Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Και όχι τίποτ’ άλλο αλλά το Spirited Away βλακειούλα ήταν, τζάμπα ο ντόρος. ^^

Πάντως έχω κατεβασμένο το Max And Mary και είναι το επόμενο που θα δω.

Ε τώρα το κουράσαμε

Είχε πολλές αλληγορίες που δεν έπιασα ε; χαχαχ Deckard, ξήγησε μου τι σημαίνει ο νεντ; Απαγχονισμό; :Ρ

Όπως είπε και ο μεγάλος στοχαστής Πητερ Γκρηφιν:

Everyone in Japan is either a ten-year old girl or a monster

beaches.

όχι, ένα απλό brace yourself είναι, για τα post που θα ακολουθήσουν :stuck_out_tongue:

Σ αυτο εδω αναφερεσαι?

Θυμαμαι ειχα παει ολο ενθουσιασμο στο σινεμα , ως τεραστιος φαν του τριο της μπελβιλ , και ειχα απογοητευτει πληρως. Μιλια μακρια απο το αριστουργημα του Chomet και γενικα απολυτα μετριο:!: (αποψη μου παντα μην με φατε 8) )

Τα ανιμέισον της Πίξαρ κτλ, τα βλέπω όπως θα δω το Contraband που γράφτηκε πιο πίσω. Απλά θα περάσουν 1,5-2 ώρες που έχω για σκότωμα.

Έχετε δίκιο για τη σύγκριση, απλά περισσότερο πήγαινε σαν απάντηση στο πόστ του derzorngottes. Η ουσία είναι ότι οι εν λόγω ταινίες περνάνε και δεν ακουμπάνε. Ίσως μόνο λίγο επιφανειακά. Όπως η αρχή του Up που με έκανε να κλαίω σαν κοριτσάκι και μετά κόντευε να με πάρει ο ύπνος.
Το όλο στυλ τους το βρίσκω παντελώς επιτηδευμένο, τα κλισέ ανακυκλώνονται με χαρακτηριστική ακρίβεια και το σενάριο -στις περισσότερες περιπτώσεις- είναι κόπι-πέιστ και παρωχημένο.

Τεσπά, αφού το διαχωρίζετε ως “άλλου είδους σινεμά”, θα συμφωνήσω και απλά αυτό δεν είναι για μένα.

Βασικά είχε πολλές αλληγορίες που δεν χρειαζόταν να καταλάβεις για να σου αρέσει. :stuck_out_tongue:

Ο Θαυματοποιός μου άρεσε περισσότερο από την Μπελβιλ και μάλιστα τώρα που είδα και τo playtime το εκτίμησα ακόμα περισσότερο.

το κακο με τον Μιγιαζακι και τα λοιπα γιαπωνεζικα animation, ειναι οτι προυποθετουν ωριμο και ‘‘παιδευμενο’’ κοινο, κατι το οποιο δεν υπαρχει στον δυτικο κοσμο, οσο αφορα τους θεατες των ‘‘κινουμενων σχεδιων’’…δεν ειναι ελιτισμος, ειναι αληθεια…εγινε το μπαμ με τον ΑΚΙΡΑ, οταν το ανιμε ειχε ηδη ιστορια δεκαετιων στη πλατη…ο Μιγιαζακι επρεπε να φτασει στο Spirited Away για να αναγνωριστει, εχοντας στη πλατη δεκαφευγα ταινιες πολλακις καλυτερες απο αυτο-οι οποιες ακομα και τωρα παραμενουν ‘‘στα σκοτεινα’’-…

Το κοινο των κινουμενων σχεδιων γαλουχηθηκε με την Ντισνεη τοσα χρονια, συνηθισε το κλισε, το μελο με τις αμεμπτες αμερικανικες ηθικες αξιες και το χιουμορ του νηπιαγωγιου, με αποτελεσμα πλεον με το παραμικρο ‘διαφορετικο’ οπως πχ την εισαγωγη του UP να τρελαινετε, αδυνατωντας παραλληλα να δεχθει κατι ριζοσπαστικα παντελως ‘διαφορετικο’’ οπως τα ευρωπαικα animation ή τα γιαπωνεζικα…

επισης το γεγονος οτι ενα πιτσιρικι 10 ετων μπορει να μην εκτιμησει το spirited away ή το τριο της μπελβιλ αλλα απο την αλλη θα προτιμησει το braindead τυπικο ντισνεικο παραμυθι που ‘θα τα πιασει ολα’, εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει σαν προοπτικη…

τεσπα, γραφω με το ενα ματι στο Pc και το αλλο κλειστο γτ ειμαι κομματια απο τη δουλεια…ισως αλλη ωρα να τα πω πιο συγκεκριμενα και με λεπτομεριες…


πολλά μηνύματα αλλά επειδή το προσπαθεί για κωμωδία είναι λίγο αφηρημένα. Αν ήταν πιο συγκεντρωμένη ίσως ήταν καλύτερη.

…και γαμώ τα υφάκια, η πρωταγωνίστρια:lol: :slight_smile: :!:

Είσαι κάπως απόλυτος στο θέμα του animation.

Στις ΗΠΑ το πρόβλημα δεν είναι το γιαπωνέζικα anime που θέλουν κοινό πιο ώριμο, στις ΗΠΑ απλά δεν βλέπουν “ταινίες με υποτίτλους”. Το θέμα εκεί είναι πολυ μεγαλύτερο και ξεπερνάει το anime. Τον Μιγιαζάκι θα τον είχαν σαν θεό αν οι ταινίες του γυριζονταν στα αγγλικά και τις έβγαζε ή disney ακριβώς ίδιες.
Δεν είναι τυχαίο πως η πρώτη ταινία του που έτυχε μιας καλύτερης προώθησης, δηλαδή το spirited away (που λατρεύω) ο κόσμος τον λάτρεψε και η ταινία ακούστηκε μέχρι τα οσκαρ. Τι σχέση έχει το spirited με την pixar? καμία, άρα δεν είναι μόνο θέμα ωριμότητας κοινού αλλά και προώθησης μιας ταινίας που για μένα είναι σημαντικότερο. Δεν μπορεί ξαφνικά με το που έσκασε το spirited το κοινό να έγινε ξαφνικά πιο ώριμο και έτοιμο να δεχτεί μια τέτοια ταινία.


sci fi του Duncan Jones (Source Code)
ΟΚ γαματη προσπαθεια (με μονο 5 εκατομ budget) αλλα ταυτοχρονα μεγαλη χαμενη ευκαιρια για μεχρι και κλασσικη ταινια του ειδους.
Σε καμια περιπτωση δεν ειναι κακο. Θιγει θεματα που σε πρωτη φαση δεν τα περιμενεις (μοναξια…), εχει σαφεις αναφορες στην οδυσσεια του διαστηματος κιετσι αλλα αυτα εκτος απο πλεονεκτηματα μαλλον ειναι και τα μειον της. Αν το πηγαινε σεναριακα σε πιο mindfuck μονοπατια (που μπορουσε ανετα!) τωρα μαλλον θα μιλουσαμε με διαφορετικα δεδομενα.
βαθμος :stuck_out_tongue: :3,5/5

καύλα το απο πάνω

Έχει δει κανείς το Land of the Blind? http://www.imdb.com/title/tt0433405/

Έχω φάει το ίντερνετ και δεν το βρίσκω πουθενά, τουλάχιστον αν δεν αξίζει να μην το ψάχνω άδικα

To Moon για μενα ειναι αριστουργηματικο… σε καμια περιπτωση 3,5 που του βαζεις. Απο τις καλυτερες sci fi … μια μοντερνα οδυσσεια/solaris θα ελεγα. Δε καταλαβαινω τι σε χαλαει.

…3.5 στα 5, κάτι σαν 7 στα 10 δηλαδή…στην κλίμακα Γιοβανίτη αυτός ο βαθμός είναι κάτι σαν άριστα:):!:

πολυ καλη ταινια

Όπως είχα γράψει μιας και δεν βλέπω σειρές αυτήν την περίοδο, ξαναβλέπω μερικές ταινίες.

Σήμερα είδα το [B]match point[/B].

Θα μπορούσε να γίνει αρκετά καλή ταινία αλλά το τέλος του είναι αρκετά απογοητευτικό, σεναριακά πάντα.

Αύριο θέλω να δω το girl with a pearl earring για να κλείσω με την scarlett.