Πολυ θορυβο τα drums

θελω να παρω drums και να εξασκουμε στο σπιτι αρχηκα και μετα να παω σε μια σχολη και να εξασκουμε απο το σπιτι ταυτοχρονα αλλα κανουν πολυ θορυβο και μενω σε πολυκατοικια, ειναι ενοχλητικο να τα ακουει ο γειτονας για 2 με 3 ωρες και θα ερθει να μου πει να φυγετε κυριε να πατε αλλου :stuck_out_tongue: …υπαρχει καποιος τροπος να κανουν λιγοτερο θορυβο?π.χ. αν υπαρχει καποιο πανακι που να μπαινει πανω απο τα πιατινια και τα τυμπανα ωστε να μην ακουγοντε πολυ η καποιος αλλος τροπος που δεν γνωριζω?

αν ειναι να περιμενω την σχολη για να εξασκουμε τοτε…

υ.γ. δεν ειναι προβλημα του φορουμ αλλα δεν ηξερα που αλλου να ποσταρο ;o

Καταρχάς καλωςήρθες.Κατά δεύτερον υπάρχουν πανάκια που τα βάζεις πάνω στα τύμπανα και μειώνουν πολύ τον θόρυβο.Νομίζω λέγονται pads αν και δεν είμαι ειδικός επί του θέματος:p

:wink:
δεν ειναι πανακια…ειναι φυλλα απο καουτσουκ αλλα και παλι…εξαρταται απο το τι θεωρει ο καθενας “φασαρια” (ανετα μπορει καποιος να πει οτι και με τα παντ κανεις φασαρια) .Επισης εξαρταται απο το χωρο ,τη μονωση,το παρκε, τις μπασκετες…

δεν μπορει να παρει κατι ηλεκτρικα ντραμς σαν αυτα των λινκιν παρκ?ειχα ακουσει μια συζητηση κατι γνωστων μου που μιλαγανε για κατι παρομοιο…και νομιζω δεν ειναι και ακριβα

μια χαρα ακριβα ειναι και αυτα!
Αναλογα βεβαια με το τι θελει!
Γενικα,για εξασκηση μπορει να βρει πολυ καλα πραγματα!

επισης,τα ηλεκτρονικα δεν ειναι προτεινομενα!ειδικα κατι yamaha & Alesis ειναι τραγικα με το περασμα του χρονου…μονο τα roland ειναι κορυφη αλλα και πανακριβα!
επισης, καποια απο αυτα (τα yamaha για παραδειγμα) εχουν πλαστικα που κανουν και αυτα θορυβο οπως τα φυσικα τυμπανα (με τα pads) ΑΛΛΑ εχουν το μεγαλο πλεονεκτημα οτι μπορεις να ηχογραφησεις και να αλλαζεις ηχους ,επιλεγοντας απο τα περασμενα του αρχεια.

Eπίσης μια άλλη λύση είναι
να πάρεις practice pad και όχι drums (μέχρι να μάθεις τουλάχιστον) ξεκινανε από 90 έως 150 euro ένα ολοκληρωμένο set. Θα ακούς μονο εσύ και με το ζόρι αυτός που θα είναι πίσω από την πόρτα.Είναι ο μονος τρόπος και ο πιο οικονομικός για να την σκαπουλάρεις…

εάν θες κάτι άλλο ετοιμάσου για τρομερό ξεπαράδιασμα… πχ για να πάρεις ηλεκτρονικά drums λιγότερα από ένα χιλιάρικο δεν πρόκειται να δώσεις για να πάρεις ένα μοντέλο με αληθοφανής ηχους.
από εκεί και κάτω όλα είναι “κάπως”…

εάν πάρεις κανονικά drums πέρα από το όργανο, θα πρέπει να πάρεις και μεμβράνες pad ξεχωριστές και αν θες μπωρεις και μονώσεις το δωμάτιο… οποτε πάλι ξοδεύεσαι κατά πολύ…
διαλέγεις και παίρνεις…

εγώ όταν ξεκίνησα για να μην ενοχλώ κανέναν είχα βάλει επάνω λεπτά μαξιλάρια σαλονιού… :):D:lol:

Βασικά καλά τα ηλεκτρονικά drums αλλά είναι εντελώς διαφορετικό το feeling… επειδή έτυχε και στον drummer μου μια τέτοια φάση πριν αποκτήσουμε δικό μας χώρο, θα σου πω αυτολέξει τί είπε για την περίπτωση σου (ναι του τηλεφώνησα για να τον ρωτήσω :p) “ηλεκτρονικά drumms παίρνεις όταν ξέρεις ηδη drums και θέλεις απλά να συνθέσεις ή στην χειρότερη να ηχογραφήσεις χωρίς να ενοχλέις κανέναν. Αλλιώς δεν αξίζει αφού στην ουσια δεν σε βοηθάει να μάθεις ιδιαίτερα κα8ώς ο τρόπος που παίζεις τα κανονικά είναι εντελώς διαφορετικός στο με αυτόν των ηλεκτρονικών. Και δεν εννοώ το κούνημα των χεριών. Είναι σαν να ισχυρίζεσαι οτι παίζεις καλή κιθάρα γιατί έχεις τελειώσει το guitar hero στο expert.”
Δίκιο δεν ξέρω αν έχει η οχι απλά σου παραθέτω τί είπε γιατι κάτι θα ξέρει παραπάνω. :wink:

Φιλε,ΚΑΜΙΑ σχεση τα ηλεκτρικα τυμπανα με τα οριτζιναλ τυμπανα.Παρε μπαγκετες και βαρα το mousepad του υπολογιστη σου για να καταλαβεις την αισθηση των ηλεκτρικων.
Απλα σε ξενερωνει.
Τις προαλλες σε ενα μαγαζι επαιζα το αντιστοιχο guitar hero για τυμπανα(ναι,υπαρχει ! ).βαρουσες ενα κιτ ιδιο με ηλεκτρικων τυμπανων.Στο φιναλε,αμα ειναι,πανε κ παρε αυτο,να σου μεινει το παιχνιδι…

Φίλε μου άμα ξεκινάς τώρα drums μην το σκέφτεσαι για ηλεκτρονικά! Δεν θα μάθεις!
Απλός πάρε το ακουστικό σου σετ και πάρε και αυτό http://drumstore.gr/productsdesc.php?id=1420 και την ώρα που θα κανείς άσκησης θα τα βάζεις! Τώρα και εσύ δεν θα μπορείς στις αρχές όταν είσαι 1+2+3+4+ να παίζεις χωρίς λάστιχα!

Γνώμη μου πάρε κανονικά drums (=καύλα).8O8O8O
Να μην παίζεις ώρες κοινής ησυχίας ώστε να μη μπορεί κανείς να σου πει τίποτα. Μπορείς να βάλεις μία αντικραδασμική εξεδρούλα που βοηθάει πολύ να μην ενοχλείς τους από κάτω (αν υπάρχουν) και αυτά τα ειδικά λάστιχα που μπαίνουν στα τύμπανα και στα πιατίνια και έχουν και καλή αίσθηση (rebound κλπ).
Στο drumstore.gr έχει όλα τα κόλπα και αν πας από εκεί τα βλέπεις και το συζητάς το θέμα…