Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

‘’[B]Notes On A Scandal[/B]’’(2006) του [B]Richard Eyre[/B]

Πριν το Euro καθισα το απογευμα και ειδα μια πραγματικα δυνατη ταινια με μια ανεκτη([B]Cate Blanchett[/B])
και μια σπουδαι ηθοποιο([B]Judi Dench[/B]).Η ταινια ειναι ουσιαστικα μια βαθεια μελετη χαρακτηρων και ο σκηνοθετης με καποια ευφυεστατα σκηνοθετικα τερτιπια το πετυχαινει να εμβαθυνει ακομη περισσοτερο.
Η ιστορια εχει ως εξης.Μια καθηγητρια πηγαινει σε ενα σχολειο κι εκει αποκτα φιλικες σχεσεις με μια κακια,αντιπαθητικη και απομακρη συναδελφο,η οποια ομως ανακαπλυπτει τυχαια τον δεσμο της πρωτης με εναν 15χρονο μαθητη.Απο εκει και μετα ηθικα ερωτηματα,φθονος,ζηλεια,απειλες και εντασεις με σεναριακα ευρυματακια συνδραμουν στη δημιουργια ενος εντονου ψυχογραφηματος με στοιχεια thriller και βασικο ατου για μενα τη νευρωδη σκηνοθεσια,την καταπληκτικη μουσικη του [B]Phillip Glass[/B] που συνοδευει καθε καρρε του εργου απο την αρχη μεχρι το τελος και κανει την ενταση και την αγωνια να απογειωνονται!
Η ταινια,που αφηνει νυξεις και υπαινιγμους για υφερπουσα λεσβιακη προδιαθεση της γριας και γεροντοκορης καθηγητριας,καταδεικνυει το φθονο ,τη ζηλεια και την κακια που μπορει να φωλιαζει στην καρδια καποιων ανθρωπων και μαλιστα σε υπερβολικα μεγαλο βαθμο και αντιπαραβαλλει αυτα τα συναισθηματα με το παθος,την διαθεση για κατι διαφορετικο,που οσο κι αν ειναι κολασιμα,δεν παυουν να υπαρχουν ως συναισθηματα και να φωλιαζουν στην ψυχη της νεοτερης καθηγητριας.
Η νεαρη καθηγητρια βρισκει τον ερωτα στο προσωπο του μικρου ηλικιακα μαθητη της ως αφορμη να ξεφυγει απο τον μεγαλο σε ηλικια συζυγο της και τα δυο προβληματικα παιδια της εκ των οποιων το ενα πασχει απο συνδρομο Down,ενω η αλλη καθηγητρια βρισκει την ευκαιρια,μεσω απειλων για αποκαλυψη,να δεσμευσει την νεαρη συναδελφο της στον παλιομοδιτικο κι αναχρονιστικο μικροκοσμο της.
Πολυ καλη ταινια!

‘’[B]Last Night[/B]’’{1998} του [B]Don McKellar[/B]

Εξι ωρες εχουν απομεινει μεχρι την καταστρφη του πλανητη κι εμεις παρακολυθουμε περιστατικα απο τις ζωες διαφορων ανθρωπων οι οποιοι σχετιζονται μεταξυ τους με διαφορους τροπους,ειτε επαγγελματικα,ειτε λογω συγγενειας,ειτε λογω ερωτικης σχεσης.
Μακρυα απο καταστροφολογιες και post-apocalyptic σκηνικα με βια κι αιμα,η ταινια ειναι ενα μελαγχολικο/πεσσιμιστικο δραμα με στοιχεια μαυρου humour και πικρη διαθεση.
Οι ανθρωποι εχοντας συνειδητοποιησει οτι το τελος του κοσμου εχει πλησιασει,προσπαθουν να ζησουν,στο χρονο που τους απομενει,οσα δεν εζησαν μεχρι τοτε.Αλλος κανει οσο περισσοτερο οσο περισσοτερο sex μπορει,μια γυναικα ψαχνει απεγνωσμενα να γυρισει στο συζυγο της για να αυτοκτονησουν μαζι,ο κεντρικος ηρωας,βολοδερνει δεξια κι αριστερα ψαχνοντας μονιμως κατι να τον γεμισει,ενας διευθυντης μιας εταιρειας φωταεριου βουλιαζει στο τιποτα μεσα στη μοναξια,ενω ανωνυμος κοσμος τρεχει στους δρομους κανοντας παρτυ!!!Στην ταινια δεν υπαρχει σεναριο κι ανατροπες,ουτε βια και δραση,αλλα μελαγχολια και προβληματισμος και ενας ρυθμος καπως υποτονικος κι αργος,αλλα που συναμα βοηθα στη δημιουργια ατμοσφαιρας.
Στην καναδικης προελευσης αυτη ταινια παιζει και ο αγαπημενος σκηνοθετης πολλων εδω μεσα,συμπεριλαμβανομενου και του γραφοντος,[B]David Cronenberg[/B],ενω η ταινια εχει καποιες πολυ καλες μουσικες επιλογες που ισως ποσταρω στο αντιστοιχο thread που φοριεται πολυ τωρα τελευταια.
Πολυ ενδιαφερουσα ταινια!

Ωραια φαινεται η απο πανω! Εχεις μηπως καποιο λινκ να μου στειλεις ?

Σου άρεσε τόσο πολύ; Προσωπικά λιγάκι με χάλασε γιατί παρά τις εκπληκτικές ερμηνείες από Blanchet και Dench η ταινία παραήταν… μίζερη. Σαν να προσπαθούσε υπερβολικά να σε πείσει για την μίζερη ζωή της Dench ως καθηγήτρια που είχε ως αποτέλεσμα να πιαστεί από την Blanchet (δεν θυμάμαι ονόματα χαρακτήρων στην ταινία). Είχε αυτόν τον συναισθηματικό εκβιασμό που με χάλασε κάπως.

Την ειδα λοιπον υστερα απο πολλα που ειχα ακουσει.Ωραια ταινιουλα μπορω να πω.Το σεναριο βεβαια κοινοτυπο (μου θυμησε αρκετα το’‘οι φωνες των νεκρων’’).Φοβος υπηρχε σε πολλες σκηνες και το τελος δεν το πολυπεριμενα(αν και υπαρχουν αρκετες ενδειξεις κατα τη διαρκεια).Σε οσους γουσταρουν φαντασματοιστοριες πιστευω θα αρεσει!
Αξιζει να τη δειτε!

Σε μένα η φωτό δεν φαίνεται

The woman in black λεγεται.φετινη ειναι με τον Ντανιελ Ραντκλιφ!

Ξερεις γιατι μου αρεσε?Διοτι πραγματικα εχω γνωρισει τοσο σκατοψυχα ατομα και τοσο κτητικα.Αν δει ειχα προσωπικες εμπειριες,ισως να τη θεωρουσα κι εγω την ταινια υπερβολικη,αλλα τελικα δεν ειναι.Επισης με εντυπωσιασε ο ρυθμος της και το οτι δεν εκανε καθολου κοιλια.

Μαλακία δεν μου άρεσε:p
Ξενέρωσα στο τέλος

‘’[B]What’s Eating Gilbert Grape?[/B]’’(1993) του [B]Lasse Hallström[/B]

Ειχα καιρο να δω τοσο μα τοσο ρεαλιστικα συγκινητικη ταινια και μολις την ειδα.Με καθυστερηση καποιων χρονων ειδα επιτελους τη δευτερη σκηνοθετικη προσπαθεια του [B]Hallström[/B],εκτος Σουηδιας και μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα.
Ο [B]Johnny Depp[/B] ειναι ο [B]Gilbert Grape [/B]του τιτλου,εχει αλλα τεσσερα αδερφια εκ των οποιων δυο ειναι κοριτσια,ενας αδερφος τους εχει εγκαταλειψει κι ο αλλος ειναι αυτιστικος.Και στο τελος εχει και μια υπερβαρη μητερα που δεν κανει τιποτε αλλο απο το να βλεπει τηλεοραση και να τρωει.Στις πλατες του λοιπον ειναι ολη η οικογενεια ,καθως ο πατερας τους εχει κι αυτος αφησει,κι επιτελει το ρολο του πατερα ο ιδιος.
Ο αυτιστικος αδερφος,που τον παιζει εκπληκτικα ο[B] Leonardo Di Caprio[/B],εχει εξαρτηση απο τον αδερφο του κι ο [B]Depp[/B] θυσιαζει συχνα την προσωπικη του ζωη για να μην παραμελησει τον μικροτερο αδερφο,τον οποιο οι γιατροι εχουν ξεγραψει κι ολοι περιμενουν να πεθανει απο μερα σε μερα.
Σιγουρα αυτα τα οποια περιγραφω αποτελουν εχεγγυα για καταναλωση μεγαλης δοσης χαρτομαντηλου και για πολυ κλαμα,αλλα η ταινια,που ειναι αναποφευκτα συγκινητικη,εχει και τις ισορροπημενα χιουμοριστικες στιγμες της,που δενουν απιστευτα με το ολο υφος.
Ο[B] Depp[/B] θελει να ερωτευτει και να ζησει κι αυτος την ηλικια του,και τον ερωτα τον βρισκει αφ¨ενος σεξουαλικα στο προσωπο ενος απιστευτου milf και αφ’ετερου ουσιαστικα στο προσωπο της [B]Juliette Lewis[/B],που ηταν στα φορτε της τοτε στα early 90’s!
Με ολα αυτα τα προβληματα,η οικογενεια κατορθωνει παρ’oλα αυτα να συνηθισει σε αυτη την ‘‘ιδιαιτερη’’ ζωη και να βρει την ισορροπια της,παρα τα ψεματα,το φοβο,τη ντροπη και τη δυστυχια που τους περιβαλλουν!
Eιλικρινα δεν φανταζομουν ποτε οτι θα εφτανα σε σημειο να πω καποτε στη ζωη μου:’‘Hats Off’’ στον [B]Di Caprio.[/B]
Κι ομως ειναι απιστευτος!!!

Αν εκανα μια λιστα με 15-20 καλυτερες ταινιες των '90’s αυτην θα την εβαζα σιγουρα μεσα!

Το σκεφτομουν εδω και καιρο.Το αποφασισα λοιπον.Νταξει τι να λεμε.Εκπληκτικα πραγματα,συγκλονιστικος Πατσινο.Η μεγαλη της διαρκεια δεν κουρασε σχεδον καθολου.Σκοτεινη οπως θα επρεπε.Ακολουθουν οι επομενες φυσικα!

Eδω που βρίσκομαι η τβ πιάνει τα @@ μου τα δύδιμα οπότε dvd και ξερή φρυγανιά

piranha 3dd

το 1 δεν το εχω δει οποτε ειχα πολλα κενα στην υπόθεση γαμώτο…!!!

παντως πέρασε ευχάριστα η ωρα και με αρκετές χαζοαμερικανικες καφριλες

  • ωραια σκηνοθεσία!!!

[SPOILER][/SPOILER]

και φυσικα mitch…

Παιδια,να σας ξενερωσω λιγο?
Ενα ειναι το ‘’[B]Piranha[/B]’’,του 1978,το αυθεντικο!!!

xaxa και απο αυτο εχω δει μονο το 2 the spawning… :stuck_out_tongue:

το πιρανχα του 1978 ειναι μαπα μπροστα στο μεγαλειο του πρωτου Piranha 3d, ταινια που την εχω δει με παρεα ηδη 5 φορες…

…το ‘‘Μελανχολία’’ του Λανς Φον Τρίαρ, για δεύτερη φορά…υπέροχη ταινία:):!:

:roll: … θα συμφωνήσω και το λέω απλώς και μόνο γιατί το έχω ανάγκη, αφού με οποίον συζήτησα γι αυτό μου πε ότι βαρέθηκε. Αν είναι δυνατόν!

Γάμησε η ταινία!

Πολυ ωραιο ! Δες και το 2ο !

[I]Erin go Braugh! Its Irish for you’re fucked ![/I]