Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

στις αγαπημενες, τη βλεπω σιγουρα μια φορα το χρονο.

μαζί σας…την εχω original

:smiley:

Lupin ετοιμασε θρεντ αποθεωσης Groundhog Day

:stuck_out_tongue:

χαχα,τι να αποθεωσω,μια χαρα τα λετε ολοι,η ταινια εγινε instant classic απο τη μερα που πρωτοβγηκε,τι να λεμε τωρα…το βλεπω και γω 1-2 φορες το χρονο σταντε…

κάποια στιγμή ευχόμουν να συμβεί και σε μένα για να μάθω πιάνο #-o

εδιτ: Αρκετά καλό και το επεισόδιο των X-files (Monday) που βασίστηκε στην ίδια ιδέα

You Don`t Know Jack, με AL PACINO
μονοπλευρο εντελως για το τεραστιο θεμα της ευθανασιας

είδα το traffic για μια εργασία στη σχολή (ναι, δεν το είχα δει…).καλή ταινία, εξαιρετικός ο ντελ τόρο και φοβερά σκηνοθετημένες οι σκηνές στο μεξικό.
παρόλα αυτά με εκνεύρισαν λίγο οι εύκολες αμερικανιές του τέλους, που οι καλοί αμερικάνοι φωταγωγούν τους δρόμους και τα γήπεδα των κακών μεξικάνων ώστε τα παιδιά τους να μπορούν να παίζουν baseball και να μένουν μακριά από τα ναρκωτικά…#-o

Το The Road είδα, και μου θύμισε στην συληψή του το ‘‘Πρωινή Περίπολος’’ του Νικολαίδη r.i.p., όπως και νά’χει πολύ καλή ταινία:):!:

το πρωτο μου αρεσε περισσοτερο…

συνεχίζοντας με κιούμπρικ, είδα τη μέχρι πρότινος μοναδική ταινία του που δεν είχα δει

απλά άριστη. μεστότατη ταινία, όλα ακριβώς όπως έπρεπε να είναι. παραδόξως δεν έχω να γκρινιάξω για τπτ : P.

δεν μπορω καν να κανω σχολιο
εμεινα μαλακας δηλαδη… mindfuck, εχει μπει σε σε top10,top3 κτλ

Καλή είναι, με πολύ καλές ερμηνείες (Τόμι Λι Τζόουνς καταπληκτικός σαν καρικατούρα), αλλά δεν νομίζω να το ξαναδώ.
Γιατί;
Νομίζω ότι ο Στόουν πήγε να παίξει μπάλα σε ξένα χωράφια, εν μέρει τα καταφέρνει μεν με παρανοϊκά διαρκή πλάνα, παλαβούς χαρακτήρες κλπ,αλλά στα χέρια του Ταραντίνο θα απογειώνονταν.


Το Μεμεντο δεν το θυμάμαι καν, στα υπόψη οι λοιπές ταινίες του Στάνλεη που δεν έχω δει.

tarantino ειναι σεναριο νομιζω στην αποπανω ε?

Η ιστορία είναι του Κουέντην.
Σενάριο έγραψε ο Στόουν με άλλους δύο.
Ο Στόουν ήθελε να κάνει πολλές αλλαγές στο σενάριο, μέχρι που ο Ταραντίνο το αποκήρυξε.
Κωλοαμερικανάκι Στόουν.

Παιδιά, από περιέργεια πείτε κάποιος μια γνώμη για Stone. Είναι από τους λίγους σκηνοθέτες, που ενώ έχω δει αρκετές ταινίες του, δεν έχω σταθερή γνώμη

ΜΟΝΟ ΚΑΛΗ ? Η ταινια [SIZE=“6”]γαμαει[/SIZE]

βαριεμαι να γραφω σεντονια αλλα και μονο για αυτη τη ταινια προσκυναω στοουν

κ ελεος με τον κλεφτη τον ποζερα τον ταραντινο

οκ καλος,τεχνιτης,μαστορας αλλα ξεκολλαμμε με την αποθεωση

ο stone εχει γυρισει πατατιες αλλα το ΝΒΚ ειναι το μανιφεστο-αριστουργημα του

και φουλ ψυχεδελεια σε πλανα χρωματα

η μαλακω το νευροσπαστο η μαλορυ με ξενερωνε λιγο αλλα ολο το υπολοιπο καστ σκοτωνει

και το τελευταιο μισαωρο της φυλακης ειναι βαρυ κ ασηκωτο σαν του τσολια

κ θεοι νταουνι τζουνιορ/τομι λι τζοουνς σε ρολους καριερας

9/10 τουλαχιστον (για τα 90s παντα δεν το συγκρινουμε με κιουμπρικ/κουροσαβα κλπ)

περιεργη φαση ο Στοουν…εχω καταληξει οτι μαλλον καιροσκοπο θα τον ελεγα…ηπιε και ελιωσε σε μπαφια και λσντ-ιδια μικρος,πηγε να του βγει σαν ριζοσπαστης και ‘‘το μαχαιρι στο κοκαλο’’ αλλα μπα τλκ…
The Doors (1991)
Born on the Fourth of July (1989)
Talk Radio (1988)
Wall Street (1987)
Platoon (1986)
Salvador (1986)

μαλλον οι καλυτερες του για μενα-εκει που τεσπα εκανε κατι…

ολες εχουν αδυναμιες,αλλες πιο χτυπητες αλλες λιγοτερο,αλλα σε γενικες γραμμες καλες ταινιες ολες…αλλα δεν ξερω αν θα ελεγα καμια ‘‘αριστουργηματικη’’ ή κατι τετοιο…πολυ δυνατες ναι,αλλα καπου παντα μου φαινοταν οτι χολεναν…ειχε και αυτο το γαμημενο διδακτισμο ωρες ωρες που χαλαγε πολυ μερικες ταινιες…επισης αυτο τ αμφιλεγομενο στοιχειο που παντα επαιζε στις ταινιες του,δεν νομιζω πως ποτε λειτουργησε υπερ καμιας…

το Salvador ισως και μετα το Platoon να ειναι οι πιο δυνατες του για μενα τοτε…

μετα 90ς εως και σημερα,ειχε και καλες και αθλιες ταινιες,αλλα κυριως ανισες,ολες σχεδον…και το NBK παρα πολυ ανισο εργο…ενω οπως το παει σκηνοθετικα εγω το γουσταρα πολυ(σαηκο τελειως)σαν θεμα πασχει νομιζω-αλλα αυτο σηκωνει κ πολυ κουβεντα)…

Ομως πανω κατω,αμα παρατηρησεις τη καριερα του,θα δεις οτι στην εκαστοτε εποχη,προσαρμοζοταν οπως μπορουσε…καιροσκοπος,πηγε να το παιξει αριστερος και επαναστατης και μετα πεταγε ταινια για την 11 σεπτεβριου και κατι αλλα γραφικα…

Σκηνοθετικα δεν νομιζω πως εχει καμια προσωπικη σφραγιδα ή στυλ,περα απο 1-2 πειραματισμους,ενω και παλι,το μονο πραγμα που τον ξεχωρισε ηταν αυτο το αμφιλεγομενο στοιχειο που προσπαθουσε να βαλε σε καθε δουλεια του…

ομως,οπως και ναχει,τον ‘αγαπω’ μονο και μονο επειδη εγραψε σεναριο σε scarface και Conan(L)8)

(ας μην πουμε για εξπρες μεσονυχτιου,που αρεσει δεν αρεσει σε καποιον(εμενα μαρεσει για αλλους λογους κυριως),εβγαλε παααρα πολυ κομπλεξισμο και ζορι,ωστε να προκαλεσει απλα)…

ισως απο τους σκηνοθετες που απλα,δεν επρεπε να υπαρχουν…

Πρεπει να καταλαβουμε καποια στιγμη οτι η ποζερια και η κλεψια διαφερουν απο ταινιες-αφιερωματα και το μπλακ χουμορ πχ.
Δε με νοιαζει αν δεν τον γουσταρει καποιος, δικαιωμα του. Να καταλαβαινουμε ομως τι κανει κι ας μη μας αρεσει.
Το πιθανοτερο ειναι να μετανιωσω το ποστ ετουτο αλλα δε βαριεσαι.

Ε-ΞΑΙ-ΡΕ-ΤΙ-ΚΗ … !

χτες , φοβερή ταινία για τη ζωή του Ιταλού ζωγράφου Modigliani :slight_smile: