Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

…true story…και για τους δυο πάει αυτό:):!:

το πρωτο Descent (2005) και μαλλον το βραδυ θα δω κ το δευτερο.

η “[B]ΚΑΘΟΔΟΣ[/B]”;;; Πω ρε νιρ1 σε ζηλεύω.

Η πρώτη φορά που το είδα (με το εντυπωσιακό φινάλε) όλα τα λεφτά…
Μετά βέβαια, ξέροντας την ιστορία πια, δεν τρόμαζε τόοοοσο.

Σίγουρα άπειρα καλύτερη από το [I]The Cave[/I].

[U]γυρίστηκε και 2ο μέρος (σήκουελ);;; Δεν το ξερα[/U]… :frowning:

φιχεδ

γιατι ρε νικε με “ζηλευεις” ? κατεβασε την κ εσυ, απλο ειναι χαχα

Θελω αμεση απαντηση. Ελεγα να δω ταινια τωρα. Παιρνω τον σκληρο δισκο που εχει τις ταινιες του ο πατερας μου (οσες εχει κατεβασει και θελει να δει) μηπως και εχει τιποτα καινουριο που με ενδιαφερει.

Πεφτω πανω σε φακελο με ονομα “Ethan & Joel Coen’s Complete Filmography (1984-2004)”.

Fargo, The Big Lebowski, O Brother, Where Art Thou εχω δει και ολες μου αρεσαν (και αρκετα εως πολυ θα ελεγα).

Τι να δω λοιπον απο τα αδερφια τωρα; Τι αξιζει, τι θα επρεπε να εχω δει ηδη; Γενικα, πειτε μια προταση οσοι κατεχετε!

miller’s crossing και Barton Fink

.-

Ε ναι. Οτι έχει την υπογραφή των αδερφών κοεν είναι αριστούργημα.:slight_smile:

αυτα τα δυο ειναι οι καλυτερες τους ταινιες, hands down, οσο και αν αγαπω τις αλλες…

Εγώ θα έβαζα και αυτήν μέσα που σπάνια γίνεται αναφορά όταν μιλάμε για Κοεν αν και είναι ταινιαρα

http://www.imdb.com/title/tt0243133/

Επειδη ομως πρεπει να καταληξω σε μια, παω για Miller’s Crossing. Ευχαριστω!

Mπα εδώ διαφωνω. το miller’s crossing νταξει. Αλλα για μενα no country for Old Men και the man who wasn’t there ειναι τα καλυτερα.

*Ναι ρε dead.

κατεβαινει τωρα αυτη…

Το No Country For Old Men (που δεν περιλαμβανεται στον φακελο επειδη παει μεχρι 2004) ειναι οντως σπουδαια ταινια, ισως η αγαπημενη μου απο οσες εχω δει απο τα αδερφια.

Kαι το πρώτο τους “Βlood Simple” είναι γαμάτο (και ιστορικά σημαντικό)

το no country δεν με ενθουσιασε…το man, ναι, ειναι γαματο αλλα προσωπικα το θεωρω ενα σκαλι κατω απο τα παραπανω…

Miller’s crossing= το πιο ειρωνικο γκανγκστερικο επος εβερ
Barton Fink= εαν ο Καφκα ηταν σκηνοθετης…

νταξ, τι να λεμε βεβαια, εχουν πολλες κορυφαιες ταινιες, ο καθενας θα πει τις δικες του αγαπημενες και δεν μπορει ο αλλος να πει τιποτα γιατι ειναι οι περισσοτερες τοπ…

εξαιρουμενες τις τελευταιες-σχεδον ολες-, απο 2001 και πισω εχουν κορυφαια εργα…

επισης στο Paris Je t’aime, ειχαν την κορυφαια μικρου μηκους απολες, πραγματικο διαμαντι, να το δειτε, ναι

Ψιλομαλακιούλα…

ΤΗΕ REAL FIELD OF DREAMS ΛΕΕΙ, ΧΑΧΑΧ
ΑΧ
Α
ΧΑΧΑΧ
ΑΧ
Α
Χ
Α
Χ
ΑΧ
Α
ΧΑΧΑΧΑ

Αρρωστούλης (και ως γνωστόν…οι ιώσεις με νευριάζουν). Και τα νευρα μου καλμάρονται με…δόσεις υπολογισμένου τρόμου :Ρ. Άρα, τι λύση είχα;

Σίγουρες επενδύσεις:

[B]DARKNESS[/B] by [COLOR=“DarkSlateBlue”]Jaume Balaguero [/COLOR]
Τζιανκάρλο Τζιανίνι, Άνα Πάκουιν και μερικές αλ ταϊμ χορορ σκηνές.

όχι αστεία…


κι αφού καραψήθηκα και ένιωσα τον πυρετό να φεύγει με τη ταινιάρα,
προχώρησα:

[B]Los sin nombre[/B] (1999)

…'οχι, ούτε αυτή ήταν για αστείες φάσεις.

και:

[B][U]“ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΤΟΥ 3ου ΟΡΟΦΟΥ[/U][/B]”: Εδώ γενικώς και αντικειμενικώς, κλάνουμε ΑΙΜΑ, ΜΕΝΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΛΟΚΥΘΟΚΕΦΤΕΔΕΣ!!! Καθόλου αστεία περίπτωση -[I]γενικώς οι γυναίκες καλύτερα να αποφύγουν να τη παρακολουθήσουν ολομόναχες και…νύχτα[/I]!!! Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ- [I]μέχρι στιγμής[/I]- ταινιά του Μπαλαγκουέρο, αδιάκοπο σασπένς, φρίκη όσο δεν πάει, κλασσικές σκηνές και με τεράστια επιδεξιότητα ώστε να μη θεωρηθεί η ταινία εντελώς “καμμένη”!!!

Κατόπιν τούτου, απόλαυσα την αναρρωτική μου άδεια…τρισευτυχισμένος!!! :slight_smile:

Lupin, το Miller’s Crossing απο ποια αποψη ειρωνικο;

Κατα τ’αλλα, χτυπαει τριαδα ισως γκανγκστερικων/μαφιοζικων εργων που εχω δει. ΤΕΡΑΣΤΙΑ ερμηνεια απο Gabriel Byrne, ειλικρινα, λιγες φορες εχω απολαυσει τοσο χαρακτηρα σε ταινια.

Σκηνοθεσια αψογοτατη, γενικοτερα οι ερμηνειες (και το καστ που αν δεν ειναι η πρωτη φορα που βλεπεις ταινια των Κοεν θα σου ειναι σιγουρα, εν μερει, γνωστο) σε πολυ υψηλα επιπεδα και ενα στορυ μουρλια, οπως πρεπει για το υφος της ταινιας.

Ατακες να διαδεχονται η μια την αλλη, στιχομυθιες και διαλογοι για σεμιναριο, τι να λεμε τωρα, must watch ταινια (ειδικα για τους φαν του ειδους).

Ειδικη μνεια στην μορφη που ακουει στο ονομα Jon Polito.