Dvd purple & rainbow

Καλά νέα για όλους εμάς που γουσταρουμε τα δυο αυτά ιστορικά συγκροτήματα (βασικά τον blackmore γουστάρουμε αλλα λέμε τωρα). Για το πρώτο είναι σίγουρο αφού το ανακοίνωσαν και στο επισημο site www.thehighwaystar.com. Για το δεύτερο ειναι προς το παρόν μονο φήμη και δεν υπάρχει κάτι το επίσημο.

1. Deep Purple Made In Japan Live DVD: Έχει ήδη βγει στο amazon για προπώληση και θα κυκλοφορήσει επίσημα τον Δεκέμβριο του 2005
2. Rainbow at Rockpalast 1977: Αναφορικά με το συγκεκριμένο διάβασα ανακοίνωση στο www.rainbowfanclan.com ότι θα κυκλοφορήσει στο τέλος του τρέχοντος ετους στην Ιαπωνία.

To rockpalast ξέρεις πόσο καιρό ακούω ότι θα βγεί? Κανά χρόνο περίπου. Βέβαια το έχω βρεί σε VCD και ξέρω τί παίζει. Άλλη η φάση σε DVD όμως. Μακάρι να βγούν γρήγορα.

γαμώ γαμώ γαμώ.
αυτά είναι.

Για το Made in Japan φοβάμαι πως παίζει να είναι μούφα, γιατί απ’όσο ξέρω οι συναυλίες οι οποίες ηχογραφήθηκαν για το δίσκο δεν είχαν μαγνητοσκοπηθεί.
Στάθη, μπορείς να μας δώσεις τα φώτα σου;;

Αυτό γνωρίζω και εγώ. Ίσως να πρόκειται για κάποιο ντοκιμαντέρ/αφιέρωμα όπως το αντίστοιχο του Machine Head (το οποίο παρεμπιπτόντως το είχε δώσει δώρο και το Hitech πριν μήνες και μάλιστα και με ελληνικούς υπότιτλους) με λίγες live σφήνες από άλλες συναυλίες. Στο booklet του DVD “Live In Concert 72/73” αναφέρει πως περιέχει τη μοναδική εκτέλεση του Smoke on the water από εκείνη την περίοδο που έχει σωθεί μαγνητοσκοπημένη…

Μακρια απο το “MiJ”. Ειναι μια αρμαθια ημιάσχετοι που συζητουν on camera πόσο καλό και σπουδαίο είναι το άλμπουμ. Απάτη κανονική,όπως τα Inside DP /Inside Rainbow που κυκλοφορησαν περσι.
Το DVD των Rainbow, OTOH, αναμενεται να ειναι σπουδαιο. Πιθανότατα θα έχει ως bonus τα 3 σπανια βιντεοκλιπ από το LLRnR.
Επίσης αναμένεται το California Jam, με προσθετο υλικό και φοβερη ποιότητα εικόνας και ήχου.
Από όσα ήδη κυκλοφορούν, το In Concert 72/73 είναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ, ενώ must είναι και το Beyond the Notes Live του Jon Lord.

πραγματικά η καλύτερη αγορά μου μαζί με το LIveshit των Metallica.
Ειδικά το απόσπασμα του 73, το έγχρωμο είναι το κάτι άλλο. Η πρώτη συναυλία κυκλοφορούσε και σε βιντεοκασέτα κάποτε και τώρα με την κατάλληλη επεξεργασία είναι απλά η τελειότητα η ίδια.Και ας είναι ασπρόμαυρο.
Στο Space Truckin προσκύνημα.
Απλά οι θεοί στα καλύτερά τους.

Αναμένω το cal.jam. Την βιντεοκασσέτα την εχω ξεσκίσει ελπίζω να έχει καλό bonus υλικό.Κάτι διαβασά για παρασκήνια,συνεντευξεις(απο τότε λιγο πριν βγουν στη σκηνή κλπ)ΑΝΤΕ ΓΟΥΣΤΑ!!