο που χρειαζονται ειναι το κουρδισμα που θα τους δοσεις και για να σου αρεσει και ενα σετ πιατινα της stagg τα οποια εφόσον ειναι αρχαριος θα σε βολεψουν αριστα μεχρι να μαθεις καποια πραγματα και να θελεις να αλλαξεις ηχο!

παντως σκεψου το για τα sonnor!
αν θες κατι αλλο μπορεις με 600-800ευρω να βρεισ κατι καλο επισης!
καλη τυχη και αν θελεις κατι αλλο εδω ειμαστε εμεις!! :smiley:

φιλε μου ειναι οντως ακριβα τα sonor?
εγω τα θεωρω αρκετα φθηνοτερα απο αλλες μαρκες…
οι σειρες 507,1007,3007 κλπ ειναι πολυ φτηνοτερες απο αλλες ντραμς της κατηγοριας και ακουγονται πολυ πιο επαγγελματικα…

εγω προσοπικα εχω pearl και ludwig…