Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

:thumbup::thumbup::thumbup: απιστευτη ταινια…

ρε συ, ειχα ακουσει οτι ειναι καλη αλλα οχι τοσο…!!

η σκηνη που ερχετε το κυμα της σκονης και για πρωτη φορα η eua νιωθει κινδυνο και καποια ελξη για τον wall-e(εστω και απο αναγκη) ειναι απλα ΘΕΙΚΗ…!!!
παταει κατω ολες αυτες τις ελληνικες καθημερινες σειρες που ειναι μεσα στα μελια…

απλα προσκυνω αυτους που το φτιαξαν…
μαλλον θα παρω το dvd…

τι συγκρινεις…το walle,αν κ ειναι κινουμενα σχεδια, μονο για παιδια δεν ειναι…
με τη βοηθεια της πιξαρ η ντιζνευ εχει ανεβασει πολυ τον πηχη σε τετοιες ταινιες…

και ομως…!!
ξερις ποσοι ειναι αυτοι που εχουν σπαταλησει κυριολεκτικα χιλιαδες ωρες απο την ζωη τους για να δουν αυτες τις πιπες…??
(τις ελληνικες σειρες λεω…)

Καλά μονο εμένα με απογοήτευσε αυτή η ταινία;

Flags of our fathers

Υπέροχη ταινία και μετανιώνω που δεν της είχα δώσει την ανάλογη προσοχή. Λογικά θα δώ και την επόμενη της διλογίας, αφού πρώτα δώ το Once Upon the West που ψάχνω εδώ και λίγο καιρό.

Το βρήκες τελικά να το κατεβάσεις; για πες πως σου φάνηκε; φαντάζομαι ότι ήξερες από πριν τα πάντα :wink:

ειδα το law abiding citizen. κλασικη που καποιος θελει να δωσει μαθημα στο συστημα γιατι τον αδικησε… αλλα το κανει με πολυ extreme τροπο… :smiley:

όχι. ούτε εμενα μου άρεσε ιδιαίτερα.

Necro until the light take απο που; Σε τορεντ η ραπιντ;

Σεναριακά σε απογοήτευσε?

Εμένα πάντως ναι. Φάνηκε λίγο σε λογική χόλιγουντ, δηλαδή σενάριο που να εξυπηρετεί μονο σκηνές τρομαχτικές και “ατμοσφαιρας” ειδικά εκείνο το και καλα αποκαλυπτικό φιναλε που προσπαθουσε σχεδόν με το ζόρι να γίνει συγκινητικό εκτός απο σκοτεινό. Γενικά ενώ ο σκηνοθέτης το είχε τρελα κάπου όλα φανταζαν υπερβολικα εκβιαστικά ακριβώς λογω σεναρίου.

Nαι σεναριακά. Εντάξει σκηνοθετικά ήταν καλή αλλά μια καλή ταινία την κάνει πρωτίστως το σενάριο. Μια καλή σκηνοθεσία μπορεί να λειτουργήσει υποστηρικτικά σε ένα καλό σενάριο και να δημιουργηθεί μια ωραία ταινία αλλά το να σταθεί μόνη της μια ταινία, μόνο με την σκηνοθεσία και ανύπαρκτο σενάριο δεν παίζει. Ε, και με το Ορφανάτο βρίσκει την απόλυτη επιβεβαίωσή του αυτό.

1.The rounders…Η καλυτερη ταινια σχετικα με τον θαυμαστο κοσμο του poker…πραγματικό φροντιστηριο για οσους ασχολουνται με το αθλημα…

2.road to perdition…απορω πως δεν το ειχα δει τοσα χρονια…ατμοσφαιρική περιπετεια εποχής με πολυ καλες ερμηνειες και φοβερο soundtrack απο τον Τhomas newman…τελικά οπου παιζει ο Ηanks η ταινια θα ειναι αριστουργημα…(αν και στην συγκεκριμενη κλεβει τα φωτα ο μεγαλος Paul Newman…(r.i.p)

μετα απο πολλους μηνες, ειδα ταινια

το mister lonely , που το ειχα μπανισει εδω και καιρο στο μπλογκ ενος φορουμιτη

καλη ταινια, αν και βαρετη σε σημεια.
γενικως, περιμενα κατι διαφορετικο, και πιο ‘‘γρηγορο’’
αρκετα προσεγμενη

(ειχε και μουσικη απο godspeed σε ενα σημειο\m/)

Διαφωνώ λίγο σχετικά με τη σπουδαιότητα του σεναρίου, πχ το Δευτέρες Με Λιακάδα είχε ένα πάναπλο σενάριο αλλά ήταν μια φανταστική ταινία. Αλλά anyway, εδώ μιλάμε για θρίλερ οπότε ναι το σενάριο παίζει βασικό ρόλο. Παίζει όμως εξίσου σημαντικό και η σκηνοθεσία (όχι μόνο υποστηρικτικό), τι να το κάνω εγώ το καλό σενάριο όταν βλέπω ασύνδετες σκηνές μπροστά μου?

Και συμφωνώ ότι ήταν ένα ακόμα μέτριο σενάριο του τύπου “κάτι υπάρχει μες στο σπίτι, κάποιος έχει πεθάνει αλλά δεν ξέρουμε ποιος και γιατί και στο τέλος γίνεται η αποκάλυψη”. Από αυτά που λάνσαραν η Έκτη Αίσθηση και Οι Άλλοι δηλαδή. Δεν είναι κακά σενάρια, απλά πλέον παρωχημένα.

Επίσης είμαι της άποψης ότι τα θρίλερ τεστάρονται σε συνθήκες DVD-σκοτάδι-ησυχία.

Την παρακάτω τριλογία:

1)

2)

3)

Σουηδικές, βασίζονται σε βιβλία και με αρκετά καλή υπόθεση. Η πρώτη μου άρεσε περισσότερο αλλά όπως και οι άλλες ήταν καλές.
Lisbeth Salander rules!:smiley:

Σουηδια-Φινλανδία σημειωσατε 1…

Damn, ίσως έχεις ένα δίκιο…μιλάνε περισσότερο οι Σουηδοί :stuck_out_tongue:

αφου και στην Βορεια Φινλανδία σουηδικα μιλάνε…:stuck_out_tongue: